Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   189  190  191  192  193  194  195  196  197   - następna »

XVII Konkurs dla Młodziezy rozstrzygnięty !

To już XVII konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Gorlickiej p.n. „Znam swoje miasto, znam Ziemię Gorlicką”, zatytułowany „Pomniki i miejsca pamięci na Ziemi Gorlickiej”. I po raz kolejny wzięli w nim udział młodzi mieszkańcy naszej gminy, sięgając po laury. Komisja w składzie: Aleksander Gucwa, Roman Trojanowicz, Józef Nowicki i Katarzyna Grochowska, jednogłośnie przyznała nagrody. Wśród 15 nadesłanych do organizatorów prac były opracowania Pauliny Przepióry p.t. „Kapliczka na Zawodziu” i Kingi Rachel p.t. „Brat naszego Boga”. Obie dziewczynki są uczennicami klasy V Zespołu Szkół w Siarach, podopiecznymi mgr Małgorzaty Markowicz. Z wielką satysfakcją informujemy, że Paulina zajęła II miejsce w kategorii szkół podstawowych, pierwsze miejsce należało do Weroniki Jodłowskiej z klasy VI a MZS nr 4 w Gorlicach za pracę „Pomnik Siedmiu Lotników Polskich w Krzywej - Banicy”. Ponadto Kinga Rachel otrzymała nagrodę ufundowaną przez Wójt Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch za pracę o sękowskim pomniku Brata Alberta.

W kategorii szkół gimnazjalnych I m. zajął uczeń II klasy Gimnazjum z Bystrej za pracę o pomniku J. Słowackiego p.t. „Jam jest posąg człowieka na posągu świata”, II m. zdobyła Brygida Rafa z klasy II a Gimnazjum z Moszczenicy, opisująca pomniki cmentarne ze Staszkówki w pracy p.t. „ Tropem austriackiego konia, czyli podróż śladami zaginionego pomnika- Patria”. Szkoły ponadgimnazjalne reprezentowała w sposób bezkonkurencyjny Aneta Orlińska , autorka pracy „Wehikułem czasu, czyli o tym,co ważne”, uczennica kl.II c LO w Zespole szkół nr 1 w Gorlicach (popularna „Górka”).

Tekst Małgorzata Markowicz

Galeria - XVII Konkurs dla Młodzieży - kliknij

Zobacz relację filmową RTvG - XVII finał konkursu „Pomniki i miejsca pamięci na Ziemi Gorlickiej”.

Podwojne zwycięstwa na zawodach powiatowych w handbalu!!

25 (dz) i 29 marca (chł) 2011 r. w nowo otwartej hali sportowej w Bieczu, odbyły się finały Powiatowej Gimnazjady w piłce ręcznej dziewcząt i chłopców. W obu turniejach uczestniczyło po osiem zespołów, mistrzów gmin z powiatu gorlickiego. Zespoły podzielono na dwie grupy i grano tu sytemem ,,każdy z każdym". Nasze zespoły w meczach eliminacyjnych odnoszą trzy zdecydowane zwycięstwa, pokonując gimn. z Ropy, z Uścia Gorlickiego, Libuszy i Lipinek (chł).

Finał identyczny jak w roku ubiegłym. Fantastyczna gra naszych drużyn, sprawiła, że dziewczęta pokonały Gimn. z Lipinek 7:0, zaś chłopcy Gimn nr 1 z Gorlic 6:1. Z nazwiska nikogo nie wyróżnian, gdyż wszystkim dziewczynom i chłopcom nie mogę odmówić ducha walki. Nasze szczypiornistki wystąpiły w następującym składzie: Patrycja Olszańska, Klaudia Tokarz, Magda Przepióra, Adrianna Liszka, Anna Jawor, Sylwia Rakoczy, Edyta Kozak, Beata Chowaniak i bramkarz Karolina Ładoś

Zespół chłopców wystąpił w następującym składzie: Rachwał Bartłomiej,Śliwa Marcin, Lepak Adam, Krupa Krzysztof,Skrobot Maciej,Kuźniar Krzysztof, Zieliński Łukasz, Rachel Szymon, Wiklowski Paweł, Kukla Kamil i Stanuch Piotr

Teraz przygotowania do zawodów rejonowych, które odbędą się 18 kwietnia w Nowym Sączu - dz i 20 kwietnia w Bieczu lub Libuszy - chł.

Działania wojenne w Sękowej! Przyjdz, zobacz!

