Przygraniczna współpraca ze Słowacją
Podobieństwo problemów jak i języka jest elementem łączącym obie strony. - Szukanie wspólnych rozwiązań, wymiana doświadczeń w regionach o podobnych korzeniach i kulturze, przygotowywanie wspólnych projektów z krajem, który posługuje się dzisiaj walutą europejską jest koniecznością we wspólnocie Europejskiej - powiedziała Pani Wójt Małgorzata Małuch,. Ważnym elementem poruszonym na spotkaniu była wymiana doświadczeń i pomysłów w zakresie wspólnego przygotowywania projektów finansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Celem kilku kolejnych spotkań na Słowacji będzie omówienie szczegółów współpracy w zakresie przygotowywania projektów. | ||
Dzień Seniora w Siarach
Na tą okoliczność przybyła pani Sekretarz Gminy Zofia Rowińska zwracając się do seniorów powiedziała m.in. – Zakończenie pracy zawodowej to dobry moment, aby rozpocząć realizację odkładanych z braku czasu marzeń. Seniorzy Siar to aktywni ludzie , spotykają się z sobą służą swoja pomocą innym. Miłym akcentem były recytowane wiersze przez panią Haline Rose. Na brak wigoru i energii siarscy nieco starsi nastolatkowie nie mogą narzekać. Na parkiecie w świetlicy trudno było znaleźć wolne miejsce. Śpiew, tańce, no i suto zastawione stoły - tak bawiono się w Siarach do póżnych godzin, Seniorzy poczuli się dużo młodsi i nieśpieszno im było do domów. Do tańca przygrywał lokalny młodzieżowy zespół muzyczny ,,Paradoks", który zaspiewał pieśni ludowe, biesiadne i okolicznościowe. Czego można z okazji Dnia Seniora życzyć babciom i dziadkom? - Zdrowia, werwy, pomyślności. Żeby zawsze byli młodzi i nie czuli, że jakieś "krzyżyki” lecą. I tego wszystkiego życzy seniorom własciciel tego portalu Aleksander Gucwa
| ||
Spotkane podsumowujące projekt - GOPSW dniu 22 stycznia 2009 roku odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej spotkanie podsumowujące projekt „Integracja społeczności lokalnej poprzez realizację usług społecznych” realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej w 2008 roku. W spotkaniu udział wzięli Wójt Gminy Małgorzata Małuch, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Sternik oraz dyrektorzy jednostek organizacyjnych i pracownicy Urzędu Gminy pracujący przy realizacji projektu. Spotkanie miało na celu przedstawienie zrealizowanego w 2008 roku projektu, podziękowanie uczestnikom i wszystkim osobom pracującym przy wdrażaniu jego założeń w Gminie Sękowa. Całkowita wartość projektu wykonywanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki opiewała na kwotę 43 013,35 zł., z czego sfinansowano szkolenia dla podopiecznych ośrodka pomocy społecznej jak również z wkładu własnego gminy ufundowano stypendia za uczestnictwo w zajęciach praktycznych prowadzonych na terenie naszej Gminy. Z pozyskanych środków zakupiono także sprzęt komputerowy do obsługi projektu oraz drobne materiały dydaktyczne ułatwiające naukę w zawodzie opiekuna osób starszych i niepełnosprawnych, powiedział Kierownik GOPS Sękowa Pan Michał Diduch Projekt miał na celu zaktywizowanie bezrobotnych kobiet do podniesienia kwalifikacji oraz wykształcenia predyspozycji do opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi. Dzięki projektowi wzbogacona została oferta Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sękowej w zakresie rozwiązywania problemów społecznych naszej Gminy.
![]() | ||
Dzień Seniora w Sękowej
Imprezę przygotowała Młodzieżowa Rada Gminy ze swoim opiekunem, radnym Panem mgr Bogusławem Moroniem. Oprawę artystyczną zapewnili: Dyrektor GOK Pan Kazimierz Haluch z zespołem ,,Paradoks" oraz instruktor GOK Pan mgr Mirosław Bogoń z Grupą Śpiewaczą „Razem”. Montaż słowno – muzyczny prowadzili Wójt Młodzieżowej Rady Gminnej Anna Piecuch i Jakub Apola.
W spotkaniu uczestniczyli seniorzy z Sękowej, Siar, Męciny Małej a także pensjonariusze DPS. Wszystkie wystąpienia zawierały podziękowania dla organizatorów i zespołów artystycznych oraz serdeczne życzenia dla Dostojnych Seniorów. Atmosfera spotkania była nadzwyczajna, wszyscy włączyli się w śpiewanie kolęd a także regionalnych piosenek ludowych. Na przyjęciu podawano dania gorące i zimne zakąski. Wszystko było pięknie udekorowane i bardzo smaczne. Zadbano także o sprawność ruchową uczestników balu. W takt melodii granych przez pana Franciszka Tenerowicza, Mirosława Bogonia, Olę Przybyłowicz i Łukasza Staniszewskiego tak sprawnie poruszały się ręce, nogi, głowa i tułów, że trudno było dopatrzyć się oznak upływu czasu u tych „staruszków". Niejedna młoda panna mogłaby pozazdrościć seniorkom wigoru i umiejętności. Sala GOK wyglądała jak dobrze prowadzony gabinet rehabilitacyjny. Ruch, śmiech i śpiew - to najlepsza terapia dla tych bardzo dorosłych, przez kogoś kiedyś nazwanych ludźmi trzeciego wieku. Dla uczestników przygotowano wspaniały poczęstunek ( tu należą się podziękowania dla zespołu pracującego na zapleczu) a tradycyjny toast wzniesiono lampką pysznego wina. Uczestniczący w spotkaniu Seniorzy nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Do naszych drogich Seniorów, wciąż młodych duchem, kierujemy najserdeczniejsze życzenia zdrowia, pomyślności, szczęścia w gronie najbliższych i jeszcze wielu udanych zabaw. Chciałoby się w tym miejscu powiedzieć „do zobaczenia za rok”
![]()
![]() ![]() | ||
Sześciolatki na start !!Na zaproszenie Pani Wójt gminy Sękowa, do placówek oświatowych na terenie naszej gminy przyjechał Małopolski Kurator Oświaty Artur Dzigański. Kurator zapoznał się z funkcjonowaniem szkół w Siarach, Bodakach oraz najdalej oddalonej od gminy Krzywej, a następnie spotkał się z nauczycielami, samorządowcami oraz rodzicami uczniów z gminy Sękowa. - Jesteśmy dumni z pierwszej na terenie gminy prywatnej niepublicznej szkoły w Krzywej, jednak koszty utrzymania małych szkół oraz dowozu dzieci są bardzo duże – mówiła Małgorzata Małuch.- Gminie przydałby się nowy „gimbus”, gdyż trasy dowozu dzieci do szkół są odległe. Ponadto występuje potrzeba budowy nowego przedszkola w Sękowej. - Czeka nas wiele zadań. Chcielibyśmy, aby od września edukacją przedszkolną zostało objętych jak najwięcej pięciolatków. Musimy się przygotować do tego zadania. Wcześniejsze rozpoczęcie edukacji nie jest obowiązkowe aż do roku szkolnego 2011/2012. To rodzice podejmą decyzję w tym zakresie – mówił Artur Dzigański. Wspomniał też o pomocy finansowej dla samorządów, aby mogły realizować te zadania. Spotkanie przybliżyło problemy oświatowe związane z planowanymi zmianami w szkolnictwie m.in. możliwość rozpoczęcia nauki przez sześciolatków w klasach pierwszych oraz pięciolatków w przedszkolach oraz zmianach podstawy programowej.
![]()
|