Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   248  249  250  251  252  253  254  255  256   - następna »

"Radocyna, Lipna, Długie, Nieznajowa, Czarne - zapomniane wsie Łemkowszczyzny"

 W gminie Sękowa - w Radocynie pojawiła się już pierwsza z tablic informująca o tym, jak wyglądała ta wieś przed laty, gdy licznie zamieszkiwali ją przede wszystkim Łemkowie. Takie informacyjne znaki dotyczące nieistniejących już wiosek pojawią się jeszcze w miejscowościach: Lipna, Długie, Nieznajowa, Czarne, czyli wszędzie tam, gdzie zachowały się fragmenty cerkwi i cmentarzy. Niewiele osób wie, że w Nieznajowej w 1900 roku stały 53 domy. W 1931 roku wieś zamieszkiwało 220 prawosławnych, ośmioro grekokatolików, ośmioro rzymokatolików i trzech Żydów. Ci ostatni prowadzili miejscową karczmę. Dzisiaj stoją tam zniszczone kapliczki i pozostałości cmentarza łemkowskiego. Nazwa wsi Lipna pochodzi od terenu, na którym rosły Lipy. W pięknej dolinie lewego dopływu Wisłoki w 1785 roku mieszkało 175 osób - w większości Łemków. Dzisiaj nikt już nie mieszka.

W Radocynie w 1758 roku w centrum wsi była drewniana cerkiew o trzech kopułach. We wsi był w tym czasie również browar, interes pewnie dochodowy, bo tylko w Radocynie było blisko 400 mieszkańców. Dzisiaj ta miejscowość to ostoja ciszy, spokoju, raj dla miłośników dzikiej natury.

We wsi Długie w 1785 roku mieszkało 197 grekokatolików i sześciu Żydów. Teraz śladem po tamtych latach jest tylko wiejski cmentarz w dole wsi i zniszczone kapliczki oraz krzyże. Nazwa wsi Czarne miała się wziąć od czarnego koloru wody w przepływającym przez wieś potoku. We wsi była dwujęzyczna szkoła podstawowa. W 1880 roku stały tam 54 domy, zamieszkane przez 330 Rusinów i kilku Polaków. Mieszkańcy zajmowali się tkactwem, wydobywaniem ropy i destylacją nafty.

Tablice informacyjne w nieistniejących już wioskach zostaną wykonane w ramach projektu "Przez zarośnięte trawą koleiny dróg, co się kończą przy umarłych sadach... Zapomniane wsie Łemkowszczyzny", realizowanego przez Zjednoczenie Łemków, przy udziale finansowym województwa małopolskiego w ramach konkursu Mecenat Małopolski. (ANI)

Parafialne dożynki w Sękowej

 15 sierpnia podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym w Sękowej, odbyły się kościelne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wikariusz ks. Robert Śliwa w swojej homilii powiedział m.in. że Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.
W Polsce nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW i młodzieżową straż pożarną w Siarach. Pięknie prezentowały się wieńce wykonane przez dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Św. oraz przez dzieci z GOK w Sękowej - pod koniec mszy zostały poświęcone. Następnie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.

15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920.

Remont Szkoły w Sękowej

 Best Replica Watches Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. W czasie wakacji Zespół Szkolno – Przedszkolny w Sękowej, do której chodzi ponad 400 uczniów, zmienił się nie do poznania. Na ukończeniu jest remont ponad 100 – letniego budynku starej szkoły, wewnątrz klasy zostały pomalowane, płytkami antypoślizgowymi obłożono wejście a na całym dachu jest nowo położona blacha.

Trzeci i ostatni budynek szkoły został ocieplony, pomalowany i wymieniono stolarkę. Dzieci będą tu miały nową świetlicę z biblioteką i salą komputerową. Zadbano o plac szkolny na którym z wielkim smakiem estetyki posadzono przeróżne kwiaty, krzewy i drzewka.

Gmina otrzymała wsparcie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa i być może jeszcze w tym roku podwórko szkolne zostanie wyłożone kostką brukową, powiedział dyr. szkoły Bogusław Diduch.

