Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   246  247  248  249  250  251  252  253  254   - następna »

XVI Sesja Rady Gminy Sękowa

 Dnia 20 czerwca odbyła się XVI sesja Rady Gminy Sękowa. W porządku obrad znalazły się punkty stałe, czyli między innymi sprawozdanie międzysesyjne Wójta Gminy Małgorzaty Małuch oraz projekty uchwał; ale były też dwa punkty dodatkowe a mianowicie: Informacja o stanie bezpieczeństwa pożarowego za rok 2007, na terenie powiatu z uwzględnieniem naszej gminy, którą przedstawił Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gorlicach. Z tej informacji wynika, że w minionym roku na terenie gminy Sękowa miało miejsce 39 zdarzeń, w których interweniowały jednostki straży pożarnej, co stanowi 4,5% tego typu zdarzeń audemars piguet kopior w powiecie.

Drugi dodatkowy punkt to: przyjęcie uchwały w sprawie powołania Młodzieżowej Rady Gminy oraz nadania jej statutu. Podczas głosowania nad tą uchwałą obecni byli: Przewodnicząca i V –ce Przewodniczący Młodzieżowej Rady jak również Młodzieżowy Wójt. Wracając do stałych punktów sesji to trzeba powiedzieć, że radni podjęli 11 uchwał dotyczących bardzo różnych, ale jakże istotnych spraw w Gminie Sękowa. Natomiast w sprawozdaniu międzysesyjnym Pani Wójt poinformowała Radę o bardzo wielu działaniach, spotkaniach, imprezach, które w tym okresie miały miejsce. Wśród tych informacji dwie zasługują na wyróżnienie chodzi tu o boisko sportowe ORLIK 2012, które powstanie w Sękowej i druga, dotycząca przebudowy drogi powiatowej Sękowa – Rozdziele, jest nadzieja że za parę miesięcy ruszą pierwsze prace.

Interpelacje radnych jak zawsze, odzwierciedlały ich troskę, o swoich wyborców.

Zakończenie roku szkolnego

 Dziś koniec roku szkolnego, w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej zebrało się około 400 uczniów, aby odebrać upragnione świadectwa i powiedzieć uff! Wreszcie laba !! i słodkie lenistwo aż do 1 września.

Po krótkim przemówieniu dyr. szkoły i pani wójt, wręczyli najlepszym uczniom i sportowcom nagrody książkowe, jedna z uczennic otrzymała rower.

Uroczystość zakończenia umilił występ zespołu szkolnego.

10 - lecie Akcji Katolickiej w Sękowej.

Akcja Katolicka w Sękowej ,,Idźcie naprzód z nadzieją!"

(Jan Paweł II)

Przywrócenie w Polsce Akcji Katolickiej postulował Ojciec Św. Jan Paweł II w przemówieniu, 12 stycznia 1993 roku, do Biskupów polskich przybyłych z wizytą do Watykanu. Papież mówił wówczas: „ W Kościele wybiła dzisiaj godzina laikatu(...). Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która niegdyś w Polsce była tak żywa i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, by na nowo odżyła ".

W odpowiedzi na wskazania papieża, mając na uwadze duchowe dobro wiernych i potrzebę ożywienia ich duchem chrześcijańskim ksiądz biskup erygował w naszej diecezji Akcję Katolicką.

W ślad za tym dn. 14 maja 1998 roku w trosce o rozwój apostolstwa ludzi świeckich i realizację zadań Kościoła w świecie współczesnym został powołany Parafialny Oddział Akcji Katolickiej (POAK) przy naszej parafii. Od tamtej chwili minęło 10 lat. Jest to okazja, aby podziękować Panu Bogu za dar tego stowarzyszenia, spojrzeć wstecz i podsumować miniony okres. Wszystko po to, aby wyciągnąć wnioski dla jeszcze owocniejszego działania w najbliższych latach, aby iść w życie z wiarą i nadzieją, a podejmując dzieło nowej ewangelizacji umieć odczytać znaki czasu i wychodzić naprzeciw współczesnym wezwaniom. Głównym celem Akcji Katolickiej jest pogłębianie formacji chrześcijańskiej oraz organizowanie bezpośredniej współpracy katolików świeckich z hierarchią kościelną w prowadzeniu misji apostolskiej Kościoła.

