4 MAJA - DZIEŃ ŚW. FLORIANA - ŚWIĘTO STRAŻAKA

Jak co roku strażacy - zarówno Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych, obchodzą w maju swoje święto. Międzynarodowy Dzień Strażaka w większości krajów europejskich, obchodzony jest tradycyjnie od ponad 150 lat, jest to święto obchodzone 4 maja w dniu wspomnienia w Kościele katolickim Świętego Floriana. W Polsce oficjalnie święto zostało ustanowione w 2002 roku, przez Sejm RP.

Z tej to okazji ks. proboszcz Janusz Kurasz z parafii p.w. św. Józefa w Sękowej, odprawił Mszę św. w cerkwi – kościele p.w. Opieki Bogarodzicy w Owczarach. Ks. proboszcz podczas Słowa Bożego powiedział m.in. dzisiejsza Eucharystia odprawiona jest w intencji wszystkich strażaków. Święto to jest przede wszystkim okazją do uczczenia trudu i poświęcenia - strażacy codziennie ryzykują zdrowie i życie niosąc pomoc podczas pożarów ale również wypadków drogowych czy powodzi. Nierzadko płacą za to najwyższą cenę. Ich postawa stanowi przykład godny naśladowania przez wszystkich.
Z okazji Dnia Strażaka wszystkim strażakom składam najlepsze życzenia! Serdeczne podziękowania druhnom i druhom Ochotniczej Straży Pożarnej z Sękowej, Siar i Owczar za działalność ratowniczą i bezinteresowną służbę drugiemu człowiekowi. Życzę Wam bezpiecznej służby, zawsze szczęśliwych powrotów z akcji, a także zdrowia, szczęścia oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym. Niech św. Florian ma Was w swojej opiece – powiedział proboszcz ks. Janusz Kurasz. Wcześniej przedstawił sylwetkę św. Floriana. (poniżej)

Po Mszy św. wszyscy druhowie z trzech jednostek OSP z Sękowej, Siar i Owczar spotkali się w remizie OSP Owczary. Podczas poczęstunku pani wójt gminy Małgorzata Małuch z okazji Dnia Strażaka złożyła podziękowania i życzenia: ,,Życzę wszystkim druhom dużo zdrowia, pomyślności, wytrwałości, męstwa i satysfakcji z wykonywania zawodu obdarzonego tak wielkim zaufaniem społecznym. Składam Wam wyrazy uznania za trud i ryzyko jakie podejmujecie w ochronie życia i mienia ludzkiego. Być strażakiem to wciąż niezwykłe wyzwanie. To zaszczyt i obowiązek. To bezinteresowna służba innym, ciągła praca nad sobą i doskonalenie własnych umiejętności. Życzę spełnienia planów i zamierzeń, wszelkiej pomyślności osobistej oraz zadowolenia z wypełnianych obowiązków. Niech podejmowane przez Was działania przyniosą wiele satysfakcji i będą inspiracją do dalszej humanitarnej służby ludziom, w myśl strażackiej dewizy „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” – powiedziała wójt M. Małuch

Kim był Święty Florian?

To postać znana w okresie krwawych prześladowań chrześcijan. Co prawda nie był strażakiem, ale legendy wokół jego osoby spowodowały, że stał się patronem osób, które wykonują niebezpieczne zawody, związane z ogniem. Pochodził z Austrii i był mężnym żołnierzem, który za swoją chrześcijańską wiarę i pomoc współwyznawcom, zginął śmiercią męczeńską najpierw potwornie skatowany i wrzucony do rzeki Enns. Około tysiąca lat po tym, do Krakowa przybyły szczątki Św Floriana. Między innymi uważa się, że jego relikwie ocaliły krakowski kościół na Kleparzu przed spaleniem podczas wielkiego pożaru miasta.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Cerkiew w Owczarach

Wróć do newsów