Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   18  19  20  21  22  23  24  25  26   - następna »

Sękowianie świętują 104 rocznicę odzyskania Niepodległości

11 listopada obchodzimy Święto Niepodległości - to data-symbol odrodzenia się państwa polskiego po 123 latach niewoli, dziś w 104 rocznicę odzyskania Niepodległości, rozpoczęły się uroczystości od Mszy św. koncelebrowanej przez proboszcza parafii Sękowa ks. Jacka Piroga i ks. wikarego DominikaŚwiebodę.
Wygłoszonej homilii powiedział dużo na temat patriotyzmu m.in. ,, Narodowe Święto Niepodległości, które czcimy 11 listopada, nawiązuje do wydarzeń sprzed 104 lat, kiedy po ponad stu latach niewoli i zaborów Polacy odbudowali państwo polskie, odzyskali utraconą niepodległość i mogli samodzielnie stanowić o swojej przyszłości państwowej i narodowej. Święto Niepodległości, jak zawsze, jest okazją do wyrażenia naszych patriotycznych uczuć. Jest dowodem pamięci i swoistym hołdem składanym wszystkim tym, dla których wolna i suwerenna Polska to najwyższa wartość. Ostatnimi laty patriotyzm, jako wartość życia indywidualnego i wspólnotowego, przestał być uważany za konieczny dla egzystencji. Zaradność w zaspokajaniu własnych potrzeb i gromadzenia dóbr osobistych, nawet za cenę zniszczenia dobra wspólnego.

Ks. proboszcz wskazywał, że jest wiele postaci, od których można czerpać wzorce zachowań. Jest od kogo w ojczystym domu uczyć się miłości do Ojczyzny. Przywoływał w tym kontekście m.in. różnych pisarzy i przywódców narodu polskiego. O to prośmy dziś gorąco Boga w tym świętym miejscu, w którym nierozerwalnie splotła się miłość Polaków do Boga i rodzinnego kraju."
Po uroczystościach kościelnych, zebrani mieszkańcy naszej gminy na czele z Panem sekretarzem gminy Sękowa Michałem Diduchem, przemaszerowali na cmentarz parafialny pod Pomnik Chrystusa Zmartwychwstałego. Pod pomnikiem wszyscy oddaliśmy hołd bohaterom, którzy przed laty walczyli za naszą Ojczyznę.

Złożono wieniec i zapalono znicze pod pomnikiem, w którym znajdują się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych. Po tej części o godz. 17.30 w sali w GOK w Sękowej, odbyła się uroczysta wieczornica dla licznie zebranej społeczności gminy Sękowej. W bardzo pięknym montażu słowno - muzycznym wystąpiła młodzież ze SP w Sękowej.
Utwory wykorzystane w scenariuszu prezentowanej wieczornicy przypomniały słuchaczom nie tylko historię ojczyzny , ale przede wszystkim kulturę narodową i wielkości czynów ludzi walczących o wolną Polskę, uświadomił wszystkim jak wielką wagę dla ojczyzny miały wydarzenia 11 listopada 1918 roku, to właśnie dzięki nim wszyscy obecnie żyjący możemy funkcjonować w niepodległej Polsce. Po tej części zebrana społeczność zobaczyła 25 min. film dokumentalny o senatorze Władyslawie Długoszu.

Po wieczornicy wszyscy byli poczęstowani żołnierską grochówką i słodyczami, a ze nikomu się do domów nie spieszyło, dalej śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.
Dzisiejsza wieczornica może dla niektórych z nas będzie okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść, my młodzi i starsi Polacy.

Od autora

Obchody Narodowego Święta Niepodległości, są najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca, datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

W tym roku przypada 104-ta rocznica Święta Niepodległości, na naszych domach zawisły flagi państwowe. (choć mogło być ich więcej, myślę ze na kolejnych świętach narodowych będą powiewać na każdym domu)

....a teraz tak przy tej okazji wierszyk dla przedszkolaków i dorosłych

KTO TY JESTEŚ ?
POLAK MAŁY
JAKI ZNAK TWÓJ ?
ORZEŁ BIAŁY
CZYM TWA ZIEMIA ?
MĄ OJCZYZNĄ
CZYM ZDOBYTA ?
KRWIĄ I BLIZNĄ
CZY JĄ KOCHASZ ?
KOCHAM SZCZERZE
A W CO WIERZYSZ ?
W POLSKĘ WIERZĘ
Coś ty dla niej?
Wdzięczne dziecię.
Coś jej winien?
Oddać życie.