Polak - Węgier dwa bratanki

 Polsko – Węgierskim porozumieniem o współpracy zakończyły się VIII Csorvaskie Międzynarodowe Dni Weselne i Gastronomiczne, w których uczestniczyli przedstawiciele gminy Sękowa.
Na zaproszenie węgierskiej Gminy Csorvas Varos w ostatni lipcowy weekend pojechali reprezentanci gminy wraz z Wójtem Małgorzatą Małuch na czele. Towarzyszyła im Grupa Śpiewacza z GOK Sękowa, Regionalny Zespół Taneczny spod Pustek – Łużna, Kapela „Łużnioki” oraz Władysław Hałas - Drużba Weselny.

Celem spotkania międzynarodowego było pokazanie mieszkańcom Csorvas oraz innym państwom biorącym udział z konkursie tradycji weselnych z naszego regionu.
W pierwszy dzień odbyło się spotkanie kulturalne młodzieżowych orkiestr dętych, mażoretek oraz drużbów. W sobotę pokazano ludową tradycję wieczoru panieńskiego i kawalerskiego na Węgrzech. W niedziele natomiast delegacje z Rumunii, Słowacji, Węgier, Słowenii i oczywiście Polski, przedstawiały swoje obrzędy weselne, począwszy od wyprowadzania Panny Młodej z domu, aż do oczepin. W międzyczasie Panie z grupy śpiewaczek przygotowywały potrawy, które następnie oceniane były przez jury, składającego się z czterech niezależnych kucharzy z Budapesztu

Żurek z jajkiem, kiełbasą i grzanką z czosnkiem, podawany w garnuszkach z chleba, pierogi z kapustą, grzybami i ze śliwkami to tylko niektóre dania serwowane przez naszą grupę. Na stole weselnym nie brakowało także szynki biesiadnej, kiełbasy wiejskiej, smalcu, białego sera, miodu, ogórków i grzybów przyrządzonych na różne sposoby. Wśród ciast królował sernik i makownik. Polskie potrawy cieszyły się wyjątkowym powodzeniem, na co dowodem były przyjazne gesty smakujących i kolejki ustawiające się do poczęstunku.

Należy podkreślić, że żurek i pierogi, których nie znano w tym kraju smakiem zachwyciły wszystkich degustujących.
Przyznawanie nagród i wyróżnień zwieńczyło pokazy tradycji weselnych. Gmina Sękowa otrzymała główną nagrodę w postaci: pucharu, medalu, dyplomu i zestawu garnków Zeptera.
Tamtejsi samorządowcy, zachwyceni pokazami z Polski, serdecznie zaprosili na kolejne Dni Weselne i Gastronomiczne za rok, a zgrana grupa z Polski wyraziła nadzieję na takie spotkanie , myśląc już jakimi tradycyjnymi zabawami i potrawami, których w naszym regionie nie brakuje, tym razem zaskoczyć Węgrów.

Muzyka zaklęta w drewnie w kościółku św. Filipa i Jakuba
w Sękowej

 W minioną sobotę 26 lipca 2008 r. o godz. 19.00 zabytkowy kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej wypełnił się pięknymi dźwiękami muzyki dawnej. W urokliwym wnętrzu drewnianego kościółka posłuchać można było utwory: J. B. L. de Gant, D. Scarlatti,F. Molino,T. Lalliet i H. Villa - Lobos. Wykonawcami byli Arkadiusz Krupa (obój) i Michał Nagy (gitara klasyczna)

Koncert zorganizowany został w ramach projektu Muzyka zaklęta w drewnie, realizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i patronacie muzycznym Akademii Muzycznej w Krakowie. W ramach tego przedsięwzięcia organizowany jest cykl 12 koncertów w drewnianych kościołach Małopolski, znajdujących się na szlaku Architektury Drewnianej.

Na koncert przybyli liczni goście którzy zostali zauroczeni pięknem muzyki i zabytkowym kościółkiem.