Niedziela Palmowa 2025 i konkurs palm wielkanocnych w Sękowej

W Niedzielę Palmową tj. 13 kwietnia 2025 r. o godz. 10.30 w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej, rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana przez ks. proboszcza Jacka Piroga i wikariusza ks. Dominika Świebodę.
Uroczysta Msza św. rozpoczęła się od obrzędu poświęcenia palm i procesji wewnątrz kościoła. Niedziela Palmowa nazywana w Kościele katolickim Niedzielą Męki Pańskiej rozpoczyna Wielki Tydzień, czyli najważniejszy czas w roku dla chrześcijan, w którym wspomina się mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, kapłani zaś przywdziani byli w szaty koloru czerwonego.
Po zakończonej mszy św. wewnątrz kościoła w Sękowej, odbył się Konkurs Palm zorganizowany przez GOK i UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Na zewnątrz obok kościoła dostępne były na świątecznych straganach ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej przerózne przedmoty. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki, wyroby z wosku itp. Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów.

Najwyższe i najpiękniej zrobione palmy wielkanocne znów można było podziwiać w Sękowej. Palmy zostały ocenione przez powołaną komisję konkursową – w składzie Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, sekretarz UG Sękowa Mateusz Ślęzak, instr. GOK Kazimierz Haluch i redaktor Marek Podraza. Żeby jednak palma mogła zakwalifikować się do konkursu musiała spełniać restrykcyjne kryteria. Palmy były przepiękne i wyróżniały się różnorodnością technik i starannością wykonania. Wszystkie palmy zajęły I miejsce ex aequo. Palmy zostały wykonane przez: Rodzinę Moroniów, najwyższa 8,5 m, Stowarzyszenie Siary, Dobra Wola, Sołectwo Sękowa i kilka palm indywidualnych.
Wszystkim uczestnikom zostały wręczone babki piaskowe w kształcie pisanek oraz pamiątkowe dyplomy. Dziękujemy za udział i zapraszamy wszystkich za rok.
Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów