Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   68  69  70  71  72  73  74  75  76   - następna »

Uroczystości poświęcone edukacji patriotycznej w Olszynach

W miniony poniedziałek 17 września 2018 r. w Olszynach pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, odbyła się wspaniała uroczystość patriotyczna związana z 79. rocznicą agresji sowieckiej na Polskę. Połączona została z wybuchem II wojny światowej oraz z 74. rocznicą zestrzelenia Polskiej załogi lotniczej lecącej z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego.
1 i 17 września to dwie czarne plamy na mapie roku stulecia odzyskania niepodległości. Przypominają, że Polska została rozdarta na sześć lat pomiędzy naszych dwóch wielkich wrogów, hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki.

Młodzież szkolna od klasy czwartej do III kl. gimn. przemaszerowała w zwartym szyku od szkoły pod pomnik lotników, pod opieką swoich wychowawców. Całość prowadzili miejscowi druhowie z OSP
Obchody rozpoczęły się od wysłuchania hymnu narodowego, po czym prowadząca uroczystość powitała wszystkich przybyłych gości i licznie przybyłą młodzież szkolną. Głos zabrał dyr. szkoły Stanisław Kozioł przedstawił w zarysie historię wybuchu II wojny światowej. Podczas wystąpienia przypomniał o 79. rocznicy dotyczącej otoczenia pamięcią i oddania hołdu ofiarom sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku. Następnie jeden z druhów odczytał Apel Pamięci, po czym ks. kapelan ppor. Albert Adamczyk odmówił modlitwę w intencji wszystkich poległych podczas II wojny światowej.

Po tej części głos zabrał emerytowany nauczyciel z Sękowej, członek Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Koło w Gorlicach pan Aleksander Gucwa, który przedstawił historię zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, która z 17/18 sierpnia 1944 r. leciała z Brindisi (Włochy) bombowcem Liberator EW-275 GR-R na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. Zaapelował do młodzieży o kontynuowanie pamięci o tych lotnikach. Podziękował pani Alfredzie Mężyk za troskliwą opiekę nad pomnikiem od wybudowania tj. od 1969 r. ZOBACZ TU
Następnie swoje umiejętności wokalne zaprezentowali uczniowie, zaśpiewali kilka pieśni patriotycznych oraz wiersze patriotyczne. Występ uczniów wypadł interesująco i został bardzo dobrze przyjęty przez zgromadzonych.
Na zakończenie głos zabrał wójt gminy Rzepiennik Strzyżewski Marek Karaś, który w sposób serdeczny podziękował wszystkim za kultywowanie pamięci historycznej.
Po zakończonej uroczystości uczniowie przemaszerowali do szkoły.

Przy pięknej słonecznej pogodzie dzień 17 września w szkole w Olszynach był wyjątkowo udany. Połączył wszystkich, którzy wspólnie starali się pokazać, że są Polakami – patriotami. Mam nadzieję, że takie dni jak ten, przyczynią się do tego, by podtrzymywać w młodych ludziach więź z Ojczyzną, jej historią, kulturą i sztuką oraz tradycjami.
Serdecznie dziękuję za wspaniale przygotowaną uroczystość, wszystkim nauczycielom, którzy włączyli się w organizację tej pięknej uroczystości, która na długo będzie przez wszystkich zapamiętana.

OLSZYNY - uroczystości rocznicowe - galeria zdjęć - kliknij

„Dążyliście do starcia, a znaleźliście pokój” - poświęcenie cmentarza nr 44 w Długiem

Na terenie Gminy Sękowa znów patriotycznie! W sobotę, w pochmurny i dżdżysty dzień 15 września 2018 r. odbyła się uroczystość poświęcenia remontowanego cmentarza wojennego nr 44 w Długiem.
Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania zaproszonych przybyłych licznie gości z Austriackiego Czarnego Krzyża (niem. Österreichisches Schwarzes Kreuz) które zajmuje się utrzymaniem, budową oraz opieką nad cmentarzami wojskowymi z okresu I wojny światowej.

Obok krzyża centralnego austriacy wystawili posterunek z pocztami sztandarowymi. Po odegraniu hymnów państwowych Rzeczpospolitej Polski, Republiki Austrii i Rosji głos zabrała wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch , która m.in. powiedziała ,, To są miejsca, które chcemy ocalić od zapomnienia, bo jeśli mówimy o przyszłości, to patrzymy w przeszłość, pamiętając o naszej historii” - … w pierwszej wojnie światowej walczyli przeciwko sobie przedstawiciele wielu różnych narodowości. Cmentarze takie jak ten w Długiem w symboliczny sposób połączyły ich losy – dodaje wójt gminy.

