Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   236  237  238  239  240  241  242  243  244   - następna »

Święto Babci i Dziadka w Bodakach.

Szkoła Filialna w Bodakach wraz z Radą Sołecką wsi Bartne i Bodaki przy aprobacie Urzędu Gminy w Sękowej zorganizowała w dniu 29.01.2009 r. Święto Babci i Dziadka dla wszystkich seniorów w/w wsi.

Na tę uroczystość przybyła Sekretarz Gminy Zofia Rowińska, Z-ca Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Pan Miłosz Tokarz oraz sołtysi wsi.
Pomimo obfitych opadów śniegu przybyło sporo seniorów wraz ze swymi kochającymi wnukami.

Uczniowie z klas I - III przedstawili program artystyczny, była to inscenizacja pt. ,,Jarzębinka", okolicznościowe wiersze i piosenki. Program został przygotowany przez Marię Kretowicz i Lidię Gerhardt - nauczycielki miejscowej szkoły.

Po występie wszyscy otrzymali drobne upominki i zostali replicas relojes suizos zaproszeni na wspaniały poczęstunek. Babcie i Dziadkowie mile spędzili czas podziwając swoich najmłodszych artystów.

Święto Babci i Dziadka w Bodakach - kliknij

Przygraniczna współpraca ze Słowacją

26 stycznia bieżącego roku podpisano porozumienie współpracy Gminy Sękowa z Mikroregionem MAKOVICA oraz Samorządem Niżnej Polanki. Gmina Sękowa bezpośrednio graniczy z Niżną Polanka, co stwarza niepowtarzalne możliwości do rozwijania współpracy w zakresie rozwoju turystyki, rzemiosła, przemysłu, kultury, rolnictwa a także oświaty i zabezpieczenia socjalnego.

Podobieństwo problemów jak i języka jest elementem łączącym obie strony. - Szukanie wspólnych rozwiązań, wymiana doświadczeń w regionach o podobnych korzeniach i kulturze, przygotowywanie wspólnych projektów z krajem, który posługuje się dzisiaj walutą europejską jest koniecznością we wspólnocie Europejskiej - powiedziała Pani Wójt Małgorzata Małuch,.

Ważnym elementem poruszonym na spotkaniu była wymiana doświadczeń i pomysłów w zakresie wspólnego przygotowywania projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Celem kilku kolejnych spotkań na Słowacji będzie omówienie szczegółów współpracy w zakresie przygotowywania projektów.


Tekst i zdjęcia Jacek Pięta





Dzień Seniora w Siarach

24 styczna w świetlicy wiejskiej w Siarach odbył się wspaniały Dzień Seniora zorganizowany przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich. Uroczystości prowadziła pani Fudala Anna przewodnicząca KGW w Siarach, która przywitała licznie zebranych gości i życzyła im dużo zdrowia, pogody ducha, werwy i pomyślności. Żeby zawsze byli młodzi.

Na tą okoliczność przybyła pani Sekretarz Gminy Zofia Rowińska zwracając się do seniorów powiedziała m.in. – Zakończenie pracy zawodowej to dobry moment, aby rozpocząć realizację odkładanych z braku czasu marzeń. Seniorzy Siar to aktywni ludzie , spotykają się z sobą służą swoja pomocą innym.

Miłym akcentem były recytowane wiersze przez panią Haline Rose.

Na brak wigoru i energii siarscy nieco starsi nastolatkowie nie mogą narzekać. Na parkiecie w świetlicy trudno było znaleźć wolne miejsce. Śpiew, tańce, no i suto zastawione stoły - tak bawiono się w Siarach do póżnych godzin, Seniorzy poczuli się dużo młodsi i nieśpieszno im było do domów. Do tańca przygrywał lokalny młodzieżowy zespół muzyczny ,,Paradoks", który zaspiewał pieśni ludowe, biesiadne i okolicznościowe.

Czego można z okazji Dnia Seniora życzyć babciom i dziadkom? - Zdrowia, werwy, pomyślności. Żeby zawsze byli młodzi i nie czuli, że jakieś "krzyżyki” lecą. I tego wszystkiego życzy seniorom własciciel tego portalu Aleksander Gucwa

Dzień Seniora w Siarach - kliknij

Spotkane podsumowujące projekt - GOPS

W dniu 22 stycznia 2009 roku odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej spotkanie podsumowujące projekt „Integracja społeczności lokalnej poprzez realizację usług społecznych” realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej w 2008 roku. W spotkaniu udział wzięli Wójt Gminy Małgorzata Małuch, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Sternik oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych i pracownicy Urzędu Gminy pracujący przy realizacji projektu.

