Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   56  57  58  59  60  61  62  63  64   - następna »

Fotografia uliczna - wystawa Barbary Gabryel Dorrell oraz koncert.

5 lipca 2019 r. o godz. 18.00 w Ośrodku Konferencyjno – Wystawienniczym Kasztel w Szymbarku odbyła się wystawa Barbary Gabryel Dorrell - ,,Fotografia uliczna”. Wystawa eksponowana była we foyer oraz na gazonie przed kasztelem, prezentuje życie londyńskiej ulicy.

Barbara Gabryel Dorrell - gorliczanka, od lat zamieszkała w Londynie. Fotografią zajmuje się od 2000 roku. Od 2001 roku członek najstarszego w Londynie Towarzystwa Fotograficznego "Ealing Humpshire House Photographic Society" w ramach którego bierze czynny udział w wystawach, pokazach i konkursach. Autorka rubryki "Fototeka Basi Dorrell" w gazecie "Tydzień Polski". Interesuje ją głównie fotografia uliczna. Ze zdjęć powstają albumy np. "Muzycy uliczni", "Bezdomni","Książki i księgarnie", "Kolorowy Londyn", "Kolorowe ściany-Murale". Z pasją fotografuje też instalacje szklane artysty Dale Chihuly. Dużo podróżuje w celach fotograficznych. Posiada ogromny dorobek fotograficzny.
Wystawa czynna będzie do 30.07.2019r.

O godz. 19.00 odbył się koncert w ramach 7. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki "EMANACJE".
Wystąpiła: Magdalena Bojanowicz – wiolonczela, Radosław Kurek – fortepian, Anna Gutowska – skrzypce, Alina Mazur – mezzosopran i inni

W programie:
Richard Strauss - Sonata na wiolonczelę i fortepian F - dur op. 6
Anton Webern - 3 Kleine Stȕcke na wiolonczelę i fortepian op. 11
Henri Dutilleux - "3 Strophes Sur Le Nom du Sacher"
Leoš Janáček - "Pohádka"
Francis Poulenc - Sonata na wiolonczelę i fortepian
Jacques Ibert - "Le Petit en Blanc"
Sala koncertowa Kasztelu wypełniona została do ostatniego miejsca.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,Seniorzy z tradycją” – historia nekropolii wojennych w Gminie Sękowa

Kluby Seniora prężnie działające na trenie Gminy Sękowa, zrzeszają coraz większą liczbę mieszkańców. Do ich podstawowej aktywności należy organizacja spotkań również tych okolicznościowych, wykładów, imprez czy wycieczek krajoznawczych.
Do takiego spotkania, a właściwie wykładu historycznego doszło w dniu 27 czerwca 2019 r. w Domu Ludowym w Siarach. Prelekcja zorganizowana została w ramach projektu „Seniorzy z tradycją”, który jest współfinansowany przez Wojewodę Małopolskiego, a wdraża go w życie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sękowej. Projekt został przygotowany w związku z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wykład dotyczący lokalnej historii, którego głównym tematem była prezentacja cmentarzy wojennych rozsianych po Gminie Sękowa, poprowadzony został przez Pana Aleksandra Gucwę – pasjonata lokalnej historii, długoletniego nauczyciela szkół w Gminie Sękowa. Zebrana publiczność Siarskiego Klubu Seniora została zapoznana z architektonicznym wymiarem wojennych nekropolii, dodatkowo prowadzący wykład niezwykle szeroko omówił historię powstania 23 nekropoli, które zlokalizowane są na terenie Gminy Sękowa. Wszystkie cmentarze wojenne były pokazane na zdjęciach archiwalnych oraz współczesnych a także przedstawiony został film z cmentarza wojennego nr 76 w Siarach

W spotkaniu uczestniczył również Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sękowej – Pan Michał Diduch oraz Koordynator projektu – Pani Katarzyna Smołkowicz.

