Wystawa fotografii ,,Kapelusze mają duszę" |
5 ChyżoGranie w Krzywej
W sobotnie popołudnie 4 września 2022 r. o godz. 15.00 obok Chyży u Hani w Krzywej, odbyło się 5 ChyżoGranie czyli spotkanie z muzyką – poezja śpiewana i tradycyjne pieśni łemkowskie.
W trakcie koncertu można było skorzystać z pieczenia kiełbasek przy ognisku jak również zakosztować przysmaki z kuchni Chyży Hani, było stoisko z rękodziełem a dla dzieci przejażdżki konne. Licznie zgromadzona publiczność gromkimi brawami oklaskiwała występujące zespoły. Hudacy Zespół w roku 2018 był „świadkiem” narodzin Chyży Hani. Tak jak kiedyś wędrowni muzykanci ze wszystkich zakątków Karpat, Hudacy chcą zatrzymać brzmienia, klimat i charakter pieśni, które wykonują w różnych językach. Wędrują, koncentrując na łemkowskich watrach, na spotkaniach z kulturą łemkowską oraz na wszelkich imprezach, które kultywują i dbają o zachowanie tradycji i kultury ludowej w oryginalnych pieśniach. „Hudacy” to anielski głos Anny Kwas, akordeon i śpiew Jarka Mazura (także błyskotliwe opowiastki na temat śpiewanych historii), kontrabas Kuby Augustyna, skrzypce Sylwi Gołębiewskiej. Wszystkiego najlepszego
Zespół przyjechał z Bydgoszczy, powstał pod koniec lat osiemdziesiątych, więc…oj dużo tego wędrowania było. A tym razem jest to Beskid Niski. Obecny skład zespołu to, jak napisali- „prawie jak sprzed lat”: Justyna Rzeźnikowska (śpiew, perkusja), Beata Łapicka (śpiew), Maciej Rzeźnikowski (śpiew, gitara), Grzegorz Bielawski (śpiew), Tomasz Keszkowski (harmonijka, gitara, śpiew), Iwo Jankowski (gitary, śpiew), Sławek Szymeczko (gitara).
|
W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników Halifaxa w Krzywej-Banicy
W poniedziałek 29 sierpnia 2022 r. w kościele p.w. NMP w Krzywej, rozpoczęły się uroczystości związane z 78. rocznicą zestrzelenia polskiej załogi z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia, bombowca Halifax, który niósł pomoc walczącej Warszawie. Samolot został zestrzelony 28 sierpnia 1944 r w rejonie Banicy/Krzywej w gminie Sękowa, pow. Gorlice.
Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz małopolski, powiatu, lokalnych samorządów, księża, kombatanci, Wielka Loża Narodowa Polski, przedstawiciele grup rekonstrukcji historycznej, harcerze, leśnicy, mieszkańcy gminy Sękowa i powiatu gorlickiego, a przede wszystkim rodziny poległych lotników. Po mszy św. zabrały głos Panie Posłanki: Urszula Nowogórska i Elżbieta Zielińska a Aleksander Gucwa odczytał list przesłany przez Panią Poseł Barbarę Bartuś. Następnie zabrał głos Sekretarz UG w Sękowej Pan Michał Diduch oraz Przew. Rady Gminy Pan Bogusław Moroń – wszyscy wypowiadali się o bohaterskiej śmierci Polskich Lotników, którzy nieśli pomoc walczącej Warszawy. Następnie Aleksander Gucwa, prowadzący uroczystość, nawiązał do tragicznej śmierci polskiej załogi a osobom i organizacjom najbardziej zaangażowanych w organizację uroczystości na przestrzeni ostatnich lat wręczył książki o 1586 ESP pt. ,,Powroty Znad Domu” Krzysztofa Mroczkowskiego.
Następnie delegacje udały się pod pomnik 7 polskich lotników w przysiółku Banica, wysłuchano Hymn Lotników, płk pil. Stanisław Wojdyła przeprowadził Apel Poległych a następnie złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem. Poczty sztandarowe wystawili:
1. SSLW RP Kraków –Zbigniew Kolega, płk. Szczepan Kurpisz, Kazimierz Sacha Dziękuję serdecznie przybyłym mediom a w szczególności Panu Maciejowi Trybusowi z Regionalnej Telewizji Gorlickiej, który co roku jest z nami jako wolontariusz! Dziękuję telewizji Gorlice.tv i Panu Darkowi Duranowi. WIEŃCE I WIĄZANKI KWIATÓW ZŁOŻYLI:
1. Wiązankę kwiatów złożyła Pani Poseł Urszula Nowogórska Po złożeniu kwiatów organizator zaprosił wszystkich na lotniczą grochówkę, w nowo wybudowanym ośrodku narciarstwa klasycznego w Krzywej. Nieco historii Wieczorem 27 sierpnia 1944 r. załoga ppor. pil. Kazimierza Widackiego wystartowała z Brindisi (Włochy) na swoje piąte zadanie. Wystartowała na wypożyczonym samolocie HP Halifax FS-P w składzie: kpt. nawigator Franciszek Omylak , ppor. pilot Kazimierz Widacki , ppor. bombardier Konstanty Dunin - Horkawicz , ppor. strzelec pokładowy Tadeusz Mroczko , sierżant mechanik pokładowy Wilhelm Balcarek, sierżant radiooperator Jan Ożga i sierżant strzelec pokładowy Józef Skorczyk. Załoga należała do 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, która niosła pomoc dla Powstania Warszawskiego. Zadanie bojowe wykonali, zrzucili 10 pojemników i 10 paczek z bronią, amunicją, lekarstwami itp. Zginęli w drodze powrotnej, ich samolot został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec Ju-88 nocą z 27 na 28 sierpnia 1944 r. na granicy Banicy z Krzywą w Beskidzie Niskim. Od wybudowania nowego pomnika w 2009 r. co roku odbywają się uroczystości patriotyczno - religijne, na które serdecznie zapraszam!