Spotkanie miało na celu przedstawienie zrealizowanego w 2008 roku projektu, podziękowanie uczestnikom i wszystkim osobom pracującym przy wdrażaniu jego założeń w Gminie Sękowa. Całkowita wartość projektu wykonywanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki opiewała na kwotę 43 013,35 zł., z czego sfinansowano szkolenia dla podopiecznych ośrodka pomocy społecznej jak również z wkładu własnego gminy ufundowano stypendia za uczestnictwo w zajęciach praktycznych prowadzonych na terenie naszej Gminy. Z pozyskanych środków zakupiono także sprzęt komputerowy do obsługi projektu oraz drobne materiały dydaktyczne ułatwiające naukę w zawodzie opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych, powiedział Kierownik GOPS Sękowa Pan Michał Diduch

Projekt miał na celu zaktywizowanie bezrobotnych kobiet do podniesienia kwalifikacji oraz wykształcenia predyspozycji do opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dzięki projektowi wzbogacona została oferta Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sękowej w zakresie rozwiązywania problemów społecznych naszej Gminy.

Reportaż filmowy - kliknij

Dzień Seniora w Sękowej

Pod hasłem „ŹLE JEST ZMARNOWAĆ MŁODOŚĆ, A JUŻ CAŁKIEM GŁUPIO ZMARNOWAĆ STAROŚĆ " obchodzono 17 stycznia bieżącego roku w GOK w Sękowej Dzień Seniora.
Wszystkich zebranych powitała pani wójt gminy Małgorzata Małuch. Złożyła seniorom najlepsze życzenia długich lat w zdrowiu, szczęściu i radości.

Imprezę przygotowała Młodzieżowa Rada Gminy ze swoim opiekunem, radnym Panem mgr Bogusławem Moroniem. Oprawę artystyczną zapewnili: Dyrektor GOK Pan Kazimierz Haluch z zespołem ,,Paradoks" oraz instruktor GOK Pan mgr Mirosław Bogoń z Grupą Śpiewaczą „Razem”. Montaż słowno – muzyczny prowadzili Wójt Młodzieżowej Rady Gminnej Anna Piecuch i Jakub Apola.

W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Sękowej, Siar, Męciny Małej a także pensjonariusze DPS.
W części oficjalnej głos zabrali Pan Bogusław Moroń, Pani Wójt Małgorzata Małuch,Pan V-ce Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tenerowicz oraz radna Maria Wyżkiewicz - przewodnicząca komisji budżetowej.

Wszystkie wystąpienia zawierały podziękowania dla organizatorów i zespołów artystycznych oraz serdeczne życzenia dla Dostojnych Seniorów. Atmosfera spotkania była nadzwyczajna, wszyscy włączyli się w śpiewanie kolęd a także regionalnych piosenek ludowych.

Na przyjęciu podawano dania gorące i zimne zakąski. Wszystko było pięknie udekorowane i bardzo smaczne. Zadbano także o sprawność ruchową uczestników balu. W takt melodii gra­nych przez pana Franciszka Tenerowicza, Mirosława Bogonia, Olę Przybyłowicz i Łukasza Staniszewskiego tak sprawnie poruszały się ręce, nogi, głowa i tułów, że trudno było dopatrzyć się oznak upływu czasu u tych „staruszków". Niejedna młoda panna mogłaby pozazdrościć seniorkom wigoru i umiejętności. Sala GOK wyglądała jak dobrze prowadzony ga­binet rehabilitacyjny. Ruch, śmiech i śpiew - to najlepsza terapia dla tych bardzo doro­słych, przez kogoś kiedyś nazwanych ludźmi trzeciego wieku.

Dla uczestników przygotowano wspaniały poczęstunek ( tu należą się podziękowania dla zespołu pracującego na zapleczu) a tradycyjny toast wzniesiono lampką pysznego wina. Uczestniczący w spotkaniu Seniorzy nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Do naszych drogich Seniorów, wciąż mło­dych duchem, kierujemy najserdeczniejsze ży­czenia zdrowia, pomyślności, szczęścia w gronie najbliższych i jeszcze wielu udanych zabaw. Chciałoby się w tym miejscu powiedzieć „do zobaczenia za rok”

Dzień Seniora-17.01.09 r. kliknij