Nowa Magura Małastowska
28 listopada 2008 r. w ,,Dworze Karwacjanów" podpisano akty założycielskie spółki inwestorskiej Ski Park Magura. Udziałowcy zamierzają wybudować na Magurze Małastowskiej nowoczesny kompleks rekreacyjno-sportowy.
W skład zarządu nowo utworzonej spółki weszli prezes Eugeniusz Dąbrowski, Antoni Bara, Artur Chwist-wnuk Sobiesława Zasady, Andrzej Bachleda, przy czym Zasada pozostaje w dalszym ciągu inwestorem kapitałowym. Właściciele spółki zamierzają uruchomić dwa wyciągi krzesełkowe, wytyczyć nowe trasy zjazdowe, tereny spacerowe i rekreacyjne.
Z czasem powstanie szkółka zjazdowa dla dzieci w Małastowie. Wybudowana zostanie baza hotelowo-gastronomiczna z prawdziwego zdarzenia i punkt widokowy na górnej stacji wyciągu.
Gmina Sękowa wnosi aportem do spółki działkę w Małastowie, co stanowi 10 procent udziałów. Nie zamierza też sprzedawać gruntów spółce, ale je wydzierżawić na dłuższy czas. Daje to gminie, oprócz pieniędzy z dzierżawy, gwarancje, że inwestorzy zrealizują swoje plany.
- Zależy nam na tym, aby gmina przyciągnęła jak najwięcej turystów. Magura ma ogromny potencjał, trzeba to tylko odpowiednio wykorzystać - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.
Jak zapewnili udziałowcy, trwają intensywne prace na stoku, tak aby wyciąg uruchomić jeszcze w tym sezonie zimowym.
- Włożyliśmy ogrom prac porządkowych. Nie ukrywam, że otrzymaliśmy obiekt w bardzo złym i zdekompletowanym stanie. Nie tego się spodziewałem - mówił podczas konferencji prasowej Antoni Bara.
Największy problem jest ze zbiornikiem retencyjnym, który praktycznie nie spełnia swojego zadania, bo jest nieszczelny. Na stok trafiły już nowe armatki śnieżne i jeżeli tylko pozwoli aura, stok może ruszyć już w drugiej dekadzie grudnia.
- Zrobimy wszystko, aby uruchomić stok dla narciarzy jeszcze przed świętami, ale na realizację naszych zamierzeń potrzeba czasu. Stok jest przygotowany, nartostrady wykoszone. Na razie to tylko kosmetyczne zmiany. Nie da się wszystkiego załatwić z dnia na dzień. A dopiero teraz podpisaliśmy umowy. Samo uzyskanie pozoleń wymaga czasu, tłumaczy Eugeniusz Dąbrowski, prezes Ski Park Magura.
Jeżeli będzie temperatura ujemna, to sezon na Magurze może trwać nawet do kwietnia.
Wyciąg na Magurze ma przyciągnąć narciarzy nowymi urządzeniami, zmienionymi trasami i innymi atrakcjami, których udziałowcy nie chcą zdradzić
- Na wszystko potrzeba czasu i pieniędzy, nie oszukujmy się, skoro jedno krzesełko kosztuje ponad dwadzieścia milionów złotych - dodaje Antoni Bara.
Spółka zamierza odkupić istniejące urządzenia od gminy, choć ,jak mówią inwestorzy, i tak bada zmuszeni wszystko wymieniać.
To, co pozostało po Ośrodku Sportu i Rekreacji, nadaje się jedynie na złom. Czy Magura stanie się prawdziwym rajem dla narciarzy? Poczekamy, zobaczymy.
Sławek Ornatowski - Gazeta Gorlicka
|
Spotkanie pokoleń w Męcinie Małej
23 listopada w Męcinie Małej odbyło się integracyjne wielopokoleniowe spotkanie Andrzejkowe, które było finałem projektu realizowanego przez radę sołecką w ramach Programu Integracji Społecznej.
Wśród zaproszonych gości między innymi byli: Pani Wójt Małgorzata Małuch, poseł na sejm Pan Witold Kochan, przewodniczący rady gminy Pan Mirosław Sternik, v-ce przewodniczący rady gminy Pan Kazimierz Tenerowicz, sekretarz gminy Pani Zofia Rowińska, prezes LGDz. Pan Stanisław Kaszyk, Pan Dyrektor Zespołu Szkół Bogusław Diduch, v-ce przewodniczący rady powiatu Pan Karol Tenerowicz, dyrektor GOK Pan Kazimierz Haluch.
