Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   224  225  226  227  228  229  230  231  232   - następna »

BUDOWA POMNIKA 7 LOTNIKÓW - BANICA - KRZYWA
nr konta 28 8795 0005 2001 0021 9079 0007


"Człowiek jest wielki nie przez to co posiada,
lecz przez to kim jest,
nie przez to co ma,
lecz przez to czym dzieli się z innymi"

Jan Paweł II

Na wzgórzu przy szosie do Krzywej – gm. Sękowa, pow. gorlicki, woj. małopolskie trwają prace przy budowie pomnika ku czci poległych 7 polskich lotników, niosących z Włoch pomoc dla Powstańców Warszawy. Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga kpt. Franciszka Omylaka wystartowała, aby wykonać swoje piąte zadanie. Należała ona do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, a stacjonowała na lotnisku Campo Cassale koło Brindisi, na południowym wschodzie Włoch. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP59 Halifax MkII FS-P (JP295) w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ożga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk

W tym roku przypada 65 rocznica zestrzelenia Halifaxa.
Komitet Społeczny Budowy Pomnika zaprasza na uroczyste odsłonięcie, które nastąpi w dniu 28 sierpnia 2009 r. Banica – Krzywa

Jeśli ktoś z odwiedzających tę stronę internetową chciałby wesprzeć Komitet Społeczny Budowy Pomnika Siedmiu Lotników w Banicy, to podaję nr konta: 28 8795 0005 2001 0021 9079 0007 - Bank Spółdzielczy w Gorlicach
Przewodniczący Społecznego Komitetu Aleksander Gucwa

Szczegóły katastrofy są na stronie internetowej: ZOBACZ TU

Co prasa pisze:

30.06.2009 - W Banicy stanie nowy pomnik " /Gazeta Gorlicka/
03.07.2009 - W hołdzie lotnikom " /Gazeta Gorlicka/
28.07.2009 - Budowa pomnika " /Gazeta Gorlicka/
07.08.2009 - Wywiad z Aleksandrem Gucwą " /Gazeta Gorlicka/

PROGRAM UROCZYSTOŚCI PATRIOTYCZNO - RELIGIJNYCH

9.45 - Msza św. w intencji poległych lotników polskich załogi bombowca Halifax w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia N.M.P. w Krzywej.
11.00 - Odsłonięcie pomnika i tablicy poległych lotników polskich załogi bombowca Halifax w miejscowości Banica - Krzywa
13.00 - Zakończenie uroczystości.

PROGRAM KONFERENCJI NAUKOWEJ:

Zespół Szkolno - Przedszkolny w Sękowej, Sala gimnastyczna
15.00 - Otwarcie konferencji
Moderator:
- prof. Krzysztof Wielgus - Temat: Archeologia Lotnicza
- prof. Andrzej Olejko - Temat: Historia załogi Halifaxa
- mgr Tomasz Jastrzębski - prezentacja multimedialna dotycząca tematyki związanej z Halifaxem
- Dyskusja 17.00 - Spotkanie z Rodzinami lotników załogi Halifax

Małopolscy rolnicy świętują w Sękowej.


XI Dożynki Województwa Małopolskiego odbyły się w Sękowej. Święto plonów to doskonała okazja do prezentacji dorobku materialnego i kulturowego środowiska rolniczego. Dożynki rozpoczęły się o godz. 12.00 na placu przy zabytkowym kościółku pw. św. Filipa i Jakuba uroczystą mszą świętą odprawioną przez kardynała Stanisława Dziwisza, biskupa diecezji rzeszowskiej Kazimierza Górnego oraz biskupa greckokatolickiego z Przemyśla. W uroczystościach uczestniczył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy PAISJUSZ,Biskup Gorlicki oraz licznie przybyli księża z pobliskich parafii. Zarówno w homilii kardynała oraz biskupa, wielokrotnie został wyrażony szacunek dla pracy rolników, ks. kardynał powiedział m.in.,,że zgodnie z tradycją obchodzone jest Święto Plonów, jedno z najważniejszych świąt dla każdego gospodarza. Dożynki są najpiękniejszym obrzędem związanym z rolniczą pracą. Stanowią ukoronowanie żniwnego trudu wielu ludzi. To dziękczynna uroczystość jest mocno wpisana w tradycję i kulturę polskiej wsi, która stanowi jeden z najtrwalszych składników naszej narodowej tożsamości.
Poprzez udział w dożynkach możemy wyrazić swoją wdzięczność Bogu za dary natury, ale i dla tych którzy z mozołem i trudem po te dary sięgają. To również uroczystość rozbrzmiewająca ludową muzykę, obfitująca W rodzime zwyczaje i obrzędy. Dzięki nim pamięć o kulturze i tradycjach naszych przodków pozostanie na zawsze żywa"
.

Pomimo ulewnego deszczu na placu zebrali się licznie mieszkańcy naszej gminy i okolic oraz poszczególne reprezentacje powiatów,w tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie, mimo ze część z nich była przykryta przed deszczem.

Po mszy św. orszak z wieńcami przy ludowej muzyce przemaszerował na miejscowy stadion sportowy, tu marszałek i wójt gminy Małgorzata Małuch dokonali otwarcia woj. dożynek.

