Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   79  80  81  82  83  84  85  86  87   - następna »

W Szczawie po raz piąty uczcili pamięć mjr pilota Antoniego Tomiczka

W sobotę 30 grudnia 2017 r. o godzinie 10.00, uczestnicy piątej rekonstrukcji historycznej zwiedzili Muzeum 1 PSP AK, przy kościółku partyzanckim w Szczawie i w ten sposób rozpoczęły się uroczystości związane z V rekonstrukcją historyczną upamiętniającą ostatni zrzut dla Armii Krajowej przez lotników z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.
Uczestnicy przeszli, niektórzy pojechali na „Polanki” nad Szczawą, gdzie odbyła się rekonstrukcja ostatniego zrzutu dla AK w 73 rocznicę tego wydarzenia, zorganizowana z inicjatywy SRH 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej ze Słopnic, Wójta Gminy Kamienica, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP o/Kraków.

Pod koniec 1944 roku Armia Krajowa postanowiła uruchomić zrzutowisko „Wilga” zlokalizowane na Polankach nad Szczawą, z zadaniem przyjęcia zrzutów materiałowych oraz „cichociemnych”. 26/27 grudnia przyjęto zrzut ostatnich skoczków AK a 28/29 grudnia ostatnich zrzutów zaopatrzenia dla oddziałów leśnych AK. Ogółem na zrzutowisku podczas jego aktywności podjęto 11,6 tony uzbrojenia i zaopatrzenia, 12 skoczków spadochronowych oraz 1177 tyś dolarów amerykańskich na potrzeby konspiracji.

Jednym z ostatnich pilotów wykonujących zrzuty na to zrzutowisko był mjr pilot Antoni Tomiczek. Ostatni lot wykonał bombowcem typu Halifax w dniu 28 grudnia 1944 r. po starcie z bazy w Brindisi, we Włoszech. Jemu właśnie była poświęcona mini wystawa przygotowana przez panią profesor Julię Dziwoki – autorkę monografii poświęconej temu niezwykłemu człowiekowi. Od strony technicznej wystawę przygotował płk pil. Stefan Glądys.

Inscenizację przyjęcia zrzutu wykonali członkowie SRH 1PSP AK ze Słopnic wspólnie z kolegami ze Szczawy. Rzut lotniczy zabezpieczyli przy pomocy swoich prywatnych samolotów członkowie Stowarzyszenia Lotnictwa Eksperymentalnego EAA 991 z Łososiny Dolnej. Formację złożoną z siedmiu maszyn przyprowadził prezes Stowarzyszenia – pilot instruktor Jerzy Kołodziej. On też dokonał zrzutu cukierków oraz kwiatów wykonując trzy naloty. W rolę „słodkiego bombowca” wcielił się samolot Tulak, będący własnością Prezesa. Obecne na inscenizacji dzieciaki – ale nie tylko – były zachwycone.

Piękną akrobacją popisał się pilot Andrzej Sarata – wiceprezes Stowarzyszenia. Latał samolotem Zlin 142. W powietrznym pokazie zaprezentowały się ponadto: historyczna maszyna RWD–5 pilotowana przez Janusza Misia, na której płk pil. Stanisław Skarżyński samotnie przeleciał Atlantyk. Samoloty ultralekkie pilotowali: Gemini – Leszek Solewski, Aeroprakt zółty – Zbigniew Mróz, Aeroprakt z szachownicami – Marcin Steczko. Akrobacyjnym Zlinem 50 „powoził” Janusz Świderski. Loty koordynował pil. instr. Leszek Mańkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Należy podkreślić znakomitą organizację rekonstrukcji przez wszystkie zainteresowane Stowarzyszenia oraz liczną frekwencję, z roku na rok coraz większą. Świadczyć to może replica orologi svizzeri italia o potrzebie organizowania historycznych spotkań, na których młodzi ludzie pogłębiają swoją wiedzę o przodkach oraz rozgrywających się niegdyś historycznych wydarzeniach.

