PAMIETAJ, WYWIEŚ FLAGĘ !
Po raz piąty obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Ustanowione w 2004 roku święto ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych. Nie bójmy się jednak okazywać naszej polskości na co dzień! Nie wstydźmy się wywieszać flagi podczas Świąt Narodowych, przy domu czy przy spotkaniach i uroczystościach lokalnych! Pokażmy innym, że jesteśmy Polakami!!! Bracie Polaku. Wywieś polską flagę narodową. Tylko polską. Od administratora strony:
- Od kilku lat wywieszam flagę na 3 Maja i 11 listopada. To bardzo dobry zwyczaj. Mogę wtedy pokazać, że jestem dumny z bycia Polakiem.
| ||
XXV Sesja Rady Gminy Sękowa.
|
![]() |
XXV Sesja Rady Gminy Sękowa - Orlik Sękowa |
Beskid Zielony-Lokalna Organizacja Turystyczna już po raz czwarty zaprasza wszystkich amatorów dwóch kółek na Piknik Rowerowy w Beskid Niski.
- Tegoroczna impreza wzorem lat ubiegłych adresowana jest do zapaleńców sportów rowerowych, a zwłaszcza tych, którzy do tej pory nie skosztowali uroków beskidzkich szlaków. Przez cztery dni domem amatorów aktywnej turystyki rowerowej oraz przyrody beskidzkiej będzie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy Nadleśnictwa Gorlice w Radocynie - mówi komandor rajdu Janusz Lewek.
Organizatorzy proponują spenetrowanie lasów Beskidu Niskiego i terenu Magurskiego Parku Narodowego.
Organizatorzy proponują zwiedzanie na trasach miejsc szczególnie atrakcyjnych, czyli: zabytków, „drewnianych pereł" Szlaku Architektury Drewnianej, jak cerkwie, kościoły, kapliczki, krzyże przydrożne, ciekawostek przyrodniczych takich jak: Ekomuzeum Magurskiego Parku Narodowego, kamieniołom pod Maguryczem, jeziorka osuwiskowe w Radocynie czy żeremia bobrów.
Uczestnicy rajdu poznawać będą także ciekawe przygraniczne tereny pobliskiej Słowacji. Do wyboru będą trasy o różnej trudności, których przejechać można będzie tylko wybrane odcinki.
Osoby mniej zaawansowane w uprawianiu górskiej turystyki rowerowej będą mogły skorzystać z krótszych tras, mniej wymagających.
Oprócz wytyczonych szlaków rowerzyści bedą mogli poruszać się po wewnętrznych drogach Lasów Państwowych.
-Wszyscy chętni będą mięli możliwość wzięcia udziału w wyścigu górskim. Lekki, łatwy i interesujący będzie konkurs wiedzy o magicznej krainie pogórzan i łemków. Udział wieńczyć będą czarowna atmosfera ogniska przy muzyce łemkowskiej, balladzie i piosence turystycznej - dodaje Janusz Lewek.
Biuro Pikniku uruchomione zostanie 11 czerwca 2009 r. od godziny 14. W czwartek wieczorem zostaną przydzielone trasy rajdu, osoby prowadzące poszczególne grupy zapoznają się z uczestnikami rajdu i od piątku ruszą wszyscy na wyznaczone trasy rowerowe. Przygotowane trasy prowadzą przez najatrakcyjniejsze tereny Beskidu Niskiego: części zachodniej po stronie polskiej i słowackiej, głównie po drogach leśnych i gminnych, w terenie o różnym nachyleniu.
W niedzielę, 14 czerwca o godzinie 15.30 nastąpi uroczyste zakończenie oraz podsumowanie rajdu, (pod) Zródło: Gazeta Gorlicka
Podczas XXX sesji Rady Powiatu Gorlickiego uhonorowany został kolejny młody sportowiec z naszego terenu.
Jest to mistrz Polski - Wiktor Apola z Klubu Narciarskiego P&P Magura, uczeń IV klasy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej, który w dniach 6-7 marca tego roku zdobył złoty medal podczas XIV Amatorskich Mistrzostw Polski w Narciarstwie Alpejskim w Kluszkowcach.
W swoim dorobku Wiktor ma także wiele innych sukcesów na zawodach lokalnych i ogólnopolskich, w tym I miejsce w generalnej klasyfikacji w XXI lidze dzieci i młodzieży Małopolskiego Okręgowego Związku Narciarskiego w narciarstwie zjazdowym w 2009 roku.
- Od początku tej kadencji wyróżniamy wszystkich sportowców z naszego rejonu, którzy osiągają czołowe miejsca w zawodach rangi ogólnopolskiej. Wiktor jest jednym z najmłodszych naszych medalistów, osiągnął już wiele i myślę, że ma przed sobą wspaniałą karierę w narciarstwie zjazdowym. Jest nam bardzo miło, że możemy gościć na sesjach tak utalentowanych sportowców -powiedział nam starosta Mirosław Wędrychowicz.
Przewodniczący Rady Powiatu Gorlickiego, Marek Bugno i starosta gorlicki Mirosław Wędrychowicz przekazali gratulacje również rodzicom Wiktora - Małgorzacie i Grzegorzowi Apola, a także trenerowi Januszowi Pikule z Klubu Narciarskiego P&P Magura.(pod)
Źródło: Gazeta Gorlicka
W gminie Sękowa rozpoczęto realizację projektu Aktywny - Sprawny - Pływający, którego celem jest zdobycie podstawowych umiejętności pływania oraz korekta wad podstawy poprzez pływanie. Projekt jest realizowany jednocześnie przez uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej i Zespołu Szkół w Siarach. Zajęcia pływackie prowadzone są w klasach I, II, III i IV w Krytej Pływalni Fala w Gorlicach pod nadzorem wykwalifikowanych instruktorów i ratowników. Poprzez zajęcia kształtowany jest ogólny rozwój fizyczny i ruchowy dzieci w tym profilaktyka skrzywień kręgosłupa i innych wad postawy. Gmina Sękowa po raz pierwszy uczestniczy w tego rodzaju projekcie.
- Zajęcia pływackie rozpoczęliśmy 20 kwietnia. Tylko z naszej szkoły bierze w nich udział 110 dzieci, w sumie są to wszyscy uczniowie klas od I do IV. Dzieci są bardzo zadowolone z wyjazdów na basen, podobnie rodzice. Jeździmy w poniedziałki, wtorki i środy. Dotychczas mieliśmy sporadycznie zajęcia z wychowania fizycznego na pływalni w Gorlicach. Koszty wyjazdu, a zwłaszcza wynajmu środka transportu, były dość duże. W ramach programu mamy opłacony transport, wejście na basen oraz instruktorów prowadzących zajęcia z pływania -mówi Bogusław Diduch, dyrektor ZSP w Sękowej.
Z Zespołu Szkół w Siarach w zajęciach uczestniczy 50 uczniów klas od I do IV.
- W sumie są to wszystkie dzieci które uczęszczają do najmłodszych klas. Nie było żadnych problemów z zachęceniem dzieci do udziału w zajęciach. Są zachwycone wyjazdami i pobytem na basenie. W programie będziemy uczestniczyć do końca roku szkolnego. Na każdą grupę przewidziane jest po 20 godzin zajęć pływackich - mówi Bożena Bernasiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Siarach
Projekt jest współfinansowany ze środków województwa małopolskiego w ramach programu „Już pływam", (pod)
Źródło: Gazeta Gorlicka