W Męcinie Wielkiej odbył się Dzień Seniora.

W niedziele 14 listopada br. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej, gmina Sękowa, odbył się Dzień Seniora. Impreza była długo wyczekiwana, ponieważ w dwóch ostatnich latach ze względu na epidemie w ogóle się nie odbyła.
Uroczystość zorganizowała Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok przy współpracy z sołtysem Męciny Małej Panią Renatą Karp.

Zebranych przywitała pani sołtys, a następnie głos zabrała Wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń.
Po dwóch latach spotykamy się ponownie i bardzo się z tego cieszę. Życzę Państwu dzisiaj wspaniałej zabawy, uśmiechu i oderwania od codziennych trosk. – Dziękuję wszystkim Seniorkom i Seniorom za liczne przybycie i wspólną zabawę. Wasze zaangażowanie, wdzięczność i zapał bardzo motywują nas do dalszej pracy. Gdy tak na Państwa patrzę, widzę radość, ciepło i życzliwość w Waszych oczach. Swoją mądrością niejednokrotnie wskazywaliście nam drogę. Dziękuję Wam za to. Dziękuję Wam także za zaangażowanie, którym wykazujecie się w trosce o nasze wspólne dobro. Niechaj nie zabraknie w Was tej chęci do życia i uśmiechu. – dodaje wójt.

Na spotkanie został zaproszony sękowski regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa, który złożył życzenia seniorom, powiedział m.in. "Życzę Wam, aby Wasze życie nie było jesienną szarugą, a złotą polską jesienią. Niech Wasza mądrość i doświadczenie życiowe, służy młodym pokoleniom. Życzę Wam, abyście długo zachowali swoją aktywność, a w trudnych chwilach mogli liczyć na osoby bliskie i nigdy nie czuli się samotni. Żyjcie pełnią życia, realizujcie swoje pasje. Czujcie się młodzi duchem, bądźcie radośni i dbajcie o siebie. Dostrzegajcie piękno wokół siebie, cieszcie się drobiazgami i każdą chwilą. Bądźcie odporni na zmartwienia i troski, bo życie cudne jest-więc kochajcie życie!"

Po tych życzeniach Pan Alexander przedstawił swoje dwa filmy dokumentalne o mieszkańcach naszej gminy – pierwszy pt. ,,Sękowianin Filip Markowicz – żołnierz czterech wojen” oraz ”Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”.

Dalsza część spotkania upłynęła przy kawie i ciastku, śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość.

Wspólne spotkanie, rozmowy w gronie tych najbliższych sąsiadów i znajomych, było możliwe dzięki temu, iż zdecydowana większość seniorów jest zaszczepiona, a tym samym poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej odpowiedzialności znacznie wyższe. Było więc uroczyście i wzruszająco, w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku, a wszystko po to, by najstarsi mieszańcy naszej gminy mogli poczuć się wyjątkowo, by mieli świadomość, jak wiele im zawdzięczamy i jak ważną tworzą społeczność. Oby takich wspólnie spędzonych chwil było jak najwięcej.

Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok napisała:

Jesienne popołudnie dnia 14. 11. 2021 r. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej odbyło się spotkanie Klubu Seniora z okazji Dnia Seniora połączone z Wieczorem Pieśni Patriotycznych, jak również z projekcją dwóch filmów autorstwa Pana Aleksandra Gucwy pt,, Sękowianin Kapral Filip Markowicz - Żołnierz Czterech Wojen”, oraz ,,Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba 1912- 1958 r. Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”
Po projekcji tych filmów autorstwa Pana Gucwy można powiedzieć , że jest wielkim pasjonatem historii, odkrywcą wielu ciekawych wątków historycznych mających miejsce na terenie naszej gminy Sękowa

Pan Aleksander to osoba bardzo zaangażowana w dzieje historii i poświęcająca swój cenny czas na zdobywanie kart historii poprzez fotograficzną dokumentację zebranych materiałów z których powstaje coś wyjątkowego w postaci filmów, które pozostaną dla młodego pokolenia.
W drugiej części wieczoru został odśpiewany Hymn Narodowy, a następnie śpiewem rozbrzmiały najpiękniejsze pieśni legionowe, patriotyczne i żołnierskie. Można było usłyszeć utwory kształtujące serca Polaków takie jak.,,My l Brygada,, Przybyli ułani pod okienko,, Rozkwitały pąki białych róż,, O mój rozmarynie,,

Był to wyjątkowy wieczór poświęcony naszej wolnej Ojczyźnie. Dziękuję wszystkim gościom za przybycie i osobom zaangażowanym w przygotowanie tej nastrojowej patriotycznej uroczystości.
W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście Wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, Przewodniczący Gminy Bogusław Moroń, Radni wsi: Anita Ziemba, Robert Belczyk jak również sołtys wsi Męcina Mała Pani Renata Karp.

Sołtys wsi Męciny Wielkiej Zofia Prorok

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów