Newsy:

znalezionych: 1408 na 282 stronach
« poprzednia -   268  269  270  271  272  273  274  275  276   - następna »

"Muzyka zaklęta w drewnie" w Sękowej

"Muzyka w drewnie zaklęta" to cykl koncertów muzyki dawnej, które odbędą się w najbliższych dniach w małopolskich drewnianych kościołach wpisanych na Listę UNESCO. Koncerty odbędą się w Lipnicy Murowanej, Sękowej, Binarowej i w Dębnie.
Imprezy koncertowe mają przybliżyć słuchaczom muzykę dawną w zabytkowych wnętrzach drewnianych świątyń znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Podczas każdego koncertu odbędzie się krótka prelekcja dotycząca architektury obiektu i prezentowanej muzyki.Organizatorem koncertów jest Małopolska Organizacja Turystyczna przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i pod patronatem muzycznym Akademii Muzycznej w Krakowie - Katedra Instrumentów Dawnych.
Koncert inauguracyjny odbył się 20 lipca w Kościele pw. Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.
Kolejny koncert odbędzie się 28 lipca o godz. 18.00 w Kościele pw. św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej.
Wystąpią:
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa
Ewa Mrowca – klawesyn, słowo wprowadzające
W programie koncertu znajdą się utwory m.in.:
J.J.Froberger,
G.Muffat,
G.Ph.Telemann
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Natomiast 8 września w studiu nagrań Radia Kraków Małopolska odbędzie się koncert finałowy, który zostanie zarejestrowany. Na koncercie zaprezentowane zostaną najciekawsze utwory prezentowane na czterech koncertach w małopolskich drewnianych kościołach UNESCO. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Szlakowi Architektury Drewnianej.

Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej.

W sobotni wieczór kościół p.w. św.św. Jakuba i Filipa w Sękowej zapełnił się po brzegi miłośnikami dawnej muzyki. Wnętrze wpisanej na listę UNESCO drewnianej świątyni zamieniło się na godzinę w prawdziwą salę koncertową. Nie brakowało chętnych na zewnątrz, którzy mieli ochotę wejść do środka, ale z powodu braku miejsca musieli się zadowolić słuchaniem muzyki z wystawionych przy kościele głośników. Przepiękny koncert w wykonaniu Ewy Mrowca i Jakuba Kościukiewicza zachęciło zebranych do wysłuchania podobnych koncertów w Binarowej i w Dębnie. Na zakończenie proboszcz parafii sękowskiej ks. Janusz Kurasz oraz wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch podziękowali artystom oraz licznie zgromadzonym słuchaczom.

Dni Dziedzictwa Kulturowego „Kamieniarze z Bartnego”.

Wójt Gminy Sękowa, Sołtys Wsi Bartne, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa, byli organizatorami Dni Dziedzictwa Kulturowego „Kamieniarze z Bartnego”. Impreza odbyła się w niedzielę 29.07.2007 roku o godzinie 16.00 obok Domu Ludowego w Bartnem.
Na gminne uroczystośći do Bartnego, poza przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, przybyli także senator Stanisław Kogut i poseł Bronisław Dutka. Był też starosta i burmistrz Gorlic.
Zaprezentowały się zespoły z GOK Sękowa, Orkiestra Dęta OSP Dominikowice pod dyrekcją Romana Korbicza, zespół MDK Gorlice, zespół folkowy „SERENCZA” i „Ruczaj” pod kierownictwem Mirosława Bogonia oraz chór „Zoria” pod kierownictwem Anny Dubec

O godz. 20.00 rozpoczęła się zabawa folkowa, która trwała do białego rana.

Prace społeczne przy budowie Remizy Strażackiej w Małastowie.

Budynek straży pożarnej w Małastowie Druhowie oraz mieszkańcy wsi Małastów dzięki swojemu zaangażowaniu w budowę Remizy Strażackiej mogą być przykładem idealnej pracy społecznej. Nikt z pracujących nie bierze za wykonane prace żadnych gratyfikacji finansowych, mimo to ich praca jest wysoce efektywna. Dzięki środkom pozyskanym z opłat parkingowych przy wyciągu na Magurze Małastowskiej udało się zakupić część materiałów budowlanych takich jak : cement, żwir, piasek, jak również z własnych środków zostało zakupione drewno. Inwestycja ruszyła w 2001 roku. Wkład własny strażaków w budowę Remizy wyniósł ponad 80 tyś. zł, natomiast środki wydatkowane z budżetu Gminy w latach 2002-2006 wyniosły kwotę 52.065 zł. Z Zarządu Głównego i Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej otrzymano wsparcie w wysokości 14 tyś. złotych. Wartość projektu budowlanego opiewała na kwotę 146.400 złotych.

Nowy i bardzo funkcjonalny budynek powstał na 18 arowej działce otrzymanej od Gminy Sękowa. Słusznie podkreśla Komendant Gminnego Związku Straży Pożarnej Pan Tadeusz Tarsa zgodność i daleko idącą ofiarność członków małastowskiej jednostki OSP. W ostatniej fazie budowy została wykonana elewacja budynku, garaż na wóz strażacki, jak również szatnia. Do wykończenia pozostało piętro Remizy z przeznaczeniem na potrzeby mieszkańców wsi oraz chodnik dookoła budynku.

Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie

Wakacyjny wypoczynek dzieci w Sękowej.

Dzieci na półkolonii w Sękowej. Już po raz drugi dzieci z rodzin najbardziej potrzebujących wypoczywały na dwutygodniowej półkolonii w Sękowej, finansowanej przez Kuratorium Oświaty w Krakowie i Urząd Gminy Sękowa oraz Parafialny Zespół Caritas z Sękowej. Tak jak w roku poprzednim w organizację i prowadzenie kolonii zaangażowali się nauczyciele i wolontariusze ze szkół z Siar i Sękowej, którym nie jest obojętny los zdolnych, chociaż często żyjących w trudnych warunkach dzieci. Ta forma pomocy ma szczególne znaczenie dla dzieci, które nie maja możliwości wyjechać na wakacje.

Otrzymana w ramach konkursu ogłoszonego przez Kuratorium Oświaty w Krakowie dotacja przeznaczona została na sfinansowanie programu projektu "Uwierzyć w siebie - organizacja czasu wolnego uczniów w okresie ferii letnich". W półkolonii uczestniczyło 45 dzieci, które korzystały z licznych atrakcji takich jak: basen, wycieczki, rajdy oraz z zajęć plastycznych, tanecznych, wokalnych. O tym, że ta forma wypoczynku jest potrzebna świadczy zwiększająca się z roku na rok liczba chętnych i żal, z jakim dzieci żegnały się pytając, czy będzie drugi turnus.

Treningi na piaskach i wodach Zatoki Puckiej !!

Podczas treningu w Pucku W dniach od od 11 do 23 lipca 2007 roku, 11 zawodników UKS ,,Maraton” Sękowa, przebywała po raz szósty na obozie sportowym w Pucku.
Celem obozu była:
a.Poprawa stanu zdrowia i sprawności fizycznej.
b.Umożliwienie pełnego wypoczynku fizycznego i psychicznego.
c.Rozwinięcie cech motorycznych i doskonalenie poszczególnych konkurencji lekkoatletycznych.
d.Rozwinięcie umiejętności czynnego wypoczynku.
Przez cały czas trwania obozu uczestnicy mieli możliwość codziennego uczestniczenia w dwóch treningach. Zajęcia te odbywały się przy wykorzystaniu terenów i obiektów sportowych należących do OSiR w Pucku, a także na pobliskiej plaży, gdzie wykorzystywano naturalne warunki terenowe.

Uczestnicy obozu zakwaterowani byli w pokojach 3-4 osobowych, wyposażonych w łazienki i ubikacje.
Organizatorzy postarali się także o zapewnienie uczestnikom przeżyć sfery kulturalnej. W trakcie trwania obozu zorganizowałem uczestnikom rejs kutrem i jachtem po Zatoce Puckiej oraz tramwajem wodnym wyjazd do Chałup. Liczne wycieczki w trakcie obozu umożliwiły zwiedzanie fokarium i latarni morskiej na Helu. Poprzez częste piesze wycieczki uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z historią i architekturą Pucka i pobliskiej okolicy ( piesza wycieczka do Rzucewa) Odbyła się obozowa olimpiada sportowa w konkurencjach lekkoatletycznych, nasi młodzi sportowcy zdobyli aż 31 dyplomów, które wieczorem wręczone zostały przez kierowniczkę zgrupowania Panią Elwirę Lis.

W zgrupowaniu uczestniczyło 17 klubów z różnych stron Polski. Organizatorem był PZLA od którego młodzież otrzymała pamiątkowe koszulki i sprzęt sportowy.
Podczas treningu w Pucku Podczas treningu w Pucku Podczas treningu w Pucku Podczas treningu w Pucku Podczas treningu w Pucku