6. Samochodowy Wyścig Górski - Magura Małastowska 2019

Po nieco ponad miesięcznej przerwie do walki powrócili zawodnicy ścigający się w ramach Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski. Trzecia i czwarta runda GSMP odbyła się w dniach 21 – 23 czerwca 2019 na malowniczej trasie Magury Małastowskiej koło Gorlic.
61 zawodników znalazło się na liście startowej do podjazdów treningowych i wyścigowych 3 Rundy Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski – 6 Wyścigu Górskiego Magura Małastowska.
Organizowany przez Automobilklub Biecki Wyścig Górski Magura Małastowska to najmłodsza, rozgrywana dopiero po raz szósty, eliminacja Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski, wciąż udoskonalana zarówno pod względem organizacyjnym ( choć dotychczasowe oceny są bardzo wysokie) jak i przebiegu trasy. Zawodnicy mieli do pokonania 3610 m długości w tym 25 łuków.

Impreza odbyła się przy wsparciu samorządów Województwa Małopolskiego, Powiatu Gorlickiego: Starostwa Powiatowego, Miasta Gorlice, Gminy Sękowa oraz pozostałych sąsiednich gmin.
W sobotę i w niedzielę po oficjalnym treningu zawodnicy przystąpili do oficjalnego 1 i 2 podjazdu wyścigowego. Szymon Łukaszczyk wygrał pierwszy podjazd i poprawił swój własny rekord trasy do wyniku 01:41,681. Po 2 podjeździe wyścigowym w niedzielę nastąpiła ceremonia wręczania nagród.

Trasa została w sposób profesjonalny przygotowana, wokół trasy wyścigu wycięto samosiejki co ułatwi obserwację imprezy przez kibiców, uzupełniono ubytki nawierzchni asfaltowej. Duża grupa kibiców zlokalizowana została w okolicy samego startu, na wprost restauracji ,,Gospoda Magurska” Inne punkty widokowe rozmieszczone były na trasie w miejscach bezpiecznych dla miłośników sportów samochodowych.
Zarówno podjazdy treningowe jak i wyścigowe odbyły się, bez większych kłopotów, nie licząc krótkich przerw, powodowanych awariami samochodów na trasie wyścigu.
Zawodom towarzyszyła piękna, słoneczna pogoda, w sobotę przejściowo popadało, nie zabrakło atrakcji dla kibiców.

Szymon Łukaszczyk niepokonany w 6. Wyścig Górski Magura Małastowska. Kierowca Mitsubishi Lancera Evo V żegna się z Magurą podwójną wygraną i nowym rekordem. W niedzielę podium uzupełnili Andrzej Szepieniec i Dubai. W GSMP Hist triumfuje Marcin Kacperek.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Parafialny Piknik Rodzinny w Sękowej

22 czerwca 2019 r. na placu przed Kościołem pod wezwaniem świętych Filipa i Jakuba w Sękowej, odbył się Parafialny Piknik Rodzinny. Otwarcia dokonał ks. proboszcz Jacek Piróg w towarzystwie pani wójt gminy Sękowa Małgorzaty Małuch, to oni byli organizatorami tego pikniku przy współudziale GOK Sękowa.
O godz. 15.00-tej rozpoczął się Festiwal Młodych Talentów z GOK, następnie Warsztaty Teatralne dla dzieci – Teatr Nowy - Nowy Sącz, przedstawienie pt. ,,Calineczka” Szkoła Podstawowa im. Wł. Długosza w Siarach, przeciąganie liny o tort owocowy.

Finałowy koncert rozpoczął się o godzinie 18.00 w hołdzie Zbigniewowi Wodeckiemu w wykonaniu grupy Zacznij od Bacha - Zbigniew Wodecki Tribute Band z Krakowa. Formacja Zacznij od Bacha przygotowała kilkanaście utworów mistrza. Wysłuchaliśmy nie tylko najsłynniejsze hity Zbigniewa Wodeckiego, ale także utwory, o których większość już zapewne zdążyła zapomnieć. Zespół przygotował taką wersję piosenek mistrza, by jak najwierniej oddać jego twórczość oraz by dźwięki ich instrumentów przypominały muzykę lat 70. zeszłego stulecia.

Imprezie towarzyszyły liczne atrakcje: stoiska z potrawami regionalnymi, kramy. Ponadto uczestnicy pikniku mogli skosztować smacznego ciasta domowej roboty, kiełbasek z grilla i surówki. Nie zabrakło lizaków i lodów dla najmłodszych parafian. W czasie trwania tego rodzinnego spotkania do dyspozycji było również stoisko z napojami, kawa i herbata. Było puszczanie baniek mydlanych, malowanie twarzy, ziemniak prosto z ogniska i wspaniały…pieczony dzik!!