Rodzice nauczcie swoje pociechy i przekazujcie dalej!!
Myślę że jest duża grupa osób co ten wierszyk zna, ale ten poniżej zna zapewne mała grupa.

11 LISTOPADA

Dzisiaj wielka jest rocznica -
Jedenasty Listopada!
Tym co zmarli za Ojczyznę,
Hołd wdzięczności Polska składa.

Im to bowiem zawdzięczamy
wolność - polską mowę w szkole.
to, że tylko z kart historii
Poznajemy dziś niewolę.

Uroczyście biją dzwony,
w mieście flagi rozwinięto
i me serce się raduje,
że obchodzę Polski święto

Żołnierzyków mamy dzielnych,
bacznie strzegą granic kraju -
od nas tylko dziś zależy,
aby było nam jak w raju.

Więc o przyszłość walczmy społem,
pod sztandarem z Orłem Białym,
tylko pracą i nauką
przysporzymy Polsce chwały!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

10 listopada br. o godzinie 10.45 w kwaterze Wspólnoty Brytyjskie na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, odbyły się obchody Dnia Pamięci (Remembrance Day) Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej poległych na frontach wszystkich wojen i konfliktów zbrojnych.
W uroczystościach uczestniczył przedstawiciel Ambasady Brytyjskiej, którą reprezentował Pułkownik (Colonel) – Tom Blythe – Królewska Piechota Morska, Attaché Obrony a także I Sekretarz ambasady Australii w Warszawie Pan Kristian Nilsson. Uczestniczyła też delegacja Wojska Polskiego reprezentowana przez Dowódcę 8. Bazy Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice oraz żołnierze z jednostek Garnizonu Kraków.

W uroczystościach na cmentarzu uczestniczyli także przedstawiciele Związków Kombatanckich, harcerze i młodzież ze szkół. Byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i KKSL w Krakowie.
Podczas uroczystości na cmentarzu wspominani byli wszyscy obywatele Wspólnoty Brytyjskiej, którzy oddali życie na morzu, lądzie i w powietrzu w czasie I i II wojny światowej: ,,Pamiętamy także o odważnych żołnierzach Polskich Sił Zbrojnych, którzy ramię w ramie walczyli i ginęli w imię wolności i sprawiedliwości, umierali na swojej ojczystej ziemi oraz za granicą u boku towarzyszy broni pochodzących z państw Wspólnoty Brytyjskiej” , powiedział Tom Blythe

Po okolicznościowych przemówieniach, odbyła się także modlitwa w intencji poległych żołnierzy, przeprowadzona przez ks. por. kapelana z 6 Brygady Powietrznodesantowej i Żandarmerii Wojskowej w Krakowie.
Po oficjalnych uroczystościach nastąpiła ceremonia złożenia wieńców przez przedstawiciela Ambasady Brytyjskiej, Pułkownika (Colonel) Toma Blytha,przedstawiciela Ambasady Australijskiej, żołnierzy Wojska Polskiego, Związki Kombatanckie oraz harcerzy i młodzież szkolną. Wśród gości byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Krakowie, reprezentował: Prezes płk pil. Stanisław Wojdyła oraz Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha.
Asystę wojskową i wartę honorową zabezpieczyły jednostki Garnizonu Kraków.

Dzień Pamięci Wspólnoty Brytyjskiej obchodzony jest na pamiątkę zakończenia I Wojny Światowej tj. 11 listopada. Przyjętym zwyczajem jest, że punktualnie o godzinie 11-tej tego dnia w całej Wspólnocie czczona jest pamięć poległych żołnierzy. Ten dzień nazywany jest również "Poppy Day" w związku z tradycją składania na grobach żołnierzy symbolicznych wieńców z kwiatów maku, mających upamiętnić krwawe walki na polach Flandrii w czasie I wojny światowej.