Akcja Katolicka jest strukturą religijną i dlatego jej zasadniczym zadaniem jest formacja duchowa katolików świeckich. Cel ten osiągany jest poprzez poznawanie ewangelicznych prawd wiary i realizowanie ich w życiu codziennym poprzez lekturę Pisma Św., spotkania formacyjne, uczestnictwo w nabożeństwach i uroczystościach kościelnych, dniach skupienia.

Ważnym elementem działania POAK jest ożywianie liturgii poprzez czytania i śpiew w czasie niedzielnej Mszy św.

Członkowie POAK spotykają się raz w miesiącu, gdzie oprócz modlitwy, czytania fragmentów Pisma św., przedstawia się referaty dotyczące spraw rodziny, życia społecznego, zajmowanego stanowiska w sprawach publicznych, zagrożeń wiary i moralności chrześcijańskiej. Księża opiekunowie prowadzą formację duchową i rozważania dotyczące m. in. wartości ewangelicznych, Pisma św., Dekalogu, przeżywania Mszy św., modlitwy. Spotkania przepełnione są również duchem religijno patriotycznym. W okresie Święta Narodowego 3 Maja, Święta Niepodległości członkowie POAK mieli okazję wysłuchać okolicznościowych wykładów na temat Legionów Polskich, Konstytucji 3 Maja itp. Wspomina się bohaterów narodowych i lokalnych patriotów: marszałka Józefa Piłsudskiego, św. Stanisława Kostkę Starowiejskiego -patrona AK, ks. Bronisława Świeykowskiego burmistrza i męża opatrznościowego Gorlic w okresie I wojny światowej, ks. dr Jana Białoboka — naszego rodaka.

Szczególną pamięcią członkowie POAK otaczają naszego Wielkiego Rodaka Jana Pawła II. W październiku, z okazji Dnia Papieskiego przed popiersiem Ojca Św., obok starego kościółka organizowane są modlitewne czuwania. Natomiast w kwietniu, w rocznicę śmierci odbywają się uroczyste apele i modlitwy w Jego intencji. Członkowie POAK nie tylko czczą pamięć Ojca Św., ale pragną być wierni Jego nauce, iść drogą którą wskazywał, tj. drogą uczciwości, prawdy i przykazań. Na swoich spotkaniach przypominali i przybliżali nauczania Jana Pawła II, o kształtowaniu sumienia, o cywilizacji miłości, o świętowaniu niedzieli, o roli kobiety w Kościele; rozważali fragmenty Encykliki papieskiej „Bóg jest miłością". Członkowie AK pogłębiali swoje życie religijne poprzez uczestnictwo w nabożeństwach oraz uroczystościach kościelnych i parafialnych. W miesiącu październiku przygotowują rozważania różańcowe a w okresie Wielkiego Postu - Drogę Krzyżową. Czynnie uczestniczyli w uroczystościach Bożego Ciała, przygotowując jeden z ołtarzy, pamiętali 0 Światowym Dniu Chorego.

Uczestniczyli w uroczystości poświęcenia figur}' Jezusa Miłosiernego -wotum Jubileuszu roku 2000, w Nawiedzeniu Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w naszej parafii w 2001 roku, w uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej w związku z wpisaniem naszej świątyni p.w. Św. Filipa i Jakuba na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO - maj 2004r, w spotkaniu z Biskupem Edwardem Białogłowskim z okazji trwającej w naszej parafii wizytacji kanoniczej - czerwiec 2004r, oraz w powitaniu i uroczystościach prymicyjnych naszego parafianina ks. Pawła Liszki.