Następnie wystąpiły zaproszone zespoły a w godzinach wieczornych kiedy przestał padać deszcz wystąpił kabaret ,,Długi", zespół ,,Top One" a na spóźnioną gwiazde nocy Krzysztofa Krawczyka czekaliśmy do godz. 23.00

Dożynkom towarzyszyły degustacje produktów regionalnych, wystawa rzemiosła ludowego oraz sprzętu rolniczego i hodowlanego.
W uroczystościach wzięło udział tysiące Małopolan, którzy przybyli do Sękowej pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych. Czas wszystkim zleciał szybko, już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez większych problemów, a Ci goście, którzy przychodzili z grymasem na twarzy wracali już z uśmiechniętą miną. A jeśli o gościach mowa trzeba wspomnieć, że boisko w Sękowej już dawno nie przeżyło takiego „oblężenia”. Pozostaje tylko refleksja czy kolejne festyny (dożynki) będą równie udane. Jak wspomniała Pani Wójt „zobaczymy za rok ... ”. A więc … do zobaczenia za rok a już w najbliższy piątek tj. 28 sierpnia spotykamy się na uroczystościach patriotyczno - religijnych w Banicy - Krzywej !!

XI Wojewódzkie Dożynki w Sękowej

XI Wojewódzkie Dożynki - część II

ZOBACZ relację z dożynek woj. Sękowa, 23.08. 09. 2009 r. - kliknij

Parafialne dożynki w Sękowej

15 sierpnia 2009 r. podczas uroczystej sumy w kościółku pw. św. św. Jakuba i Filipa w Sękowej, odbyły się kościelne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny..

Ks. Prałat Stanisław Dziedzic w swojej homilii powiedział m.in...jesteśmy mocno związani z kultem maryjnym, święto jest mocno wpisane w sierpień, czyli czas pielgrzymek, a w tradycji polskiej jest nazywane świętem Matki Bożej Zielnej. Święci się wtedy kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.

Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach i Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentowały się wieńce wykonane przez dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Św. oraz przez dzieci z GOK w Sękowej - pod koniec mszy zostały poświęcone. Następnie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.

15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920.

Dożynki Parafialne - 2009

Zapraszam na koncert w kościółku p.w. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej


W imieniu Małopolskiej Organizacji Turystycznej serdecznie zapraszam wszystkich mieszkańców Gminy Sękowa, a także turystów na koncert, jaki przy współpracy z Parafią p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP organizujemy w przepięknym kościółku p.w. św. Filipa i Jakuba Apostołów w Sękowej. Koncert odbędzie się 29 sierpnia. o godz. 19.00, a stanowi część cyklu koncertowego “Muzyka Zaklęta w Drewnie”, promującego Szlak Architektury Drewnianej. Projekt realizowany jest ze środków Województwa Małopolskiego.

Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem “Arci Nuova Associazione” w Sękowej gościć będziemy artystów z Włoch: Paolo Testi (gitara) oraz Emanuele Segre (flet traverso). Stowarzyszenie jest pomysłodawcą cyklu koncertowego “Koncerty na Drodze Mlecznej”, organizowanego od 7 lat w lokalnych spółdzielniach mleczarskich w prowincjach Modeny, Reggio Emilia i Parmy, słynących z produkcji sera Parmigiano-Reggiano. Koncerty odbywają się w przestrzeniach starych, zabytkowych mleczarni, a po wysłuchaniu koncertu publiczność może wziąć udział w degustacji regionalnych produktów nabiałowych. Paolo Testi, który wystąpi w Sękowej jest zarazem dyrektorem artystycznym cyklu.

Tradycyjnie również po koncercie w Sękowej próbować będzie można sera Parmigiano-Reggiano.

W programie znajdą się utwory Johanna Sebastiana Bacha, Mauro Giulianiego, Heitora Villa-Lobos, Astora Piazzolli.

Wszelkie informacje można znaleźć na naszej stronie: www.drewniana.malopolska.pl

Wstęp jest bezpłatny!

Koncert - Muzyka Zaklęta w Drewnie

Zobacz ,,Muzyka zaklęta w drewnie"
RTV Gorlice

XI Dożynki Województwa Małopolskiego w Sękowej !


W tym roku na miejsce obchodów Święta Chleba wybrana została Sękowa. To tutaj 23 sierpnia 2009 roku na terenie kompleksu sportowo - rekreacyjnego gościć będą przedstawiciele gmin w ramach XI Dożynek Województwa Małopolskiego. Jednocześnie będą to III Dożynki Powiatowe i Gminne.
Już dzisiaj podaję program uroczystości i zachęcam do zaplanowania sobie przedostatniego weekendu wakacji nad Sękówką.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI



XI Dożynki Województwa Małopolskiego rozpoczna sie od Sumy Dożynkowej o godz. 12 00 na placu przy Starym Kościółku. Mszy świętej przewodniczyć będzie Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz – Metropolita Krakowski wraz z Ks. Biskupem Kazimierzem Górnym- ordynariuszem Diecezji Rzeszowskiej i innymi kapłanami. Dalsza część uroczystości będzie miała miejsce na terenie kompleksu sportowo – rekreacyjnego w Sękowej.

W programie dożynek ponadto - powiatowy konkurs wieńców dożynkowych, występy zespołów ludowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy sprzętu rolniczego i wiele innych atrakcji. Gwiazdą wieczoru będzie występ Krzysztofa Krawczyka.