Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   212  213  214  215  216  217  218  219  220   - następna »

Mieszkańcy Małastowa nie chcą drugiej nazwy

Ponad dwie trzecie mieszkańców Małastowa opowiedziało się przeciwko wprowadzeniu dwujęzycznej nazwy ich miejscowości. Łemkowski odpowiednik to Małastił.

Na niedzielne spotkanie w remizie przyszło ponad 130 osób, z czego 92 sprzeciwiły się zmianom, 42 głosujących było na „tak". Mieszkańcy mieli odpowiedzieć na pytanie, czy zgadzają się na wprowadzenie dodatkowej nazwy miejscowości w języku łemkowskim. Referendum pokazało, że porozumienie pomiędzy mieszkańcami jest niełatwe - spotkanie przebiegło w nieprzyjemnej atmosferze. Podziały pomiędzy narodowościami są silne. Po ogłoszeniu wyniku, rozległy się brawa wśród zebranych na sali Polaków.

- Tyle zła zrobili! - rozległy się krzyki zebranych. Niewiadomo kto i do kogo zawołał. Można się tylko domyślać. Zakończenie spotkania dobitnie pokazało rozłam pomiędzy mieszkańcami. Z wyniku zadowoleni byli w większości Polacy, mniej Łemkowie. - Wybory były demokratyczne. Nic na to nie poradzimy. Trzeba się pogodzić z ich wynikiem. Szkoda tylko, że lokalne autorytety nie chcą mówić, że Łemkowie nie są zagrożeniem, tylko sąsiadami - mówił na niedzielnym spotkaniu Emil Hojsak, sekretarz Zjednoczenia Łemków w Gorlicach.

W niedzielnym głosowaniu w Małastowie wzięło udział 137 z 317 mieszkańców. Wielokrotnie trzeba było uspokajać zebranych. - Jest to ważna chwila w życiu naszej społeczności. Proszę więc o spokój - apelowała Małgorzata Maluch, wójt gminy Sękowa. W głosowaniu mógł wziąć udział każdy mieszkaniec sołectwa Małastów, który posiadał dowód osobisty. Bez dokumentów również można było decydować, ale ktoś z mieszkańców musiał potwierdzić, że dana osoba mieszka we wsi.

Zgodnie z ustawą z 6 stycznia 2005 roku o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym istnieje możliwość wprowadzenia nazewnictwa geograficznego w językach mniejszości. Do 30 kwietnia w Polsce było 534 miejscowości, które mają dwujęzyczną nazwę. Wprowadzenie takiego rozwiązania jest możliwe wtedy, gdy w danej miejscowości mniejszość stanowi 20 procent ludności. Tam, gdzie nie ma spełnionego tego wymogu, również istnieje możliwość wprowadzenia nazwy w innym języku. Wymaga to jednak społecznych konsultacji, których zasady i tryb określa rada gminy.

Obecnie jedynie Bielanka w naszym powiecie ma dwujęzyczną nazwę. Jednak spory pomiędzy mieszkańcami nie ustają. Ktoś regularnie niszczy talicę z łemkowską nazwą wsi. Kolejne miejscowości czekają na decyzje. Źrodło ,,Gazeta Gorlicka"

II Powiatowy Konkurs Ekologiczny dla uczniów szkół podstawowych.

Dnia 19 maja 2010 r. uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Sękowej brali udział w II Powiatowym Konkursie Ekologicznym w Szalowej pod hasłem „Formy ochrony przyrody w Polsce”. Wśród uczestników byli przedstawiciele z 11 szkół powiatu gorlickiego ( drużyny 4 – osobowe). Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIa i VIb: Oliwia Małuch, Justyna Rachowicz, Sylwia Czech i Kamil Białoń oraz nauczycielka przyrody Gabriela Kołotyło.

Uczniowie rozwiązywali test wiedzy, malowali plakat przedstawiający walory parków narodowych oraz zmagali się z częścią praktyczną. Zadania konkursowe były na wysokim poziomie, mimo to uczniowie naszej szkoły doskonale sobie poradzili zdobywając II miejsce w powiecie gorlickim. Szkoła otrzymała w nagrodę wieżę stereo i dyplom, a uczniowie wartościowe nagrody indywidualne.

Relacja filmowa - II Powiatowy Konkurs Ekologiczny w Szalowej - kliknij

Gminne Obchody Roku Chopinowskiego

Uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 maja 2008 r. ustanowiono rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.
,,Fryderyk Chopin (1810-1849), jeden z największych artystów w historii polskiej kultury, najwybitniejszy polski kompozytor, a także czołowy pianista i przedstawiciel muzyki okresu romantyzmu na świecie. Nazywany bywa poetą fortepianu. Choć należy do najchętniej granych kompozytorów muzyki fortepianowej, jego dzieła wymagają od wykonawcy znakomitego warsztatu i wirtuozerii. U źródeł jego twórczości leży wielka wrażliwość artystyczna oraz umiejętność czerpania wzorców z polskiej muzyki ludowej. Fryderyk Chopin to twórca, który odegrał wyjątkową rolę w kształtowaniu naszej świadomości narodowej. W roku 2010 przypada dwusetna rocznica urodzin tej wybitnej postaci. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu Jego dorobku artystycznego dla dziedzictwa narodowego i światowego, ogłasza rok 2010 Rokiem Fryderyka Chopina.”

Doceniając wagę twórczości słynnego kompozytora, Urząd Gminy w Sękowej i Zespół Szkół w Siarach zorganizowały gminną uroczystość, upamiętniającą osobę twórcy i artysty. Główne uroczystości odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej: o godz 9 dla uczniów , a o godz 17 dla całej społeczności. Witając gości p. wójt Małgorzata Małuch podkreśliła rolę muzyki Chopina dla polskiej kultury, a następnie złożyła podziękowania nauczycielom Zespołu Szkół w Siarach, p. Ludmile Lorczyk, Małgorzacie Markowicz i Mirosławowi Bogoniowi, którzy zaangażowali się w przygotowanie gminnych uroczystości.

W programie znalazły się: widowisko słowno-muzyczne „Spotkanie z Chopinem”, przygotowane wg autorskiego scenariusza M. Markowicz przez szkolne kółko teatralne i chór Zespołu Szkół w Siarach pod kierunkiem wymienionych nauczycieli i prezentacja multimedialna „Śladami Chopina” autorstwa M. Markowicz. Drugą część wypełnił minirecital utworów F. Chopina w wykonaniu podopiecznych p. Andrzeja Miedzy ze szkoły muzycznej w Nowym Sączu: Jana Horwatha, który zagrał Mazurka d-moll i Cantabile, Konrada Gawrona – Walc cis-moll i Nokturn f-moll oraz znanego wszystkim rodzimego muzyka Mirosława Bogonia z Preludium e-moll. Piękną dekorację pomogli przygotować pracownicy GOK-u. Wszystkim obecnym popołudnie spędzone z Chopinem dostarczyło wielu wzruszeń, ale także wzbogaciło wiedzę o kompozytorze.

Relacja filmowa - Gminne Obchody Roku Chopinowskiego - kliknij

Gminne Obchody Roku Chopinowskiego - kliknij

Termomodernizacja ośrodka zdrowia w Sękowej

W gminie Sękowa ruszyły prace związane z termomodernizacją obiektów użyteczności publicznej. W szybkim tempie postępują prace związane z termomodernizacją przy budynku ośrodka zdrowia. Swój wygląd zmienią także Dom Ludowy w Sękowej i Siarach, remiza w Owczarach, świetlica w Męcinie Małej i Wielkiej, w Bartnem oraz Ropicy Górnej.

- W trakcie realizacji są przetargi na termomodernizację Domu Ludowego w Sękowej i Siarach. W obu obiektach planujemy wymianę dachu oraz ogrzewania. Zaczęliśmy od ośrodka zdrowia. Wymieniamy stolarkę. W zakres prac wchodzi również odwodnienie i osuszenie obiektu oraz jego oświetlenie. Do końca czerwca powinniśmy skończyć z pracami przy tym obiekcie - informuje Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

W następnej kolejności będą wykonywane prace termomodernizacyjne przy remizie OSP w Owczarach, świetlicy w Ropicy Górnej, Bartnem oraz Męcinie Małej i Wielkiej.

- Część prac przy tych obiektach zostanie przeniesiona na następny rok. W najbliższych miesiącach rozpoczniemy realizację projektu związanego z odnową centrów wsi Siary i Sękowa. Inwestycje będą wykonywane z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jesteśmy już po przetargach i myślę, że do końca sierpnia zarówno centrum Sękowej, jak i Siar ulegnie dużym zmianom. W ramach projektu planujemy wykonanie parkingów, oświetlenia, chodników. Zmodernizowana zostanie też droga w centrum Sękowej oraz teren wokół Domu Ludowego - wyjaśnia Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, (pod) Żródło:,,Gazeta Gorlicka"

XVIII Gminny Konkurs Recytatorski

19 maja 2010 w Zespole Szkół w Siarach odbył się XVIII Gminny Konkurs Recytatorski. Przez lata zmieniała się jego formuła, a od kilku lat został powiązany tematycznie z obchodami roku ogłoszonego przez Sejm Rzeczypospolitej. Bieżący rok został zadedykowany wielkiemu polskiemu pianiście Fryderykowi Chopinowi, dlatego uczniowie przygotowali do recytacji wiersze poświęcone Jego osobie i twórczości. Jak mówią organizatorki p. Ludmiła Lorczyk i Małgorzata Markowicz ,celem konkursu było m.in. uczczenie Roku Fryderyka Chopina oraz dostrzeganie przez uczniów wpływu muzyki na literaturę.

W konkursie wzięło udział 13 recytatorów ze szkół podstawowych i 12 z gimnazjów. Komisja w składzie : Katarzyna Grochowska, Dominika Kubala, Zofia Belczyk ustaliła następujące wyniki:

-w kategorii szkół podstawowych:
I m. Klaudia Rakoczy VI b, ZSz-P w Sękowej, op. Beata Wierzbicka
II m. Justyna Czyszczoń V, ZSZ w Siarach, op. Małgorzata Markowicz
III m. Sylwia Łabno V a, ZSZ-P w Sękowej, op. Agnieszka Tenerowicz
Wyróżnienia-Patryk Zagórski V b, ZSZ-P w Sękowej, op. A. Tenerowicz i Sylwia Roman VI, ZSZ w Siarach, op. L. Lorczyk;

- w kategorii gimnazjów:
I m. Sylwia Rakoczy I a, ZSZ-P w Sękowej, op.B. Wierzbicka
II m. Agnieszka Kiełtyka III, ZSz w Siarach, op. Ludmiła Lorczyk
III m. Martyna Majkrzak ZSz-P w Sękowej, op. B. Wierzbicka.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrody książkowe, ufundowane przez Urząd Gminy w Sękowej. Rozdanie nagród odbyło się 21 maja , podczas uroczystej akademii poświęconej wielkiemu kompozytorowi w ramach gminnych obchodów Roku Fryderyka Chopina.