Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   195  196  197  198  199  200  201  202  203   - następna »

Całkowite zaćmienie księżyca w Sękowej

W środowy wieczór doszło do całkowitego zaćmienia Księżyca, które w dużej części było widoczne z terenu naszego kraju. Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

Do całkowitego zaćmienia Księżyca doszło w środę, 15 czerwca 2011 r., w godzinach wieczornych. Zjawisko w całości mogli obejrzeć obserwatorzy na Oceanie Indyjskim, we wschodniej i południowej Afryce, środkowej Azji, południowo-zachodniej Australii i na Antarktydzie. W Europie zaćmienie było widoczne przy wschodzie Księżyca.

Najlepsze warunki geometryczne do obserwacji zaćmienia mieli obserwatorzy w Polsce południowo-wschodniej a więc i w Sękowej. Przed nadejściem chmur porobiłem kilka zdjęć, które Państwu przedstawiam.

Następne całkowite zaćmienie widoczne w całości będzie widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.

,,Miłosz znany i nieznany"

Czesław Miłosz 30 czerwca 2011 r. przypada 100-na rocznica urodzin laureata Literackiej Nagrody Nobla Czesława Miłosza, dlatego też Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku twórczego Czesława Miłosza dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłosił 2011 Rokiem Czesława Miłosza. Wśród wielu propozycji obchodów tego wydarzenia znalazł się również program edukacyjny Centrum Edukacji Obywatelskiej i Wydawnictwa Szkolnego PWN, w którym uczestniczyli uczniowie klas gimnazjalnych Zespołu Szkół w Siarach pod kierunkiem polonistki Małgorzaty Markowicz.

W harmonogramie działań znalazły się m.in. akcja „Mój ulubiony wiersz Miłosza”, która zaowocowała powstaniem folderu i prezentacji multimedialnych, XIX Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poeta pamięta – twórczość Czesława Miłosza”, a wszystkie zadania znalazły finał w postaci środowiskowego Święta Miłosza zorganizowanego 7 czerwca 2011 pod hasłem ,,Miłosz znany i nieznany". Wzięło w nim udział ponad 100 osób- uczniów gimnazjum i dorosłych , szczególnie z Sękowskiego Klubu Seniora. W trakcie spotkań, które odbyły się na terenie Zespołu Szkół w Siarach i GOK w Sękowej, zebrani mogli obejrzeć bardzo interesującą prezentację multimedialną i wysłuchać wykładu o życiu i twórczości naszego Noblisty, a także delektować się recytacją i poezją śpiewaną w wykonaniu uczennic z Siar pod kierunkiem M. Markowicz i M. Bogonia. Goście otrzymali na pamiątkę foldery z wyborem wierszy Cz. Miłosza. Pomocy w organizacji Święta udzielili nam p. dyrektor Bożena Bernasiewicz oraz p. wójt Małgorzata Małuch i p. Michał Diduch z Urzędu Gminy Sękowa, za co serdecznie dziękujemy.

P R O T O K Ó Ł

XIX Gminnego Konkursu Recytatorskiego

Temat konkursu:

„Poeta pamięta – twórczość Czesława Miłosza”

1. Organizatorzy – Publiczne Gimnazjum w Siarach w ramach projektu „Miłosz odNowa”
2. Do konkursu w dniu 24 maja 2011 roku przystąpiło 14 uczestników ze szkół podstawowych i 8 uczniów z gimnazjów z terenu gminy Sękowa (22 recytatorów ).
3. Konkurs oceniało jury w składzie:
przewodnicząca –Katarzyna Grochowska - instruktor GCK
Dominika Kubala - instruktor MDK
Małgorzata Markowicz - ZSz w Siarach
4. Po przesłuchaniu recytatorów komisja oceniająca przyznała nagrody w dwu kategoriach wiekowych:

Kl. IV-VI SP:
Miejsce I – Patrycja Zawada kl. VI ZSz Siary
Miejsce II – Anna Nogawka kl. VI b ZSz-P Sękowa
Miejsce III – Paulina Przepióra kl. V ZSz Siary

Gimnazja:
Miejsce I – Kinga Bomba kl. III ZSz Siary
Miejsce II – Sylwia Rakoczy kl. IIa ZSz-P Sękowa
Miejsce III – Weronika Różycka kl.III ZSz Siary

Podziękowanie dla polonistów Pań Agnieszki Tenerowicz, Małgorzaty Mentel i Beaty Wierzbickiej z ZSz-P w Sękowej oraz Ludmiły Lorczyk i Małgorzaty Markowicz z ZSz w Siarach za stałą popularyzację piękna poezji wśród dzieci i młodzieży.

Oddali hołd bł. Janowi Pawłowi II

VII Bieg Kwietny W godzinach porannych dnia 9 czerwca 2011 r. trójka nauczycieli wf oraz UKS "Maraton" Sękowa byli głównymi organizatorami VII Kwietnego Biegu po ziemi sękowskiej. Trasa prowadziła po urokliwych zakątkach łemkowszczyzny - Żdynia, Lipna, Radocyna, Czarne i Długie, po której biegła ponad 20 osobowa grupa młodzieży z Zespołu Szkolnego Sękowej oraz Siar. W Żdyni nasza sztafeta przejęła szarfę od Gminy Uście Gorlickie, nastąpił start punktualnie o godzinie 5.30 i w ten sposób wszyscy uczestnicy chcieli uczcić 32 Rocznicę Pierwszej Pielgrzymki bł. Jana Pawła II do Ojczyzny.

Dzień był bardzo dobry do biegania, temperatura 20 stopni, co spowodowało że ponad połowa zawodników przebiegła cały dystans tj. 12,6 km. Wszystko przebiegało zgodnie z planem i bieg został ukończony wraz z nadejściem wyznaczonej godziny. Na granicy woj. małopolskiego i podkarpackiego w miejscowości Długie - Wyszowatka przekazano szarfę bardzo licznej grupie młodzieży z gminy Krempna (Gimn. Krempna) Po przekazaniu szarfy chorążego biegu pana Jacka Pięty Gminie Krempna zmęczeni ale uśmiechnięci biegacze zregenerowali swoje siły przy wspólnym ognisku, nastąpiło pieczenie kiełbasy i rozdanie certyfikatów. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i dopytywali się czy będzie za rok. A więc do zobaczenia w roku przyszłym.

Foto: Alexander Gucwa

Brązowe medale na Woj. Gimn. Drużynowej w LA.

Na stadionie AZS AWF Kraków odbyła się Wojewódzka Gimnazjada Drużynowa w Lekkiej Atletyce. Nasi chłopcy mistrzowie powiatu gorlickiego w tych zawodach wypadli bardzo dobrze. Na 15 startujących szkół, zdobyli 1292 pkt i zajęli wysokie trzecie miejsce. Do wyrózniających się w gronie piętnastu zawodników należy zaliczyć: Damiana Chwałyka w skoku wzwyż, który wynikiem 183 cm ustanowił nowy rekord życiowy i zdobył dla drużyny aż 151 pkt, zdobył III klasę sportową. Drugim naszym rewelacyjnym skoczkiem był Marcin Kotowicz, skoczył 175 cm (126 pkt) - nowy rekord życiowy i IV klasa sportowa.

Rekord życiowy ustanowił Lepak Korneliusz w biegu na 300 m z wynikiem 39.16 tj. 136 pkt. Dobre rzuty oszczepem wykonali: Maciek Skrobot i Lepak Adam, odległość ponad 37 m dała im pond 100 pkt. Szybko pobiegli na setkę Krzysztof Krupa i Jarek Kostyk oraz Damian Horbal w biegu na 300 m. Rewelacyjnie pobiegła sztafeta 4x100 m, wykonała perfekcyjne zmiany, uzyskała nowy rekord szkoły z czasem 47.98! (Lepak A-Chwałyk D-Skrobot M-Lepak K). Pozostali zawodnicy zdobyli poniżej 100pkt. i walnie przyczynili się do zdobycia brązowych medali, pucharu i pamiątkowego dyplomu!

Szczegóły zobacz TU

Prasa o nas - kliknij

Dzień Dziecka na sportowo.

Dzien Dziecka w Sękowej Tradycyjnie 1 czerwca każdego roku w naszej szkole odbywają się obchody Dnia Dziecka i Dnia Sportu Szkolnego. Jest to impreza bardzo oczekiwana przez dzieci i młodzież, ponieważ dostarcza im wiele atrakcji i radosnych przeżyć. Dzisiejsze święto stało się doskonałym pretekstem do zorganizowania przez dyrekcję naszej szkoły, nauczycieli wychowania fizycznego i wychowawców klas, zabawy utrzymanej w sportowym duchu. Nauczyciele wychowania fizycznego zadbali o różnorodność konkurencji.

Specjalnie na ten dzień, wspólnie z pracownikami GOK w Sękowej, przygotowali na obiekcie ,,Orlika" VIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Józefa Drzymały, naucz. wf, działacza LZS. Tradycyjnie już najlepszą drużyną okazali się chłopcy z klasy szóstej i trzeciej Gimn. Otrzymali z rąk córki Joanny Drybczak pamiątkowe puchary i dyplomy a panie z GOK dla wszystkich uczestników tej wspaniałej zabawy przygotowały kiełbaskę z grila, wszystko to zostało sfinansowane przez żonę zmarłego Elżbietę Drzymała. Uczniowie z wielkim zapałem przystępowali do poszczególnych konkurencji. Towarzyszyły wielkie emocje, radość z sukcesu i wszechobecny uśmiech. Dzieci z klas I-III zagrały w dwa ognie a chłopcy w tradycyjną ,,kopaną". Dziewczynki z klas IV - VI rozegrały turniej w palanta, zaś wielkim zainteresowaniem cieszył się mecz piłki siatkowej, w którym dziewczynki z gimnazjum pokonały swoje ,,panie"!!

Wystąpił również pięcioosobowy zespół współczesnego tańca.
Na zakończenie dzisiejszego święta, wszyscy uczniowie z klasy czwartej otrzymali karty rowerowe i lody ufundowane tradycyjnie już przez dyr. Szkoły. Gdy wszyscy złapali głębszy oddech, pozowali do wspólnego zdjęcia - patrz galeria poniżej.

Dzień Dziecka w Sękowej - 2011-06-01