Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   183  184  185  186  187  188  189  190  191   - następna »

Ten, który dba by nikt o nich nie zapomniał

Aleksander Gucwa na co dzień nauczyciel w Sękowskim Zespole Szkół, trener lekkiej atletyki. Z zamiłowania pasjonat historii regionu. Od dziś także autor książki „Odwaga i Nadzieja” traktującej o tragicznych losach załóg samolotów zestrzelonych nad Banicą i Olszynami.

Aleksander, a dla znajomych po prostu „Olek” to postać, której nie da się nie lubić. Człowiek nadzwyczaj serdeczny i uczynny, typowa dusza towarzystwa. Od kilku lat poza pracą zawodową z młodzieżą w szkole realizuje się też jako dziennikarz-dokumentalista prowadząc gminny serwis internetowy sekowa.info. Od pewnego czasu skutecznie też zabiega o zachowanie w pamięci lotników, którzy zginęli na naszej ziemi wracając znad walczącej w powstaniu Warszawy.

Na wzgórzu przy drodze do Krzywej znajdował się pomnik siedmiu lotników. Napis na pomniku brzmiał:
''Pamięci 7 lotników Polskich nieznanego nazwiska niosącym z Włoch pomoc dla powstańców Warszawy poległym w Banicy we wrześniu 1944 r., w 25 rocznicę śmierci - Społeczeństwo Powiatu Gorlickiego” ( na tablicy błędnie podano wrzesień 1944 oraz nieznani lotnicy).

Czterdziestoletni pomnik 12 czerwca 2009 r. został rozebrany, a w tym samym miejscu powstał nowy i w 65 rocznicę zestrzelenia Halifaxa tj. 28 sierpnia 2009 r. nastąpiło uroczyste odsłonięcie – KLIKNIJ I ZOBACZ W ARCHIWUM

Jednym z mało znanych epizodów II wojny światowej, a rozgrywających się w okolicach Gorlic, był tragiczny lot załogi Liberatora EW-275 "R", która, niosąc pomoc powstańczej Warszawie, zginęła z 16/17 sierpnia 1944 roku w Olszynach koło Biecza. W ogrodzie Edwarda Mężyka został wzniesiony pomnik dla uczczenia tragicznej śmierci 7 polskich lotników", usytuowany w pobliżu miejsca znalezienia nieżywego już F/S (st. sierż.) bombardiera Bernarda Wichrowskiego. Tablica pomnika zawierała wówczas następującą treść:

Poległym 17 VIII 1944 r. lotnikom 301 Polskiego Dyonu Lotniczego z Włoch niosącym pomoc dla powstańców Warszawy

Pilot Tadeusz Tenika
Plutonowy Bernard Wachowski
Plutonowy Brunon Matejka
Plutonowy Jan Florkowski
SzeregowyJózef Dudziak

W 25 rocznicę śmierci - Społeczeństwo powiatu gorlickiego

W tym miejscu należy jednak zaznaczyć, że informacje zamieszczone na tablicy są niepełne i w kilku miejscach błędne. Potknięcia te z pewnością wyniknęły z niepełnego na owe czasy (1969) rozpoznania, a przede wszystkim braku dostępu do źródeł zachodnich. Pomnik został odnowiony i poświęcony w dniu 2 listopada 2000 roku, zaś 17 sierpnia 2010 r. odsłonięto nową tablicę pamiątkową.

Poszukując wszelkich informacji związanych z wspomnianymi tragicznymi lotami, pomimo upływu lat Aleksander Gucwa dotarł do wielu faktów i dokumentów obrazujących tragiczny los polskich lotników. Odnowienie pomników i umieszczenie na nich tablic z nazwiskami bohaterów to tylko jeden z elementów jego wieloletniej pracy. 26 sierpnia 2011 r. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach swoją premierę miała książka autorstwa Aleksandra Gucwy „Odwaga i Nadzieja” – czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn. Autor w bardzo szczegółowy sposób przedstawia losy dwóch załóg lotniczych, które poległy w naszej okolicy wracając znad walczącej stolicy. Całość opatrzona fotografiami oryginalnych dokumentów związanych z tragicznie zmarłymi lotnikami.

