Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   240  241  242  243  244  245  246  247  248   - następna »

XIX Sesja Rady Gminy Sękowa.

W Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej w dniu 14 listopada br. odbyła się XIX Sesja Rady Gminy Sękowa.
W porządku obrad poza punktami stałymi znalazły się między innymi projekty uchwał:
- z obszaru gospodarki nieruchomościami
- w sprawie określenia wysokości stawek podatków od środków transportowych oraz w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości.

Najwięcej czasu na tej sesji radni poświęcili sprawie zagospodarowania wyciągu na Magurze Małastowskiej. Obecny na sesji jeden z udziałowców spółki –„ Ski Park Magura sp.z o.o” przedstawił wstępne stanowisko inwestorów dotyczące sposobu zagospodarowania stoku w ciągu najbliższych 5 lat. Ma to być ośrodek funkcjonujący cały rok. W tej chwili trwają prace przygotowujące stok do najbliższego sezonu.

W sprawie Magury rada przyjęła na dzisiejszej sesji 3 bardzo istotne uchwały:
- uchwała w sprawie wyrażenia zgody na długoletnią dzierżawę
- uchwała w sprawie utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Gminy Sękowa
- uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zakup przez Gminę Sękowa składników majątku trwałego, wchodzących w skład wyciągu narciarskiego na Magurze Małastowskiej.
W końcowych stałych punktach sesji, radni składali interpelacje, wnioski oraz zadawali pytania, a wszystko po to by w sołectwach działo się dużo dobrego.

90-ta rocznica Odzyskania Niepodległości

,,Jeszcze Polska nie zgineła....." hymnem Polski rozpoczęła się Msza św. w kościele parafialnym w Sękowej, którą to celebrował ks. Prałat Stanisław Dziedzic. Wygłoszonej homilii powiedział m.in. ,, Narodowe Święto Niepodległości, które czcimy 11 listopada, nawiązuje do wydarzeń sprzed 90 lat, kiedy po ponad stu latach niewoli i zaborów Polacy odbudowali państwo polskie, odzyskali utraconą niepodległość i mogli samodzielnie stanowić o swojej przyszłości państwowej i narodowej. Święto Niepodległości, jak zawsze, jest okazją do wyrażenia naszych patriotycznych uczuć. Jest dowodem pamięci i swoistym hołdem składanym wszystkim tym, dla których wolna i suwerenna Polska to najwyższa wartość. O to prośmy dziś gorąco Boga w tym świętym miejscu, w którym nierozerwalnie splotła się miłość Polaków do Boga i rodzinnego kraju."

Po uroczystościach kościelnych zebrani mieszkańcy naszej gminy przemaszerowali na cmentarz parafialny pod Pomnik Chrystusa Zmartwychwstałego. Przemarsz otwierała orkiestra dęta, która wykonywała utwory patriotyczne, za nią maszerowały Poczty Sztandarowe składające się z druchów Ochotniczej Straży Pożarnej w Sękowej. Pod pomnikiem odbyło się przemówienie Pani Wójt Małgorzaty Małuch, która m.in. powiedziała ,,ten dzisiejszy dzień skłania nas do przemyśleń na temat patriotyzmu i poświęcenia dla wspólnej sprawy. Oddajemy dziś hołd bohaterom, którzy przed laty walczyli za naszą Ojczyznę."
Odegrano Hymn Narodowy, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem, w którym znajdują się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych.

Po południu w sali w GOK w Sękowej, odbyła się uroczysta wieczornica dla licznie zebranej społeczności Sękowej.
W bardzo pięknym montażu słowno - muzycznym wystąpiła młodzież oraz zespół śpiewających Pań i Panów przy GOK, cały ten program został przygotowany przez Pana Kazimierza Halucha i Mirosława Bogonia. Program został wysoko oceniony przez zaproszonych gości w osobie Pana posła Witolda Kochana i burmistrza Gorlic Kazimierza Sterkowicza.
Utwory wykorzystane w scenariuszu prezentowanej wieczornicy przypomniały słuchaczom nie tylko historię ojczyzny , ale przede wszystkim kulturę narodową i wielkości czynów ludzi walczących o wolną Polskę, uświadomił wszystkim jak wielką wagę dla ojczyzny miały wydarzenia 11 listopada 1918 roku, to właśnie dzięki nim wszyscy obecnie żyjący możemy funkcjonować w niepodległej Polsce.

Po wieczornicy wszyscy byli poczęstowani żołnierską grochówką i słodyczami, a ze nikomu się do domów nie spieszyło, dalej śpiewaliśmy pieśni patriotyczne a na skrzypcach przygrywał 90-letni Pan Franciszek Tenerowicz.

Dzisiejsza wieczornica może dla niektórych z nas będzie to okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my młodzi i starsi Polacy.

Od autora

Obchody Narodowego Święta Niepodległości, są najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

W tym roku przypada 90-ta rocznica Święta Niepodległości, szkoda że na naszych domach tak nielicznie zawisły flagi państwowe.

Galeria -Święto Niepodległości 2008 - kliknij
Święto Niepodległości - część II - kliknij

Wszystkich Świętych w Sękowej

Cmentarz nocą w Sękowej W sobotę Uroczystość Wszystkich Świętych. Porządek mszy świętych niedzielny z wyjątkiem mszy o godzinie 16.00, która zostanie przesunięta na godz. 13.00, i zostanie odprawiona na cmentarzu za wszystkich wiernych zmarłych polecanych w Wypominkach. Nabożeństwo na cmentarzu rozpocznie się procesją oraz wypominkami i modlitwą za zmarłych przy czterech stacjach.

Wszystkich gorąco zachęcamy do duchowej troski o zmarłych poprzez spowiedź św. , zyskiwanie odpustów oraz uporządkowanie grobów na cmentarzu. Pamiętajmy, aby w tych najbliższych dniach poczynić porządki na cmentarzu. O wrzucaniu wszelakich śmieci do kontenerów.

Od 1 – 8 listopada istnieje możliwość zyskania odpustu zupełnego ( jeden raz w danym dniu), który należy ofiarować się za zmarłych w czyśćcu cierpiących. W pozostałe dni do końca listopada odpust cząstkowy. Warunkiem zyskania odpustu jest: Spowiedź i Komunia św., wyzbycie się przywiązania do grzechów, nawet lekkiego, pobożne nawiedzenie kościoła, odmówienie tam Ojcze nasz, Wierzę w Boga Ojca i jakiejkolwiek modlitwy w intencjach Ojca świętego. Należy jeszcze nawiedzić cmentarz i pomodlić się za Zmarłych.

W Uroczystość Wszystkich Świętych na cmentarzu o godz. 18.00 młodzież KSM-u poprowadzi program słowno-muzyczny na temat ludzkiego przemijania.
Również w tym dniu przy cmentarzu odbędzie się kwesta na rzecz najuboższych , na potrzeby Kuchni św. Brata Alberta w Gorlicach .
W Dzień Zaduszny kapłani mogą bez potrzeby duszpasterskiej odprawić trzy Msze św.
Od 2-5 listopada wieczorem będą czytane wypominki, zaś do 8 listopada przed mszą św. wieczorną będzie odmawiany Różaniec za zmarłych.

Sportowe odznaczenie dla Szkoły Podstawowej w Sękowej

29 października 2008 roku w sali konferencyjnej ,,Galaktyka" - Parku Wodnego w Krakowie odbyło się podsumowanie ,,MAŁOPOLSKIEGO SYSTEMU WSPÓŁZAWODNICTWA SPORTOWEGO DZIECI I MŁODZIEŻY" SZS - za rok szkolny 2007/08.Do miasta Królów Polskich przyjechały z całego woj. małopolskiego delegacje złożone z uczniów - sportowców wraz ze swoimi nauczycielami wf.
Podczas tego podsumowania Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy przyznał dla Szkoły Postawowej w Sękowej Zbiorową Odznakę ,,Za zasługi w rozwoju sportu młodzieży szkolnej". Przedstawiciele naszej szkoły Natalia Chowaniak, Patrycja Olszańska i naucz. wf Aleksander Gucwa z rąk Prezesa MSZS i Kuratora odebrali to wyrożnienie. Ponadto Pan Aleksander Gucwa otrzymał medal ,,Za zasługi dla sportu młodzieżowego SZS KRAKÓW, oraz pamiątkowy dyplom z podziękowaniem za pełne zaangażowanie, poświęcenie i oddania działania na rzecz usportowienia uczniów, ich edukacji sportowej oraz kształtowania sprawności i umiejetności sportowych.

Na zakończenie bardzo ładnej uroczystości Prezes Mał. SZS Włodzimierz Nowak życzył dalszych sukcesów sportowych, organizacyjnych i wychowawczych, wytrwałości i sił na kolejne lata oraz pomyślności w podejmowaniu działań służących pomnażaniu dotychczasowych osiągnięć.
Po tych uroczystościach odbył się mały poczęstunek a następnie udaliśmy się na basen Parku Wodnego.

GALERIA - kliknij - Woj. podsumowanie SZS - 29.10.08 rok

KERMESZ - WOŁOWIEC 2008

Poświęcenie kapliczki w Wołowcu 14 października 2008 r. w Wołowcu odbyły się uroczystości święta parafialnego, zwanego u Łemków Kermeszem. Kermesz dla Łemków to wielkie, religijne święto po Bożym Narodzeniu, Wielkanocy i Zielonych Świątkach. To święto patrona cerkwi, cerkiew unicka w Wołowcu pochodząca z 1880 r. jest pod wezwaniem Opieki Matki Bożej (Pokrow)
Główne uroczystości liturgiczne celebrował ks. Mirosław Cydyło w asyście duchownego z dekanatu nowosądeckiego. W słowie do wiernych przypomniał osoby świętych patronów cerkwi w Wołowcu oraz tradycyjnie przypomniał o potrzebie kultywowania wiary i kultury przodków.

Po nabożeństwie u Pana Jana Tuza gospodarza kermeszu, w przygotowanej nowej świetlicy odbył się poczęstunek dla wszystkich, którzy uczestniczyli w tym święcie.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele miejscowych władz samorządowych z Wójtem Gminy Sękowa na czele.
W związku z tym, że święto to ma charakter nie tylko religijny, ale też kulturalny i społeczny wymiar, nie zabrakło muzyki i tańców. Po obiedzie udaliśmy się na granice Wołowca i Nieznajowej, tu nad Zawoją stoi w lesie przy drodze do Nieznajowej kapliczka domkowa, duchowni dokonali poświęcenia nowo wyremontowanej kapliczki pochodzącej z końca XIX wieku w obecności uczestników kermeszu oraz licznych turystów.

Podczas mszy św. w Wołowcu Podczas mszy św. w Wołowcu Podczas mszy św. w Wołowcu Podczas mszy św. w Wołowcu

Kermesz - Wołowiec 2008 - GALERIA - kliknij