Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   175  176  177  178  179  180  181  182  183   - następna »

Kolejne wyróżnienie ks. prałata Stanislawa Dziedzica.

Zakopiańska willa Oksza, Dwór z Drogimi, Zagroda Maziarska w Łosiu i Dwór w Dołędze - to tylko niektóre obiekty, które można zwiedzić podczas tegorocznych XIV Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Inauguracja wydarzenia z udziałem marszałka Marka Sowy, przewodniczącego sejmiku Kazimierza Barczyka oraz członka Zarządu Jacka Krupy odbyła się w Amfiteatrze w Wygiełzowie w dniu 20 maja 2012 r.

W wydarzeniu wzięli udział przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk, dyr. Muzeum Jerzy Motyka, dyr. Małopolskiego Instytutu Kultury Joanna Orlik oraz prezes krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki Joanna Daranowska – Łukaszewska. Otwarcie połączone było z galą wręczenia Nagród Województwa Małopolskiego im. Mariana Korneckiego przyznawanych za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony i opieki nad zabytkami architektury drewnianej. Jej laureatem został ksiądz prałat Stanisław Dziedzic, którego doceniono za ponad czterdziestoletnią działalność na rzecz ratowania zabytków architektury drewnianej, w szczególności za trud konserwacji dwóch kościołów: w Sękowej wpisanego na listę UNESCO oraz dawnej cerkwi greckokatolickiej w Owczarach. Wśród wyróżnionych znaleźli się także wójt gminy Iwkowa Bogusław Kamiński, proboszcz parafii w Sobolowie oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to, oprócz zwiedzania obiektów wraz z przewodnikiem, cykl wykładów, warsztatów, wystaw, wernisaży, koncertów, pokazów i festynów. Program został podzielony na 4 trasy tematyczne: wiedza, doświadczenie, sztuka i rozrywka. W ramach tegorocznej odsłony zostaną zaprezentowane obiekty architektury drewnianej, które można zwiedzać aż w dwa majowe weekendy.

I tak w miniony weekend można było odwiedzić w sumie sześć zabytków w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem. W następny (26-27 maja) dla zwiedzających otwarte zostaną kolejne: w Zalipiu, Dołędze, Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu.

Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego udostępniło zwiedzającym dwa wyjątkowe obiekty. Jednym z nich jest zaprojektowana przez Stanisława Witkiewicza willa „Oksza”, po wnętrzach której oprowadzali eksperci: muzealnicy i goście specjalni – dr Zbigniew Moździerz i dr Maciej Pinkwart, autorzy książek o tematyce zakopiańskiej. Dla rodzin z dziećmi przygotowano warsztaty rysunkowe ,,I ty możesz zostać dizajnerem". Można było także zobaczyć wystawę Stanisław Witkiewicz i Witkacy, Gałek i Rembowski. Obrazy i rysunki, tkaniny i meble. Konserwacje 2007–2011 w willi Oksza. W drugim z obiektów – chałupie Gąsieniców Sobczaków – zaprezentowana została najbogatsza na Podhalu kolekcja etnograficzna, zebrana w latach 1886–1893 przez Marię i Bronisława Dembowskich. Co roku Muzeum Tatrzańskie wzbogaca tę wystawę eksponatami na co dzień nieudostępnianymi. Tym razem, podczas Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego, muzeum pokazało pamiątki po zaprzyjaźnionym z kolekcjonerami Janie Krzeptowskim Sabale, najsłynniejszym bodaj góralu Podhala. Zwiedzający mogli zobaczyć: cuchę „Homera Tatr”, jego złóbcoki, rakiety śnieżne – karple, a także interesujące materiały archiwalne. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę gości oprowadził po obiekcie zakopiański muzyk i architekt – Jan Karpiel Bułecka.
Źródło: www.malopolskie.pl

I Maraton Naftowy

W chłodny niedzielny poranek wystartowało z Gorlic 101 zawodników do I Maratonu Naftowego na dystansie 42 km i 195 m. Trasa biegu prowadziła przez malownicze zakątki ŁEMKOWCZYZNY - Beskidu Niskiego. Zawodnicy biegli przez Siary, Sękową, Ropicę Górną, Małastów, Nowicę, Skwirtne, Uście Gorlickie do Wysowej.

