W Sękowej obchodzono Złote i Diamentowe Gody.
Od Mszy św. w kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej, koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Jacka Piroga , proboszcza Sękowej i ks. Jana Adamczyka , proboszcza Męciny Wielkiej, rozpoczęły się uroczystości związane z 50 i 60 leciem pożycia małżeńskiego, czyli ZŁOTE I DIAMENTOWE GODY.
Honory gospodarza uroczystości pełniła Iwona Tumidajewicz , dyr. Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej, która była m.in. autorką wspanialej dekoracji. Powitała dostojnych jubilatów, towarzyszące im rodziny, księży, władze samorządowe oraz przybyłe media
Po odśpiewaniu tradycyjnego „Sto lat" podniosłą chwilę uczczono wznosząc toast symboliczną lampką szampana. Piękne życzenia i gratulacje dla szanownych jubilatów popłynęły także od zaproszonych gości - Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń, Sekretarz Gminy Zofia Rowińska oraz kier. GOPS Michał Diduch. 50 LAT – ZŁOTE GODY Medale otrzymali: Senko Halina i Kazimerz, Pysarczyk Barbara i Stanisław, Myszkowska Aleksandra i Stanisław oraz Korzeń Paulina i Mieczysław. 60 LAT – DIAMENTOWE GODY
Obchodzili: Smereczniak Justyna i Michał – 61 lat, Deć Cecylia i Stanisław – 62 lata oraz Zachariasz Wanda i Kazimierz , skończyli 63 rok pożycia małżeńskiego.
Po oficjalnych uroczystościach i koncercie dzieci z GOK pod kierownictwem p. Kazimierza Halucha, dostojni jubilaci zostali poczęstowani obiadem. Po obiedzie przy słodkim poczęstunku nadszedł czas na rozmowę, w czasie której małżonkowie chętnie dzielili się swoimi przemyśleniami na temat udanego pożycia małżeńskiego. Opowiadali o swoim szczęściu, radościach i smutkach, a także o sukcesach oraz porażkach, jakie przeżyli w czasie 50 lat związku małżeńskiego. Zdradzili też sekret na długie i szczęśliwe wspólne życie. - ,,Trzeba wzajemnie się szanować i Goedkope Replica Horloges mieć do siebie zaufanie. Wspólne życie to przede wszystkim także kompromisy” – zgodnie mówili Halina i Kazimierz, którzy świętowali złote gody. Od autora Wyrażam szacunek i podziw dla wytrwałości i niezłomności par małżeńskich, które pomimo wielu przeciwności losu dotykających życia, doczekały tak pięknego jubileuszu jakim są Złote, a tym bardziej Diamentowe Gody. Dzisiejsi jubilaci są przykładem, że prawdziwe zgodne i dobre małżeństwo to takie, które przetrwa wszystkie życiowe zawieruchy, w oparciu o wzajemne zrozumienie, tolerancję i szacunek. Jak podkreślali sami jubilaci, tyle lat wspólnego życia nie zawsze jest łatwe, ale miłość, szacunek i chęć naprawiania, a nie wymiany związku pomaga przetrwać najtrudniejsze chwile. Obym i ja wraz z małżonką dożył tak pięknego jubileuszu - jeszcze tylko 3 lata :) !!
|
|
Cudowny koncert kolęd Magdy Steczkowskiej
Przybycie duetu artystów cieszyło się sporym zainteresowaniem mieszkańców oraz licznie przybyłych gości z poza naszej parafii. Zebrani w sękowskim kościele mogli wysłuchać takich kolęd jak: Lulajże Jezuniu, Wśród nocnej ciszy, Bóg się rodzi, Gdy się Chrystus rodzi. *** Magda Steczkowska - wokalistka, autorka tekstów, która na swoim koncie ma 4 solowe płyty. We wrześniu 2018 r. ukazał się jej piąty album repliche gioielli z najpiękniejszymi piosenkami z polskich seriali zatytułowany „SeriaLove”. Przed rozpoczęciem kariery solowej współpracowała z największymi gwiazdami polskiej sceny muzycznej.
|
Portal www.sekowa.info dziękuje za życzenia świąteczne.
Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia Drogą mailową, sms i tel. przesłali:
Janusz i Roma Drzymała - Kanada Za wszystkie życzenia świąteczne i noworoczne serdecznie dziękuje. |
W Szczawie po raz siódmy uczczono pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka
Inscenizacja odbywa się w miejscu gdzie od nocy z 22/23 listopada ( operacja „ Kazik 1 „ )aż do nocy z 28/29 grudnia 1944 roku, były dokonywane zrzuty zasobników z lekarstwami, bronią, umundurowaniem, oraz desant skoczków spadochronowych – cichociemnych – których, podczas dwumiesięcznych operacji zrzutowych, wyskoczyło i szczęśliwie wylądowało na „ Wildze” dwunastu. Wspominaną powyżej grudniową nocą, 8 samolotów - typu Halifax i Liberator - z elitarnej polskiej 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, lecąc z dalekiej włoskiej bazy lotniczej – Campo Cassale, dokonało zrzutów zaopatrzenia. Była to ostatnia operacja tego typu na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Za sterami jednego z samolotów - Halifaxa LL118 C zasiadał mjr pil. Antoni Tomiczek. Ten legendarny pilot wrócił w 2008 r. na to miejsce gdzie zgromadzonym przybliżył historię tego wydarzenia. - Od siedmiu lat SRH 1PSP AK, w ścisłej współpracy z emerytowanymi pilotami wojskowymi i cywilnymi, zrzeszonymi w Stowarzyszeniach : Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP Oddział Kraków, Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa, oraz pasjonatami lotnictwa, również pilotami z Aeroklubu Podhalańskiego Nowy Sącz, Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991,jak również władzami Gminy Kamienica i OSP Szczawa, przywraca pamięć o tym już nieco zapomnianym, ale niezwykle ważnym wydarzeniu z przed 75 lat, by uczcić pamięć takich ludzi jak mjr pil. Antoni Tomiczek, czy też żołnierzy 1 PSP AK, oraz ich współpracowników, czy też rodzin. Po raz pierwszy do grona organizatorów dołączyło Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „ Nila „ w Krakowie, oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. To widowisko wspierają grupy rekonstrukcji historycznej tj. Klub Historyczny im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Słopnicach, replique iwc oraz Klub Historyczny im, Armii Krajowej z Olkusza. Podczas obchodów, nastąpił przelot trzech samolotów, wiatrakowców ( po raz pierwszy !! ). Na ziemi można było obejrzeć oryginalne wyposażenie, umundurowanie, uzbrojenie, jakim posługiwali się żołnierze 1 PSP AK. Odbył się pokaz modeli latających, można było posłuchać relacji o tym co się działo w tym miejscu 75 lat temu, zarówno na ziemi jak i w powietrzu ( dzięki uprzejmości m.in. Pana por. Leszka Mańkowskiego – pilota, skoczka spadochronowego, pilota balonowego ). Wszystko to odbyło się w przepięknej górskiej zimowej scenerii pogranicza Beskidu Wyspowego i Gorców. Dla najmłodszych była też słodka niespodzianka. Natomiast dla każdego był zapewniony ciepły posiłek, herbata, kawa… zapewniony tez miał być dla seniorów wyjazd na Polanki, niestety po dwóch godzinach stania na parkingu przykościelnym w Szczawie, dobry kol. SW podwiózł nas na miejsce rekonstrukcji, ale niestety była to już kocówka tej zapewne pięknej inscenizacji!
Najbardziej zasłużeni dla organizacji dostali pamiątkowe dyplomy. *** Antoni Tomiczek w ramach 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia - 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy" odbył 23 skrajnie niebezpieczne loty ze zrzutami: 5 razy nad Polskę, 11 nad północne Włochy, 3 nad Jugosławię, 2 nad Czechosłowację, 1 raz nad Grecję i 1 raz nad nieustalonym krajem. Ostatnim zadaniem lotniczym był zrzut dla I Pułku Strzelców Podhalańskich AK na placówkę "Wilga" na Polankach nad Szczawą w Gorcach nocą z 28 na 29 grudnia 1944 r. (był to jednocześnie ostatni lot specjalny do Polski). Ostatni, 23. lot bojowy, wykonał 25 lutego 1945 r. 20 listopada 1946 r. Antoni Tomiczek zakończył służbę w Polskich Siłach Powietrznych w stopniu polskim chorążego i brytyjskim Warrant Officera (chorąży). Zdecydował się na powrót do kraju i 12 maja 1947 r. po raz pierwszy od wielu lat stanął na polskiej ziemi w Gdańsku. Powrócił na Górny Śląsk, w rodzinne strony. Znalazł zatrudnienie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku, gdzie pracował nieprzerwanie jako starszy inspektor kontroli zakładów pracy od 16 lipca 1947 r. do końca maja 1979 r., kiedy przeszedł na emeryturę. Major w stanie spoczynku Antoni Tomiczek zmarł 19 listopada 2013 r., krótko po swoich 98. urodzinach. breitling replique montre Spoczął na cmentarzu parafialnym św. Mikołaja w Pstrążnej. Jego imieniem jeszcze za życia nazwano Gimnazjum w Lyskach koło Pstrążnej. Od 1948 r. był żonaty z Emilią z domu Miliczek. Miał jedyną córkę Alicję.
|