Warto dodać, że Cmentarz Wojenny Wspólnoty Brytyjskiej bolso louis vuitton imitacion w Krakowie jest największym z trzech cmentarzy wspólnotowych położonych na terenie Polski. Znajdują się na nim groby 500 żołnierzy z następujących państw: Wielkiej Brytanii (343), Kanady (15), Australii (22), Nowej Zelandii (26), Południowej Afryki (50), Indii (2) i z Polski (22). Są tam również trzy mogiły nieznanych żołnierzy, 24 cywili i tablice upamiętniające 2 żołnierzy brytyjskich pochowanych pierwotnie na Cmentarzu Żydowskim Krolenskahta, których groby już nie istnieją. Jest to miejsce spoczynku ludzi, którzy zginęli w różnych obozach jenieckich w Polsce.

Na cmentarzu znajdują się groby lotników z bazy w Brindisi (Włochy), którzy stracili życie w czasie lotów z pomocą dla Powstania Warszawskiego lub podczas bombardowania hitlerowskich Niemiec. Spoczywa tu m.in. siedmioosobowa załoga Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Banicy, którzy zginęli w sierpniu 1944 r.

Symbol czerwonego maku pochodzi z wiersza pt. „Na polach Flandrii” napisanego w czasie I wojny światowej przez wojskowego lekarza, podpułkownika Johna McCrae, w reakcji na śmierć bliskiego przyjaciela. Porównanie kwitnących maków do krwi poległych często pojawiało się w relacjach żołnierzy walczących w 1916 roku nad Sommą. Występuje ono także w polskiej pieśni wojskowej z 1944 roku „Czerwone maki na Monte Cassino”. Wiersz „Na polach Flandrii” (oryginał powyżej) jest przypominany w krajach anglosaskich z okazji Dnia Pamięci. Symbolem tego dnia są czerwone maki (ang. Poppy Day) wpinane w klapy marynarek.

Remembrance Day - Kraków, 10.11.2022 r.
Dzień Pamięci Poległych Żołnierzy Wspólnoty Brytyjskiej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

XXIII Zlot Niepodległościowy ,,Łowczówek 2022”

Na zaproszenie wójta Gminy Pleśna Józefa Knapika i Ryszarda Stankowskiego uczestniczyłem po raz szósty w XXIII Zlocie Niepodległościowym, który odbył się na cmentarzu wojennym (Legionowym) nr 171 w Łowczówku. Dziękując wójtom za zaproszenie Aleksander Gucwa powiedział: ,, Jestem wzruszony i dumny, że mogłem tutaj dzisiaj być. Była to wspaniała uczta duchowa i patriotyczna, jako obywatel oddałem hołd żołnierzom 1 Brygady Józefa Piłsudskiego, którzy tu polegli.”

W samo południe 6 listopada 2022 r. o godz. 11.00 rozpoczęła się koncelebrowana polowa msza św. w intencji Ojczyzny i poległych Legionistów Polskich w Łowczówku.
W części oficjalnej uroczystości, odśpiewano hymn państwowy, były przemówienia zaproszonych gości, apel pamięci oraz salwa honorowa w wykonaniu wojskowej kompanii z 6 Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa Złożono wieńce, wiązanki kwiatów i zapalono znicze. List okolicznościowy skierował Prezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, który również oddał hołd legionistów poprzez złożenie wieńca. List odczytała Pani Poseł Anna Pieczarka.
Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością zaproszeni goście m.in.: Wiceminister Edukacji i Nauki - Senator Prof. Włodzimierz Bernacki, Posłanka Anna Pieczarka, Poseł Wiesław Krajewski, Poseł Piotr Sak

Na cmentarzu zgromadziło się około 1000 mieszkańców okolicznych miast, miasteczek i wiosek, przybyło około 50 pocztów sztandarowych z całego powiatu tarnowskiego, by w ten sposób udowodnić po raz kolejny, że patriotyzm dla nas to nie puste słowa bez pokrycia! To nasza miłość do ojczyzny, to nasze czyny, to nasza obecność i pamięć o tych, którzy polegli za naszą wolność! Stojąc w zadumie przy mogiłach Legionistów wyobrażaliśmy sobie Bitwę pod Łowczówkiem, która rozegrała się w dniach 22-25 grudnia 1914 roku, jak smutne i tragiczne musiały być dla polskich legionistów Święta Bożego Narodzenia, które przyszło im obchodzić w ponurych okopach. Danina krwi, którą wtedy złożono przyczyniła się do odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 1918 roku.

Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, przy ognisku śpiewano pieśni legionowe, kosztowanie wojskowej grochówki.
Uroczystość była zorganizowana w sposób profesjonalny a prowadzenie jej przez wice wójta pana Ryszarda Stankowskiego było najwyższej klasy! DZIĘKUJEMY!

Bitwa pod Łowczówkiem

Potyczka stoczona na wzgórzach i w lasach Łowczówka rozegrała się w dniach od 22 do 25 grudnia 1914 r. Najbardziej zaciekłe walki przyszło stoczyć w sam dzień Wigilii. Zaczęło się od tego, że 21 grudnia wojska rosyjskie rozbiły Austriaków w Pleśnej, Łowczówku i Łowczowie. Było to poważne zagrożenie dla armii austriackiej, której dwa skrzydła stykały się właśnie w tym rejonie. Dla ratowania sytuacji ściągnięto z Nowego Sącza I Brygadę Legionów Polskich, która odpoczywała tam po niedawnej bitwie pod Limanową. Oddziałami dowodził podpułkownik Kazimierz Sosnkowski. Brygada otrzymała rozkaz: odbić i utrzymać utracone przez armię austriacką pozycje, czyli dwa wzgórza w Łowczówku i Łowczowie. 22 grudnia, po trzygodzinnej walce, zdobyto wzgórze w Łowczówku, zaś nazajutrz - kolejne. Zaczęły się jednak kontrataki rosyjskie na świeżo utracone pozycje.

Nadszedł dzień Wigilii. Strzały nie tylko nie milkły, ale w dodatku legioniści musieli stoczyć zupełnie niepotrzebną walkę. Błędnie przekazany rozkaz spowodował, że wycofali się z zajętych pozycji, a po wyjaśnieniu nieporozumienia musieli je zdobywać ponownie. Tymczasem na niebie wschodziły gwiazdy. W oczach pojawiały się łzy wzruszenia na wspomnienie rodziny. A w okopach za opłatek i całą wieczerzę wigilijną musiał starczyć ocalony suchar albo kromka chleba. Jak podaje legionowa legenda, z polskich okopów popłynęła melodia kolędy. Ustały rosyjskie karabiny, a Polacy z drugiej strony barykady podchwycili pieśń. Wojna na chwilę zamilkła...

25 grudnia I Brygada wycofała się w kierunku Wróblowic i Zakliczyna. Nie odeszli jednak wszyscy. Pod Łowczówkiem na zawsze pozostało 128 poległych legionistów, 342 odniosło rany, a kilkunastu dostało się do niewoli. Była to jedna z najcięższych i najkrwawszych bitew, jakie stoczyła I Brygada Legionów Polskich w 1914 roku. O jej znaczeniu w historii Polski może świadczyć fakt, że nazwę Łowczówek i datę bitwy umieszczono na tablicy pamiątkowej przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Atmosferę tej niepowtarzalnej wojennej Wigilii przedstawił żołnierz II batalionu 5 Pułku Piechoty Legionów Gustaw Gryf Łowczowski w wierszu:

Świerki wokoło ogromne,
we mgle Łowczówek tonie.
Słowa rozkazów – kolędą:
Strzelać! Przechodzą pole !
Gwizd kul muzyką świąteczną,
jęczą zranione świerki.
Ranni wołają pomocy.
W Twe Imię — Boże Wielki!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

78. rocznica rozformowania Batalionu „BARBARA” 16 pp. Armii Krajowej w Lichwinie

23 października 2022 r. w lesie na granicy wsi Lichwin i Rychwałd odbyła się pierwsza część uroczystości upamiętniająca rozformowanie Batalionu "Barbara" 16pp. Armii Krajowej Ziemi Tarnowskiej. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, wójt Pleśnej Józef Knapik powitał zaproszonych gości, przedstawił historię rozformowania 16 pp. AK ,,Barbara” i podziękował wszystkim za udział w tych uroczystościach.
Zaproszeni goście w swoich wystąpieniach wspominali działalność partyzancką batalionu w tym rejonie oraz o takich żołnierzach jak Władysław Białas ps. "Boruta" i Władysław Pluta ps. "Sęk", którzy w tym miejscu ponieśli tragiczną śmierć.