Głos zabrali także Konsul Honorowy Republiki Austrii Andrzej Tombiński oraz przedstawiciele Czarnego Krzyża z Grazu.
Niecodzienny i nader podniosły charakter modlitwy ekumenicznej dodały nadto czytanie modlitwy przez księży kościoła rzymskokatolickiego, greckokatolickiego i prawosławnego. Po wspólnym nabożeństwie prowadzący uroczystość Andrzej Orchel poprosił księży o dokonanie poświęcenia cmentarza. Po poświęceniu cmentarza nr 44 odśpiewano ROTĘ.

W ostatnim punkcie programu - dla upamiętnienia uroczystości – przedstawiciele władz samorządowych, Czarnego Krzyża, konsul Rosji w Krakowie, służby mundurowe, przedstawiciel władz oświatowych złożyli wieńce i wiązanki przed krzyżem na terenie cmentarza. Wieniec oraz znicze złożyła delegacja Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, Koło w Gorlicach w osobie: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran. Po złożeniu wieńców i kwiatów odegrano Marsz I Brygady.

Po komendzie na rozformowanie pocztów sztandarowych i odegraniu "Warszawianki" uczestnicy udali się do ,,Gospody Magurskiej” (Małastów – Pętna) na zasłużony obiad. Tu wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch z rąk Prezesa Austriackiego Czarnego Krzyża otrzymała Złoty Krzyż Honorowy.

Historia cmentarza

Cmentarz wojenny nr 44 w Długiem znajduje się na obszarze dawnej łemkowskiej wsi, w powiecie gorlickim, w gminie Sękowa. Projektował Duszan Jurkowicz . Zajmuje powierzchnię około 286 m². Założony jest na planie zbliżonym do prostokąta. Głównym elementem cmentarza jest wysoki drewniany krzyż z belek. Układ grobów jest rzędowy i symetryczny. Mogiły są obramowane kamieniami. Nagrobki mają formę drewnianych krzyży łacińskich i prawosławnych z dwuspadowym daszkiem. Cmentarz pod koniec XX w uległ zniszczeniu.

W 1998 r. został poddany renowacji, podczas której zmniejszono jego pierwotne wymiary. Nie wykonano także tabliczek nagrobnych choć 21 żołnierzy jest zidentyfikowanych z imienia i nazwiska, w tym co ciekawe aż 5 żołnierzy rosyjskich. Z żerdzi drewnianych oznaczono pierwotne jego wymiary - 22.50 x 14.80. Zachowały się także 3 słupki HV (Heeres Vermesung) wyznaczające granice działki.

W 5 grobach zbiorowych i 8 pojedynczych pochowano 37 żołnierzy z armii austro-węgierskiej głównie z I.R. 27 i 208 z rosyjskiej poległych w czasie walk od stycznia do kwietnia 1915 r.

Cmentarz na przełomie lat 2017/2018 był bardzo zaniedbany, krzyż centralny złamany w październiku 2014 r. uszkadzając mur kamienny. Na dodatek prowizoryczne żerdzie które wyznaczały oryginalny obrys cmentarza uległy zniszczeniu, na mogiłach widoczne ślady odchodów zwierzęcych. Cmentarz zarośnięty tarniną, bramka wejściowa zdewastowana. Od trzeciej dekady sierpnia 2018 r. cmentarz jest odnawiany wg. pierwotnych planów, prace przebiegają intensywnie, końcem października będzie miał przywrócony historyczny wygląd.

Więcej informacji znajdziesz tu:ZOBACZ TAKŻE TU

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część I - kliknij - fot. A. Gucwa

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część II - kliknij - fot. M. Załęski

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część III - kliknij - fot. D. Duran

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ Z POŚWIĘCENIA CMENTARZA WOJENNEGO NR 44 W DŁUGIEM - część IV - kliknij - fot. K. Stec

Konwent wyborczy wójta Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch

12 września 2018 r. o godz. 18.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej, przy wypełnionej po brzegi sali odbył się oficjalny konwent wyborczy obecnego wójta Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch Udział w konwencie wzięli również zaproszeni goście: Starosta gorlicki Karol Górski oraz Burmistrz Biecza Mirosław Wędrychowicz a zarazem Prezes Małopolskiego Ruchu Samorządowego Ziemi Gorlickiej. Tym razem zwolennicy wójta chcą powalczyć zarówno o gminę jak i o powiat.

