Rekonstrukcja walk I wojny światowej w Niżnej Poliance - Słowacja
Po tej części przystąpiono do kilku potyczek oddziałów rosyjskich, pruskich i austro-węgierskich pod górą Kastielik w miejscu autentycznej potyczki z przed 96 lat.
| ||
Podsumowano realizację projektu edukacyjnego
|
![]() |
Równe szanse na awanse |
16 lipca 2011 za sprawą imprezy „Świat pod łemkowską Kyczerą” zorganizowanej w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, Bartne stało się kulturową stolicą regionu. Na ten jeden dzień uśpiona w przepięknej scenerii Beskidu Niskiego wioska, stała się tętniącym życiem, emanującym mieszaniną barw i dźwięków miejscem styku wielu kultur pochodzących niemalże z wszystkich kontynentów. W bardzo ciekawie przygotowanym kilku godzinnym programie udział wzięły zespoły z Indonezji, Iraku, Kolumbii, Meksyku, Osetii Północnej, Serbii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych i Tajwanu. Z racji umiejscowienia jednej z odsłon festiwalu w Bartnem, głównym przesłaniem imprezy była promocja i przybliżenie szerszym kręgom kultury łemkowskiej. Impreza rozpoczęła się o godzinie 1100 uroczystym powitaniem zorganizowanym przy wjeździe do Bartnego. Przybyłych Gości oraz uczestników festiwalu witali Sołtys Bartnego Adam Kuziak, Proboszcz Parafii Prawosławnej św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem ks. Mirosław Cidyło, Starosta Gorlicki Mirosław Wędrychowicz, Sekretarz Gminy Sękowa Zofia Rowińska, Przewodnicząca Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz oraz Prezes Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” – główny organizator – Jerzy Starzyński . Po oficjalnym powitaniu kolorowy korowód ruszył w kierunku centrum miejscowości. Po drodze poszczególne zespoły odprowadzane były na podwórka miejscowych gazdów, gdzie przez blisko 4 godziny przedstawiały swoją kulturę. Dzięki takiej formie prezentacji przybyli goście mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z niejednokrotnie bardzo egzotycznymi dla nas kulturami. Poza możliwością rozmowy i zrobienia pamiątkowych zdjęć każda z grup miała przygotowane regionalne potrawy oraz pamiątki charakterystyczne dla państwa z którego pochodziła.
Równolegle zorganizowano wiele atrakcji takich jak pokaz sztuki kamieniarskiej, która rozsławiła Bartne, a która swoimi korzeniami sięga XVII w. Już wtedy bowiem w Bartnem pozyskiwano kamień na cele budowlane, następnie zaczęto wyrabiać z niego koła młyńskie oraz krzyże. Podczas prezentacji można było zobaczyć tradycyjne ściąganie kamienia z kamieniołomu oraz remont krzyża na pobliskim cmentarzu. Cały pokaz miało przybliżyć światu kamieniarstwo w Bartnem, a o sposobie pozyskiwania kamienia i jego obróbce opowiadał Szymon Modrzejewski – który za remont ok. 1500 obiektów rzemiosła kamieniarskiego uhonorowany został prestiżową nagrodą Europa Nostra. Kolejną atrakcją był fragment tradycyjnego łemkowskiego wesela zaprezentowany przez Zespół Pieśni i Tańca „Kyczera”. Ponadto w cerkwi – muzeum odbyła się wystawa autorstwa Stanisława Leszczyńskiego zatytułowana „Łemkowszczyzna lat 30. XX wieku, a na łąkach przed obiektem pod nazwą „Eteryczne Jarmarki” odbywały się prezentacje tradycyjnego rzemiosła ludowego Łemków i Pogórzan. Sporym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja oraz możliwość przejażdżki wozem maziarskim. Dla sympatyków literatury łemkowskiej w chyży Kuziaków przedstawiano wiersze Melani Sobin i opowiadania Teodora Kuziaka. Nie zapomniano też o amatorach ikonopisania dla których zorganizowana została „Letnia Szkoła Ikonopisania”. O godzinie 1700 na specjalnie przygotowanej scenie rozpoczął się koncert finałowy z okazji 20 – lecia ŁZPiT „Kyczera” zatytułowany „Kyczera i jej goście dla Bartnego”. Tym samym centralnym miejscem festiwalu stały się okolice sceny na której swój dorobek artystyczny przedstawiały zespoły przybyłe do Bartnego. Występujące zespoły zaprezentowały się wyśmienicie, pokazując bardzo wysoki poziom zarówno artystyczny jak i techniczny. Różnorodne rytmy prezentowane przez wykonawców, połączone disfraces cosplay baratos z wspaniałą choreografią dosłownie porwały publiczność, która nagradzała artystów gromkimi brawami. Na zakończenie imprezy w cerkwi prawosławnej odbył się wspaniały koncert muzyki cerkiewnej.
