XXI ZLOT NIEPODLEGŁOŚCI - ŁOWCZÓWEK – 10 LISTOPADA 2019 R.![]() Główne uroczystości XXI Zlotu Niepodległościowego rozpoczęły się o godz. 11.00 na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku. Tradycyjnie uczestnicy obchodów wzięli udział w polowej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny oraz poległych i zmarłych Legionistów, ceremonii oficjalnej, a także pikniku historycznym i wspólnym śpiewaniu pieśni legionowych. XXI Zlot Niepodległościowy „Łowczówek 2019” został objęty Patronatem Starosty Tarnowa Romana Łucarza, Burmistrz Tuchowa Magdaleny Marszałek i Wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika w 101 Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Msza św. koncelebrowana była przez Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża, który też wygłosił patriotyczną homilię. Po zakończonej Mszy św. ks. biskup poświecił odnowiony cmentarz a następnie odbyła się ceremonia oficjalna od odegrania hymnu państwowego. Wójt GminyJózef Knapik przywitał zaproszonych gości i licznie zebranych mieszkańców z powiatu tarnowskiego i nie tylko! replique cartier W sposób artystyczny odczytał kilka wierszy związanych z bitwą pod Łowczówkiem i podziękował za udział w tej manifestacji patriotycznej mimo zimna i padającego deszczu. Po przemówieniach okolicznościowych, odczytany został Apel Pamięci i wykonano salwę honorową a następnie złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed kaplicą cmentarną. W uroczystości wzięła udział kompania honorowa wystawiona przez 6 Brygadę Powietrznodesantową im. Gen. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa oraz orkiestra OSP ze Szczepanowic.
Po oficjalnych uroczystościach odbył się piknik historyczny – wspólne śpiewanie pieśni legionowych, była też tradycyjna grochówka żołnierska. NIECO FAKTÓW Na cmentarzu wojennym nr 171 w Łowczówku w 20 grobach zbiorowych i 275 pojedynczych pochowano 513 żołnierzy poległych głównie w grudniu 1914 r.replica Audemars Piguet w bitwie pod Łowczówkiem oraz w pierwszych dniach maja 1915 r. Pochowano tu 272 żołnierzy austrowęgierskich w tym Polacy - 80 żołnierzy z 1 i 5 pułku piechoty I Brygady Legionów Polskich pod dowództwem ppłk Kazimierza Sosnkowskiego. Spoczywają tu także żołnierze rosyjscy w liczbie 241 poległych. Więcej informacji znajdziesz tu: kliknij
|
ŚWIĘTO ZMARŁYCH - to będzie też kiedyś Twoje święto!
1 listopad to dzień, w którym powinno się o wszystkich tych, co odeszli pamiętać. Odwiedzamy cmentarze na których pochowani są nasi najbliżsi (Rodzina i nasi znajomi) ale odwiedzamy też miejsca, gdzie spoczywają również Ci, którzy spoczywają z dala od swoich Rodzin lub tych Rodzin już nie mają. Niewielu zapewne odwiedzi ich groby.... Na terenie Beskidu Niskiego spoczywają dziesiątki tysięcy żołnierzy czasów I i II Wojny Światowej. Na setkach cmentarzy, w mogiłach pojedynczych i zbiorowych, leżą obok siebie polegli armii niemieckiej, rosyjskiej i austro - węgierskiej: Niemcy, Austriacy, Włosi, Czesi, Polacy, Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Serbowie, Chorwaci, i przedstawiciele wielu innych narodowości. Również w szeregach Armii Czerwonej, Czechosłowackiej, Polskiej i Niemieckiej walczyli żołnierze pochodzący z różnych stron. Walczyli i ginęli tutaj.