Apel pamięci, wzywający bohaterów batalionu "Barbara" oraz żołnierzy imiennych i bezimiennych, którzy oddali swe życie za Ojczyznę, odczytał zastępca wójta gminy Pleśna Ryszard Stankowski, odpowiadali harcerze ze szkoły podstawowej w Pleśnej. Pod obeliskiem złożono wiązanki kwiatów.

Po tej części o godzinie 11.00 w kościele parafialnym w Lichwinie, przy udziale pocztów sztandarowych, odprawiona została msza święta w intencji żołnierzy Armii Krajowej i innych bohaterów walczących o wolną Polskę. Nabożeństwo koncelebrował ks. proboszcz Jan Kwarciński oraz ks. Zbigniew Wolak, w której to uczestniczył m.in. Wiceminister Edukacji i Nauki – Senator Włodzimierz Bernacki, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pani Urszula Augustyn, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Stanisław Bukowiec i Poseł - Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Ostatnim punktem obchodów było uroczyste podniesienie flagi Rzeczypospolitej Polskiej na maszcie ufundowanym w ramach projektu ,,Pod biało – czerwoną” na placu Centrum Pamięci Narodowej w Lichwinie. Całość uroczystości prowadził z-ca Wójta Gminy Ryszard Stankowski. Chwała Bohaterom! Cześć ich pamięci!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Ogólnopolska „Senioralia 2022” w Warszawie

W dniu 28.09.2022 roku seniorzy z gminy Sękowa, Dobra, Niedźwiedź oraz miasta Mszana Dolna wraz z opiekunami i Mirosławem Witkowskim wystąpili z koncertem galowym w ramach Ogólnopolskiej Gali Seniora „Senioralia 2022” połączonej z obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Starszych na Stadionie PGN Narodowym w Warszawie jako reprezentacja Małopolski .

Było to wydarzenie przygotowane przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach którego swoją twórczość artystyczną przedstawiały osoby biorące udział m.in w programach wsparcia takich jak „Senior +” , „Aktywni+”. Do Warszawy przyjechało około 600 seniorów z całej Polski. Dla seniorów z Małopolski była to przygoda życia podczas której, mogli pokazać swoje umiejętności artystyczno-wokalne, które nabyli w czasie warsztatów w ramach projektu „ Mocart kontra Sinatra Aktywizacja Integracyjna przez sztukę” prowadzonego przez Mirosława Witkowskiego.

Sam występ był olbrzymim przeżyciem, lekko stresującym ale dzięki niestandardowemu i oryginalnemu poprowadzeniu koncertu przez Mirosława Witkowskiego dającym wiele radości i satysfakcji.
W trakcie wyjazdu do stolicy w dniu 27.09.2022 dzięki życzliwości Pani poseł Anny Paluch seniorzy mieli możliwość zwiedzenia Sejmu, zapoznania się z fragmentem historii Rzeczpospolitej, poczuć atmosferę świata polityki.

Wyjazd do stolicy byłby niemożliwy gdyby nie życzliwość darczyńców , którzy wsparli finansowo wyjazd seniorów . W tym miejscu w imieniu seniorów, swoim własnym i organizatorowi Stowarzyszeniu Muzyka Świata Akord dziękuję za w/w, w szczególności Panu Dominikowi Wojtasowi Wiceprezesowi w P.U.P.H. OTECH sp. z o.o. w Gorlicach, Panu Józefowi Legutko Nadleśniczemu Nadleśnictwa Gorlice, Panu Grzegorzowi Nosalowi oraz Zarządowi Spółdzielni Socjalnej „Czystość” w Sękowej.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