Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   77  78  79  80  81  82  83  84  85   - następna »

X ogólnopolski konkurs historyczny pt. "Póki nie jest za późno"

10 marca 2018 r. pod pomnikiem siedmiu polskich lotników w Banicy/Krzywej, pow. Gorlice, przygotowywano materiały do X konkursu ogólnopolskiego pt. "Póki nie jest za późno". Odbywa się on pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Organizatorem jest Centralne Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. Jego ideą jest rozbudzenie zainteresowania historią i współczesnym stanem miejsc, obiektów oraz znaków pamięci na terenie Polski, i miejsc autentycznych wydarzeń historycznych, nieupamiętnionych dotychczas w trwały, materialny sposób. Konkurs ma także popularyzować losy świadków historii bezpośrednio związanych z tymi miejscami. Konkurs ten stwarza uczniom możliwość poszukiwania i audemars piguet replica badania różnorodnych źródeł historycznych oraz przedstawiania ich w interesującej i twórczej formie.

Do konkursu przystąpiła młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Aleksandry Wisłockiej w Gładyszowie, pod kierownictwem pani dyr. Krystyny Michalak i naucz. historii Anny Branas. W zespole autorskim uczestniczyła: Justyna Michalak, Tomasz Bolech, Piotr Rotko - uczniowie klasy VII. Jako świadek tych wydarzeń uczestniczył 92 letni pan Dymitr Sabatowicz. Koordynatorem zajęć pod pomnikiem był pan Aleksander Gucwa – pasjonat Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. Mam nadzieję że przekazane informacje o tragicznej śmierci siedmiu polskich lotników w sierpniu 1944 r. zaowocują i uzupełnią wiedzę młodzieży o tych Bohaterach oraz wspomogą wysiłki pedagogów w kształtowaniu postaw obywatelskich i patriotycznych.

DZIEŃ KOBIET 2018

Szanowne Panie !

Mieszkanki Gminy Sękowa oraz wszystkie Panie zaglądające na mój portal !

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet w dniu 8 marca, składam Miłym Paniom najserdeczniejsze życzenia zdrowia, spełnienia wszystkich marzeń, zadowolenia z siebie, radości życiowej i aby każdy kolejny dzień był Dniem Kobiet, życzę Wam ......wspaniałe niepowtarzalne Panie.

Z wyrazami szacunku i poważania

Właściciel tego portalu

Aleksander Gucwa
cosplay spiderman

Pączkowe Mistrzostwa w Tłusty Czwartek

8 lutego 2018 r. o godz. 10.00 w hali sportowej, dyr. SP w Lipinkach Bożena Bubniak - Sroka oraz nauczyciel wf Tomasz Świerzowski dokonali otwarcia VIII Otwartych Mistrzostw Lipinek w skoku wzwyż. Pan Tomasz oraz naucz. wf Anna Wojna byli organizatorami kolejnych mistrzostw. Przed otwarciem odbyły się zawody dla najmłodszych skoczków z klas I-II oraz III-IV, w których to licznie uczestniczyli najmłodsi z gminy Lipinki.

Ogółem w zawodach uczestniczyło około 90 zawodników z sześciu szkół: podstawowych, gimnazjów i ze szkół ponadgimnazjalnych. Brała też udział 10 osobowa reprezentacja UKS ,,Maraton" Sękowa, która zaprezentowała się bardzo dobrze, zawodnicy zdobyli 3 medale w tym 2 złote - Daniel Pawełczak – 135 cm - kl V-VI oraz Mentel Katarzyna 130 cm – jun. mł. Srebrny medal wywalczył młodzik Arkadiusz Kosiba przechodząc poprzeczkę na wysokości 150 cm. Niektórzy z pozostałych zawodników ustanowili nowe rekordy życiowe.

Zawodnicy za trzy pierwsze miejsca otrzymali pamiątkowe medale oraz okazjonalne sportowe koszulki, zaś zawodnicy którzy ustanowili rekordy mistrzostw nagrody rzeczowe.
Zawody odbyły się w nietypowej atmosferze, było słodko, kalorycznie, a jednocześnie aktywnie z okazji najbardziej tłustego dnia w roku. Po zakończonych mistrzostwach, każdy zawodnik i nie tylko otrzymał od organizatorów tradycyjnego pączka z okazji Tłustego Czwartku!
Z punktu kronikarskiego należy odnotować wzorową organizację zawodów!!***** ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Komunikat z zawodów - kliknij

XVI Memoriał im. Władysława Tokarza w skoku wzwyż.

UKS ,,Maraton” Sękowa był organizatorem XVI Memoriału w skoku wzwyż im. Władysława Tokarza. Zawody odbyły się w dniu 6 lutego 2018 r. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej. Po skokach najmłodszej grupy (kl IV i młodsi) nastąpiło otwarcia zawodów. Prezes UKS ,,Maraton” Sękowa Justyna Szarowicz przywitała zaproszonych gości i kluby uczestniczące w memoriale. Następnie głos zabrała dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Bożena Bernasiewicz, wiceprzewodniczący Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń oraz wicedyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Miłosz Tokarz, który otworzył symbolicznie zawody. Na starcie stanęło 91 zawodników z pięciu klubów: SKS Kusy Kraków, Kobylanka, Lipinki, Siary i gospodarz Sękowa.

Zawody rozegrano w sześciu kategoriach wiekowych, costume batman w poszczególnych kategoriach wiekowych zwyciężyli:

klasa IV i młodsi

– dz. – Gyba Marta – UKS Maraton Sękowa - 121 cm
- chl. – Mazurkiewicz Alan – SKS Kusy Kraków - 127 cm

klasa V – VI

- dz. – Morąg Alicja – SKS Kusy Kraków – 143 cm
- chł. –Pawełczak Daniel – UKS Maraton Sękowa – 140 cm

VII i II gimn. (młodzik)

- dz. – Guz Matylda - SKS Kusy Kraków – 145 cm
- chł. – Juszczyk Bartłomiej - SKS Kusy Kraków – 170 cm

junior młodszy

- dz. – Mentel Katarzyna – UKS Maraton Sękowa - 140 cm
- chł. – Konieczny Filip – UKS Siary – 170 cm

junior

- dz. – Durlak Ewa – UKS Maraton Sękowa - 150 cm
- chł. – Hajduk Jakub – UKS Maraton – 165 cm

Senior

Chwałyk Jarosław – UKS Lipinki – 175 cm *** Najlepsi zawodnicy otrzymali dyplomy, medale i nagrody rzeczowe.

Komunikat z zawodów - kliknij

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij

Wypoczywali i poznawali Beskid Niski

20 osobowa grupa turystów z Warszawy i okolic w dniach od 21 do 27 stycznia 2018 r. przebywała w Beskidzie Niskim - malowniczej krainie południowo – wschodniej Polski.
Styczniowy Beskid Niski powitał nas śniegiem i mrozem. Dzieciaki już drugiego dnia szlalały się na stokach Beskidu. Narciarze codziennie zdobywali kolejne trasy a druga część grupy przemierzała beskidzkie szlaki podziwiając ośnieżone lasy. Wsie Wołowiec, Banica, Krzywa i Gładyszów przykryte białym puchem urokliwie wyglądały o zmierzchu rozświetlone kolorowymi lampkami, którymi udekorowano ganki.

Aby urozmaicić dzieciom ferie poprosiliśmy Pana Aleksandra Gucwę o spotkanie i opowieść o zestrzelonych samolotach Halifaxa i Liberatora, które spadły we wsi Banica i Olszyny podczas II wojny światowej. Spotkaliśmy się z Panem Aleksandrem pod pomnikiem siedmiu polskich lotników, którzy zginęli w sierpniu 1944 r. Wieczorem i przy blasku znicza usłyszeliśmy relację z tamtych wydarzeń. Skrzący mróz przegonił nas do,, Gościńca Banica", gdzie po pysznej kolacji popłynęła dalsza część tej fascynującej opowieści. Dzieciaki słuchały z otwartymi ustami i z zainteresowaniem oglądały zdjęcia, które zostały zebrane podczas wieloletnich badań. Dzięki prawdziwym pasjonatom jak Pan Aleksander pamięć o bohaterach przekazywana jest następnym pokoleniom. A co łączy śmierć polskich lotników w katastrofie w górach z powstaniem warszawskim? Odwiedźcie pomnik i poznajcie jego tajemnicę...

Dzieci szybko się nudzą, więc postaraliśmy się zapewnić im więcej atrakcji. Kolejnego dnia próbowali swoich sił przy kole garncarskim u Pana Jurka w Czarnem, tworząc swoje pierwsze naczynia z gliny. Świetna zabawa trwała dalej w gospodarstwie agroturystycznym "DZIUBYNIŁKA", która znajduje się w przepięknej miejscowości Gładyszów, mieli okazję zobaczyć, jak wyglądało życie ludzi sto lat temu i samodzielnie wykonać wiele dawno zapomnianych prac, jak kręcenie sznurka, mielenie mąki w żarnach czy wyciskanie oleju.

A w drodze powrotnej...Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie znajduje się jedyna między innymi jedyna na świecie "pejedenastka".

Tydzień ferii dobiegł końca a dzieciaki, pełne wrażeń, chcą tu wrócić latem.... gdyż region słynie z wielu zabytków różnych epok jak: pałace, kościoły i cerkwie, cmentarze z I wojny światowej, pomniki. Dlatego właśnie te góry tak przyciągają, pozwalają na nowo poznawać i odkrywać historię. Natura również jest tam wielkim potencjałem. Liczne rezerwaty, parki, pomniki przyrody. W Beskidzie każdy znajdzie coś dla siebie.!!

Anna i Rafał Zalewscy

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij