Newsy:

znalezionych: 1429 na 286 stronach
« poprzednia -   189  190  191  192  193  194  195  196  197   - następna »

Podsekretarz Stanu z wizytą w Sękowej

5 października 2011 r. o godz. 14.00 na obiekcie sportowym w Sękowej, gościł podsekretarz stanu w Ministerswie Sportu i Turystyki dr Tomasz Półgrabski. Prowadząca spotkanie wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch zapoznała działaczy sportowych z powiatu gorlickiego z celem tego spotkania.

richard mille replica Wiceminister sportu przedstawił zadania na najblizsze lata z zakresu sportu wyczynowego oraz omówił rozwój i promocję sportu a także upowszechnianie kultury fizycznej i sportu w różnych środowiskach społecznych i zawodowych. Odpowiadał na liczne zadawane pytania. Po godzinnym spotkaniu udał sie do Wysowej celem otwarcia nowego ,,Orlika"

Odsłonięcie pomnika Wł. Długosza w Sękowej

W piękny słoneczny dzień, w samo południe 27 września 2011 r., w centrum Sękowej odsłonięty został pomnik wybitnego przedsiębiorcy, polityka i pioniera polskiego przemysłu naftowego, a zarazem fundatora wielu obiektów użyteczności publicznej w regionie oraz właściciela znajdującego się na terenie gminy Sękowa majątku Siary z przepięknym pałacem - senatora RP, ministra d/s Galicji Władysława Długosza. Powstał w pracowni gorlickiego artysty Zdzisława Tohla, wykonał w bryle piaskowca o wysokości 3.70 i wadze 5 ton. W ręku trzyma laskę a w drugiej melonik, jednocześnie jest zamyślony i spoglądający w dal.

W uroczystości wzięli udział: poseł Bronisław Dutka, starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz, burmistrz Gorlic Witold Kochan, Dyrektor Oddziału PGNiK w Sanoku d/s Geologii i Rozwoju - Józef Potera oraz wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch.

Poczty sztandarowe wystawiły powiatowe i lokalne organizacje PSL oraz druhowie OSP Sękowa. Całość uroczystości uświetniła orkiestra strażacka z Dominikowic. W uroczystości uczestniczyli samorządowcy, szkolna społeczność, fundatorzy pomnika.

Przed odsłonięciem monumentu odegrano hymn narodowy oraz Unii Europejskiej, po czym został przedstawiony biogram Władyslawa Długosza.
Pomnik odsłoniła pani wójt, w towarzystwie starosty, burmistrza i dyrektora PGNiK a nastepnie złożono wieńce i zapalono symboliczne znicze.
Monument poświęcił proboszcz parafii Sękowa ks. Janusz Kurasz w asyście ks. proboszcza parafii prawosławnej w Bartnem Mirosława Cidyło. Odmówili modlitwę ekumeniczną. Wygłoszono okolicznościowe przemówienia.

Zobacz relację filmową z otwarcia pomnika
Odsłonięcie pomnika Wł. Długosza w Sękowej " - gorlice.tv

Odsłonięcie pomnika Wł. Długosza - 2011-09-27

Powstanie nowy most w Ropicy Górnej

W przyszłym miesiącu ruszą pierwsze prace zwiazane z budową nowego mostu na Sękówce w Ropicy Górnej. Obecny most jest bardzo sfatygowany, co roku poprawiany i remontowany, dziś widac wystające deski i rozsypujący się asfalt, dziury i koleiny oraz wyłączony z ruchu jeden pas jezdni. Nowy most będzie miał 50 ton nośności, to pięciokrotnie więcej niż obecnie. Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch powiedziała m.in. „Bardzo się cieszymy, że ta inwestycja długo oczekiwana przez społeczność lokalną wreszcie będzie mogła się rozpocząć. Budowany most powstanie obok obecnego będzie możliwość przejazdu tak jak obecnie. Po wybudowaniu nowego mostu zostaną także zlikwidowane zakręty".

