Promocja albumu ,,ŁEMKOWSKIE CERKWIE"
Jest to pierwsza publikacja, w której autorzy starali się pokazać i opisać wszystkie zabytkowe cerkwie zachowane na terenach Łemkowszczyzny. Przetrwały one tragiczne dla Łemków czasy wysiedleń w latach czterdziestych i zniszczeń dokonywanych w okresie PRL-u. Większość z nich to obecnie kościoły rzymskokatolickie, niektóre stały się obiektami muzealnymi. W albumie przedstawiono 111 cerkwi, w tym kilka zbudowanych współcześnie od leżących na zachodzie Jaworek, poprzez wsie Wierchomla Wielka i Milik nad Popradem, Izby i Brunary nad rzeką Białą, aż po cerkwie w dolinach rzek Osławy i Osławicy, we wsiach takich jak Komańcza, Turzańsk i Szczawne. Drewniane i murowane świątynie reprezentują różne epoki i style architektoniczne. Najstarsza wśród nich, zbudowana w 1600 roku, zachowała się w Powroźniku, najmłodsze cerkwie to te powstałe przed wybuchem II wojny światowej i kilka nowych, zbudowanych w Gorlicach, Kulasznem, Krynicy i Zyndranowej. Dzięki znakomitym fotografiom możemy podziwiać bogactwo drewnianej i murowanej architektury, piękno ikonostasów, ikon i polichromii. Swą urodą zachwycają również zachowane w naturalnym otoczeniu kaplice, przydrożne kapliczki, figury i krzyże. Uzupełnieniem zdjęć prezentujących piękno architektury cerkiewnej są fotografie pokazujące ważne dla Łemków uroczystości religijne związane z sanktuarium na Świętej Górze Jawor w Wysowej Zdroju, święto Jordanu w Pętnej, kermesz (odpust) w Olchowcu oraz obchodzone w Nowicy uroczystości związane ze świętem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. 25 listopada o godz. 18:00 w Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - ul. Wróblewskiego 10A odbędzie się promocja albumu.
![]() ![]()
| ||
Spotkanie z oficerami lotnictwa w Krakowie
Prezes KO SSLW RP w Krakowie mjr rez. pilot Benedykt Siemaszko, otworzył spotkanie, przywitał prowadzącego i licznie zgromadzonych oficerów. W spotkaniu uczestniczył Pan Andrzej Ratajczak wraz z małżonką przedstawiciel Rodziny kpt. naw. Franciszka Omylaka z zestrzelonego Halifaaxa oraz wykładowca Akademii Pedagogicznej w Krakowie Pan Jacek Kruk, zajmujący się m.in. aeronautyką - badaniem planet oraz historią i perspektywą lotów załogowych. Na zakończenie spotkania Prezes KO SSLW RP oraz mjr. pilot Szczepan Kurpisz wręczyli na ręce Aleksandra Gucwy dyplom z podziękowaniami, w którym wyrażają podziw i uznanie za pasję badawczą i trud w zebranie i uporządkowanie faktów historycznych. PS News ukazał się z lekkim opóźnieniem z przyczyn obiektywnych.
| ||
Narodowe Święto Niepodległości
| ||
IX sesja Rady Gminy Sękowa.
4 listopada 2011 r. w remizie OSP w Owczarach, odbyła się kolejna już IX sesja Rady Gminy Sękowa. Jeżeli chodzi o stałe punkty obrad to Pani Wójt Małgorzata Małuch przedstawiła sprawozdanie z okresu międzysesyjnego, zaś w interpelacjach radni podnosili problemy dotyczące poszczególnych sołectw. | ||
Drewniany kościółek w Sękowej na kartce pocztowej
Chciałbym nadmienić, że kościół w Sękowej na znaczkach pocztowych został wyemitowany 5 marca 1974 r. w ramach emisji Polskie budownictwo drewniane, w nakładzie 10030000 szt. Znaczek z cerkwią grecko – katolicką w Rychwałdzie - Owczarach pojawił się 28 grudnia 1984 r. w ramach emisji poświeconej architekturze sakralnej.
![]()
|