|
ZESPÓŁ "WSPAK" KONCERTUJE W CERKWI W BARTNEM
W niedzielne popołudnie 28 sierpnia o godz. 15:00 w cerkwi greckokatolickiej w Bartnem, odbył się koncert zespołu "Wspak". W tym pięknym koncercie znalazły się pieśni paraliturgiczne, pieśni łemkowskie i ukraińskie, aranżowane do instrumentów. Początki zespołu „Wspak” były czysto wokalne. Z potrzeby wzbogacenia harmonii oraz poszerzenia środków wyrazowych z biegiem czasu dołączone zostały instrumenty smyczkowe takie jak: skrzypce, wiolonczela, suka biłgorajska, fidel płocka czy wspak. Ten ostatni, autorstwa Andrzeja Króla, przypominający wyglądem wiolonczelę jednak zbudowany „na wspak” regułom lutniczym, zainspirował artystki do przyjęcia słowa „Wspak” na nazwę zespołu. Dwoistość znaczeniowa idealnie oddaje charakter i sposób bycia zespołu: „To krok w odwrotną stronę do ciągłego biegu po muzyczną doskonałość, o którą każda na swój sposób walczy od wielu lat. Wspak to nasza ucieczka od ćwiczeń i presji w coś, co tworzy muzykę od początku jej istnienia - w miłość do słuchaczy i siebie nawzajem”. Aleksandra Pura – Absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ukończyła wydział Dyrygentury Chóralnej Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej oraz wokalistykę jazzową. Laureatka wielu konkursów wokalnych. Adrianna Maria Kafel - Absolwentka studiów magisterskich w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie wiolonczeli (prof. Dorota Imiełowska), fideli kolanowych (prof. Maria Pomianowska) oraz wiolonczeli barokowej (prof. Teresa Kamińska). Występowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy na wielu koncertach w kraju i za granicą. Laureatka licznych konkursów kameralnych.
|
Kacper Malisz zwyciężył w prestiżowym konkursie skrzypcowym!Nasz krajan pochodzący z Męciny Małej, gmina Sękowa, Kacper Malisz został zwycięzcą prestiżowego, międzynarodowego konkursu dla skrzypków i skrzypaczek Seifert Competition! Dodatkowo Kacper otrzymał specjalną nagrodę dla najlepszego polskiego skrzypka wręczoną przez Europejskie Centrum Muzyczne Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Kacper wielu osobom może być znany z Kapeli Maliszów z Męciny Małej. Serdecznie gratulujemy! Seifert Competition odbywa się od 2014 roku, a obecna edycja jest piątą. W zmaganiach wzięli udział uczestnicy z Polski, Francji, Portugalii, USA i Brazylii, a oceniało ich międzynarodowe jury, w którym znalazły się takie sławy jak Miroslav Vitouš, Mark Feldman i Michał Urbaniak. Kacper Malisz (ur. 03.10.1999)
Skrzypek, kompozytor. Poprzez tradycje rodzinne głęboko związany z muzyką tradycyjną. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku 8 lat. Od 13 roku życia czynnie koncertuje i jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych instrumentalistów polskiej sceny folkowej. Jego muzyka to swego rodzaju próba nowoczesnego spojrzenia na muzykę ludową, z jednoczesnym zachowaniem jej tradycyjnego rdzenia. To przykład jak z ekstatycznych tematów mazurkowych, transowych oberków i szalonych polek, można stworzyć muzykę współczesną, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Oprócz działalności jako lider rodzinnego zespołu pracował z takimi artystami i zespołami jak m.in: Atom String Quartet, Krzesimir Dębski, Michał Tokaj, Michał Barański, Krzysztof Ścierański, Jan Smoczyński. Wielokrotnie nagradzany przez najważniejsze festiwale i czasopisma, takie jak festiwal Nowa Tradycja (trzykrotnie), magazyn Songlines (czterokrotnie). Wraz z autorskim trio koncertował w Malezji, Niemczech, Portugalii, Estonii, Finlandii, Wlk. Brytanii, Irlandii, Czechach, Danii, Belgii, na Ukrainie, Węgrzech, Słowacji. Obecnie student klasy skrzypiec Mateusza Smoczyńskiego, na wydziale Jazzu i World Music UMFC w Warszawie. |