Projektant Krzysztof Faron stwierdził, że inwestycja ma wszystkie uzgodnienia a planowany termin wejścia w teren to późna jesień. Jest to jedna z większych inwestycji o wartości 6.789.600 zł. Powstały most będzie wytrzymywać ciężar 50 t. Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie Grzegorz Stech powiedział, że nowy most jest ważnym obiektem w ciągu komunikacyjnym zarządu dróg wojewódzkich szkoda, że procedury uzgodnień trwają dłużej niż sama budowa. Żywi jednak nadzieję, że przyszli posłowie będą dążyć do uproszczenia procedur w tym zakresie. Marszałek Ciepiela stwierdził, że jest to most o znaczeniu lokalnym ważny dla miejscowej ludności, ale ważny także dla połączeń komunikacyjnych Krakowa z południowa częścią województwa. W kwestii połączenia komunikacyjnego Gorlic z Tarnowem poświęcono sporo uwagi Marszałek mówił o zmodernizowanej drodze, na której powstanie nowy most a także o połączeniu kolejowym Tarnów - Stróże „modernizowana linia kolejowa ułatwi połączenie Gorlic z Tarnowem w znacznie krótszym czasie niż obecnie”. Ułatwieniem komunikacyjnym będzie także droga Rzeszów – Kraków. Marszałek wymieniając połączenia komunikacyjne wspomniał o planach komunikacyjnych opracowywanych wspólnie z Powiatem Gorlickim.

Zapraszamy na odsłonięcie pomnika Wł. Długosza

Samorząd Gminy Sękowa, wspólnie ze Starostą Gorlickim i Burmistrzem Gorlic, poprzez wybudowanie pomnika postanowił uczcić pamięć wybitnego przedsiębiorcy, polityka i pioniera polskiego przemysłu naftowego, a zarazem fundatora wielu obiektów użyteczności publicznej w regionie oraz właściciela znajdującego się na terenie gminy Sękowa majątku Siary z przepięknym Pałacem - senatora RP, ministra d/s Galicji Władysława Długosza Inicjatywa zbiega się z setną rocznicą powołania Władysława Długosza na Urząd Namiestnika i Ministra Pełnomocnego Galicji i Lodomerii w monarchii austrowęgierskiej. Były to lata największego rozwoju przemysłu naftowego w całej ówczesnej Galicji, a w szczególności w Zagłębiu Borysławskim. Ogromne zasługi Władysława Długosza - wielkiego patrioty i budowniczego przemysłu w niepodległej Rzeczypospolitej, prezesa Krajowego Towarzystwa Naftowego oraz Państwowej Rady Naftowej, zostały ze względów politycznych po roku 1945 zapomniane. Dziś po siedemdziesięciu czterech latach od śmierci senatora Władysława Długosza pragniemy wyrazić naszą wdzięczność za wszystko, co zrobił dla naszej Ziemi.

Swiss Replica Watches W Centrum Sękowej stanie pomnik Władysława Długosza. Pomnik zostanie odsłonięty 27 września. Powstaje w pracowni Zdzisława Tohla.
W październiku przypada setna rocznica powołania Władysława Długosza na urząd Namiestnika i Ministra Pełnomocnego Galicji i Lodomerii w monarchii austro węgierskiej. - Chcemy uczcić zarówno wydarzenie jak i osobę, przyznaje Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. Planujemy połączyć odsłonięcie pomnika z zakończeniem konferencji związanej z Wł. Długoszem organizowanej przez PGNiG w Krynicy, która zakończy się 27 września - tłumaczy.

Pomysł wypłynął od samego artysty. Trafił na podatny grunt, przyznaje zadowolony rzeźbiarz. Tylko w taki sposób możemy przypominać młodemu pokoleniu o postaciach ważnych dla naszego regionu. Zostanie zlokalizowany na odrestaurowanym placyku nad parkingiem w centrum Sękowej. W przyszłości obok odremontowanej piwniczkigmina planuje umieścić pamiatki po Długoszu. Myslę ze to dobre miejsce na pomnik Władysława Długosza - dodaje.