Wielkie uznanie dla Straży Pożarnej za zabezpieczenie logistyczne i wspaniałą grochówkę pod równie wyśmienitą kawę.
Mam wielką nadzieję, że nasze dzieło rozpoczęte kilka lat temu będzie trwać owocując corocznymi spotkaniami w tym pięknym miejscu…
Źródło: KKSL - prezentowane fotki wykonał Adam Sobieraj. ***

Antoni Tomiczek w ramach 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia - 301 Dywizjonu "Ziemi Pomorskiej - Obrońców Warszawy" odbył 23 skrajnie niebezpieczne loty ze zrzutami: 5 razy nad Polskę, 11 nad północne Włochy, 3 nad Jugosławię, 2 nad Czechosłowację, 1 raz nad Grecję i 1 raz nad nieustalonym krajem. Ostatnim zadaniem lotniczym był zrzut dla I Pułku Strzelców Podhalańskich AK na placówkę "Wilga" na Polankach nad Szczawą w Gorcach nocą z 28 na 29 grudnia 1944 r. (był to jednocześnie ostatni lot specjalny do Polski). Antoni Tomiczek zmarł 19 listopada 2013 r. Odszedł w wieku 98 lat

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Boże Narodzenie u prawosławnych i grekokatolików

„Chrystos Rażdajetsa – Sławyte Jeho”
Chrystus się narodził - Wychwalajmy Go

Dla wiernych Kościoła prawosławnego i greckokatolickiego nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. 6 stycznia Swiatyj Weczer - odpowiednik rzymskokatolickiej Wigilii - obchodzony zgodnie z kalendarzem juliańskim 6 stycznia.

Życzenia do wszystkich wiernych Kościoła Wschodniego a szczególnie dla mieszkańców gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, na którym mieszka około 8 tyś Łemków:

ХРИСТОС РАЖДАЄТСЯ!

З нагоды Різдвяных Свят і Нового 2018 Рока, желаме Вам вшыткого доброго, най ся Вам щестит, веде і каре. Най тот рік буде іщы ліпший, як минулий. Жебы сте были веселы, здоровы і богаты, а оптимізм жытя все был при Вас! Смачной велиі і Веселых Різдвяных Свят!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa

Okres świąt Bożego Narodzenia kończy się w Kościele rzymskokatolickim, a zaczyna dla prawosławnych i grekokatolików. 6 stycznia, po 40-dniowym poście, chrześcijanie obrządków wschodnich na całym świecie zasiądą do wigilijnej wieczerzy. Składają sobie życzenia, zamiast opłatkiem, przełamują się prosforą – to kwaśny chleb, typowy dla tradycji wschodniej. Podczas Wigilii zawsze jest 12 postnych potraw. Każda coś symbolizuje: kutia to bogactwo, pierogi z makiem to szczęście, barszcz to dobrobyt.

Grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni. W niedzielę przypada Boże Narodzenie, w poniedziałek dzień Świętej Rodziny, a we wtorek świętego Szczepana. W cerkwiach w pierwszy dzień świąt rozpoczyna się Święta Liturgia oraz całonocne czuwanie nazywane wsienocznoje bdienije. Okres Bożego Narodzenia prawosławni i grekokatolicy zakończą 19 stycznia, w dniu Objawienia Pańskiego (w Kościele katolickim 6 stycznia – Trzech Króli). Przypada wtedy Święto Chrztu Pańskiego, czyli Święto Jordanu.

Dzieci i młodzież wyznania prawosławnego i greckokatolickiego w naszej gminie są zwalniane z zajęć w szkole. - Miałam zawsze podwójne święta - mówi z uśmiechem była nauczycielka Zespołu Szkół w Sękowej Ewa Kołtko - wolne podczas świąt katolickich oraz naszych świąt prawosławnych.
Nasi nauczyciele podczas prawosławnych świąt starają się tak organizować zajęcia szkolne, aby zwolniona młodzież nie miała zbytnich zaległości.

Ikona zamiast szopki

W cerkwiach nie ma żłóbka, jest natomiast wystawiona do adoracji Ikona Bożego Narodzenia. "Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. Ikona dla prawosławnych to coś więcej niż obraz. W niej opowiedziana jest cała historia święta. Dlatego wieczorem i w nocy ikona jest wystawiana na środek świątyni do adoracji.

W katolickich kościołach na święta Bożego Narodzenia są ustawiane szopki, które ukazują wiernym ewangeliczną scenę narodzin Chrystusa. Natomiast w Cerkwi na święta jest wystawiana ikona Narodzenia Chrystusa, przed którą wierni oddają pokłony i całują ją. Cerkiew nie zna tradycji figuratywnego przedstawiania postaci, tzn. rzeźb. W prawosławiu, kult i teologia ikon jest bardzo rozwinięta. Według wschodniej tradycji ikony są kontynuacją objawienia. Na ikony nie tylko należy patrzeć, ale przede wszystkim oddawać i cześć oraz odczytać jej symbolikę. Każde z dwunastu prawosławnych świąt ma swoją ikonę.

Na tradycyjnej ikonie Bożego Narodzenia, Dzieciątko Jezus jest bardzo małe. Jest to nawiązanie do ewangelicznej przypowieści o ziarnku gorczycy. Narodzony Chrystus zawsze przedstawiony jest w centralnej części ikony. Natomiast Matka Boża jest nieproporcjonalnie większa od pozostałych postaci oraz znajduje się tuż obok maleńkiego Jezusa. W prawej dolnej części znajduje się przygnębiony Józef, słuchający jakiejś postaci. Teologia ikony mówi nam, że Józef nie może do końca uwierzyć w to, co się stało, że Mesjasz przychodzi na świat w tak skromnych warunkach.

Ikona Bożego Narodzenia jest jaskrawym przeciwieństwem wyobrażeń do jakich przyzwyczailiśmy się w sztuce Zachodu. Na ikonie nie ma bajkowego Betlejem, jaśniejącego w świetle bożonarodzeniowej gwiazdy, lecz poszarpana skalista góra, która symbolizuje trudny, nieprzychylny świat od czasu wygnania człowieka z Raju. Główną postacią ikony jest Maria, która prawosławni nazywają Theotokos: Bożą Rodzicielką lub Matką Boga.

Na ikonach Bożego Narodzenia przedstawiane są także chóry anielskie, pasterze i Mędrcy ze Wschodu. Pasterze symbolizują naród żydowski, którzy zostali wybrani, aby oddać pokłon Panu w imieniu całego Izraela. Natomiast magowie reprezentują świat pogański.

Prawosławie i święta

Boże Narodzenie jest w prawosławiu jednym z 12 tzw. "wielkich świąt", a także jednym z czterech spośród nich, które jest poprzedzone postem. W sam dzień Wigilii święta Narodzenia Chrystusa obowiązuje ścisły post. Przez cały dzień nic się nie je, aż do wieczerzy wigilijnej, która również ma charakter postny.

Na wsiach do dziś pierwszą potrawą, którą się spożywa jest szary kisiel z płatków owsianych. Nieodzownym posiłkiem wigilijnej wieczerzy jest kutia, sporządzona z pszenicy, miodu, maku i bakalii.

