Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   224  225  226  227  228  229  230  231  232   - następna »

XXXII Sesja Rady Gminy Sękowa

19 listopada br w Sali Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej odbyła się kolejna sesja Rady Gminy Sękowa. Wśród zaproszonych gości był V – ce Przewodniczący Rady Powiatu Pan Karol Tenerowicz, który w swoim wystąpieniu dał po raz kolejny wyraz temu jak bardzo leżą mu na sercu drogi powiatowe na terenie naszej gminy.

Porządek obrad zawierał 22 punkty, z czego 14 to projekty uchwał. Wspomniane projekty dotyczyły bardzo różnych dziedzin, a mianowicie: zmian w projekcie budżetu, ustalenia stawek podatków na rok 2010, programu współpracy Gminy Sękowa z organizacjami pozarządowymi na rok 2010, przystąpienia do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Sękowa w miejscowościach Ropica Górna i Bartne. Najwięcej emocji wzbudził projekt uchwały w sprawie uchwalenia statutu Uzdrowiska Wapienne Radni z Wapiennego i Męciny Wielkiej mieli zastrzeżenia, co do obszaru Strefy A.

Po długiej dyskusji i wyjaśnieniach składanych przez Sekretarza Gminy Panią Zofię Rowińską a także przez inspektora budownictwa Panią Marię Mop udało się wypracować kompromis, który pozwolił na przyjęcie w/w projektu uchwały, 13 głosów za i 2 głosy wstrzymujące.

Ważnym punktem tej sesji była informacja Dyrektora Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Pana Bogdana Diducha na temat realizacji zadań oświatowych za rok szkolny 2008/2009. Tego rodzaju informacja składana była radzie gminy po raz pierwszy.

Interpelacje radnych dotyczyły dróg powiatowych.

Zamiast na dach kościółka,trafiła do złodzieja

Cerkiew w Krzywej jest uboga a jej dach wymagał remontu Złodzieje nie szanują jednak żadnej świętości. Nieznani sprawcy ukradli blachę miedzianą przenaczoną na remont dachu cerkwi w Krzywej. Świątynia od lat nie była remontowana. Do wnętrza w czasie deszczu lała się woda, konieczna była wymiana pokrycia dachu i wiele innych prac remontowych. Ksiądz doktor Paweł Romanowski pozyskał środki na remont cerkwi m.in. z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i z funduszu kościelnego.

Mieszkańcy Krzywej od dawna myśleli o remoncie i od kilku lat gromadzili środki. Uzbierali prawie 30 tys. złotych. To bardzo duża suma, biorąc pod uwagę fakt, że wieś jest mała.
- Byłem w szoku, gdy dowiedziałem się o kradzieży. Zabrano ponad jedną trzecią rolki, czyli około stu kilogramów. Złodzieje rozwalili dzwonnicę i ukradli blachę. Zgłosiłem to policji. Nie zroblii tego parafianie, oni włożyli tyle sercai środków wremont kopuły. Kopułę udało się odrestaurować, blacha była potrzebna na dalszy remont. Proszę wszystkich o pomoc. Jeżeli ktoś ma infomacje, to proszę przekazać je policji - apeluje ksiądz Romanowski.

Poprzez ten portal prosimy wszystkich o zainteresowanie tą niecodzienną kradzieżą, a wszelkie informacje prosimy tą drogą nadsyłać.
Za ,,Gazetą Gorlicką"

Obchody 91 rocznicy NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI w Sękowej


Obchody 91 rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczęły się od Mszy św. celebrowanej przez proboszcza parafii Sękowa ks. Janusza Kurasza. Wygłoszonej homilii powiedział m.in. ,, Narodowe Święto Niepodległości, które czcimy 11 listopada, nawiązuje do wydarzeń sprzed 91 lat, kiedy po ponad stu latach niewoli i zaborów Polacy odbudowali państwo polskie, odzyskali utraconą niepodległość i mogli samodzielnie stanowić o swojej przyszłości państwowej i narodowej. Święto Niepodległości, jak zawsze, jest okazją do wyrażenia naszych patriotycznych uczuć. Jest dowodem pamięci i swoistym hołdem składanym wszystkim tym, dla których wolna i suwerenna Polska to najwyższa wartość. O to prośmy dziś gorąco Boga w tym świętym miejscu, w którym nierozerwalnie splotła się miłość Polaków do Boga i rodzinnego kraju."

