Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   240  241  242  243  244  245  246  247  248   - następna »

Wielkanoc 2009

Złote biegi braci Horbali na zawodach wojewódzkich !

 Mistrz Woj. Mał.w biegach przeł. W dniu 28 marca na terenach klubu Uni Tarnów odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w biegach przełajowych. Startowało ponad 200 zawodników z 19 klubów Małopolski, w tym 17 osobowa reprezentacja Uczniowskiego Klubu Sportowego "MARATON" Sękowa.

Przy pięknej wiosennej pogodzie nasi zawodnicy zdobyli cztery medale, w tym trzy medale padło łupem braci Horbalów. W kategorii chłopców młodszych na dystansie 1000 m dwa pierwsze miejsca zdobywają blizniacy Adam i Alik, zaś ich brat Damian, o dwa lata starszy wywalczył wicemistrzostwo woj. Czwarty medal koloru brązowego zdobyła bardzo waleczna Wiola Kozak na dystansie 1000 m

Pozostali zawodnicy uplasowali się na wysokich miejscach: Nowak Kludia i Chwałyk Jarek zajmują IV m, Tybor Kasia VIm, Szczerba Dominika i Lepak Korneliusz VII m, Galas Ewelina IX m, Chowaniak Natalia X, Lepak Adam XI m
Zespołowo zajęlismy V miejsce, zdobywając 100 pkt

Zobacz szczegóły tu

KRZYWA - atrakcyjna wieś w Beskidzie Niskim

Krzywa - na pierwszym planie Puchata Chatka Uczą się tańczyć, śpiewać, grać na flecie, jeździć konno, malować, a nawet potrafią sami napisać scenariusz i nakręcić film. Nie jest to wyjątkowo uzdolniona grupa artystyczno-sportowa, która ma dostęp do wszystkich atrakcji. Chodzi tu o dzieci i młodzież z Krzywej i Jasionki, która ma własną świetlicę i dostęp do wielu atrakcji, o których nawet gorlickie dzieci nie marzą
To właśnie dzięki Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Krzywa dzieci mają wspaniałe dzieciństwo, a wioska istnieje i tętni życiem przez cały rok.
Stowarzyszenie powstało w 2001 roku z inicjatywy Moniki Sznajderman-Pasierskiej i Andrzeja Stasiuka. Monika jest prezesem stowarzyszenia. Obydwoje w ramach wydawnictwa Czarne zrobili i robią dla stowarzyszenia bardzo dużo. Dzięki wydawnictwu ukazał się album „Świat" i „Przewodnik po naszym podwórku".
- Teraz stowarzyszeniem zajmuje się pani Ania, ona jest tam wszystkim i wszystko robi. My tylko czasem pomagamy, proszę zadzwonić do niej -mówi bardzo skromnie Andrzej Stasiuk, podając namiary do wiceprezes stowarzyszenia.
Anna Dobrowolska, bo o niej mowa, została laureatką Mostów Starosty oraz znalazła się wśród osób nominowanych na Człowieka Roku 2008 w plebiscycie „Gazety Krakowskiej".
Nie pochodzi z tych terenów. Do Krzywej trafiła aż z ziemi warmińsko-mazurskiej. Ze skromnością mówi o tym, co robi.
Krzywa - na pierwszym planie Puchata Chatka - Mąż dostał tutaj pracę w lesie i tak się zaczęła moja przygoda z Krzywą, a później ze stowarzyszeniem. Głównym powodem powstania stowarzyszenia były zamiary likwidacji szkoły. śmy stworzyć coś dla dzieci i młodzieży. O tym, że jest tu biednie i pracy nie ma, to chyba wszyscy wiedzą - mówi wiceprezes stowarzyszenia.
I faktycznie stworzyli. Było to pierwsze stowarzyszenie w gminie, a może i w powiecie.
W połemkowskiej chacie zwanej Puchatą Chatą, zakupionej za własne pieniądze przez Annę, powstała świetlica, w której znajduje się bogato wyposażona biblioteka z ponad trzema tysiącami książek, pracowania komputerowa, jest sprzęt muzyczny, fotograficzny i wiele innych rzeczy przydatnych do edukacji i rozwoju dzieci i młodzieży.
W świetlicy jest nawet aneks kuchenny, gdzie można przyrządzić ciepłą herbatę czy kawę.
- Jedyną niedogodnością naszej chatki jest to, że mamy ogrzewanie piecowe i jeszcze brakuje ubikacji wewnątrz świetlicy. Mam nadzieję, że z czasem uda się nam pozyskać środki na ten cel - uzupełnia Anna.
Krzywa - na pierwszym planie Puchata Chatka A środków pozyskują wiele.Centralne ogrzewanie w szkole, toalety, przyszkolny plac zabaw, boisko sportowe, szkolne centrum multimedialne, dożywianie dla dzieci -to tylko część dokonań stowarzyszenia.
Co roku dostają dofinansowanie od fundacji Pro Bono. Realizacja projektu „Przystanek", warsztatów dziennikarskich, teatralnych, muzycznych, garncarskich, „białych dni", warsztatów fotograficznych w Berlinie czy wyjazdu do Londynu na naukę języka angielskiego - to tylko część osiągnięć.
Zajęcia w świetlicy są codziennie od 15 do 20. W poniedziałek mają informatykę, we wtorek - flety. W pozostałe dni zajęcia muzyczne, pływanie, zajęcia plastyczne, tańce, a w niedzielę naukę jazdy konnauka języka angielskiego, odrabianie lekcji czy warsztaty fotograficzne.

Krzywa  Świetlicowym dzieckiem jest Marysia Jawor z Krzywej.
- Gdy miałem trzy lata, przyszłam do świetlicy. Wszyscy się ze mną bawili, bo byłam najmniejsza. Lubię grać na gitarze, jeżdżę na pływanie, maluję, uczę się tańczyć. Byliśmy na wycieczce w Krakowie, przychodzę tutaj codziennie -wylicza teraz już 11-letnia uczennica klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Sękowej.
Miejsce Marysi zajął 5-letni Bartek Hryc. On teraz jest najmłodszy i najbardziej lubiany w świetlicowej grupie.
- Lubię malować i pożyczać dużo bajek, które czyta mi mama - chwali się Bartek.
Stowarzyszeniu pomaga wiele osób i wolontariuszy -Alżbieta i Marcin Wójcikowie, którzy kilka lat temu założyli hodowlę koni w Krzywej, użyczają koni do nauki jazdy.
Krzywa  Alżbieta z pochodzenia jest Czeszką - uczy dodatkowo gry na flecie. Z Gładyszowa przyjeżdża Aleksandra Kania, struktor jazdy konnej, która ścigała się na Służewcu. Dodatkowo uczy w świetlicy języka angielskiego. Z Kobylanki przyjeżdża Małgosia Przybyłowicz, aby prowadzić zajęcia plastyczne. Synowie Anny - Michał i Maciej prowadzą zajęcia z informatyki i fotografii. Mirek Bogoń prowadzi muzykę, Jerzy Szczepkowski w okresie letnim warsztaty ceramiczne itd. Dużo pomaga Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, która od dwóch lat dofinansowuje stowarzyszenie i wspiera wszelkie jego inicjatywy. W prace włączają się również rodzice podopiecznych świetlicy - Jaskie -wiczowie, Izabela Floryan, Katarzyna Gawlik.

Długa jest lista sponsorów i osób zaangażowanych na rzecz stowarzyszenia z terenu powiatu oraz z całej Polski, a nawet z zagranicy. Wśród nich są między innymi Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży w Warszawie, „Gazeta Wyborcza", „Tygodnik Powszechny", „Głos Wielkopolski", Polska Akcja Humanitarna, Łódzka Drukarnia Wydawnictw Naukowych i wiele innych.
Krzywa  Nie sposób wymienić wszystkich dokonań stowarzyszenia. Robią bardzo dużo. Od pięciu lat dla mieszkańców organizują Dni Krzywej, gdzie dzieci i młodzież prezentują swój dorobek artystyczny. Plany bardzo ciekawe i realne. Już złożono dokumenty do fundacji Pro Bono na projekt ekologiczny o nazwie „Dzień z życia bobra".
Od listopada realizowany jest projekt „Z koniem na TY". Urząd Marszałkowski przyznał fundusze na projekt „Krótkie spodenki dziadka", który ma na celu zebranie wspomnień i fotografii z sołectwa Krzywa oraz ich wydanie w formie albumu, a jednocześnie przybliżenie historii sołectwa najmłodszym.

,,Gazeta Gorlicka"
Marek Podraza

XXIV Sesja Rady Gminy Sękowa

XXIV Sesja Rady Gminy Sękowa XXIV Sesja Rady Gminy Sękowa odbyła się 26 marca 2009 r. Porządek obrad zawierał 24 punkty, a wśród nich pkt.dotyczący: Informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie Gminy Sękowa oraz sprawozdanie z działalności Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach za rok 2008. Sprawozdanie przedstawił Naczelnik Wydziału Prewencji KPP w Gorlicach Pan Andrzej Wędrychowicz. Z przedstawionych materiałów wynika, że spośród sołectw Gminy Sękowa najbardziej zagrożona przestępczością w ubiegłym roku była wieś Sękowa. Dla ścisłości należy nadmienić, że nie zanotowano na terenie naszej gminy przestępstw najcięższych, czyli w kategorii zabójstwa, zgwałcenia.

W 2008 roku na terenie powiatu gorlickiego zaistniało 86 wypadków drogowych (w 2007 było ich, 70) w których 14 osób poniosło śmierć a 110 doznało obrażeń ciała. Ogółem na terenie powiatu w minionym roku odnotowano 13915 wykroczeń. Kolejnym punktem zawierającym obszerną treść było sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, które przedstawił kierownik GOPS mgr Michał Diduch

Pozostałe punkty porządku obrad to przede wszystkim projekty uchwał, które to uchwały są niezbędne do dokumentacji wniosków o fundusze zewnętrzne na realizację zadań przyjętych do realizacji w roku bieżącym i w latach następnych.

W pkt. Sprawy bieżące - radni skupili swoją uwagę na stanie dróg powiatowych w naszej gminie, których nawierzchnia pozostawia wiele do życzenia.

XXIV Sesja Rady Gminy Sękowa

XVII GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

Pomnk Juliusza Słowckiego w parku w Gorlicach Sejm Rzeczypospolitej ogłosił rok 2009 Rokiem Juliusza Słowackiego, ponieważ właśnie w tym roku przypada dwusetna rocznica urodzin wieszcza, a zarazem sto sześćdziesiąta rocznica jego śmierci. W dyskusji posłowie podkreślili , że Polska zawdzięcza Słowackiemu przetrwanie duchowe i narodowe pod zaborami, a rok poświęcony temu poecie przyczyni się do popularyzacji jego twórczości.

Podczas Roku Juliusza Słowackiego w całym kraju i za granicą odbędzie wiele imprez i wydarzeń poświęconych polskiemu wieszczowi. Wczesną jesienią ma stanąć pomnik Juliusza Słowackiego w Kijowie. Przypominamy, że w gorlickim parku także znajduje się pomnik upamiętniający romantycznego poetę.

Również w naszym środowisku postanowiliśmy uczcić pamięć niezwykłego Polaka i tegoroczny, XVII Gminny Konkurs Recytatorski , zorganizowany prze Zespół Szkół w Siarach, został poświęcony poezji Juliusza Słowackiego. Udział w konkursie wzięło 16 recytatorów ze szkół w Sękowej i Siarach , którzy konkurowali w dwu grupach wiekowych.
Komisja konkursowa w grupie szkół podstawowych przyznała:

I m. Sylwia Roman kl. V Z. Sz . w Siarach,
II m. Sylwia Rakoczy kl. IV Z. Sz-P. w Sękowej,
III m. Paulina Gogola kl. VI Z.Sz-P. w Sękowej,

ponadto przyznano 2 wyróżnienia dla najmłodszych uczestników – Patrycji Zawady i Justyny Czyszczoń z kl. IV Z. Sz. w Siarach , które doskonale poradziły sobie z interpretacją niełatwych utworów romantycznego wieszcza.

W grupie uczniów gimnazjum przyznano:

I m. Agnieszka Kiełtyka kl. II Z. Sz. w Siarach,
II m. Martyna Majkrzak kl. II Z. Sz -P. w Sękowej,
III m. Kinga Klimek kl III Z.Sz. w Siarach
oraz wyróżnienie dla Renaty Stawarskiej Z. Sz-P. w Sękowej.

Należy podkreślić, że mimo wysokiego stopnia trudności poezji Słowackiego dla młodego, współczesnego czytelnika , recytatorzy zafundowali słuchającym prawdziwą ucztę duchową. Gratulacje dla wszystkich wykonawców oraz opiekunów- p. Ludmiły Lorczyk i Małgorzaty Markowicz z Z.Sz. w Siarach oraz Beaty Wierzbickiej z Z.Sz-P. W Sękowej

Pomnk Juliusza Słowckiego w parku w Gorlicach Pomnk Juliusza Słowckiego w parku w Gorlicach Pomnk Juliusza Słowckiego w parku w Gorlicach Pomnk Juliusza Słowckiego w parku w Gorlicach Pomnk Juliusza Słowckiego w parku w Gorlicach