Piknik przebiegał w miłej, radosnej i rodzinnej atmosferze. Wszyscy znakomicie się bawili. Dla każdego był to czas dobrego odpoczynku i okazja do integracji. Wszyscy uznali, że było to bardzo udane spotkanie i już planuje się następne. Mam nadzieję, że tradycja parafialnego pikniku rodzinnego wpisała się na stałe do parafialnego kalendarza. GRATULUJĘ!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

,,Przyjdźcie bo już wszystko gotowe” - Uroczystość Bożego Ciała w Owczarach

Mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza Jacka Piroga proboszcza parafii Sękowa p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP, rozpoczęły się uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwanej Bożym Ciałem, jednego z najważniejszych świąt obchodzonych przez Kościół Katolicki. W koncelebrze mszy św. uczestniczył ks. wikary Michał Piętka . Tradycją w naszej parafii jest to, że wierni wychodzą z Najświętszym Sakramentem z kościołów na drogi, dróżki i ulice w różne strony parafii. W procesjach idą do czterech ołtarzy, gdzie czytane są fragmenty czterech Ewangelii. Udział w procesji to nasze wyznanie wiary.

Msza św. rozpoczęła się o godz. 10.00 obok cerkwi greckokatolickiej, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Opieki Bogarodzicy. Podczas wygłoszonej homilii ks. proboszcz nawiązał do ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez samego Jezusa Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy, która odbyła się w przeddzień Jego śmierci. Powiedział m.in. słowa Chrystusa "Oto ja jestem z Wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” i ustanowił Eucharystię, czyli biały opłatek, który podczas mszy staje się Ciałem Pańskim. Eucharystia wpływa na nasze życie, na patrzenie w naszą przyszłość, napełnia nas nadzieją, nową pozytywną perspektywą przyszłości. Dlatego ten dzień jest tak ważny dla katolika.

Po mszy św. uformowała się procesja. Prowadzony przez strażaków, ksiądz niósł pod baldachimem monstrancję. Stąpał po obsypanej kwiatami drodze przez licznie zgromadzone dzieci, które od początku do ostatniego ołtarza sypały kwiaty.
Wokół unosił się zapach kadzidła i rozlegał się dźwięk dzwonków. Idący w procesji wierni zatrzymywali się przy czterech, polowych ołtarzach. Miejsca te przyozdobione były zielonymi gałązkami, brzozami i kwiatami, udekorowane były też drogi i domy, wokół których przeszła procesja. Uroczysty pochód zatrzymywał się przy każdym z polowych ołtarzy, by w ten sposób publicznie wyznać i zamanifestować swoją wiarę. Tam odśpiewywany jest odpowiedni fragment Ewangelii. Liczba ołtarzy nie jest przypadkowa – symbolizują one cztery strony świata, cztery żywioły oraz cztery Ewangelie. Wierni idą w procesji do czterech ołtarzy, ostatni był po przejściu 2 km

Na zakończenie uroczystości ks. proboszcz Jacek Piróg udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa dla parafii; odśpiewano też pieśń patriotyczno-religijną ,,Boże, coś Polskę…. Podziękował wszystkim służbom i mieszkańcom, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wspaniałego święta. Ołtarze zostały przygotowane przez właścicieli poszczególnych posesji. W uroczystości uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Parafii Sękowa (Sękowa, Siary i Owczary) .

*

Boże Ciało, a w pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, to święto ruchome i jedno z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim. Przypadają na 60 dni po Wielkanocy. W tym roku wypada ono 20 czerwca. Boże Ciało zostało ustanowione na pamiątkę cudu w Bolsenie w 1263 roku, gdy hostia, którą kapłan uniósł nad ołtarzem zaczęła krwawić. W Polsce zwyczajowo wtedy procesja przechodzi pod cztery ołtarze, przy których czytane są odpowiednie fragmenty Ewangelii. Choć świadomość cudu przemiany chleba i wina w rzeczywiste Ciało i Krew Chrystusa towarzyszyła wiernym od początku chrześcijaństwa, to trzeba było czekać stulecia zanim zaczęto je kultywować.

BOŻE CIAŁO - ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij