Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   58  59  60  61  62  63  64  65  66   - następna »

„Pusty las” — spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman.
Wystawa - Śniatyn

8 maja 2019 r. o godz. 18.00-tej w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach, odbyło się otwarcie wystawy „Ludzie od Schmitzlera. Mieszkańcy przedwojennego Śniatyna”. Wystawa to opowieść o różnych aspektach życia w barwnej, wielokulturowej społeczności niewielkiego miasteczka, oparta przede wszystkim na zachowanych przedwojennych zdjęciach wykonanych przez lokalnego fotografa Ignacego (Jidla) Schmitzlera oraz wspomnieniach mieszkańców i ich rodzin. Wystawa została zorganizowana w ramach projektu Mobilna Przestrzeń Kultury we współpracy z Instytutem Historii PAN w Warszawie, Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie i Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie.

Po otwarciu wystawy rozpoczęło się spotkanie autorskie z Moniką Sznajderman oraz promocja jej najnowszej książki „Pusty las”. To opowieść o życiu w miejscu, które wiele nacji mogło nazywać swoim domem. Żydzi, Łemkowie i Cyganie zamieszkujący zielone wzgórza Beskidu Niskiego stanowili ogromny odsetek populacji mieszkańców niskich, ale najpiękniejszych gór Polski. Wszyscy oni pozostawili po sobie echa, które do tej pory są często słyszalne w otaczających nas „pustych lasach”. Spotkanie, poprowadziła Justyna Jupowicz-Kozak. Na zakończenie promocji pani Monika otrzymała wiązankę kwiatów.
W trakcie spotkania Księgarnia Mieszko prowadziła sprzedaż książek Moniki Sznajderman.

Od autora:

Spotkanie promocyjne nowej książki dało możliwość podjęcia dyskusji nad tożsamością ludzi mieszkających na Łemkowszczyźnie. Mam nadzieję, że książka stanie się ważnym głosem w tej narracji, ale przede wszystkim przyjemną lekturą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

W Sękowej odbyła się po raz dziewiąty rekonstrukcja historyczna
,,Bitwy pod Gorlicami".

104 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 4 maja 2019 r. odbyła się po raz dziewiąty z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. Rekonstrukcja odbyła się w miejscu autentycznej bitwy sprzed 104 lat.

Rozpoczęła się o godz. 15.00 wspólną modlitwą, którą poprowadzili księża: ks. Jacek Piróg, proboszcz z Sękowej, ks. Piotr Kaczmar, proboszcz parafii greckokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu oraz ks. Mirosław Cidyło, proboszcz prawosławnej parafii w Bartnem. Przybyłych gości powitała gospodarz Gminy Sękowa wójt Małgorzata Małuch oraz prowadzący Ryszard Rządło.

Następnie około 10 tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Wojska pruskie i austriackie atakowały wzgórze, na którym stacjonowały z kolei wojska carskie. Na wzgórzu były linie okopów wojsk rosyjskich, był lazaret i sztab dowódczy. Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to odbyło się przy pięknej sprzyjającej pogodzie.

W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 20 grup z całej Polski a także z Rosji - Kaliningrad, Ukrainy, Czech i Słowacji. (GRH “Gorlice 1915”, Fordy T, SRH Wrzesień 39 sekcja I – wojenna, GRH 69 Riazański Pułk Piechoty, Dzika Dywizja, GRH Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów - Rzeszów, Stowarzyszenie Historyczne im. 7 pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa, SH LIR 32, GRH Strzelcy Mszczonów, KVH Karpaty Snina - Słowacja, GRH IR 155 pp, GRH II Brygada Legionów Polskich, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Artyleria, 114 Nowotorski Pułk Piechoty z Kaliningradu, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich Przasnysz, Projekt Alpenrot, SHR Marienburg (IR 152), Stowarzyszenie Historyczne Pionierzy 40 pp “Dzieci Lwowskich”, (21 Muromski Pułk Piechoty) i GRH 56 pp Wadowice

Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.
Komentatorem widowiska był doktor habilitowany nauk historycznych Andrzej Olejko.

Po rekonstrukcji można było przyjrzeć się życiu obozowemu – zajrzeć do sztabu, lazaretu, okopów i oczywiście poszukać łusek po wystrzelonych nabojach, a także skosztować wojskowego chleba ze smalcem i nie tylko. Rekonstrukcja przygotowywana została w ramach projektu transgranicznego „Historia znana i nieznana – pamiątki I wojny światowej polsko- słowackiego pogranicza”.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Uroczystości na cw nr 91 w Gorlicach

104 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w sobotę 4 maja 2019 r. o godz. 10.00 na cmentarzu wojskowym nr 91 w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego, austriackiego, węgierskiego i słowackiego przez orkiestrę Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda". Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni.

Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 104 lata temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych poprowadzony przez dh Dariusza Surówkę Komendanta Hufca ZHP Gorlice, po czym złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze.

Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną copie montre w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych w I wojnie światowej na c.w. nr 80 w Sękowej

W przeddzień rekonstrukcji historycznej ,,Bitwa pod Gorlicami”, która to od 9 lat odbywa się w Sękowej, na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej, odbyła się o godz. 18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w I wojnie światowej. Uroczystej Mszy św. w 104. rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami” i 101 rocznicy odzyskania Niepodległości koncelebrował proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Sękowej ks. Jacek Piróg w asyście ks. Piotra Kaczmara, proboszcza parafii greckokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu. Ks. Jacek wygłoszonej homilii przypomniał o ofiarach wszystkich frontów Wielkiej Wojny. „Gromadzimy się, by wspólnie modlić się i oddać wdzięczność naszego serca i umysłu – w wymiarze indywidualnym, rodzinnym, narodowym – tym, którzy w okresie Wielkiej Wojny oddawali swe życie i przelewali krew na ołtarzu ojczyzny” – powiedział na wstępie. Ksiądz Jacek w homilii wspomniał bohaterów walk , którzy oddali życie za naszą wolność. Mówił o bohaterstwie, odwadze a także wychowaniu patriotycznym w rodzinach, umiłowaniu swojej historii i ojczyzny. Człowiek tylko wtedy jest zdolny do poświęcenia innym i swojej rodzinie gdy posiada wyniesione z domu te wszystkie wartości mówił Ks. Jacek.

Przed Mszą św. obok ołtarza polowego zapłonęły znicze a po zakończeniu Mszy św. odśpiewano hymn państwowy a delegacja Gminy na czele z panią wójt Małgorzatą Małuch i Przew. Rady Gminy Bogusławem Moroniem, złożyła pod centralnym krzyżem wieniec, upamiętniających 1206 poległych żołnierzy z trzech armii.

We Mszy św. uczestniczyli władze samorządowe na czele z panią wójt, radni, dyr. szkół i nauczyciele, młodzież, sołtys oraz mimo deszczowej pogody licznie zebrana grupa mieszkańców Sękowej i okolic a nawet Gorlic.
Po zakończonej Mszy św. głos zabrała wójt gminy, która nawiązała do historii ,,Bitwy pod Gorlicami’, która odbyła się 104 lata temu. Ks. proboszcz odmówił modlitwę za poległych na wojnach oraz za Ojczyznę. Na koniec udzielił zgromadzonym błogosławieństwa i zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę…, która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja