Gimnazjaliści z Sękowej
w Muzeum Auschwitz - Birkenau i Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach

5 maja 2017 r. gimnazjaliści z klas I i II z Sękowej w ramach realizacji edukacji patriotycznej oraz zadań Programu Wychowawczego Szkoły zwiedzali Miejsce Pamięci - Muzeum Auschwitz – Birkenau oraz zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.

Przy pięknej pogodzie o godz. 6.00 rano wyruszył autokar 40 gimnazjalistami i czwórką opiekunów w kierunku Oświęcimia. Celem tej wycieczki było poznanie zjawiska holocaustu na tle wydarzeń II wojny światowej i okupacji w Polsce jak również kształtowanie świadomości o prawie człowieka do życia i godnej śmierci, oraz poznanie martyrologii narodu polskiego i żydowskiego oraz innych narodów podczas II wojny światowej.
Podczas jazdy emerytowany nauczyciel pan Aleksander Gucwa zapoznał skrótowo z historią obozu, te pierwsze wiadomości zostały utrwalone i poszerzone przez miejscową panią przewodnik, która przez ponad 3 godz. na terenie największego hitlerowskiego obozu zagłady w Oświęcimiu, Auschwitz i Birkenau przekazała i pokazała okrutną historię zagłady ludności. Tu naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady, w których wymordowali ponad milion europejskiej ludności w tym ponad 900 tyś Żydów. Na terenie tego obozu zachowały się miejsca pełne ludzkich popiołów i najwięcej pozostałości poobozowych kompleksu Auschwitz. Ogrom obszaru, prymitywne baraki więźniarskie, ruiny innych obiektów lub pozostałości po nich, kilometry obozowego ogrodzenia i dróg w pełni oddają to czego nie da się wyrazić słowami - bezmiar upodlenia, okrucieństwa i nieludzkiej zbrodni oraz specyficzną obozową architekturę, która podporządkowana była jednemu celowi - zagładzie ludzi. Wizyta w Muzeum była lekcją człowieczeństwa, lekcją przeprowadzoną z dbałością o wrażliwość młodych ludzi, ale bez nadmiernego łagodzenia strasznej prawdy.

Młodzież nasza była bardzo zdyscyplinowana, zainteresowana tymi wydarzeniami i pochwalona przez panią przewodnik na zakończenie tej niecodziennej lekcji historii. To przez takie lekcje młodzież próbuje znaleźć przyczyny rodzenia się nienawiści i pogardy, a także na własne oczy mogła zobaczyć miejsce, masowego mordu i upadku cywilizacyjnego. Dlatego działania edukacyjne w tych miejscach pamięci mają szczególnie ważne znaczenie, gdyż wiedza i wrażliwość dopiero u tej młodzieży się kształtuje.

***

Auschwitz - Birkenau, zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, działających w latach 1940 - 1945 na terenie dzisiejszego Oświęcimia i okolic. Miejsce upamiętniające mord na ludziach tam osadzonych. Szacuje się, że liczba uwiezionych wynosiła około 1,3 mln osób, zabitych natomiast 1,1 mln. Nazwy Auschwitz i Birkenau to niemieckie odpowiedniki polskich: Oświęcim i Brzezinka. Jest to jedyny obóz koncentracyjny, który znalazł się na liście światowego dziedzictwa UNESCO

Po zwiedzeniu obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu przyjechaliśmy do Tarnowskich Gór. Tu zwiedziliśmy zabytkową Kopalnie Srebra, jest to jedyna w Polsce podziemna trasa turystyczna umożliwiająca zwiedzanie podziemi dawnej kopalni rud srebronośnych oraz sztolni ,,Czarnego Pstrąga”
Po zjechaniu windą na głębokość 40 m z przewodnikiem ,w kaskach ochronnych przeszliśmy ponad 1700 m. W czasie niezwykłej wędrówki zobaczyliśmy pochodzące z XVIII i XIX w. przodki górnicze, dawne stanowiska pracy i narzędzia. Blisko 300 metrowy fragment trasy pokonaliśmy łodzią, śpiewając wraz przewodnikiem i słuchając jego śląskich kawałów. W budynku nadszybia Kopalni Srebra znajduje się multimedialna wystawa na której można zapoznać się z historią, geologią, technikami wydobycia i odwadniania tarnogórskich podziemi. Wędrując z przewodnikiem zobaczyliśmy dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.
Tuż przy budynku kopalni znajduje się Skansen Maszyn Parowych To bogata kolekcja maszyn parowych używanych w dawnym przemyśle. Znajdują się tu takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe.
Program wycieczki dobiegł końca, wszystko zostało przy pięknej pogodzie zrealizowane, jeszcze tylko po drodze Mc Donalds i przed godz. 22.00 spotkanie z rodzicami na parkingu szkolnym!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Wróć do newsów