Troska o szerzenie dzieł miłosierdzia polega na działaniach charytatywnych. Należą do nich: zbieranie artykułów żywnościowych 1 dostarczanie ich potrzebującym rodzinom, obdarowywanie dzieci wyprawkami szkolnymi, uczestnictwo w sprzedaży baranków wielkanocnych i świec adwentowych. Członkowie POAK pamiętając o ludziach starych, samotnych, doświadczonych przez chorobę i cierpienie odwiedzają systematycznie mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Sękowej. Uprzyjemniają im czas czytaniem polskiej prozy klasycznej, zapoznają z historią wsi Sękowa, parafii i jej kościołów.

W okresie Bożego Narodzenia spieszą z opłatkiem i życzeniami noworocznymi. Radosna atmosfera tych spotkań, śpiew kolęd i pastorałek, często już zapomnianych, wymiana życzeń, wspomnienia lat młodości sprawiają, że chwile te przynoszą ulgę w niedoskonałościach zdrowia i nadzieję na lepszą przyszłość.

W ciągu 10 lat istnienia POAK odbywały się spotkania z misjonarzami: o. Bogumiłem Fikusem naszym parafianinem, pracującym w Misji Paulińskiej w Kamerunie, ks. Jerzym Bubułką przebywającym od 1997 roku na misji w Republice Środkowej Afryki, o. Janem Kalemskiewiczem z Zambii oraz o. Michałem Zembrzuskim, który pracował dla polonii amerykańskiej i zbudował tam „Polską Częstochowę". Misjonarze opowiadali o swojej pracy misyjnej, organizowaniu parafii, problemach rodziny, trudnościach życia codziennego takich jak: warunki klimatyczne, choroby tropikalne, odległości miedzy osiedlami ludzkimi, zróżnicowanie językowe.

Członkowie POAK rozpoczynają swoje comiesięczne spotkania modlitwą w intencji misjonarzy, a o. B. Pikusę objęli stałym patronatem misyjnym. W trosce o rozwój życia religijnego i duchowego AK wraz ze swoimi rodzinami i sympatykami pielgrzymowała w 1999r na Jasną Górę, do Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej, do Lichenia i Warszawy na grób ks. Jerzego Popiełuszki, w 2001 r po Podhalu tj. do Matki Bożej Ludźmierskiej, do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krupówkach, do Bachledówki, w 2002r na Święty Krzyż, zwiedzając po drodze muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, Kielce, Busko Zdrój, w 2003r do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach oraz do Wadowic i Kalwarii Zebrzydowskiej, w 2005r do Kalwarii Pacławskiej zwiedzając także zamek w Krasiczynie nad Sanem, w 2006r do Komańczy - miejsca internowania Prymasa Tysiąclecia i do Pustelni św. Jana z Dukli i Sanktuarium Maryjnego w Jaśliskach, w lutym 2008r do Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Borku Starym. Pielgrzymki kończą się często wspólnym ogniskiem i chwilą relaksu przy pieczeniu kiełbasy, wspólnym śpiewie, rozmowach. Podziwiając uroki ojczystej ziemi: Mazowsza, Podhala, Podkarpacia, Gór Świętokrzyskich, Bieszczad wszyscy wracali wzbogaceni duchowo, a przeżycia tych chwil na długo pozostały w ich pamięci.

Wielką „ucztą duchową i kulturalną" były wyjazdy do Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie na sztukę Gabrieli Zapolskiej „Żabusia" oraz komedię „Chory z urojenia", do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na sztukę „Żart" Antoniego Czechowa i Sztukę Gabrieli Zapolskiej „Moralność Pani Dulskiej" oraz do Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie na komedię „Prywatna Klinika". Kultywując tradycje, zacieśniając więzy rodzinne i przyjacielskie POAK organizuje corocznie w okresie bożonarodzeniowym spotkania opłatkowe uświetnione jasełkami i koncertami kolęd w wykonaniu dzieci i młodzieży. Przy wspólnym stole, w gronie kapłanów, rodzin, oraz zaproszonych gości odbywa się modlitwa, ciekawe rozmowy, wspomnienia oraz kolędowanie.

