Newsy:

znalezionych: 1378 na 276 stronach
« poprzednia -   21  22  23  24  25  26  27  28  29   - następna »

W Sękowej powstała nowa kapliczka domkowa

Sękowa malowniczo położona wieś w dolinie rzeki Sękówki, na granicy Pogórza i Beskidu Niskiego. To tu w jej centralnej części na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej 977 z drogą lokalną prowadzącą do Urzędu Gminy w Sękowej, powstała w tym miesiącu (marzec) nowa kapliczka domkowa. Kapliczka zlokalizowana jest w ogrodzie Pana Łukasza Basisty a fundatorami jest Joanna, Majka i Łukasz Basista. Projektantem tej ,,małej architektury sakralnej” jest artysta Waldemar Hübner a wykonawcą Pan Czesław Janik. Część drewniana o wysokości ponad 2 m, stoi na 60 cm cokoliku z kostek betonowych. W środku kapliczki znajduje się figura Matki Bożej Niepokalanie Poczęta w postawie wyprostowanej, ręce opuszczone ku dołowi, lekko odchylone na bok. Stopy depczą węża. Figurka ta od lat 80-tych ubiegłego wieku znajdowała się w półkoliście wykończonej wnęce wykonanej w ścianie budynku dawnego domu katechetycznego, który stał w miejscu nowej kapliczki.

Od autora:

Dziękuję fundatorom nowo wybudowanej kapliczki za ubogacanie miejsca i tradycji w której przyszło nam żyć. Dziś nie sposób wyobrazić sobie polskiej wsi, ale i polskiego miasteczka bez tych aktów wiary naszego społeczeństwa.
Zapraszam państwa do podążania Szlakiem Kapliczek i Krzyży Przydrożnych Gminy Sękowa. Chcę w ten sposób pokazać mieszkańcom historie, które kryją się tuż za progiem ich domów, jako wspaniałe dzieła małej architektury miejscowych rzemieślników. To nasza teraźniejszość, historia, świadectwo wiary, jak również kultura i tradycja.

ZAPRASZAM - kliknij


**************************** Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają figurkę wnękową w domu katechetycznym - 30.12.2008 r.

Muzyczna mieszanka czterech kultur, czyli I Międzynarodowa Biesiada w Ropicy Górnej

Przygotowania do I Międzynarodowej Biesiady trwały od kilku miesięcy. Gospodarzami wydarzenia byli uczestnicy zajęć wokalnych, które prowadzone były właśnie w Ropicy Górnej. Wspierali ich członkowie grupy Razem z sękowskiego ośrodka kultury. Jako, że biesiada kojarzy się przede wszystkim z muzyką, podczas spotkania było jej bardzo dużo.

Ideą muzycznego przedsięwzięcia, któremu szefował Mirosław Bogoń, było zabranie gości w podróż po kulturach, które mamy na wyciągnięcie ręki – pogórzańskiej, łemkowskiej, ale także cygańskiej i żydowskiej. Warsztaty wokalne były okupione ciężką pracą – wiadomo, nie każdy urodził się śpiewakiem, wiele nut wymagało dopracowania, doszlifowania, przetrenowania. Choć nie zawsze było lekko – wszak Mirosław Bogoń uczniom, mimo ich dojrzałego wieku nie pobłażał – wszyscy przychodzili na zajęcia z chęcią. Stąd i efekty – pewność głosu, gromki śpiew, ale też dystans do siebie. Nie było widać cienia tremy – dominowała szczerość, która przełożyła się na taką samą atmosferę.

Do wymienionych kultur nawiązywały nie tylko nuty, ale też elementy kulinarne. Na stołach pojawił się więc czosnek, chleb, prołzioki, cebula. O tym, jak niegdyś celebrowano spotkania w pogórzańskich czy łemkowskich rodzinach, opowiadali uczestnicy Biesiady.
Źródło: gorlice.naszemiasto.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Demonstracja poparcia dla Ukrainy na Rynku w Gorlicach

Na gorlickim Rynku, o godzinie 18.00 odbyła się demonstracja poparcia dla Ukrainy, wszyscy zgromadzeni pokazali, że jesteśmy solidarni! Były pokazane pokojowe transparenty oraz symboliczne "światełka pokoju".
Kolejny już raz na gorlickim rynku spotkali się wszyscy, którzy mówią stanowcze i głośne NIE dla rosyjskiej agresji na Ukrainie. Tegoroczny 8 marca na długo pozostanie w pamięci. Jeszcze kilka tygodni temu snuliśmy plany obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza, ale wszystko zmieniło się 24 lutego, gdy rozpoczęła się agresja Rosji na Ukrainę. Od niemal dwóch tygodni nasze główne działania skupione są wokół pomocy tym, którzy uciekają przed wojną. Gorliczanie bardzo mocno się w nie włączyli, a dzisiaj przyszli na rynek by jeszcze raz dobitnie powiedzieć Stop Szaleństwu Wojny.

