Kolędy łemkowskie rozbrzmiały w stolicy łemkowszczyznyW Bartnem 9 lutego 2011 r. póznym popołudniem w cerkwi greckokatolickiej pod wezwaniem św. Kosmy i Damiana z 1842 roku, używana obecnie jako filia Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach, odbył się koncert kolęd łemkowskich w wykonaniu zespołu „Ruczaj” i Julii Doszny. Na koncert do stolicy Łemkowszczyzny przybyła na krótko poseł Barbara Bartuś, Gminę Sękowa reprezentowała wójt Małgorzata Małuch. Koncert odbył się przy wypełnionej po brzegi cerkiewki, przy świetnej akustyce wnętrza cerkiewnego, stworzył się niepowtarzalny nastrój koncertu. Zespół dziecięco-młodzieżowy „Ruczaj” pod batutą Mirosława Bogonia wykonał szereg kolęd łemkowskich. W Bartnem wraz z młodzieżą wystąpiła Julia Doszna - znana łemkowska pieśniarka, obdarzona ciepłym, przejmującym głosem, która mieszka i pracuje w Łosiu. Koncert został nagrodzony gromkimi brawami publiczności a ja dodam „Rozśpiewaliście nam duszę i serca, za co serdecznie dziękujemy”. Od autora: ,,Ruczaj" Zespół dziecięco-młodzieżowy założony wiosną 2003 r. z inicjatywy nuczycielki Krystyny Dziubyny i dzieci uczęszczających na lekcje j. łemkowskiego. Członkowie zespołu pochodzą z 7 miejscowości: Pętna, Małastów, Bodaki, Bartne, Męcina Wielka, Wapienne, Owczary. W swym repertuarze zespół posiada popularne pieśni łemkowskie i ukraińskie, wykonywane w dwu- i trzy-głosie. Dorobek artystyczny Ruczaju to m.in.: występy na Watrach Łemkowskich w Zdyni i Michałowie, Krynicy (Międzynarodowe Bienale Kultury Łemkowskiej, kolędowanie na Jaworzynie Krynickiej), Szkole Muzycznej w Gorlicach, występ w Zespole Szkół w Sękowej dla konsula RP na Słowacji oraz poetki Wandy Chotomskiej, kiermeszach w Olchowcu i Bartnem; koncerty w Krakowie, Oławie, Wrocławiu, Chojnicach, w okolicach Sanoka, kolędowe koncerty ekumeniczne w Gorlicach, jak również nagranie kolęd dla TVP 3 Kraków. Połączenie dziecięcego żywiołu z dynamiczną, żywą muzyką instrumentalistów zespołu Serencza tworzą niepowtarzalną atmosferę, która udziela się wszystkim słuchaczom. Dla zespołu jest to atmosfera dziecięcej radości i spontaniczności. Zespół od 5 lat prowadzi nauczyciel Mirosław Bogoń
| ||
11 medali na zawodach w Preszowie (SŁOWACJA)
Zwycięstwa, medale i nagrody podczas Memoriału imieniem Stefana Stanislaya w Preszowie (Słowacja) w skoku wzwyż Jakub Kosiba - junior młodszy - złoto Cetnarowicz Anna - młodziczka - złoto Maciej Skrobot - młodzik - złoto Karolina Połeć - dz. starsze - złoto Jarek Chwałyk - dz. starsze - złoto Kudłaty Paulina - młodziczka - srebro Gabriela Gawlik - dz. starsze - srebro Gabriel Tokarz - junior - brąz Damian Chwałyk - jun. mł. - brąz Magdalena Kwarcińska - młodziczka - brąz Korneliusz Lepak - młodzik - brąz 2 lutego 2011 r. w hali sportowej Preszowskiego Unwersytetu odbył się XIX Memoriał im. Stefana Stanislaya w skoku wzwyż. W zawodach uczestniczyła 11 osobowa reprezentacja naszego klubu. Wszyscy zawodnicy zdobyli medale, dyplomy i bardzo chojnie zostali obdarowani przeróżnymi nagrodami rzeczowymi oraz słodyczami. Ustanowiono szereg rekordów życiowych. Szczegóły po ukazaniu się komunikatu. Po zakończeniu zawodów zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów na zasłużoną kolację. Jestem bardzo usatysfakcjonowany wynikami i miejscami moich zawodników, startowaliśmy tu po raz drugi, bardzo ładne zawody i dobra organizacja, przez organizatorów zostaliśmy zaproszeni na następne zawody - powiedział Aleksander Gucwa trener UKS ,,Maraton" Sękowa.
| ||
IV Sesja VI Kadencji Rady Gminy Sękowa.31 stycznia br. w GOK w Sękowej odbyła się kolejna IV Sesja Rady Gminy Sękowa.
Porządek obrad zawierał 22 punkty. Wójt Gminy Pani Małgorzata Małuch dziękując radnym za dojrzałą i odpowiedzialną postawę powiedziała „w życiu jest czas siewu i czas zbierania plonów” dla Gminy Sękowa rozpoczął się czas zbierania plonów inwestycyjnych. Spośród pozostałych uchwał były jeszcze uchwały związane z budżetem a także związane z pracami poszczególnych komisji i ogólnie Rady Gminy. Jak zawsze nie zabrakło czasu na interpelacje i zapytania radnych, na które odpowiedzi udzielała Pani Wójt Małgorzata Małuch. | ||
Koncert kolęd łemkowskich Julii DosznyAudemars Piguet Replica Watches W piękny zimowy dzień ostatniego stycznia 2011 roku, w Szymbarskim Kasztelu, przy wypełnionej po brzegi sali konferencyjnej, odbył się koncert łemkowskich kolęd wykonaniu Julii Doszny z akompaniamentem Mirosława Bogonia (akordeon). Julia Doszna opowiedziała o obrzędach, zwyczajach i obyczajach związanych z łemkowską tradycją świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie z dziećmi należącej do grupy śpiewaczej ,,Wereteno" wykonała piękne kolędy łemkowskie. Następnie piętnastoletni Łukasz Doszna, zagrał na skrzypcach ,,Cichą Noc". Na zakończenie dwugodzinnego koncertu wszyscy zaśpiewali 11 wzrotek (22 wzrotki) kolędy Teofila Lenartowicza pt. ,,Mizerna Cicha" w języku polskim i łemkowskim w przekładzie Pani Julii. Takie wspólne kolędowanie jest cennym i szlachetnym pomysłem, ikoną spontanicznej pobożności i świadectwem tego, jaka naprawdę jest Polska. Bo Polska to jest miejsce, gdzie razem mieszkamy przez stulecia, gdzie rozumiemy się wzajemnie, i gdzie na przekór rozmaitym przejściowym zawichrzeniom potrafimy jednak znajdować wspólny głos, wspólnie podnosić go ku wysokościom betlejemskiej międzynarodowej gwiazdy. Po koncercie, w kuluarach słyszałem bardzo pochlebne recenzie na temat tego koncertu, a sama Julia Doszna tak powiedziała o kolędach: „Towarzyszyły mi one, odkąd pamiętam, a więc od dzieciństwa, i jako dziecko właśnie ukochałam je najbardziej spośród wielu słyszanych i śpiewanych pieśni. Z perspektywy lat nie umiem powiedzieć, czy bardziej czekałam na święta Bożego Narodzenia, bo kolorowa choinka z jabłkami, orzechami, cukierkami i świeczkami, bo w końcu można było najeść się do syta, bo cała rodzina taka przyjazna – czy też dlatego, że mogłam wyśpiewać Jezuskowi moją serdeczną radość. (…) Mam nadzieję, że słuchając tych kolęd każdy odnajdzie w głębokich zakamarkach własnej duszy świąteczne wspomnienie dzieciństwa”.
Julia Doszna to łemkowska pieśniarka, obdarzona ciepłym, przejmującym głosem. Urodziła się w Bielance - małej wsi w Beskidzie Niskim, mieszka i pracuje w Łosiu koło Gorlic. Przy tamtejszej parafii greckokatolickiej prowadzi dziecięcy zespół "Wereteno". Śpiewanie stanowi jej chleb powszedni, jest jej modlitwą i rozmową z ludźmi. Jednocześnie swoimi pieśniami przypomina tradycję i kulturę przodków.
Zobacz relację filmową RTvG - Boże Narodzenie na Łemkowszczyznie. Zobacz relację filmową - Gorlice. tv - Boże Narodzenie na Łemkowszczyznie
| ||
Spotkanie Noworczne 2011W dniu 26 stycznia 2011 r. odbyło się tradycyjnie spotkanie noworoczne organizowane przez Wójta Gminy Sękowa Małgorzatę Małuch oraz Przewodniczącą Rady Gminy Sękowa – Marią Wyżkiewicz. Gośćmi specjalnymi spotkania byli: Barbara Bartuś - Poseł RP, Stanisław Sorys - członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Karol Górski - wicestarosta gorlicki, Karol Tenerowicz - wiceprzewodniczący Rady Powiatu Gorlic, duchowni, radni, sołtysi oraz liczna rzesza przedstawicieli administracji, biznesu i organizacji pozarządowych. Pani wójt przywitała wszystkich zebranych i zaprosiła do obejrzenia prezentacji multimedialnej przygotowanej na tą okazję a ukazującą ubiegłoroczne osiągnięcia w gminie Sękowa. Z prezentacji mogliśmy dowiedzieć się między innymi o tym, że w roku 2010 – wykonano wiele prac na terenie naszej gminy. W swoim wystąpieniu Pani Wójt podsumowała dokonania i plany w działalności inwestycyjnej gminy, sukcesy działalności oświatowej, plany komunikacji i dowozów dzieci i mieszkańców, działalności kulturalnej i świetlicowej, działalności sportowej, działalności organizacji pozarządowych, służby zdrowia.
Wójt Gminy złożyła podziękowania za pracę i działalność na rzecz społeczności sękowskiej.
Następnie Prezesi stowarzyszeń działajacych na terenie gminy złożyli krótkie sprawozdania z dzialalności za rok 2010.
Następnie Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Bogusław Diduch, który tradycyjnie już wystąpił w roli konferansjera poprosił o wystąpienie chóru szkolnego z Sękowej a następnie grupę spiewaczą ,,Razem" Spotkanie miało miejsce na sali gimnastycznej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej. Spotkania tego typu organizowane od 5 lat tradycyjnie w pierwszych miesiącach Nowego Roku mają na celu przedstawienie działań związanych z rozwojem Gminy Sękowa w roku minionym. Gospodarze przygotowali poczęstunek – ciasta własnego wypieku, pięknie udekorowali stoły i salę. W dalszej części spotkania zebrani spędzili swój czas na wspólnych rozmowach, dzieląc się przy okazji swoimi doświadczeniami i planami na przyszłe lata.
Zobacz relację filmową ze spotkania noworocznego w Sękowej.
|