Cmentarz poległych żołnierzy w latach 1939 -1945 znajduje się w Gorlicach, który jest już ogólnodostępny (wejście od ul. W. Pola - były teren rafinerii) Spoczywają również w Beskidzkiej ziemi partyzanci z oddziałów Polskich, słowackich, łemkowskich i sowieckich, walczących z okupantem hitlerowskim. Wreszcie groby ofiar zamordowanych przez faszystów niemieckich i ukraińskich. Spoczywają oni na cmentarzach parafialnych i wojskowych z I wojny światowej.
|
Wernisaż wystawy Anny i Krzysztofa Kusiak: „Biecz w starych publikacjach prasowych”
Anna i Krzysztof Kusiakowie od 2014 roku prowadzą Regionalny Blog Historyczny „Z Pogranicza” o ziemi gorlickiej i jasielskiej. W chwili obecnej na portalu znajduje się kilkanaście zakładek tematycznych i ponad 900 różnych postów, w tym stare zdjęcia, artykuły prasowe, notki, ogłoszenia, reklamy czy dokumenty, również udostępniane przez czytelników. Anna Kusiak – ur. 1988 w Nowym Sączu. Absolwentka Liceum Plastycznego im. T. Brzozowskiego w Krośnie ze specjalizacją snycerstwo. Miłośniczka zielarstwa oraz mitologii słowiańskiej, jeszcze zanim stało się to modne. Krzysztof Kusiak – ur. 1983 w Gorlicach. Absolwent Historii na Uniwersytecie Rzeszowskim, autor publikacji ,,Gorlickie w Wielkiej Wojnie 1914-1915. Wspomnienia, relacje, legendy”, artykułów publikowanych w regionalnych periodykach oraz uczestnik lokalnych konferencji i seminariów historycznych. Interesuje się historią regionalną ze szczególnym uwzględnieniem dawnej prasy. Na wystawie można było obejrzeć przedruki wybranych materiałów prasowych z XIX i XX w., odwołujące się w swojej treści do Biecza i jego okolic. Wśród nich można było znaleźć kilka reklam prasowych, w tym opublikowane jeszcze w XIX w. zdjęcia oraz artykuły prasowe, w tym także związane z walorami turystycznymi okolicy. Najstarszym przedrukiem prasowym był krotki artykulik pt. ,,Egzaminowany leśniczy” z 1875 r.
|
75 rocznica rozformowania 16pp AK "Barbara" - uroczystość w Lichwinie
Apel pamięci, wzywający bohaterów batalionu "Barbara" oraz żołnierzy imiennych i bezimiennych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę, odczytał zastępca wójta gminy Pleśna Ryszard Stankowski oraz harcerze ze szkoły podstawowej w Pleśnej. Głos zabrał gospodarz uroczystości wójt Józef Knapik, który przedstawił historię rozformowania 16 pp AK ,,Barbara” i podziękował wszystkim za udział w tych uroczystościach. Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wspominali działalność partyzancką batalionu w tym rejonie oraz o takich żołnierzach jak Władysław Białas ps. "Boruta" i Władysław Pluta ps. "Sęk", którzy w tym miejscu ponieśli tragiczną śmierć. Po tej części o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Lichwinie, przy udziale pocztów sztandarowych, odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej i innych bohaterów walczących o wolną Polskę. Nabożeństwo koncelebrował ks. kapelan Zbigniew Guzy z ks. proboszczem Janem Kwarcińskim.
Ostatnim punktem obchodów było spotkanie w remizie OSP Lichwin, gdzie Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej - Okręg Tarnów, Ryszard Żądło, przedstawił w sposób bardzo szczegóły historię szlaku bojowego Batalionu ,,Barbara” na terenie pow. tarnowskiego.
|
XIII Bieg Uliczny im. Kazimierza Świerzowskiego w Lipinkach.
Start odbył się o godz. 11.30 fausse golden goose w centrum Lipinek. Zawodnicy wystartowali na dystansie 10 km. Udział wzięli zawodnicy z Krosna, Tarnowa, Kolbuszowej, Ustrzyk Dolnych, Trzcinicy, Rytra, Nowego Sącza, Koszyc, Rzeszowa, Sanoka, Dębicy, Dukli, Gorlic i liczna grupa z Lipinek. Otwarcia zawodów dokonał wójt gminy Lipinki Czesław Rakoczy oraz główny organizator zawodów naucz. trener Tomasz Świerzowski.
Dla wszystkich uczestników biegu, organizator zabezpieczył piękne okolicznościowe medale, puchary, statuetki oraz nagrody finansowe i rzeczowe.
|