Jeszcze przed koncertem rozpoczęła się zbiórka datków do puszek. Oczywiście z myślą o pomocy dla walczącej Ukrainy. Choć ostatecznie z racji zbyt silnych podmuchów wiatru nie udało się postawić balonu na uwięzi, który za dowolną wrzutkę do owych puszek miał zabrać chętnych na krótką podróż w przestworza, to i tak nie brakowało takich, którym wystarczyło samo wejście do kosza.
Koncert rozpoczął się od piosenki doskonale znanej „Uciekali, uciekali, uciekali” z musicalu Metro miało dzisiaj szczególne i bardzo symboliczne znaczenie. Zaśpiewał też Tomasz Sztaba ,,Dziwny jest ten świat" z repertuaru Czesława Niemena. Publiczność słuchała w skupieniu, potoczyło się wiele łez wzruszenia.

W koncercie wzięli udział: Wielopokoleniowa Grupa Teatralna „Plemię” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim, wraz z Gorlickim Centrum Kultury oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Gorlicach, Gminna Młodzieżowa Orkiestra z Brunar pod batutą dyrygenta Romana Korbicza oraz Chór Cantores Carvatiani z Gorlic.

Wystąpili wspaniali muzycy: Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala, Rafał Boniśniak i Rafał Belczyk
Koncert w sposób profesjonalny poprowadziła Monika Babula.

Podczas koncertu odbyła się także zbiórka na rzecz ofiar tego konfliktu, zorganizowana przez Gorlicki Klub Seniora a obok gorlickiej sceny stały stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Uście Gorlickie. Cały dochód ze sprzedaży oferowanych przez nich produktów, zasili cel zbiórki.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

„Jesteśmy z Wami

- Slava Ukraini!”

Gminny Dzień Kobiet i Mężczyzn w Gospodzie Magurskiej

Jak co roku w gminie Sękowa obchodzony jest „Gminny Dzień Kobiet”. W tym roku uroczystość odbyła się w niedzielę 06 marca br., w restauracji ,,Gospoda Magurska” w Małastowie.
Na zaproszenie Pani Wójt Gminy Sękowa Małgorzaty Małuch oraz Dyr. Gminnego Ośrodka Kultury Pani Iwony Tumidajewicz, przybyło ponad 100 mieszkanek i mieszkańców naszej gminy, przedstawicieli różnych grup i zawodów, społeczniczek działających na rzecz naszej gminy.

Prowadzący duet damsko – męski: Iwona Tumidajewicz i Marek Czarnota przywitał zaproszonych gości a następnie uroczystość rozpoczęły życzenia dla wszystkich złożone m.in. przez Wójt Małgorzatę Małuch.
Po oficjalnych uroczystościach rozpoczął się koncert zespołu Czarno - Czarni. Skrupulatnie dobrany, wyjątkowy repertuar.Wykonali oni swoje utwory, przywołując w tym trudnym czasie niejeden uśmiech na twarzach uczestników.
Zespół w podziękowaniu za występ otrzymał gromkie brawa. Koncert zakończył się dwoma bisami i owacjami na stojąco, co niewątpliwie świadczy o jego kunszcie i oryginalności.

Podczas koncertu miała miejsce zbiórka na cele pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, za co serdecznie dziękujemy współorganizatorowi: Parafii NMP w Małastowie.
Na zakończenie wszystkie kobiety otrzymały piękne, czerwone goździki ora uściski od panów z zespołu i nie tylko, które dopełniły słów uznania. Cały występ zyskał ogromny aplauz, rozbawiona widownia żywo reagowała na grę aktorów. Było wspaniale!!!
W miłej atmosferze przy kawie i ciastku można było oderwać się od codziennych trosk i problemów.
Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy włączyli się w organizację imprezy dla kobiet i mężczyzn! Dziękuję wszystkim obecnym za przybycie i aktywny udział w spotkaniu. Życzę wszystkim Paniom, tego co najpiękniejsze, aby każdego dnia mężczyźni celebrowali kobiecą wyjątkowość.

PS

Od autora - ,, „Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami”

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

8 MARCA - DZIEŃ KOBIET