Dziękujemy mieszkańcom Bartnego za pomoc i bardzo duże zaangażowanie, które przełożyło się na wspaniały sukces promocyjny Bartnego i całej gminy. Za sprawą Bartnego łemkowszczyzna stała się miejscem, w którym spotkały się „Dzieci jednego Boga”, gdzie narody świata podały sobie ręce i pokazały swoją wyjątkowość, odrębność kulturalną w duchu tolerancji zapominając o uprzedzeniach a pokazując współprace. Pozytywna energia płynąca do świata z Bartnego powinna być wzorem do naśladowania do pokłóconych narodów, zwaśnionych sąsiadów aby potrafili popatrzeć na innych bardziej tolerancyjnie. Dziękujemy wszystkim którzy w jakikolwiek sposób pomagali w realizacji festiwalu.
Zobacz relację filmową
Świat pod Kyczerą - gorlice.tv
ZOBACZ RELACJĘ FILMOWĄ - ,,Świat pod Kyczerą" - RTVG
Jak co roku, od 10 lat zawodnicy UKS ,,Maraton" Sękowa biorią udział w zgrupowaniach sportowych w ramach akcji ,,Sportowe Wakacje". Obóz zorganizowany był w nadmorskim Pucku, w dniach od 11-25.07. 2011 r. i uczestniczyło w nim 10 zawodników naszego klubu. Wspólnie z nami trenowała tam również 10 osobowa grupa zawodników z zaprzyjaźnionego UKS-u Kobylanka oraz 9 innych klubów z całej Polski. Atmosfera na obozie była bardzo dobra. Prócz licznych zajęć treningowych na stadionie, na plaży oraz w terenie zawodnicy mieli sporo poza sportowych atrakcji. Między innymi mieli okazję uczestniczyć w całodziennej wycieczce autokarowej do Trójmiasta, zwiedzili Gdańsk, Gdynię i Sopot. Płynęli statkiem po Zatoce Gdańskiej.
Na zakończenie obozu wzieliśmy udział w Obozowej Olimpiadzie. Wieczorem przy wspólnym ognisku, podczas którego wręczano młodzieży pamiątkowe dyplomy sportowe, Dyr. Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Pucku Jarosław Lis , wręczył Aleksandrowi Gucwie i Jerzemu Dziedziakowi pamiątkowe puchary i odznaki za 10 jubileuszowy pobyt z młodzieżą w jego ośrodku, zaś kierownik zgrupowania Elżbieta Żołędowska dla wspomnianych trenerów wręczyła pamiątkowe dyplomy za wzorowa pracę trenerską podczas ,,Sportowych Wakacji - Puck 2011"
Wszyscy uczestnicy zgrupowania spędzali czas wolny uczestnicząc w organizowanych dyskotekach i przez te kilkanaście dni nawiązało się wiele nowych znajomości i przyjaźni. Obóz był bardzo pracowity i owocny, co zapewne przyniesie wiele dobrych wyników sportowych w zbliżającym się sezonie lekkoatletycznym.
Więcej wiadomości znajdziesz TU
Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Krzywa, było organizatorem w dniu 3 lipca 2011 r. na terenach Gościnca Banica, imprezy plenerowej z okazji 10-lecia działalności. Impreza pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych ( ciągły opad deszczu i zimno) przebiegła bardzo sprawnie. Rozpoczęła się o godz. 14-tej od: występów dzieci i młodzieży, zespołu ,,Ruczaj", następnie wystąpiła Kapela Maliszów oraz Grupa Śpiewacza "Razem" z Sękowej. Na zakończenie tej imprezy wystapił zespół z Gorlic ,,Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki", zespół pokazał już nielicznej pod koniec publiczności, że poezja śpiewana ma w sobie wyjątkową moc i może jej słuchać każdy – niezależnie od wieku.
Ponadto podczas występów zespołów, mozna bylo zobaczyć pokaz udzielania pierwszej pomocy i samoobrony w wykonaniu I plutonu Inwazyjnego i AIN z Warszawy, poogladać wystawę starej fotografii, wziąść udział w loterii fantowej, były tez stoiska z domowym ciastem i przysmakami lokalnej kuchni oraz wiele innych atrakcji.
![]() |
X Lecie Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa - 03.07.2011 r. |