Newsy:

znalezionych: 1429 na 286 stronach
« poprzednia -   187  188  189  190  191  192  193  194  195   - następna »

Promocja albumu ,,ŁEMKOWSKIE CERKWIE"

W listopadzie nakładem wydawnictwa Gondwana ukazał się album "ŁEMKOWSKIE CERKWIE".
Jerzy Żak - zdjęcia
Andrzej Piecuch - teksty
Tłumaczenie na język łemkowski: Monika Tylawska
Konsultacja językowa: Halina Małecka
Projekt graficzny: Zbigniew Karaszewski i Iwona Miśkiewicz
Album został wydany w dwóch dwujęzycznych wersjach: polsko-angielskiej i polsko-łemkowskiej.

Jest to pierwsza publikacja, w której autorzy starali się pokazać i opisać wszystkie zabytkowe cerkwie zachowane na terenach Łemkowszczyzny. Przetrwały one tragiczne dla Łemków czasy wysiedleń w latach czterdziestych i zniszczeń dokonywanych w okresie PRL-u. Większość z nich to obecnie kościoły rzymskokatolickie, niektóre stały się obiektami muzealnymi. W albumie przedstawiono 111 cerkwi, w tym kilka zbudowanych współcześnie od leżących na zachodzie Jaworek, poprzez wsie Wierchomla Wielka i Milik nad Popradem, Izby i Brunary nad rzeką Białą, aż po cerkwie w dolinach rzek Osławy i Osławicy, we wsiach takich jak Komańcza, Turzańsk i Szczawne.

Drewniane i murowane świątynie reprezentują różne epoki i style architektoniczne. Najstarsza wśród nich, zbudowana w 1600 roku, zachowała się w Powroźniku, najmłodsze cerkwie to te powstałe przed wybuchem II wojny światowej i kilka nowych, zbudowanych w Gorlicach, Kulasznem, Krynicy i Zyndranowej. Dzięki znakomitym fotografiom możemy podziwiać bogactwo drewnianej i murowanej architektury, piękno ikonostasów, ikon i polichromii. Swą urodą zachwycają również zachowane w naturalnym otoczeniu kaplice, przydrożne kapliczki, figury i krzyże. Uzupełnieniem zdjęć prezentujących piękno architektury cerkiewnej są fotografie pokazujące ważne dla Łemków uroczystości religijne związane z sanktuarium na Świętej Górze Jawor w Wysowej Zdroju, święto Jordanu w Pętnej, kermesz (odpust) w Olchowcu oraz obchodzone w Nowicy uroczystości związane ze świętem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny.

25 listopada o godz. 18:00 w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - ul. Wróblewskiego 10A odbędzie się promocja albumu.

,

Spotkanie z oficerami lotnictwa w Krakowie

W dniu 9 listopada o 17:00 w Garnizonowym Klubie Oficerskim w Krakowie, spotkał się Aleksander Gucwa, autor książki ,,Odwaga i nadzieja” z byłymi lotnikami i sympatykami ze Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej.

Prezes KO SSLW RP w Krakowie mjr rez. pilot Benedykt Siemaszko, otworzył spotkanie, przywitał prowadzącego i licznie zgromadzonych oficerów.
Prowadzący zapoznał z historią powstania PSP na Zachodzie a szczególnie z 1586 Eskadrą Specjalnego Przeznaczenia. Omówił dwa zestrzelenia polskich załóg wykonujących lot bojowy z Włoch z bazy Campo Cassale do Warszawy w okresie Powstania Warszawskiego w sierpniu w 1944 r. Miejscem zestrzelenia był powiat gorlicki. Poprzez slajdy przedstawił biogramy wszystkich lotników oraz wyjaśnił nieporozumienia jakie przez ponad 50 lat towarzyszyły zestrzeleniom Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy – Krzywej.

W spotkaniu uczestniczył Pan Andrzej Ratajczak wraz z małżonką przedstawiciel Rodziny kpt. naw. Franciszka Omylaka z zestrzelonego Halifaaxa oraz wykładowca Akademii Pedagogicznej w Krakowie Pan Jacek Kruk, zajmujący się m.in. aeronautyką - badaniem planet oraz historią i perspektywą lotów załogowych.

Na zakończenie spotkania Prezes KO SSLW RP oraz mjr. pilot Szczepan Kurpisz wręczyli na ręce Aleksandra Gucwy dyplom z podziękowaniami, w którym wyrażają podziw i uznanie za pasję badawczą i trud w zebranie i uporządkowanie faktów historycznych.

ZOBACZ TU oraz TU

PS

News ukazał się z lekkim opóźnieniem z przyczyn obiektywnych.

Spotkanie z oficerami lotnictwa w Krakowie

Narodowe Święto Niepodległości
Wywieś flagę Państwową Rzeczypospolitej Polskiej!

Za parę dni będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości, które jest najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

W tym roku przypada 93-cia rocznica Święta Niepodległości.
Apel do wszystkich mieszkańców, aby na naszych domach licznie zawisły flagi państwowe, zadbajmy również o szacunek do flagi, aby nie powtórzyły się sytuacje z niektórych uroczystości w naszym kraju, przedstawione na zdjęciu i filmie!

Zobacz program uroczystości w dniu 11 listopada

IX sesja Rady Gminy Sękowa.

4 listopada 2011 r. w remizie OSP w Owczarach, odbyła się kolejna już IX sesja Rady Gminy Sękowa.
Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz przedstawiła porządek obrad, który zawierał 19 punktów, w tym 12 stanowiły projekty uchwał. Uchwały dotyczyły bardzo wielu spraw: m. in. zmiana budżetu na 2011 r., wysokość stawek podatku od środków transportowych, wysokość stawek podatku od nieruchomości oraz zwolnień od tego podatku,wyrażenie zgody na nieodpłatne przekazanie nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa.

Jeżeli chodzi o stałe punkty obrad to Pani Wójt Małgorzata Małuch przedstawiła sprawozdanie z okresu międzysesyjnego, zaś w interpelacjach radni podnosili problemy dotyczące poszczególnych sołectw.

Drewniany kościółek w Sękowej na kartce pocztowej

21 lipca 2011 roku do obiegu weszły dwie kartki pocztowe w ramach emisji Obiekty z Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO w Polsce. Na jednej z nich przedstawiono drewniany kościół w Sękowej, o wartości 1,55zł, na ilustracji: ołtarz z kościoła pw. św. Filipa i św. Jakuba w Sękowej – nr waloru 1578. Kartka ukazała się replica bags w nakładzie 32 000 szt, wg projektu B. Grozdew. Jest możliwość zakupu w Urzędzie Pocztowym w Sękowej.

Chciałbym nadmienić, że kościół w Sękowej na znaczkach pocztowych został wyemitowany 5 marca 1974 r. w ramach emisji Polskie budownictwo drewniane, w nakładzie 10030000 szt.

Znaczek z cerkwią grecko – katolicką w Rychwałdzie - Owczarach pojawił się 28 grudnia 1984 r. w ramach emisji poświeconej architekturze sakralnej.