Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   228  229  230  231  232  233  234  235  236   - następna »

Na ,,ZIELONEJ SZKOLE" w Gdańsku - Sobieszewie

22 maja grupa 46 uczniów z klas Va,Vb i VIa w Sękowej wyruszyła na ,,Zieloną Szkołę" do Gdańska - Sobieszewa.
Sobieszewo to malowniczo położona nad samym morzem miejscowość - dzielnica Gdańska.
Przez osiem dni pod opieką Joanny Puscizny, Gabrieli Kołotyło, Agnieszki Tenerowicz i Aleksandra Gucwy poznawali najważniejsze miejsca i zabytki Trójmiasta oraz okolic.

Większość dzieci zobaczyła morze pierwszy raz w życiu. Było to dla nich wielkie, niezapomniane przeżycie.
Uczniowie wzięli udział w koncercie organowym w Oliwskiej Katedrze, zobaczyli molo w Sopocie, a także pod opieką przewodnika zwiedzili Gdańsk i Malbork.

Lekcje przyrody odbywały się w Akwarium Morskim w Gdyni, w Planetarium i Orbitarium w Toruniu oraz w Stacji Ornitologicznej w Górkach Wschodnich. Na wyspie sobieszewskiej w Górkach Wschodnich zaliczyliśmy pieszo (około 10 km) ścieżkę przyrodniczo - dydaktyczną (przybrzeżny pas olesowy, szuwary trzcinowe, jezioro Karaś i Ptasi Raj, drągowiny sosnowe, wydmy i plażę)
Uczniowie byli również w Ogrodzie Zoologicznym, zwiedzili w Krynicy Morskiej zabytkową latarnię morską oraz obóz koncentracyjny w Stutthofie.

Każdy dzień kończył się spacerem na plażę.
Oprócz szczegółowo zaplanowanych zajęć uczniowie mieli czas na zabawę, grali w piłkę, wzięli udział w ognisku i dyskotece.

Oczywiście nie ominął ich chrzest i zaślubiny z morzem.
Uczniowie otoczeni byli staranną opieką, nauczyciele zadbali o ich bezpieczeństwo, prowadzili zajęcia a także przygotowywali posiłki.
Czas minął bardzo szybko i choć niektórzy nie raz uronili łzę z tęsknoty za rodzicami, ciężko było nam wyjeżdżać i wracać do Sękowej oraz do codziennych obowiązków.
30 maja wszyscy zdrowi i zadowoleni wrócili do swoich domów.

ZOBACZ - Zielona Szkoła Gdańsk - Sobieszewo
23-30.05.2009 r.

Minister Drzewiecki otworzył "Orlika" w Sękowej

W Sękowej w dniu 20 maja 2009r. o godzinie 14:00 odbyło się uroczyste otwarcie Kompleksu Sportowo – Rekreacyjnego „Moje Boisko - Orlik 2012”.

Kompleks wielofunkcyjny powstał w ramach rządowego programu „Moje Boisko – Orlik 2012” zakładającego budowę ogólnodostępnych, bezpłatnych kompleksów boisk sportowych wraz z szatniami i zapleczem socjalnym, w każdej gminie na terenie całego kraju. Założeniem programu jest udostępnienie dzieciom i młodzieży nowoczesnej infrastruktury sportowej w celu aktywnego uprawiania sportu. Oprócz boiska piłkarskiego pokrytego sztuczną murawą o wymiarach 30x63 = 1860 m2, powstało też boisko wielofunkcyjne ( do tenisa, siatkówki i koszykówki) z nawierzchnią sportową poliuretanowo-gumową o wymiarach 19,1x32,1 m = 613,11 m oraz zaplecze sanitarno-szatniowe - 28 m2. Nowopowstałe boisko jest ogólnodostępne dla wszystkich mieszkańców Gminy Sękowa ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży.

Prace na ORLIKU rozpoczęły się we wrześniu 2008 r. a zakończone zostały w kwietniu br.
Dodatkowo na obiekcie zostanie zatrudniony trener środowiskowy, którego zadaniem będzie animowanie życia sportowo – rekreacyjnego wśród wszystkich, którzy będą chcieli korzystać z kompleksu oraz pilnowanie by nie dochodziło do jego dewastacji

Wartość robót budowlanych wyniosła 1.098.091,95 zł.
Na realizację przedmiotowej inwestycji Gmina Sękowa pozyskała dotację w wysokości 666.000 zł, z tego:
- Ministerstwo Sportu i Turystyki 333.000.00 zł
- Urząd Marszałkowski – 333.000.00 zł
- Gmina Sękowa – 432.091.95 zł

W uroczystości otwarcia boiska uczestniczył Minister Sportu i Turystyki Mirosław Drzewiecki władze województwa, powiatu oraz gminy.
Nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi i poswięcenie przez proboszcza Sękowej ks. Janusza Kurasza
Pani Wójt Małgorzata Małuch przywitała zaproszonych gości oraz podziękowała wszystkim zaangażowanym w realizację projektu. Podkreśliła, iż kompleks służyć będzie nie tylko uczniom ale również lokalnej społeczności a korzystanie z niego będzie bezpłatne.
W uroczystości udział wzięli: Róza Thun - Dyr. Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Leszek Zegzda - replicas omega Wicemarszałek Woj. Małopolskiego, Stanisław Pajor - Dyr. Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Woj., Paweł Radzewicz - Departament Sportu i Tur. Urzedu Woj.