Przy świątecznym stole prawosławni zamiast opłatka spożywają prosforę - chleb eucharystyczny. Jest to niewielka bułeczka przypominająca kształtem maleńką babkę, na której są odciśnięte wizerunki Chrystusa. Każda z dwóch stron prosfory symbolizuje dwie natury Chrystusa: boską i ludzką. Nabożeństwa w pierwszy dzień świąt rozpoczynają się tuż po północy tzw. Wieczornym Czuwaniem. Główna Liturgia rozpoczyna się ok. godz. 2-4 nad ranem i trwa ponad dwie godziny.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny liczy ok. 600 tys. wiernych skupionych w 250 parafiach rozrzuconych po całej Polsce. W ostatnich kilkunastu latach odrodziło się wiele ośrodków prawosławia na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie, co związane jest przede wszystkim z powrotami w strony rodzinne Ukraińców i Łemków wysiedlonych po wojnie w ramach Akcji "Wisła". Z tych samych powodów kurczą się prawosławne diaspory na terenach zachodniej Polski. Ostoją polskiego prawosławia jest nadal ludność zamieszkująca wschodnią Białostocczyznę i identyfikująca się najczęściej z narodowością białoruską. Szacuje się, że na Białostocczyźnie mieszka blisko 70 proc. wszystkich wyznawców prawosławia w Polsce. Na terenie naszej gminy mieszka ponad tysiąc mieszkańców wyznania prawosławnego i greckokatolickiego, najwięcej w Bartnem i Bodakach, są wiernymi diecezji przemysko - gorlickiej.

Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny posiada ponad 400 świątyń, w tym sześć - w Warszawie, Białymstoku, Lublinie, Łodzi, Sanoku i Wrocławiu o charakterze katedralnym tzw. Sobory. Istnieje sześć diecezji - warszawsko-bielska, białostocko-gdańska, lubelsko-chełmińska, łódzko-poznańska, wrocławsko-szczecińska i przemysko-gorlicka. W związku ze śmiercią śp. Arcybiskupa Przemyskiego i Nowosądeckiego Adama, zmieniono nazwę diecezji z Przemysko-Nowosądecka na Przemysko-Gorlicka. Na ordynariusza diecezji Przemysko-Gorlickiej powołano Jego Ekscelencję Biskupa Gorlickiego Paisjusza. Uroczystości intronizacji odbyły się 6.IX.2016 r., w Gorlicach.

Kolęda łemkowska

Portal www.sekowa.info dziękuje za życzenia świąteczne.

Przez cały przedświąteczny tydzień oraz przed Nowym Rokiem, portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali:
( w kolejności otrzymania)

Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Czesława i Kazimierz Sacha - Gorlice
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
Benedykta i Zygmunt Wichrowscy - Warszawa
Grażyna i Jacek Kruk - Kraków
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Jolanta Karasińska z Rodziną - Warszawa
Frances & Derek Gates - Sydney (Australia)

Drogą mailową, sms i tel. przesłali:

Janusz Drzymała z Rodziną - Kanada
Krystyna i Krzysztof Sikorowie - Warszawa
Zygmunt Kraus – Wadowice
Ben Wennemuller - Holandia
Stefan Glądys – Kraków
Rafał Kukla – burmistrz Gorlic
Joanna Pogorzelska – Warszawa
Elwira i Jarosław Lis – Puck
Sandy Miarecki – USA
Ryszard Stankowski – Pleśna
Adam Gamon – Ropica Górna
Rafał Zalewski - Serock
Zofia Macior – Moszczenica
Marek Białka - Gnojnik
Andrzej Piecuch – Gorlice
Tammmy Morris – USA
Katarzyna Kullmann - Warszawa
Irena i Kazimierz Sterkowicz - Gorlice
Kazimierz Karasiński - Kraków
Elzbieta i Marcin Gibała - Opole
Marek Podraza - Gorlice
Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" - Gorlice
Aleksander Wietrzyk z Rodziną - Biesna
Wanda i Jerzy Dudek - Gorlice
Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
Joanna i Paweł Puścizna - Dominikowice
Stanisław Wojdyła z Rodziną - Kraków
Załoga Niebieskiej Eskadry - Warszawa
Beskid Zielony - Gorlice
Małopolski Instytut Kultury - Kraków
SRH 1 PSP AK - Słopnice
Hanna Kubiak – Poznań
DG-art. - Gorlice
Jolanta Karasińska - W-wa
George Negrea - Rumunia
Piotr Sekuła - Siary
Andrzej i Zhanna Orchel - Gorlice
Ks. Roman Miarecki – Wielka Wieś
Stanisław Job – Kraków
Aleksander Żelazny z Rodziną - Siary
Alicja Grabowska - Częstochowa
Adam Bukrij – Ożenna
Paweł Śliwa - Lipinki
Jerzy Kuck - Kraków
Ryszard Burda - Gorlice
Mariusz Esmantowicz - Gorlice
Adam Motyka - Kąclowa
Swiss Replica Watches Karl Fuchs - Gostynin
Jacek Tenerowicz - Norwegia
Rodzina Dzurišova - Bardejów (Słowacja)
Wojciech Noworyta - W-wa
Leszek Koncewicz - Racibórz
Ewa i Piotr Mrazek - Warszawa
Halina i Edward Wyroba - Wadowice
Tomasz Sikorski z Rodziną - Warszawa
Szymon Serwatka - Kraków
Krystyna i Janusz Reinfuss - Kraków
Cyfrowy Polsat - Warszawa
Yvetta Walecka - Gorlice
Adam Sobieraj - Kraków
Tomasz Świerzowski z Rodziną - Lipinki gefälschte louis vuitton taschen türkei
Maria Kretowicz - Sękowa
Frances & Derek Gates - Sydney

Za wszystkie życzenia świąteczne
i noworoczne serdecznie dziękuję.

ŻYCZENIA NA BOŻE NARODZENIE 2017 - BÓG SIĘ RODZI DLA CIEBIE

Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia niosą ze sobą wiele radości, refleksji dotyczących minionego okresu oraz planów na nadchodzący Nowy Rok. Niech nowo narodzony Jezus przyniesie nam wszystkim, naszym rodzinom i Ojczyźnie światło pokoju i nadziei. Niechaj świąteczny nastrój doda mocy w zmaganiu się z codzienną rzeczywistością, a nadchodzący rok spełni osobiste nadzieje, przyniesie zdrowie i pomyślność.

Wszystkim Mieszkańcom gminy Sękowa i nie tylko oraz tym którzy tu zaglądają, składam najlepsze życzenia, zdrowia, pogody ducha, spełnienia wszystkich marzeń, aby przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a Nowy Rok 2018 niósł ze sobą szczęście i pomyślność. Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość, aby wszystkie dni w roku były tak piękne jak ten jeden wigilijny wieczór, aby Wasze twarze i twarze Waszych najbliższych zawsze rozpromieniał uśmiech, a gwiazda betlejemska prowadziła Was ku szczęściu.

Najpiękniejszych świąt Bożego Narodzenia

ŻYCZY WŁAŚCICIEL TEGO PORTALU - ALEKSANDER GUCWA

Nie było miejsca dla Ciebie...

W Ochotnicy Górnej upamiętniono rocznicę lotu bombowca „California Rocket"

W ostatni weekend w Ochotnicy Górnej miała miejsce uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę lotu bombowca Lotnictwa Armii Stanów Zjednoczonych o imieniu „California Rocket”, tragicznej śmierci jego bohaterskiego dowódcy, por. pilota Williama J. Beimbrinka i uratowania pozostałych 9 członków załogi przez żołnierzy I Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej i mieszkańców wsi Ochotnica, którzy pomogli przetrwać lotnikom po rozbiciu się ich samolotu.
Rozpoczynając uroczystość Wójt Gminy m.in. powiedział:
– To bardzo ważny dzień w historii naszej gminy, gdyż spotykaliśmy się, aby w dzisiejszym dniu oddać hołd i cześć tym ludziom dzięki którym my dzisiaj możemy cieszyć się wolnością. Dziękujemy Wam amerykańscy lotnicy, że dzięki waszej postawie żyjemy w wolnym kraju, szanujemy Was i pamiętamy o Was. Ale pamiętamy również o naszych mieszkańcach, którzy nie bacząc na konsekwencje, jaki mogły dotknąć ich i rodziny pomogli lotnikom, ukrywając ich i pomagając wrócić do swoich.

Następnie uczestnicy sobotniego spotkania pod opieką Pana Marka Kurzeji - Z-cy Dyrektora GPN udali się do Miejsca Pamięci pod Przełęczą Pańska Przechybka, gdzie delegacja harcerzy zapaliła znicze i złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym katastrofę samolotu.

Wójt Gminy otwierając wystawę „Amerykańscy lotnicy nad Polską 1920, 1944” zaapelował przede wszystkim do zgromadzonej młodzieży, aby nie zapominać o wydarzeniach, które miały miejsce na terenie naszej gminy, warto poznać okoliczności i inne zdarzenia związane z lotnictwem amerykańskim. Dzisiaj w ten szczególny dzień mamy okazję wysłuchać historii sprzed lat i zobaczyć jak wówczas wyglądało lotnictwo i obrona Polski.

O wystawie i historii jaka łączy naród polski i amerykański opowiedzieli Pan dr inż. arch. Krzysztof Wielgus oraz Pan Robert Springwald.

Na zakończenie Wójt poinformował, że dzisiaj otwartą wystawę będzie można oglądać w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej do końca grudnia. Wójt zachęcił uczniów oraz nauczycieli ze szkół z terenu gminy do jej zwiedzania i poznania historii lotnictwa z czasów wojen. Pan Wójt dziękował młodzieży szkolnej oraz ich opiekunom za udział w sobotniej uroczystości.

- Dzięki Wam ta uroczystość miała zupełnie inny wymiar historyczny, gdyż ważne jest aby pamięć o wydarzeniach historycznych była żywa, bo to Wy jesteście przyszłością naszej gminy. To Wy jesteście najważniejsi, bo to właśnie Wy będziecie kiedyś przekazywać prawdę o tych wydarzeniach następnemu pokoleniu.

W uroczystości wzięli udział: Wójt Gminy Pan Stanisław Jurkowski, ks. dr Stanisław Kowalik – Proboszcz Parafii Ochotnica Górna, radni Rady Gminy Pan Władysław Brzeźny i Jan Jagieła, Pan dr arch. Inż. Krzysztof Wielgus wraz z żoną Jadwigą Środulską – Wielgus – nasi Honorowi Obywatele, z Fundacji Tadeusza Kościuszki Pan Robert Springwald - Wiceprezes, Pan Marek Kurzeja - Z-ca dyrektora GPN, przedstawiciele Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w osobach płk. pilot Szczepan Kurpisz, płk. Franciszek Zieliński, płk.Zbigniew Kolega, Jan i Józef Suchoń, przedstawiciele Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa w osobach Krystyna i Leszek Mańkowscy, dyrektorzy szkół w osobach: Pani Renata Rusnarczyk, Pani Józefa Grzywnowicz, Pani Barbara Konopka, Pani Grażyna Noworolnik oraz delegacje uczniów ze wszystkich szkół podstawowych z terenu gminy wraz z opiekunami, Prezes Związku Podhalan w Ochotnicy Górnej Pan Krzysztof Dobrzyński, harcerze ze Szkoły Podstawowej w Ochotnicy Górnej pod przewodnictwem Pani dh Moniki Gierczyk.
Zaproszenie otrzymał również Konsul Generalny USA Walter Braunohler , który nie mógł przybyć na uroczystość, ale na ręce Wójta Gminy przesłał list, który został odczytany.

Podczas sobotniej uroczystości Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej decyzją Zarządu Fundacji im. T. Kościuszko został odznaczony medalem im memorian Tadeusz Kościuszko. Pamiątkowe odznaczenie wręczył Pan Robert Springwald Wiceprezes Fundacji. Wójt Gminy dziękuje organizatorom tej uroczystości a więc Wiejskiemu Ośrodkowi Kultury w Ochotnicy Górnej, Gorczańskiemu Parkowi Narodowemu, Panu Tadeuszu Gierczykowi, Związkowi Podhalan oddział w Ochotnicy Górnej.
Źródło: UG Ochotnica Dolna