Po uroczystościach kościelnych zebrani licznie mieszkańcy naszej gminy na czele z Pania wójt Małgorzatą Małuch przemaszerowali na cmentarz parafialny pod Pomnik Chrystusa Zmartwychwstałego. Przemarsz otwierała orkiestra dęta, która wykonywała utwory patriotyczne, za nią maszerowały Poczty Sztandarowe składające się z druchów Ochotniczej Straży Pożarnej w Sękowej oraz poczet sztandarowy PSL z Siar. Pod pomnikiem wszyscy oddaliśmy hołd bohaterom, którzy przed laty walczyli za naszą Ojczyznę.

Odegrano Hymn Narodowy, złożono wieniec i zapalono znicze pod pomnikiem, w którym znajdują się prochy żołnierzy z różnych pól bitewnych.

Po tej części w sali w GOK w Sękowej, odbyła się uroczysta wieczornica dla licznie zebranej społeczności Sękowej. Pan Damian Markowicz przedstawił sylwetki wybitnych polityków - patriotów pochodzących z naszych terenów m.in. przedstawił Aleksandra Skrzyńskiego z Zagórzan, Władysława Długosza z Siar i Bolesława Wieniawę Długoszowskiego z Bobowej .
W bardzo pięknym montażu słowno - muzycznym wystąpiła młodzież oraz zespół śpiewających Pań i Panów ,,Razem" przy GOK, cały ten program został przygotowany przez Pana Kazimierza Halucha i Mirosława Bogonia.

Utwory wykorzystane w scenariuszu prezentowanej wieczornicy przypomniały słuchaczom nie tylko historię ojczyzny , ale przede wszystkim kulturę narodową i wielkości czynów ludzi walczących o wolną Polskę, uświadomił wszystkim jak wielką wagę dla ojczyzny miały wydarzenia 11 listopada 1918 roku, to właśnie dzięki nim wszyscy obecnie żyjący możemy funkcjonować w niepodległej Polsce.

Po wieczornicy wszyscy byli poczęstowani żołnierską grochówką i słodyczami, a ze nikomu się do domów nie spieszyło, dalej śpiewaliśmy pieśni patriotyczne.

Dzisiejsza wieczornica może dla niektórych z nas będzie okazją do refleksji na temat tego, jacy jesteśmy, czego pragniemy, dokąd w życiu chcemy zajść – my młodzi i starsi Polacy.

Od autora

Obchody Narodowego Święta Niepodległości, są najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć. Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

W tym roku przypada 91-ta rocznica Święta Niepodległości, szkoda że na naszych domach tak nielicznie zawisły flagi państwowe.

Święto Niepodległości w Sękowej

Nowy dach na kościele w Sękowej

Dobiegły prace renowacyjne świątyni rzymskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Józefa Oblubieńca w Sękowej. Znikły już drewniane rusztowania niezbędne do remontu dachu. Pierwszy etap prac przy dachu kościelnym rozpoczęto jeszcze na wakacjach, starą, zniszczoną blachę, którą pokryty był dach świątyni, zastąpiła miedziana, wymieniono też, zniszczoną więź dachową. W roku przyszłym będzie remontowana duża wieża a w następnym etapie odnowienie murów ceglanych.

Prace finansowane są w części z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Ochrona Zabytków. O dotację z tego programu ubiegały się zabytkowe świątynie w Łosiu, Hańczowej i Libuszy. Łączna suma dotacji wyniosła ponad 1,4 miliona złotych. Parafia w Sękowej wnioskowała o 670 tysięcy złotych dotacji, a otrzymała 600 tysięcy. To pozwoliło na pokrycie dużej części wydatków związanych z remontem.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Wywieś Flagę Państwową RP


Już jutro będziemy obchodzić Narodowe Święto Niepodległości, które jest najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu).

W tym roku przypada 91-ta rocznica Święta Niepodległości, apel do wszystkich mieszkańców, aby na naszych domach licznie zawisły flagi państwowe.

Wójt Gminy Sękowa

z a p r a s z a

na uroczystości z okazji

Święta Odzyskania Niepodległości,

które odbędą się w dniu

11 listopada 2009 r. (środa)

w Sękowej.

Program uroczystości:

* godz.15:00 - uroczysta Msza św. za Ojczyznę w Kościele Parafialnym pw. św Józefa w Sękowej

* po Mszy św. przemarsz na Cmentarz Parafialny i złożenie wiązanki kwiatów pod Figurą Zmartwychwstałego Chrystusa

* godz.16:30 - uroczysta akademia w sali GOK w Sękowej poświęcona rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Po akademii zapraszamy na grochówkę z żołnierskiego kotła

Serdecznie zapraszamy !