Najlepszym biegaczem okazał się Grzegorz Czyż z Bogumiłowic. Biegający w barwach Automatyki Tarnów Grzegorz Czyż od połowy trasy był samodzielnym liderem tego biegu. Szybko też od pozostałych zawodników odłączył się Marek Swoboda (Wałbrzych) i Jarosław Janicki (Gryfino), systematycznie zwiększali dystans. G. Czyż na prowadzenie wysunął się na podbiegu pod Magurę i do samego końca nie oddał już prowadzenia. Różnica pomiędzy nim, a będącym drugim na mecie Swobodą wyniosła aż 5 minut. Trzecie miejsce zajął J. Janicki.

W maratonie tym uczestniczył nasz przedstawiciel Mariusz Bączalski reprezentujący UKS ,,Maraton" Sękowa, spisał się znakomicie, zajął XXXIV m z czasem 3.45.39, a w kategorii 30-40 lat był na 11 miejscu. Z punktu kronikarskiego należy odnotować, bieg Mariusza dzień wcześniej na dystansie 5 km w Gorlicach, zajął 15 miejsce z czasem 21.02.12 i jak powiedział była to dobra rozgrzewka przed maratonem!

I Maraton Naftowy - Gorlice - Wysowa Zdrój - 13 maj 2012 r.

ZOBACZ komunikat zawodów.

Wielka bitwa w Sękowej

W strugach ulewnego deszczu, wśród groźnych pomruków wiosennego nieba w Sękowej na "Pańskich Polach" mieliśmy okazję zobaczyć rekonstrukcję wielkiej bitwy zwanej Bitwą Gorlicką.
Tego typu spotkania to żywe lekcje historii. Licznie zebrani widzowie, przemoknięci do suchej nitki oficjele, kilka ekip telewizyjnych nie tylko krajowych, przez ponad godzinę z zapartym tchem obserwowali zmagania wojsk koalicji austro-węgierkiej i niemieckiej z wojskami carskiej Rosji.

Podobnie jak w 1915 roku w tej bitwie zwyciężyli ci wydający rozkazy po niemiecku.
W rekonstrukcji wzięło udział prawie 180 żołnierzy w mundurach armii austro–węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej.
W składzie armii rosyjskiej walczyły elitarne grupy rekonstrukcji: 110 Komskiy pułk Piechty z Moskwy, 109 Wołźskij Pułk Piechty z Kowna, 14 Pułk Strzelców Syberyjskich z Przasnysza, 69 Riazański Pułk Piechoty z Lublina, 71 Bielewski Pułk Piechoty z Sosnowca, GRH Kampinos z Warszawy oraz Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej – 21 Muromski Pułk Piechoty z Warszawy

W składzie armii pruskiej wystąpili rekonstruktorzy z 33 Pułku Fizylierów z Moskwy, 45 Pułku Piechoty z Moskwy, 155 Pruskiego Pułku Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, Wolsztyna - Ostrowska GRH, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie, Stowarzyszenie Historyczne Prusy z Gdańska i Gdynii.

Armię austro - węgierską reprezentowali 13 Pułk Piechoty z Krakowa, 40 Pułk Piechoty z Rzeszowa, GRH Artyleria z Przemyśla i Krakowa oraz gospodarze 20 Nowosądecki Pułk Piechoty – GRH Gorlice 1915. Na koniach z Stadniny Koni Huculskich Gładyszów wystąpili jeźdźcy z JKS Jaśmin w mundurach armii rosyjskiej oraz przy obsłudze punktu sanitarnego, który zorganizował ks. ppłk. Mirosław Cidyło, proboszcz parafii prawosławnej w Bartnem.
Źródło: halogorlice.pl

Zobacz galerię

Zobacz relację filmową Wielkiej Bitwy w Sękowej - II Piknik Historyczny

W środę Dzień Flagi RP. A ty wywiesiłeś flagę? PAMIĘTAJ, WYWIEŚ FLAGĘ PAŃSTWOWĄ RZECZYPOSPOLITEJ

Zapraszam do wywieszenia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej na czas 1 MAJA, Dnia Flagi RP i Narodowego Święta 3 Maja.
Jest już nas coraz więcej - to ładna tradycja patriotyczna.

Po raz dziewiąty obchodzimy Dzień Flagi Narodowej. Ustanowione w 2004 roku święto ma charakter edukacyjny i służy propagowaniu polskich symboli narodowych.

Obchodzone jest między świętami: 1 maja – dawn. Świętem Pracy i 3 maja - Świętem Konstytucji 3 Maja.
W tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta.

Senat RP w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. ustanowił dzień 2 maja Świętem Orła Białego. W wyniku decyzji Sejmu święto zmieniono na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Jednocześnie 2 maja jest obchodzony jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Mimo że Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej jest świętem państwowym, 2 maja nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

Flaga jako symbol narodowy zajmuje szczególne miejsce w naszej tradycji i kulturze. Wyraża i podkreśla naszą tożsamość, wartości, pamięć o tych, którym zawdzięczamy wolną Rzeczpospolitą. Flaga towarzyszyła i towarzyszy nam w chwilach szczególnych dla całego Narodu. Była świadkiem odradzania się Państwa Polskiego w 1918 roku. Towarzyszyła naszym żołnierzom na frontach II Wojny Światowej. Witaliśmy nią i żegnaliśmy największego wśród Polaków Papieża Jana Pawła II.

Nie bójmy się jednak okazywać naszej polskości na co dzień! Nie wstydźmy się wywieszać flagi podczas Świąt Narodowych, przy domu czy przy spotkaniach i uroczystościach lokalnych!

Pokażmy innym, że jesteśmy Polakami!!!

Bracie Polaku. Wywieś polską flagę narodową.
Tylko polską. I bądź dumny!

Od administratora strony:

- Od kilku lat wywieszam flagę w dniach 1-3 Maja i 11 listopada. To bardzo dobry zwyczaj. Mogę wtedy pokazać, że jestem dumny z bycia Polakiem.
- Fajnie by było, gdyby chociaż dwa razy w roku na każdym domu powiewały biało - czerwone barwy. Święto Konstytucji 3 maja to naprawdę świetna okazja do manifestowania swojego patriotyzmu.

XIV Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego.
W tym sęk!

W maju odbędzie się kolejna edycja Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Organizatorzy, Małopolski Instytut Kultury i sześć małopolskich muzeów, zapraszają do odkrywania różnorodności drewnianej architektury Małopolski. Gospodarze miejsc nie tylko oprowadzą zwiedzających po dwunastu zabytkowych wnętrzach, ale także przygotują atrakcyjne warsztaty, filmy, pokazy, spotkania z ciekawymi ludźmi. Organizacja Dni Dziedzictwa w ciągu dwóch następujących po sobie weekendów umożliwi uczestnikom odwiedzenie sześciu zabytków (w Wygiełzowie, Zubrzycy Górnej i Zakopanem) w sobotę i niedzielę 19 i 20 maja oraz następnych sześciu (w Zalipiu, Dołędze, Łosiu, Bartnem i Nowym Sączu) w kolejny weekend – 26 i 27 maja

