Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   244  245  246  247  248  249  250  251  252   - następna »

Parafialne dożynki w Sękowej

 15 sierpnia podczas uroczystej sumy w kościele parafialnym w Sękowej, odbyły się kościelne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Wikariusz ks. Robert Śliwa w swojej homilii powiedział m.in. że Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.
W Polsce nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej.

Podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW i młodzieżową straż pożarną w Siarach. Pięknie prezentowały się wieńce wykonane przez dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Św. oraz przez dzieci z GOK w Sękowej - pod koniec mszy zostały poświęcone. Następnie odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.

15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920.

Remont Szkoły w Sękowej

 Best Replica Watches Za kilka dni rozpocznie się nowy rok szkolny. W czasie wakacji Zespół Szkolno – Przedszkolny w Sękowej, do której chodzi ponad 400 uczniów, zmienił się nie do poznania. Na ukończeniu jest remont ponad 100 – letniego budynku starej szkoły, wewnątrz klasy zostały pomalowane, płytkami antypoślizgowymi obłożono wejście a na całym dachu jest nowo położona blacha.

Trzeci i ostatni budynek szkoły został ocieplony, pomalowany i wymieniono stolarkę. Dzieci będą tu miały nową świetlicę z biblioteką i salą komputerową. Zadbano o plac szkolny na którym z wielkim smakiem estetyki posadzono przeróżne kwiaty, krzewy i drzewka.

Gmina otrzymała wsparcie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i budżetu państwa i być może jeszcze w tym roku podwórko szkolne zostanie wyłożone kostką brukową, powiedział dyr. szkoły Bogusław Diduch.

Polak - Węgier dwa bratanki

 Polsko – Węgierskim porozumieniem o współpracy zakończyły się VIII Csorvaskie Międzynarodowe Dni Weselne i Gastronomiczne, w których uczestniczyli przedstawiciele gminy Sękowa.
Na zaproszenie węgierskiej Gminy Csorvas Varos w ostatni lipcowy weekend pojechali reprezentanci gminy wraz z Wójtem Małgorzatą Małuch na czele. Towarzyszyła im Grupa Śpiewacza z GOK Sękowa, Regionalny Zespół Taneczny spod Pustek – Łużna, Kapela „Łużnioki” oraz Władysław Hałas - Drużba Weselny.

Celem spotkania międzynarodowego było pokazanie mieszkańcom Csorvas oraz innym państwom biorącym udział z konkursie tradycji weselnych z naszego regionu.
W pierwszy dzień odbyło się spotkanie kulturalne młodzieżowych orkiestr dętych, mażoretek oraz drużbów. W sobotę pokazano ludową tradycję wieczoru panieńskiego i kawalerskiego na Węgrzech. W niedziele natomiast delegacje z Rumunii, Słowacji, Węgier, Słowenii i oczywiście Polski, przedstawiały swoje obrzędy weselne, począwszy od wyprowadzania Panny Młodej z domu, aż do oczepin. W międzyczasie Panie z grupy śpiewaczek przygotowywały potrawy, które następnie oceniane były przez jury, składającego się z czterech niezależnych kucharzy z Budapesztu

Żurek z jajkiem, kiełbasą i grzanką z czosnkiem, podawany w garnuszkach z chleba, pierogi z kapustą, grzybami i ze śliwkami to tylko niektóre dania serwowane przez naszą grupę. Na stole weselnym nie brakowało także szynki biesiadnej, kiełbasy wiejskiej, smalcu, białego sera, miodu, ogórków i grzybów przyrządzonych na różne sposoby. Wśród ciast królował sernik i makownik. Polskie potrawy cieszyły się wyjątkowym powodzeniem, na co dowodem były przyjazne gesty smakujących i kolejki ustawiające się do poczęstunku.

