Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracyjna przez Sztukę”17 września 2022 r. o godz. 17.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej odbył się Koncert „Mozart kontra Sinatra – Aktywizacja integracja poprzez Sztukę” w którym to uczestniczył Mirosław Witkowski oraz grupa seniorów z gminy Sękowa, uczestnicząca warsztatach twórczych. Ten golden goose imitazioni wspaniały koncert w sobotnie popołudnie na zawsze pozostanie w naszej pamięci. Gratuluję wykonawcom i osobom, którzy przygotowali koncert. Wkrótce cały zespół będzie koncertował w Warszawie. ŻYCZYMY SUKCESÓW!!
|
W 78. rocznicę uczcili pamięć poległych lotników brytyjskich.W miejscowości Niecew w pobliżu Lipnicy Wielkiej i Wojnarowej w gminie Korzenna, pow. Nowy Sącz, Młp, 5 sierpnia 1944 r. zestrzelony został brytyjski samolot Halifax FS-S (JP-162) ze 148 Dywizjonu Specjalnego Przeznaczenia, który bazował na lotnisku w Brindisi - Włochy. Powracający wówczas po dokonaniu zrzutu w okolicy Miechowa dla żołnierzy AK samolot Halifax został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Pilot James Girvan McCall i dwóch strz. pokł. załogi: sgt Clifford Aspinall i sgt John Frederick Cairney Rea zginęło, czterech pozostałych - F/O Phillip James Anderson (RCAF), Sgt Robert Orlando Peterson (RCAF), Sgt Alan Jolly i Sgt Walter Charles Underwood – zdołało wyskoczyć z samolotu na spadochronach i dzięki pomocy mieszkańców oraz partyzantów zdołało się uratować. W 1945 r. wrócili do Wielkiej Brytanii. 15 września br. o godz. 14.00 w Lipnicy Wielkiej obok pomnika lotników rozpoczęły się uroczystości związane z 78. rocznicą tragicznego lotu brytyjskiego samolotu Halifax, który został zestrzelony w miejscowości Niecew. W uroczystościach uczestniczyli: Rosemary Edmeads , córka poległego pod Wojnarową lotnika brytyjskiego oraz płk Tom Blythe , attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce. Tegoroczne obchody wydarzenia, które oficjalnie celebrowane jest na terenie gminy od 2018 roku, miały wyjątkowy charakter. Obok Rosemary Edmeads i jej męza Roberta, uczestniczył w nich także Tom Blythe, attaché obrony Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce oraz Mateusz Małodziński, wicewojewoda małopolski, Radna Sejmiku Młp. Jadwiga Wójtowicz, starosta powiatu limanowskiego Mieczysław Uryga , wicestarosta nowosądecki Antoni Koszyk, wójtowie gmin: Słopnice, Nawojowa i Grybów, radni Rady Powiatu Nowosądeckiego Franciszek Kantor i Piotr Ogorzałek , a także przewodniczący Rady Gminy Korzenna Szymon Semla oraz radni Rady Gminy Korzenna. Nie zabrakło także przedstawicieli szkół i instytucji gminnych oraz mieszkańców.
Odegrano hymn Polski i Wielkiej Brytanii ,odbyły się przemówienia okolicznościowe, odczytany został Apel Pamięci i złożono kwiaty pod pomnikiem. Następnie w nowo odrestaurowanym dworze tuż koło pomnika odbyło się sympozjum naukowe. Płk Tom Blythe opowiedział o Polsko - Brytyjskiej współpracy podczas II wojny światowej w oparciu o slajdy. Po tej części wręczono pamiątkowe medale, po czym nastąpił poczęstunek.
|
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej Marii Kotarby i Leny Mańkowskiej w Owczarach.