Na zakończenie odbył się konkurs strzałów na bramkę.
Część artystyczną zaprezentowali gościom uczniowie Zespołu Szkół w Sękowej

Zobacz - Otwarcie ,,Orlika 2012" w Sękowej


Zobacz relacje z otwarcia ,,Orlika" w Sękowej i w Ropie

XXVI Sesja Rady Gminy Sękowa

XXVI Sesja Rady Gminy Sękowa odbyła się 18 maja br. Porządek obrad zawierał 17 punktów, z czego 10 to projekty uchwał. 6 z tych w/w 10 projektów dotyczyło gospodarki nieruchomościami. Na uwagę zasługują kolejne 2 uchwały, z których jedna powołuje 6 stałą komisję Rady Gminy a mianowicie Komisję Uzdrowiskową, która będzie organem opiniodawczo – doradczym w sprawach dotyczących uzdrowiska Wapienne, oraz obszaru ochrony uzdrowiskowej, natomiast druga z wymienionych uchwał dotyczyła zaopiniowania proponowanego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 „Źródliska Wisłoki”; tu opinia Rady była pozytywna; oraz zaopiniowania proponowanego obszaru ochrony siedlisk Natura 2000 „Wisłoka z dopływami” i tu Rada wydała opinię negatywną.

Ponadto z wystąpienia Pani Wójt, zebrani dowiedzieli się o ilości już złożonych i przygotowywanych do złożenia wniosków dotyczących pozyskiwania środków na zaplanowane inwestycje a także o już rozstrzygniętych przetargach na inwestycje drogowe.

W interpelacjach i wolnych wnioskach radni jak zawsze mówili o sprawach dotyczące swoich sołectw.

SĘKOWA stolicą Królowej Sportu !!
I m chł. i III m dz. na Powiatowej Gimn. w lekkiej atletyce

W dniu 14 maja na stadionie OSiR w Gorlicach odbyła się IX Powiatowa Gimnazjada drużynowa w lekkiej atletyce. Bardzo dobre wyniki odnotowali zawodnicy naszego gimnazjum, chłopcy drużynowo zajęli I miejsce z bardzo dobrym wynikiem 1348 pkt, dziewczynki uplasowały się na III miejscu z wynikiem 867 pkt pkt i powtórzyli wyniki niemal identycznie jak w roku ubiegłym. Adrian Buczek wygrywa oszczep z wynikiem 42.90, trzeci jest Michał Bodak 37.80. Najlepszym sprinterem okazał się Kuba Kosiba- 12.59, dobrze wypadł Jarek Kostyk w biegu na 300m, Marcin Honkowicz w biegu na 1000m oraz Jakub Tokarz w kuli - 11.38.

Wśród dziewcząt Natalka Chowaniak wygrywa rzut oszczepem z wynikiem 27.85, druga jest w kuli - 9.10 i walnie przyczyniła się do II m w sztafecie 4 x 100 m. W halowym konkursie w skoku wzwyż trzy pierwsze miejsca dla naszych zawodników, wygrał Tokarz Gabriel, drugi Kosiba Jakub - obaj po 180 cm a trzecie miejsce zajął Rachel Arek -177cm, u dziewcząt wygrała Natalka Chowaniak 150 cm a na trzecim miejscu uplasowała sie Olszańska Patrycja - 135 cm.

Teraz intensywne przygotowania do zawodów wojewódzkich, które odbędą się 2 czerwca w Krakowie.

szczegóły znajdziesz tu

Będzie nowy dach na kościele w Sękowej

 Ks. Bp Kazimierz Górny w przedszkolu Lada dzień rozpoczną się prace renowacyjne świątyni rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca w Sękowej. Pracownicy już od kilku dni rozkładają drewniane rusztowania niezbędne do remontu dachu.
- Prace powinny się rozpocząć pod koniec tygodnia, jeżeli tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne - mówi ksiądz Janusz Kurasz, proboszcz parafii.
Starą, zniszczoną blachę, którą pokryty jest dach świątyni, zastąpi miedziana. Wymienione zostanie też stare, zniszczone poszycie dachu.

Prace finansowane są w części z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków. O dotację z tego programu ubiegały się zabytkowe świątynie w Łosiu, Hańczowej i Libuszy. Łączna suma dotacji wyniosła ponad 1,4 miliona złotych. Parafia w Sękowej wnioskowała o 670 tysięcy złotych dotacji, a otrzymała 600 tysięcy. To pozwoli na pokrycie choć części wydatków związanych z remontem.
- Przygotowania do złożenia wniosku trwały dwa lata. Wszystkie niezbędne dokumenty były przygotowywane i gromadzone z ogromną pieczołowitością - zaznacza ksiądz Kurasz.
- Jak dodaje, wniosek przygotowywał samodzielnie, choć w sprawach spornych czy wątpliwych zasięgał porady fachowców.

Coraz częściej proboszczowie parafii, w których są zabytkowe świątynie, sięgająpo pieniądze ze źródeł zewnętrznych - krajowych czy też unijnych, nie są bowiem sami w stanie pokryć ogromnych przecież kosztów renowacji zabytkowych obiektów, które aż proszą się o remonty, by mogły służyć kolejnym pokoleniom.
Dzięki takiej właśnie pomocy odnowiona została cerkiew prawosławna pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Hańczowej. Dotacja z ministerstwa pozwoli dokończyć rekonstrukcję ikonostasu. Również finansowy zastrzyk trafił do parafii w Libuszy, tam odbudowywana jest drewiana świątynia, (sor)