Druga część uroczystości odbyła się pod pomnikiem w Krzywej, gdzie odprawiona została msza w intencji poległych oraz złożone zostały kwiaty i znicze. W uroczystościach udział wzięły rodziny poległych lotników, przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz mieszkańcy Krzywej, Banicy i Gładyszowa. Poniżej krótka etiuda filmowa przygotowana specjalnie na promocję książki Aleksandra Gucwy. Zapraszamy też do obejrzenia fotoreportażu z uroczystości. Wkrótce zaprezentujemy także materiał video

Źródło: gorlice24 - J. Rozpłochowski


Dyplom od Stowarzyszenia Milosników Ziemi Gorlickiej

Promocja książki ,,Odwaga i Nadzieja" - 26.08.2011 r.

Uroczystość patriotyczno - religijna pod pomnikiem lotników w Krzywej - Banicy, 26.08.2011 r.

Halifax z Banicy i Liberator z Olszyn

W piątek 26 sierpnia 2011 w Gorlickim BWA odbyła się uroczysta promocja książki Aleksandra Gucwy,, pedagoga, nauczyciela WF z Sękowej, a prywatnie wielkiego pasjonata historii naszych ziem, szczególnie historii związanej z lotnictwem.

W ostatnich latach wojny na naszych terenach zostały zestrzelone dwa samoloty niosące pomoc walczącej Warszawie. Pilotami obu maszyn było 14 polskich lotników. Jedna z załóg w samolocie Liberator EW-275 "R" rozbiła się w okolicach Olszyn, natomiast druga w maszynie H.P. 59 HALIFAX B w okolicach Banicy. Po wojnie wokół tych zdarzeń narosło wiele sprzecznych i nie do końca wyjaśnionych historii. Przez wiele lat sądzono, że rozbiła sie tylko jedna maszyna, której szczątki wyladowały właśnie w Banicy i Olszynach. Nie znano również nazwisk wszystkich lotników, którzy tam zginęli. Kilka razy zmieniano tablice pamiątkowe i pomniki.

Wszystkie okoliczności dokładnie wyjaśnił Pan Aleksander, przez wiele lat gromadząc materiały i starając się dotrzeć do rodzin zmarłych lotników. O tym właśnie traktuje książka Pana Aleksandra Gucwy "Odwaga i nadzieja. Prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn".

Na uroczystej premierze książki oprócz lokalnych władz zjawiło się liczne grono osób związanych z tamtymi wydarzeniami, czyli rodziny i przyjaciele lotników, część aż z Ausralii, kombatanci, grupy rekonstrukcyjne. Spotkanie rozpoczął Zdzisław Thol, po czym bardzo ciekawe wykłady na temat historii 1586 Eskadry Do Zadań Specjalnych, w której walczyło wielu Polaków oraz historii zrzutów jakie organizowali polscy lotnicy podczas powstania warszawskiego wygłosili zaproszeni goście - Pan Piotr Hodyra i dr Krzysztof Mroczkowski.

Po spotkaniu w gorlickim BWA odbyła się polowa Msza Św. pod pomnikiem poległych lotników w Krzywej, podczas której złożono wieńce i kwiaty.

Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się tą niezwykle ciekawą książką napisaną, jak powiedział autor, w przystępny i lekki sposób, tak by mogła być ciekawym uzupełnieniem szkolnych podręczników.

Odsyłamy również na stronę internetową autora gdzie znajduje sie wiele informacji na temat tamtych wydarzeń. ZOBACZ

Żródło: Halo Gorlice

Promocja książki ,,Odwaga i Nadzieja" - 26.08.2011 r.

Uroczysto¶ć patriotyczno - religijna pod pomnikiem lotników w Krzywej - Banicy, 26.08.2011 r.