Zapadły już decyzje dotyczące inscenizacji historycznej dla upamiętnienia 96. rocznicy bitwy pod Gorlicami, którą przygotowuje Grupa Rekonstrukcji Historycznej Gorlice 1915 (zdjęcie obok) z gminą Sękowa. To będzie historyczno-patriotyczny piknik. - Z związku z beatyfikacją Papieża Jana Pawła II zmieniliśmy pierwotny termin inscenizacji. Wiele osób wybiera się w tym czasie na uroczystości do Rzymu. Ostatecznie piknik patriotyczno-historyczny odbędzie się 8 maja, w niedzielę. Mamy patronat wojewody i marszałka Małopolski - informuje nas Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

W sobotę członkowie grupy wraz z Małgorzatą Małuch spotkali się w rejonie planowanej potyczki. Uzgadniano szczegóły oraz wstępny scenariusz inscenizacji. Swoją fachową pomoc w zakresie przygotowania punktu szpitalnego zaoferował ksiądz Mirosław Cidyło, proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem. Ksiądz jest pułkownikiem rezerwy Wojska Polskiego i lekarzem weterynarii, który służył między innymi na misji w Iraku.

- Działania planujemy rozpocząć mszą polową replika klockor sverige z udziałem duchownych trzech wyznań w intencji poległych podczas bitwy pod Gorlicami. Inscenizacja odbędzie się z udziałem około 80 żołnierzy rosyjskich, pruskich i austro-węgierskich. Oczywiście w historycznych mundurach z czasu pierwszej wojny światowej.
Miejsce w pobliżu obiektów Orlika będzie polem walki, a ze względu na położenie inscenizacja będzie widoczna dla widzów, co jest bardzo ważne -wyjaśnia Piotr Kamiński, prezes GRH Gorlice 1915.
Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. trudne sceny życia na froncie, rabunki na ludności cywilnej, przypadki dezercji, sąd polowy, szturm wojsk austriackich, walkę wręcz, zbieranie rannych i zabitych.
To tylko część zapowiedzi. Rekonstruktorzy przygotowują także specjalne sceny z udziałem koni oraz wojenne niespodzianki. Źródło ,,Gazeta Gorlicka"

PS

W pikniku historycznym ,,Bitwy pod Gorlicami" wezmie udział m.in. Sekcja Rekonstrukcji Historycznej I Pułku Strzelców Podhalańskich – Wrzesień 1939 z Nowego Sącza

Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników i Eksploracji
Sekcja Rekonstrukcji Historycznej
I Pułk Strzelców Podhalańskich – Wrzesień 1939

Pierwszy dzień wiosny w Sękowej

Pierwszy Dzień Wiosny tj. 21 marca w Sękowej było widać i słychać poprzez przylot i klekot pierwszego boćka, zwiastuna wiosny. To niecodzienne wydarzenie, zaraz zostało uchwycone przez fotoreportera, ponieważ bocki przylatują z reguły z Afryki parę dni póżniej. Bociany w czasie zimowania w Afryce żyją w stadach, w podróż powrotną wyruszyły w pierwszej połowie lutego. Ich powrót trwa ok. 6 tygodni.

O ile pierwszy dzień wiosny kalendarzowej ustalony jest umownie na 21 marca, o tyle wiosna astronomiczna rozpoczyna się w chwili gdy słońce przekracza równik. Ma to miejsce zazwyczaj 20 lub 21 marca (stąd też data pierwszego dnia wiosny kalendarzowej). Daty i godziny początku wiosny astronomicznej podaje tabelka na górze strony.

Astronomiczna wiosna kończy się letnim przesileniem (najdłuższym dniem roku) 20/21 czerwca. Ostatni dzień wiosny kalendarzowej to 21 czerwca, 22 czerwca - rozpoczyna się kalendarzowe lato.

Tradycje, obrzędy, zwyczaje

Jako, że pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy i przebudzaniem się przyrody do życia, miał on przez wieki ogromny wpływ na ludzi. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Także malowanie jajek, czy śmigus-dyngus utożsamiane dzisiaj z Wielkanocą związane są z obrzędami Słowian. Jajko było symbolem życia, a oblewanie wodą symbolizowało pozimowe oczyszczenie i w pewnym sensie dawało sygnał "skończyła się zima, już można szaleć".

Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary, które z reguły w ten jeden dzień w roku są tolerowane przez nauczycieli i opiekunów.

Grupa Youngsters w Rzeszowie

Grupa Youngsters z Gimnazjum w Sękowej w dniu 8 marca br. wraz z opiekunami, p. Joanną Hojdak i p. Joanną Puścizna wybrała się do Rzeszowa, aby wziąć udział w warsztatach językowych. Dwugodzinne warsztaty prowadzone były przez Irlandczyka Richarda Mullancy a dotyczyły Irlandii, święta Patryka i wyrażeń językowych stosowanych obecnie przez nastolatków.

Dzięki temu spotkaniu, młodzież poszerzyła swoje wiadomości z zakresu kulturoznawstwa , zmierzyła się w praktyce z tańcem irlandzkim oraz zapoznała się ze slangiem młodzieżowym (gwara uczniowska). Co najważniejsze, uczniowie mieli okazję zbadania swoich możliwości językowych w bezpośrednim kontakcie z native speakerem, który nie zna j. polskiego.
Uczniowie odbyli wycieczkę w ramach realizacji projektu „Youngster” finansowego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.

naucz. j.angielskiego
Joanna Puścizna