W czasie spotkania młodzieńcy w składzie Damian Łachmanek, Marcin Liszka, Tomasz Bednarz, Michał Liana, Arkadiusz Karp, Adrian Karp przedstawili program pt.”W świecie wróżb i fantazji”, który spotkał się z ogromnym aplauzem widowni. Były wspomnienia Andrzejkowe jednej z najstarszych mieszkanek wsi, był konkurs plastyczny z nagrodami i wyróżnieniami pt.” Moja wróżba Andrzejkowa”. Nie zabrakło też chętnych do lania wosku i wielu innych wróżb. Było biesiadne śpiewanie i sporo dobrego humoru. Wszyscy obecni na spotkaniu mogli raczyć się smakołykami, które przyciągały zmysły: wzroku, węchu i smaku a wszystko to za sprawą Pani Lilianny Liszka
Spotkanie przebiegło we wspaniałej, niemal rodzinnej atmosferze i zapewne na długo pozostanie w pamięci tych, którzy brali w nim udział.
W przygotowanie występu ogrom pracy włożyła Wioletta Przybyłowicz, zaś przepiękne dekoracje są dziełem Marzeny Liany. Andrzejkowe spotkanie pokoleń prowadziła w sposób artystyczny Radna z Męciny Małej Maria Wyżkiewicz, która w tym wyremontowanym budynku prowadziła edukcję przez ponad 20 lat. Pani sołtys Grażyna Szarowicz wraz z innymi mieszkańcami wsi własnymi rękami zadbali o odnowienie tego już podupadłego budynku, który dzisiaj jest wizytówką wsi (zobacz galerię). Przy tak zaangażowanych liderach wsi, frekwencja mieszkańców na tym spotkaniu była bardzo wysoka.
|
Budowa chodnika w Ropicy Górnej dobiegła końca.
Zakończono prace przy budowie drugiego odcinka chodnika w Ropicy Górnej, który zlokalizowany jest przy drodze wojewódzkiej nr 977 po prawej jej stronie o długości 672 m i szerokości 1,5 m, wybudowano bezpośrednio poza rowem przydrożnym. Chodnik rozciąga się od kościoła do tartaku. Został wybudowany z kostki betonowej kolor u szarego. Wykonawcą robót była firma Handlowo – Usługowo -Produkcyjna MAXIMUS s.c. z Gorlic wyłoniona w drodze przetargu nieograniczonego. Wartość całości zadania inwestycyjnego wynosi 302 063,47 zł . Z tego udział finansowy Województwa Małopolskiego wynosi 151 031,73, pozostały udział finansowy ponosi Gmina Sękowa . Chodnik ten w dużym stopniu wpłynie na bezpieczeństwo pieszych a szczególnie dzieci poruszających się na rowerach. W roku przyszłym planowana jest trzecia część chodnika.

|
Rozwiązywanie Problemów Społecznych w Gminie Sękowa.
14 listopada 2008 w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Sękowej odbyło się spotkanie z moderatorem Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich , którego celem było wypracowanie w grupie zadaniowej złożonej z ekspertów środowiska Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Sękowa. Prowadzący pan Karol Ostalski przedstawił założenia i sposoby opracowywania i konsultacji społecznych podstawowego dokumentu jakim jest strategia. 15 osobowy zespół na warsztatach wypracował ważne problemy społeczne, które wymagają interwencji w najbliższym czasie. Należą do nich między innymi: alkoholizm, przemoc w rodzinie, pomoc osobom starszym, bezrobocie, zagospodarowanie czasu wolnego dzieci i młodzieży, pokoleniowe uzależnienie od pomocy społecznej.
Metodą pracy warsztatowej zastanawiano się nad sposobami i możliwościami ich rozwiązania. Kolejne spotkanie jest przewidziane na 25 listopada 2008r.
|
XIX Sesja Rady Gminy Sękowa.
W Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej w dniu 14 listopada br. odbyła się XIX Sesja Rady Gminy Sękowa.
W porządku obrad poza punktami stałymi znalazły się między innymi projekty uchwał:
- z obszaru gospodarki nieruchomościami
- w sprawie określenia wysokości stawek podatków od środków transportowych oraz w sprawie określenia stawek podatku od nieruchomości.
Najwięcej czasu na tej sesji radni poświęcili sprawie zagospodarowania wyciągu na Magurze Małastowskiej. Obecny na sesji jeden z udziałowców spółki –„ Ski Park Magura sp.z o.o” przedstawił wstępne stanowisko inwestorów dotyczące sposobu zagospodarowania stoku w ciągu najbliższych 5 lat. Ma to być ośrodek funkcjonujący cały rok. W tej chwili trwają prace przygotowujące stok do najbliższego sezonu.
W sprawie Magury rada przyjęła na dzisiejszej sesji 3 bardzo istotne uchwały:
- uchwała w sprawie wyrażenia zgody na długoletnią dzierżawę
- uchwała w sprawie utworzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z udziałem Gminy Sękowa
- uchwała w sprawie wyrażenia zgody na zakup przez Gminę Sękowa składników majątku trwałego, wchodzących w skład wyciągu narciarskiego na Magurze Małastowskiej.
W końcowych stałych punktach sesji, radni składali interpelacje, wnioski oraz zadawali pytania, a wszystko po to by w sołectwach działo się dużo dobrego.
|