Należy podkreślić, że żurek i pierogi, których nie znano w tym kraju smakiem zachwyciły wszystkich degustujących.
Przyznawanie nagród i wyróżnień zwieńczyło pokazy tradycji weselnych. Gmina Sękowa otrzymała główną nagrodę w postaci: pucharu, medalu, dyplomu i zestawu garnków Zeptera.
Tamtejsi samorządowcy, zachwyceni pokazami z Polski, serdecznie zaprosili na kolejne Dni Weselne i Gastronomiczne za rok, a zgrana grupa z Polski wyraziła nadzieję na takie spotkanie , myśląc już jakimi tradycyjnymi zabawami i potrawami, których w naszym regionie nie brakuje, tym razem zaskoczyć Węgrów.

Muzyka zaklęta w drewnie w kościółku św. Filipa i Jakuba
w Sękowej

 W minioną sobotę 26 lipca 2008 r. o godz. 19.00 zabytkowy kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba w Sękowej wypełnił się pięknymi dźwiękami muzyki dawnej. W urokliwym wnętrzu drewnianego kościółka posłuchać można było utwory: J. B. L. de Gant, D. Scarlatti,F. Molino,T. Lalliet i H. Villa - Lobos. Wykonawcami byli Arkadiusz Krupa (obój) i Michał Nagy (gitara klasyczna)

Koncert zorganizowany został w ramach projektu Muzyka zaklęta w drewnie, realizowanego przez Małopolską Organizację Turystyczną przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i patronacie muzycznym Akademii Muzycznej w Krakowie. W ramach tego przedsięwzięcia organizowany jest cykl 12 koncertów w drewnianych kościołach Małopolski, znajdujących się na szlaku Architektury Drewnianej.

Na koncert przybyli liczni goście którzy zostali zauroczeni pięknem muzyki i zabytkowym kościółkiem.

OBÓZ SPORTOWY - PUCK 2008

 Jak co roku, od 7 lat zawodnicy UKS ,,Maraton" Sękowa biorą udział w zgrupowaniach sportowych w ramach akcji ,,Sportowe Wakacje". W bieżącym roku, w dniach 10-22.07 obóz zorganizowany był w nadmorskim Pucku i uczestniczyło w nim 10 zawodników naszego klubu. Wspólnie z nami trenowała tam również 20 osobowa grupa zawodników i zawodniczek z zaprzyjaźnionego UKS-u Kobylanka oraz 12 innych klubów z całej Polski.
Mimo, że w tym roku pogoda nad morzem nie była dla nas przyjazna, to atmosfera na obozie była bardzo dobra. Prócz licznych zajęć treningowych na stadionie, na plaży oraz w terenie zawodnicy mieli sporo poza sportowych atrakcji. Między innymi mieli okazje zobaczyć na żywo popularny w kraju kabaret Łowcy.B oraz rewelacyjny koncert, kultowego już, zespołu Kombi.
Pięciu zawodników wzięło udział w mityngu lekkoatletycznym na nowoczesnym i bardzo malowniczo położonym stadionie w Sopocie, uzyskując tam kilka niezłych wyników. Wszyscy nasi zawodnicy brali udział w biegowym GRAND PRIX POWIATU PUCKIEGO , zawody odbyły się na Helu na dystansie 2,5 i 5 km. Marek Ślimak zajął III miejsce, otrzymał pamiątkowy medal i dyplom. Na zakończenie obozu wzieliśmy udział w Obozowej Olimpiadzie Sportowej odnosząc szereg sukcesów. Jedną z form treningu była 12 km piesza wycieczka do zamku Jana III Sobieskiego w Rzucewie.
Współpraca z grupą z Kobylanki układała się wzorowo, stąd wspólna wyprawa do Trójmiasta, na Hel oraz przejażdżka kutrem po Zatoce Puckiej. Liderem integracji międzyklubowej był Tomek Czaja !!. Wszyscy uczestnicy zgrupowania spędzali czas wolny uczestnicząc w organizowanych dyskotekach i przez te kilkanaście dni nawiązało się wiele nowych znajomości i przyjaźni.
Obóz mimo nieprzychylnej aury był bardzo pracowity i owocny, co zapewne przyniesie wiele dobrych wyników sportowych w zbliżającym się sezonie lekkoatletycznym.

Zobacz fotki - kliknij