Spotkanie otworzył i poprowadził wiceprzewodniczący Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń. Obrady rozpoczęły się od zabrania głosu przez starostę gorlickiego a następnie przez burmistrza. Następnie wójt gminy Małgorzata Małuch złożyła sprawozdanie z mijającej kadencji. Zabrała głos Przew. Rady Gminy Sękowa Maria Wyżkiewicz, która podziękowała wszystkim za kilkuletnią współpracę a szczególnie pani wójt składając na jej ręce bukiet pięknych kwiatów. Pani wójt zadeklarowała że z ramienia MRS-u ubiegać się będzie o kolejną kadencję gospodarza gminy Sękowa.
Następnie nastąpiła prezentacja kandydatów do Rady Powiatu i Rady Gminy.

Wybory już jesienią 2018 roku - 21 października i 4 listopada. Ujawniają się kandydaci, już teraz wygląda na to, że mieszkańcy będą mieli wybór. Oby był rozważny i służący rozwojowi gminy i powiatu.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Pożegnanie Lata w Męcinie Wielkiej !

Niestety, wszystko co dobre, kiedyś się kończy. Wakacje już za nami, a teraz przyszła pora na rozstanie z najcieplejszą porą roku. Pożegnanie Lata , choć do kalendarzowego zakończenia lata pozostało jeszcze 2 tyg. to impreza była pełna wrażeń i zabawy!
8 września 2018 r. o godz. 16.00 na kompleksie szkolnym w Męcinie Wielkiej odbyła się impreza plenerowa, na którą oprócz mieszkańców i turystów, przybyli zaproszeni goście.
Pani Iwona Tumidajewicz , dyr. GOK w Sękowej oraz miejscowa pani sołtys Zofia Prorok dokonały otwarcia imprezy witając wszystkich zebranych. Przy dobrej muzyce wystąpił ,,Zwariowany Baca” (Witold Michalik ) i jego maskotki, wystąpila utalentowana młodzież z GOK w Sękowej a o godz. 18.00 – METAMORFOZA – wielki pokaz mody recyklingowej w której to wystąpiła osobiście pani wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch, po tej części rozpoczęła się dyskoteka - DJ Kermit, wystąpił też , Baca dla dorosłych” – Witold Michalik.

Dobrej muzyki oraz smacznego jedzenia tego dnia w Męcinie Wielkiej nie brakowało a dla najmłodszych wielka dmuchana zjeżdżalnia, wata cukrowa, popcorn i bańki mydlane. Mimo już chłodnych wieczorów zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
W imieniu swoim dziękuję wszystkim za uczestnictwo w Zakończeniu Lata w Męcinie Wielkiej. Szczególne podziękowania należą się osobom zaangażowanym w organizację , sponsorom za pomoc finansową oraz wszystkim przyjaciołom Męciny Wielkiej, którzy poświęcili swój czas, aby być z nami w ten wyjątkowy weekend !

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Uczciliśmy pamięć lotników poległych w misji niesienia pomocy ...

W sobotę 1 września 2018 r. w Krzywej – Banicy przy pięknej pogodzie odbyła się po raz dziesiąty od odsłonięcia pomnika, uroczystość patriotyczno - religijna związana z 74. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi lotniczej z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który w sierpniu 1944 roku, niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot zestrzelono w miejscowości Banica dziś Krzywa w gminie Sękowa.

Śmierć poniosło wówczas 7 polskich lotników. W lecącym samolocie Halifax w nocy z 27/28 sierpnia 1944 r. zginęli: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko, sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek , sierżant radiooperator Jan Ozga , sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk.

Uroczystość 74.rocznicy zestrzelenia polskiej załogi Halifax i 79 rocznicy wybuchu II wojny światowej, rozpoczęto w postawie stojącej od wysłuchania hymnu lotników. Po słowach wstępnych i przywitaniu przybyłych gości oraz pocztów sztandarowych przez pana Aleksandra Gucwę, rozpoczęła się o godz. 17-tej uroczystość, odśpiewaniem popularnej pieśni maryjnej ,,Z dawna Polski Tyś Królową”. Następnie Mszę Św. w intencji lotników i wszystkich tych co zginęli podczas II wojny światowej, koncelebrowało dwóch księży. Ks. proboszcz Piotr Roman z Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Gładyszowie oraz ks. proboszcz Jan Adamczyk z parafii p.w. śś Kosmy i Damiana w Męcinie Wielkiej.
Ks. Piotr wygłosił homilię przepełnioną elementami patriotycznymi.

Po mszy św. Aleksander Gucwa nawiązał do tragicznej śmierci polskich lotników, zaapelował do kultywowania pamięci o polskich lotnikach i podziękował wszystkim, którzy utrwalają w naszej narodowej tożsamości pamięć o wydarzeniach tamtych dni, po czym przeprowadził apel poległych a następnie złożono kwiaty przez przedstawicieli Rodzin lotników:

w imieniu Rodziny Widackich złożył prof. Jan Widacki oraz Kazimierz Widacki.
w imieniu wnuka Michała Omylaka wiązankę kwiatów złożył Kazimierz Sacha oraz Dariusz Duran
w imieniu Frances Gates i jej Rodziny (Sydney) kwiaty złożyła Halina Godkowicz i Krystyna Gucwa,

Ponadto wiązanki kwiatów złożyli:

Ppłk pil. Krystian Lebda – dca 12 Es. Lot. z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków – Balice
Mjr pil. Andrzej Stukus - Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP repliki zegarków w Krakowie
W imieniu Wójta Gminy Sękowa i Rady Gminy – wieniec złożył Michał Diduch i Krystyna Prokop - radna
W imieniu sołectwa Krzywa wiązankę kwiatów złożyła radna Maria Połeć i sołtys Izabela Floryan
W imieniu Burmistrza Miasta Gorlic wiązankę kwiatów złożył Kier. Oświaty i Kultury Aleksander Augustyn w towarzystwie byłego Burmistrza Gorlic Kazimierza Sterkowicza i Burmistrza Bobowej Wacława Ligęzy

Złożyli także:

Wójt gminy Pleśna – Ryszard Stankowski
G R H 1 Pułk Strzelców Podhalańskich Nowy Sącz – Józef Gucwa
Nadleśnictwo Gorlice – Rotko Damian i Jucha Jerzy
Uczniowie ze SP w Gładyszowie - Justyna Michalak, Jolanta Uram i Tomasz Bolech
Narodowe Gorlice – Kruczek Celina, Piotr Rutana i Zygadło Waldemar
Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski - Marek Karaś
Wielka Loża Narodowa Polski - wiązankę kwiatów złożył Wielki Mistrz Aleksander Kalinowski i Wielki Sekretarz Tomasz Stefańczyk

Na zakończenie Aleksander Gucwa odczytał wiersz ,,Modlitwa w intencji lotników”. Pełny tekst wiersza zamieszczam poniżej.
Po modlitwie odśpiewano polską, katolicką pieśń religijną ,, Boże, coś Polskę..." a następnie organizator poprosił wszystkich uczestniczących w tej uroczystości na lotniczą żołnierską grochówkę, która wszystkim bardzo smakowała!

Na uroczystość przybyła z Krakowa bardzo liczna Rodzina dowódcy tej załogi ppor. Kazimierza Widackiego na czele z prof. mecenasem Janem Widackim i jego kuzynem Kazimierzem Widackim. O rocznicy pamiętała też córka mjr Franciszka Omylaka z Australii Frances Gates z Rodziną i wnuk mjr. Michał Omylak z Rodziną z Wrocławia, przysłali piękne wiązanki kwiatów i znicze.
W uroczystości uczestniczyli wszyscy członkowie gorlickiego koła Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w osobach: Aleksander Gucwa, Kazimierz Sacha i Dariusz Duran.
W 74. rocznicy uczestniczyli kombatanci - por. Dymitr Sabatowicz, chor. Bolesław Jagoda oraz sierż. Czesław Stępień, dyr. szkół m.in. Kozioł Stanisław – dyr. SP w Olszynach, dyr. SP w Gładyszowie Krystyna Michalak i liczni mieszkańcy pow. gorlickiego.
Wartę honorową przy pomniku pełnili druhowie z OSP Gmina Sękowa. Poczty sztandarowe wystawili: Nadleśnictwo Gorlice, OSP Sękowa oraz uczniowie z gimnazjum w Siarach.
Dziękuję za utrwalenie uroczystości mediom a w szczególności Regionalnej Telewizji Gorlice pana Macieja Trybusa oraz Gorlice.tv fotoreporterom:Jacek Kosiba, Bogusław Kuciakowski i Dariusz Duran

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Modlitwa w intencji lotników

Gdy chodziłeś, Panie, po ziemi,
nie było jeszcze samolotów.
Kazałeś nam patrzeć na ptaki niebieskie.
Człowiek patrzył dobrze
i nauczył się latać w powietrzu
szybciej i dalej niż ptaki.
Dziękujemy Ci,
że pozwalasz nam
podpatrywać tajemnice,
które zostawiłeś w świecie,
że kazałeś nam czynić
sobie ziemię poddaną.
Dziękujemy Ci za dobrych lotników.
Pozwól im odczuć, jak piękne jest niebo,
a gdy wrócą na ziemię,
niech zatęsknią za tym,
co jest na górze.

część I

część II