26 i 27 maja zwiedzającym zostaną udostępnione obiekty należące do Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach – zagroda maziarska w Łosiu oraz cerkiew greckokatolicka w Bartnem. W sobotę w towarzystwie miejscowego przewodnika będzie można m.in. zwiedzić Łosie, obejrzeć starą zabudowę nad rzeką Łosianką, a także wysłuchać niezwykłych lokalnych historii. Tego samego dnia odbędzie się również spotkanie z maziarzami, którzy opowiedzą o swych podróżach wozami maziarskimi oraz tradycjach i obyczajach związanych z handlem mazią. W niedzielę w cerkwi greckokatolickiej, znajdującej się nieopodal zagrody, odbędzie się koncert pieśni nabożnych łemkowskiej pieśniarki, mieszkanki Łosia, Pani Julii Doszny. W ciągu całego weekendu chętni będą mogli przejechać się wozem maziarskim po Łosiu oraz nabyć specjały kuchni łemkowskiej sprzedawane podczas kiermaszu.

W cerkwi greckokatolickiej pw. św. św. Kosmy i Damiana w Bartnem w sobotę odbędzie się koncert Chrystos Woskres Dziecięcego Chóru Parafialnego z Bartnego pod kierownictwem matuszki Marii Cidyło oraz wykład dra Tadeusza Łopatkiewicza Z przeszłości dalszej i bliższej ludowego kamieniarstwa w Bartnem na Łemkowszczyźnie Środkowej. Historię cerkwi przybliży przewodnik oprowadzający po obiekcie. Miłośników Beskidu Niskiego z pewnością zainteresuje możliwość zwiedzenia kamieniołomu na Maguryczu Wysokim, niezwykle interesującego zabytku geologicznego i przyrodniczego. W trakcie wycieczki (2–3 godziny), przedstawiona zostanie historia tego miejsca oraz sposoby pozyskiwania surowca wykorzystywanego przez bartniańskich kamieniarzy.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie - kliknij

Gospodarzami obiektów są małopolskie muzea: Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec, Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, Muzeum Okręgowe w Tarnowie, Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Zobacz program 26-27 maja 2012 r. w cerkwi greckokatolickiej w Bartnem

fot.M.Klag_MIK

LISTA OBIEKTÓW XIV MAŁOPOLSKICH DNI DZIEDZICTWA KULTUROWEGO:

19–20 maja 2012

1. Dwór z Drogini / Wygiełzów / Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec / powiat chrzanowski / gmina Babice

2. Zagroda ze Staniątek / Wygiełzów / Muzeum – Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie i Zamek Lipowiec / powiat chrzanowski / gmina Babice

3. Dwór Moniaków / Zubrzyca Górna / Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej / powiat nowotarski / gmina Jabłonka

4.Tartak i folusz / Zubrzyca Górna / Muzeum – Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej / powiat nowotarski / gmina Jabłonka

5. Willa Oksza / Zakopane / Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem – Galeria Sztuki XX wieku / powiat tatrzański / miasto Zakopane

6. Chałupa Gąsieniców Sobczaków / Zakopane / Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego – Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje / powiat tatrzański / miasto Zakopane

26–27 maja 2012

7. Zagroda Maziarska w Łosiu / Łosie / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach / powiat gorlicki / gmina Ropa

8. Cerkiew greckokatolicka w Bartnem / Bartne / Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach / powiat gorlicki / gmina Sękowa - Zobacz program 26-27 maja 2012

9. Kościół rzymskokatolicki z Łososiny Dolnej / Nowy Sącz / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – Sądecki Park Etnograficzny / powiat nowosądecki / miasto Nowy Sącz

10. Zbór ewangelicki ze Stadeł / Nowy Sącz / Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu – Sądecki Park Etnograficzny / powiat nowosądecki / miasto Nowy Sącz

11. Zagroda Felicji Curyłowej w Zalipiu / Zalipie / Muzeum Okręgowe w Tarnowie / powiat dąbrowski / gmina Olesno

12. Dwór w Dołędze / Dołęga / Muzeum Okręgowe w Tarnowie / powiat brzeski / gmina Szczurowa