Całkowite zaćmienie księżyca w Sękowej
Do całkowitego zaćmienia Księżyca doszło w środę, 15 czerwca 2011 r., w godzinach wieczornych. Zjawisko w całości mogli obejrzeć obserwatorzy na Oceanie Indyjskim, we wschodniej i południowej Afryce, środkowej Azji, południowo-zachodniej Australii i na Antarktydzie. W Europie zaćmienie było widoczne przy wschodzie Księżyca. Najlepsze warunki geometryczne do obserwacji zaćmienia mieli obserwatorzy w Polsce południowo-wschodniej a więc i w Sękowej. Przed nadejściem chmur porobiłem kilka zdjęć, które Państwu przedstawiam. Następne całkowite zaćmienie widoczne w całości będzie widoczne w Polsce 28 września 2015 roku.
![]()
![]()
![]()
| ||
,,Miłosz znany i nieznany"
W harmonogramie działań znalazły się m.in. akcja „Mój ulubiony wiersz Miłosza”, która zaowocowała powstaniem folderu i prezentacji multimedialnych, XIX Gminny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Poeta pamięta – twórczość Czesława Miłosza”, a wszystkie zadania znalazły finał w postaci środowiskowego Święta Miłosza zorganizowanego 7 czerwca 2011 pod hasłem ,,Miłosz znany i nieznany". Wzięło w nim udział ponad 100 osób- uczniów gimnazjum i dorosłych , szczególnie z Sękowskiego Klubu Seniora. W trakcie spotkań, które odbyły się na terenie Zespołu Szkół w Siarach i GOK w Sękowej, zebrani mogli obejrzeć bardzo interesującą prezentację multimedialną i wysłuchać wykładu o życiu i twórczości naszego Noblisty, a także delektować się recytacją i poezją śpiewaną w wykonaniu uczennic z Siar pod kierunkiem M. Markowicz i M. Bogonia. Goście otrzymali na pamiątkę foldery z wyborem wierszy Cz. Miłosza. Pomocy w organizacji Święta udzielili nam p. dyrektor Bożena Bernasiewicz oraz p. wójt Małgorzata Małuch i p. Michał Diduch z Urzędu Gminy Sękowa, za co serdecznie dziękujemy. P R O T O K Ó Ł XIX Gminnego Konkursu Recytatorskiego Temat konkursu: „Poeta pamięta – twórczość Czesława Miłosza”
1. Organizatorzy – Publiczne Gimnazjum w Siarach w ramach projektu
„Miłosz odNowa”
Kl. IV-VI SP:
Gimnazja: Podziękowanie dla polonistów Pań Agnieszki Tenerowicz, Małgorzaty Mentel i Beaty Wierzbickiej z ZSz-P w Sękowej oraz Ludmiły Lorczyk i Małgorzaty Markowicz z ZSz w Siarach za stałą popularyzację piękna poezji wśród dzieci i młodzieży.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
| ||
Oddali hołd bł. Janowi Pawłowi II
Dzień był bardzo dobry do biegania, temperatura 20 stopni, co spowodowało że ponad połowa zawodników przebiegła cały dystans tj. 12,6 km. Wszystko przebiegało zgodnie z planem i bieg został ukończony wraz z nadejściem wyznaczonej godziny. Na granicy woj. małopolskiego i podkarpackiego w miejscowości Długie - Wyszowatka przekazano szarfę bardzo licznej grupie młodzieży z gminy Krempna (Gimn. Krempna) Po przekazaniu szarfy chorążego biegu pana Jacka Pięty Gminie Krempna zmęczeni ale uśmiechnięci biegacze zregenerowali swoje siły przy wspólnym ognisku, nastąpiło pieczenie kiełbasy i rozdanie certyfikatów. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni i dopytywali się czy będzie za rok. A więc do zobaczenia w roku przyszłym. Foto: Alexander Gucwa
| ||
Brązowe medale na Woj. Gimn. Drużynowej w LA.![]() Na stadionie AZS AWF Kraków odbyła się Wojewódzka Gimnazjada Drużynowa w Lekkiej Atletyce. Nasi chłopcy mistrzowie powiatu gorlickiego w tych zawodach wypadli bardzo dobrze. Na 15 startujących szkół, zdobyli 1292 pkt i zajęli wysokie trzecie miejsce. Do wyrózniających się w gronie piętnastu zawodników należy zaliczyć: Damiana Chwałyka w skoku wzwyż, który wynikiem 183 cm ustanowił nowy rekord życiowy i zdobył dla drużyny aż 151 pkt, zdobył III klasę sportową. Drugim naszym rewelacyjnym skoczkiem był Marcin Kotowicz, skoczył 175 cm (126 pkt) - nowy rekord życiowy i IV klasa sportowa. Rekord życiowy ustanowił Lepak Korneliusz w biegu na 300 m z wynikiem 39.16 tj. 136 pkt. Dobre rzuty oszczepem wykonali: Maciek Skrobot i Lepak Adam, odległość ponad 37 m dała im pond 100 pkt. Szybko pobiegli na setkę Krzysztof Krupa i Jarek Kostyk oraz Damian Horbal w biegu na 300 m. Rewelacyjnie pobiegła sztafeta 4x100 m, wykonała perfekcyjne zmiany, uzyskała nowy rekord szkoły z czasem 47.98! (Lepak A-Chwałyk D-Skrobot M-Lepak K). Pozostali zawodnicy zdobyli poniżej 100pkt. i walnie przyczynili się do zdobycia brązowych medali, pucharu i pamiątkowego dyplomu!
| ||
Dzień Dziecka na sportowo.
Specjalnie na ten dzień, wspólnie z pracownikami GOK w Sękowej, przygotowali na obiekcie ,,Orlika" VIII Turniej Piłki Nożnej o Puchar Józefa Drzymały, naucz. wf, działacza LZS. Tradycyjnie już najlepszą drużyną okazali się chłopcy z klasy szóstej i trzeciej Gimn. Otrzymali z rąk córki Joanny Drybczak pamiątkowe puchary i dyplomy a panie z GOK dla wszystkich uczestników tej wspaniałej zabawy przygotowały kiełbaskę z grila, wszystko to zostało sfinansowane przez żonę zmarłego Elżbietę Drzymała. Uczniowie z wielkim zapałem przystępowali do poszczególnych konkurencji. Towarzyszyły wielkie emocje, radość z sukcesu i wszechobecny uśmiech. Dzieci z klas I-III zagrały w dwa ognie a chłopcy w tradycyjną ,,kopaną". Dziewczynki z klas IV - VI rozegrały turniej w palanta, zaś wielkim zainteresowaniem cieszył się mecz piłki siatkowej, w którym dziewczynki z gimnazjum pokonały swoje ,,panie"!!
Wystąpił również pięcioosobowy zespół współczesnego tańca.
|