W Sękowej zaczyna się szlak naftowy. Kiedyś w tym miejscu znajdowała się karczma, w której robiono interesy naftowe, werbowano wiertaczy do pracy na Borneo, Jawę, Sumatrę. Przypuszczalnie bywał tam również Długosz, szukając pracowników do swoich zakładów. Są zdjęcia dokumentujące, że przechadzał się po tym terenie z psem.

Pomnik zostanie sfinansowany ze środków marszałka województwa małoplskiego, starosty powiatu gorlickiego, burmistrza Gorlic oraz gminę Sękowa. Wsparcie zadeklarowały spółki PGNiG, które sponsorują remont Mauzoleum Władysława Długosza znajdującego się na cmentarzu w Sękowej. Obecnie trwają prace przygotowawcze. Efekty będą widoczne w przyszłym roku.

Placyk na ten moment pełni funkcję centrum Sękowej. Znajduje się tam bowiem Dom Kultury, Ośrodek Zdrowia, Informacja Turystyczna, sklepy i parkingi. W przyszłości obiekty centrum będą zlokalizowane dookoła kościoła.

Centrum Sękowej jest to przestrzeń, która wymaga jakiegoś wykończenia, jakiejś ekspozycji. Pomnik Długosza przyciągnie z pewnością turystów, którzy będą podróżowali na Magurę Małastowską lub w stronę przejścia granicznego. Warto zatem rozwijać rozpoczętą inwestycję uzupełniając o informacje z branży naftowej. (baz)

W pracowni artysty Zdzisława Tohla, trwają prace przy pomniku Władysława Długosza, zdjęcia z 20 września 2011 r.

Koncert z okazji 260. rocznicy urodzin D.Bortniańskiego

W piątek w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Kośmy i Damiana w Bartnem odbył się uroczysty koncert z okazji 260. rocznicy urodzin Dymitra Bortniańskiego. W koncercie wystąpili: młodzieżowy chór im ks. Michajła Werbyckiego z Przemyśla pod dyrekcją Olgi Popowicz, żeński chór kameralny Namysto z Przemyśla pod dyrekcją Olgi Popowicz, Chór Prawosławnej Diecezji Przemysko-Nowosądeckiej Irmos z Sanoka pod kierunkiem Marianny Jara, chór Cantores Karwacjanum pod dyrekcją Anny Cisoń.

Dymitr Bortniański to ukraiński i rosyjski kompozytor, śpiewak i dyrygent. Jego ród wywodzi się z Bartnego - ojciec Dymitra Stefan Szkurat zmienił nazwisko na Bortniański od nazwy rodzinnej wsi.
Styl operowy Dymitra Bortniańskiego opiera się na zdobyczach włoskiej osiemnastowiecznej opery.
Twórczość religijna Bortniańskiego reprezentuje szczytowe osiągnięcie rosyj-skiej muzyki cerkiewnej XVIII wieku.
Najbogatszą dziedzinę tej twórczości stanowią wielogłosowe koncerty religijne a capella. Są to obszerne utwory złożone z trzech lub czterech części kontrastujących ze sobą pod względem tempa, faktury i typu melodyki. Kompozytor przeciwstawia partie solowe, duety lub tercety partiom chóralnym, części szybkie - częściom powolnym.

Koncerty religijne Bortniańskiego cieszyły się w Rosji popularnością przez cały XIX wiek.
Obecnie twórczość kompozytora przeżywa swój renesans w repertuarze koncertowym instytucji muzycznych. (eb) Żródło: Gazeta Gorlicka

Zobacz relacje filmowe:
Koncert z okazji 260. rocznicy urodzin D.Bortniańskiego " - gorlice.tv

Koncert w Bartnem - 2011-09-09