W dniu 8 września 2022 r., w Owczarach, gmina Sękowa, pow. Gorlice, nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na ścianie dzwonnicy przy cerkwi/ kościele pw. Opieki Matki Bożej w Owczarach. Michał Diduch - Sekretarz UG w Sękowej, przywitał wszystkich zaproszonych gości, po czym aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej Marii Kotarby w 115 rocznicę jej urodzin dokonali: Małgorzata Małuch – wójt gminy Sękowa, Jan Kotarba – wójt gminy Rytro, Jan Kotarba – bratanek Mari Kotarba i Aleksander Gucwa – organizator uroczystości. Odczytany został okolicznościowy list od Pani Poseł Urszuli Nowogórskiej i dr Macieja Korkucia - Naczelnik Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa przy IPN w Krakowie. W uroczystości uczestniczyła liczna Rodzina Marii Kotarby, mieszkańcy Gorlic, Owczar, Siar i Sękowej, młodzież szkolna z Sękowej i Siar wraz z wychowawczyniami i dyrektorami szkół. Poczty sztandarowe wystawiła OSP Sękowa i SP Siary. Po części oficjalnej odprawiona została msza św. za dusze śp. Marii Kotarby, Leny Mańkowskiej i wszystkich więźniów, którzy zginęli w hitlerowskich obozach zagłady podczas II wojny światowej. Po mszy św. na grobie Marii Kotarby w Owczarach, wójt gminy Sękowa, Sekretarz UG w Sękowej i Przew. Rady Gminy Sękowa Bogusław Moroń złożyli wiązankę kwiatów i zapalono znicz, w imieniu Burmistrza Bobowej wiązankę kwiatów złożył Aleksander Gucwa, kwiaty złożył także wójt Rytra. Po tej części uroczystości, odbył się poczęstunek w budynku OSP w Owczarach a przy kawie i ciastku nastąpiła projekcja filmu dokumentalnego w realizacji Pana Aleksandra Gucwy pt. ,,Mateczka z Auschwitz 1907 – 1956” – ,,Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata” Na zakończenie Pani Ewa Rączkowska sąsiadka ,,Mateczki” opowiedziała historię powojenną naszej bohaterki! Pani wójt podziękowała wszystkim za uczestnictwo i przekazała bardzo miłe i ciepłe słowa pod moim adresem, za zorganizowanie uroczystości i realizację filmu dokumentalnego. Wszyscy obecni otrzymali płytki z nagranym filmem.
|
NARODOWE CZYTANIE 2022
Ogólnopolska Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. To już 11. edycja Narodowego Czytania w ramach którego Para Prezydencka zaprasza do wspólnego czytania. W naszej gminie Sękowa, Akcja Narodowego Czytania odbyła się po raz czwarty. Organizatorem był GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Sękowej, prowadziła dyr. GOK Pani Iwona Tumidajewicz W czytaniu wzięli udział: Jadwiga Wójtowicz – Radna Sejmiku Młp. Małgorzata Małuch – Wójt Gminy Sękowa, Michał Diduch – sekretarz UG w Sękowej, ks. Dominik Świeboda - wikary parafii Sękowa Renata Karwat – Dyr. SP w Siarach, Małgorzata Mentel – Gminna Biblioteka w Sękowej,Agnieszka Tenerowicz - nauczycielka j. polskiego w Sekowej,Grzegorz Nosal – dyr. Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Sękowej , Krystyna Prokop – emerytowana naucz. SP w Siarach, Beata Śliwa – Radna Gminy Sękowa, Joanna Moroń – nauczycielka, Katarzyna Tokarz – sołtys Ropicy Górnej, Maria Szurek – nauczycielka, Zofia Rowińska – emerytowana Sekretarz UG w Sękowej i Piotr Jasion – współwłaściciel Karpackiej Majsterni Ziół. Przekaz tekstu został wzbogacony przez dobiegającą w tle muzykę filmową wykonaniu Mirosława Bogonia, śpiew wykonała Julia Doszna.
Na zakończenie pani Wójt wszystkim podziękowała, wyrażając nadzieję na spotkanie w następnym roku a Karpacka Majsternia Ziół dla wszystkich obecnych serwowała przeróżne herbatki ziołowe i smaczne pieczywo oraz ciasto!
|
Jubileuszowy koncert 25-lecia łemkowskiego zespołu folkowego SERENCZA !Wieczorem 4 września 2022 r. w Bielance odbył się uroczysty koncert zespołu Serencza (Szczęście). Okazją do świętowania było 25 lat istnienia tego wspaniałego muzycznego zespołu. Zespół powstał w 1997 roku z inicjatywy Romana Korbicza, Piotra Kwoki i Mirosława Trochanowskiego. Przez wiele lat grania w składzie zespołu pojawiło się wiele osób, min. Łukasz Dembski, Demko Trochanowski, Jakub Dziubyna, Anna Drejowicz, Sławomir Trochanowski, Marta Korbicz, Halina Czerhoniak, Joanna Michniak, Anna Hończak, Mirosław Kawa, Daniel Gałczyk, Susanna Jara.
Przez 25 lat zespół Serencza zachwycał widzów swoimi twórczymi koncertami. Są to stare czasem zapomniane łemkowskie piosenki w nowych aranżacjach jak i własne kompozycje autorskie. Od ćwierć wieku w "Serenczy" gra artysta muzyk MIROSŁAW BOGOŃ, który także komponuje i aranżuje utwory.
Po koncercie Goście składali im życzenia tak, jak się to robi wobec przyjaciela, dobrego kumpla czy sąsiada. Szczerze, prawie wszyscy z upominkami. Tym bardziej więc magiczne dźwięki niosły się po okolicznych polach, lasach i wzgórzach całej Łemkowszczyzny. Muzycy pamiętali o śp. Ani Drejowicz, która również śpiewała z Serenczą, minutą ciszy uczczono jej pamięć. Gdy z głośników popłynął jej śpiew, muzycy nawet nie starali się ukryć łez. Na zakończenie koncertu wszyscy zaśpiewali Mnohaya Lita i Sto Lat !
|