Promocja książki pt. ,,Odwaga i Nadzieja"

26 sierpnia 2011 r. w Dworze Karwacjanów w Gorlicach odbędzie się premiera książki autorstwa Aleksandra Gucwy „Odwaga i Nadzieja” – czyli prawdziwa historia Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn. Autor w bardzo szczegółowy sposób przedstawia losy dwóch załóg lotniczych, które poległy w naszej okolicy wracając znad walczącej stolicy. Całość opatrzona fotografiami oryginalnych dokumentów związanych z tragicznie zmarłymi lotnikami.

Handley Page 59 Halifax B Mk II Specjal - GR-V (JP180) z 1944 r.

Koniecznie zobacz ten film ! Przemilczana historia bitwy o Anglię !

Parafialne dożynki w Sękowej - 2011 r.

Dożynki Parafialne w Sękowej 15 sierpnia 2011 r. podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym pw. św. Józefa w Sękowej, odbyły się kościelne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Ks. Proboszcz Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Polsce nazywana jest także świętem Matki Boskiej Zielnej. W Kościele uroczystość obchodzona jest od V wieku. Wywodzi się ona z przeświadczenia, że Maryja nie umarła jak zwykły człowiek lecz została zabrana do Nieba. Nawiązał do ciężkiej pracy na roli i do 91 rocznicy święta Wojska Polskiego, do cudu nad Wisłą w 1920 r.

W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r . papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię.

Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentował się wieniec wykonany przez dzieci z GOK w Sękowej - pod koniec mszy zostały poświęcone i odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.
Atrakcją tych uroczystości był występ zespołu Pana Mirosława Bogonia, jego siostrzenica siedmio letnia JULIA ŁABOWSKA w sposób już profesjonalny dała piękny koncert na skrzypkach. Gratulujemy!!

15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920.

Dożynki parafialne w Sękowej

V Gminne Dożynki - SIARY 2011

Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki zakorzeniły się już od wielu lat w tradycjach naszej gminy. Jest to dzień, kiedy rolnicy chcą podziękować za plony, które właśnie zebrali. Dzień ten stał się zarazem okazją do zabawy, która zbliża do siebie ludzi na co dzień pracujących na roli.

V Gminne Dożynki odbyły się 21 sierpnia 2011 r. a gospodarzem ich było sołectwo Siary. Dożynki rozpoczęły się o godz. 14.00 w zabytkowym kościółku pw. św. Filipa i Jakuba uroczystą mszą świętą odprawioną przez ks. prałata Stanisława Dziedzica. W homilii ks. prałat, podkreślił szacunek dla pracy rolników, powiedział m.in.,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. Ta dziękczynna uroczystość jest replica orologi di lusso italia mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości. Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca w rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa".

Pogoda w tym dniu była bardzo piękna, zarówno w kościele jak i na placu wystawowym zebrali się licznie mieszkańcy naszej gminy i okolic. Po mszy św. orszak z wieńcami przy muzyce udał się na plac wystawowy w Siarach, tu Pani Wójt Małgorzata Małuch i Przew. Rady Gminy Maria Wyżkiewicz dokonały otwarcia V Gminnych Dożynek. Po otwarciu dożynek nastąpiły prezentacje dziewięciu wieńców dożynkowych, w tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie.

Następnie wystąpiły zaproszone zespoły: grupa ,,ABBA”, ,,Własnie leci show dla dzieci”, ,,Radosna Biesiada” , kabaret ,,Zbójcy” i kabareciarz Arkadiusz Dera – śląskie monologi

Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych oraz wystawa rzemiosła ludowego.

Od godz. 21 grupa ,,Disco Full” koncertowała przeboje polskie i zagraniczne, czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie pod gwiazdami, już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez problemów, myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną i mówili że do Sękowej znów przybędą za rok!

V Gminne Dożynki - Siary - 21.08.2011 r.