W roku Jubileuszowym 2000 AK zaprosiła małżonków obchodzących 25 rocznicę małżeństwa na wspólne spotkanie opłatkowe wyrażając tym samym szacunek dla trwałości małżeństwa i rodziny katolickiej. POAK w Sękowej współpracuje z Oddziałami AK w parafii p.w. NNMP w Gorlicach oraz Ropicy Polskiej. Wyrazem tego było wspólne spotkanie opłatkowe w Gorlicach, jubileuszowe spotkanie dekanalne w Sękowej połączone z Mszą św. w „starym kościółku" oraz dekanalne spotkanie modlitewne w Ropicy Polskiej zakończone Drogą Krzyżową do Krzyża Votum Milenijnego.

Zapraszamy wszystkich chętnych do wstąpienia w nasze szeregi i pracy w stowarzyszeniu, ponieważ Akcja Katolicka jest środowiskiem otwartym i przyjaznym, w którym każdy może się zrealizować oraz dać wyraz swojej gotowości do służby Bogu i drugiemu człowiekowi.

Spotkanie z NATURĄ 2000 w Sękowej

 W sali GOK w Sękowej odbyło się spotkanie dotyczace programu Natura 2000. NATURA 2000 w ostatnim czasie wzbudza wśród mieszkańców, inwestorów i samorządów wiele wątpliwości i poważnych obaw w kwestii rozwoju i dalszego funkcjonowania na terenach objętych ochroną. Trudno się dziwić, bo do chronionego obszaru włączone jest 97 % powierzchni Gminy Sękowa.

Odpowiadając na oczekiwania społeczne Wojewoda Małopolski wraz z Instytutem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk i przy współpracy Ministerstwa Środowiska zorganizował spotkanie konsultacyjne dla obszaru „Beskid Niski”.

Celem spotkania było udzielenie wyczerpujących informacji na temat merytorycznych i prawnych podstaw wdrażania i funkcjonowania unijnego programu Natura 2000 oraz wysłuchanie opinii i wątpliwości mieszkańców.

W czasie spotkania mieszkańcy gminy wyrażali swoje poważne zaniepokojenie objęcia ich terenu obszarem sieci NATURA 2000. Wśród pytań z sali znaczna większość związana była z możliwymi trudnościami rozwoju i rozbudowy własnych gospodarstw po aktywowaniu programu.

KWIETNY BIEG PO ZIEMI SĘKOWSKIEJ

Nauczyciele wf oraz UKS "Maraton" Sękowa byli głównymi organizatorami Kwietnego Biegu po ziemi sękowskiej, trasa prowadziła po urokliwych zakątkach łemkowszczyzny - Zdynia, Lipna, Radocyna, Czarne, Długie i Wyszowatka, po której biegła ponad 30 osobowa grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Sękowej oraz w Siarach. Biegających wspierali przedstawiciele lokalnych władz - wójt gminy pani Małgorzata Małuch i sekretarz Gminy pani Zofia Rowińska. Najmłodszym uczestnikiem dzisiejszego biegu był 3 letni Jasiu.

Dzień był bardzo upalny około 30 stopni, ale mimo to udało się ukończyć dystans bez żadnych utrudnień. Wszystko przebiegało zgodnie z planem i bieg został ukończony wraz z nadejściem wyznaczonej godziny. Trasę ponad 12 km, od Żdyni do Wyszowatki pokonaliśmy w czasie 1.11.0 , dla młodziezy było to przedłuzenie dopołudniowego Święta Sportu Szkolnego. Trasę zabezpieczali funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej oraz druhowie Ochotniczych Straży Pożarnych naszej Gminy. Po skończonym biegu zasiedliśmy wszyscy do wspólnego ogniska, nastapiło pieczenie kiełbasy i rozdanie drobnych upominków.

Wszyscy obiecali ze spotkamy się za rok!!

GALERIA - KLIKNIJ - Kwietny Bieg 2008