Noworoczne spotkanie w Bodakach
,,Babciu, Dziadziu – kocham Was” pod takim hasłem 13 stycznia 2010 roku odbyło się spotkanie noworoczne dla seniorów wsi Bartne i Bodaki. Zorganizowała je Szkoła Filialna w Bodakach wraz z Radą Sołecką wsi Bartne i Bodaki przy aprobacie Urzędu Gminy w Sękowej.
Na tę uroczystość przybyła Sekretarz Gminy Zofia Rowińska, Dyr. Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Pan Bogusław Diduch, ks. proboszcz Mirosław Cidyło oraz sołtysi w/w wsi.
Na uroczystość przybyło sporo seniorów wraz ze swymi kochającymi wnukami.
Uczniowie z klas 0 - III przedstawili okolicznościowy program artystyczny w języku polskim i łemkowskim, który został przygotowany przez Lidię Gerhardt, Marię Kretowicz i Marię Cidyło - nauczycielki miejscowej szkoły.
Noworoczne spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, a śpiew kolęd w obu językach był wspaniałym dopełnieniem całości.
Babcie i Dziadkowie mile spędzili czas podziwając swoich najmłodszych artystów.
|
XXXV Sesja Rady Gminy Sękowa
12 stycznia br. odbyła się kolejna, ale pierwsza w 2010 roku Sesja Rady Gminy Sękowa.
Najważniejszym punktem porządku obrad była uchwała budżetowa.
Planowane dochody budżetu na rok 2010 to kwota 17 028 920,77 zł
Wydatki to kwota 22 700 969,29 zł. Różnica między tymi dwoma kwotami to deficyt budżetowy, który zostanie pokryty z zaciągniętych pożyczek i kredytów. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że zaciągnięte kredyty i pożyczki obciążą budżety Gminy w kolejnych latach, ale nie sposób jest dziś nie skorzystać z możliwości sięgnięcia po środki unijne na realizację inwestycji, które po pierwsze są oczekiwane przez mieszkańców gminy (wodociągi, kanalizacja, odnowa centrów wsi i.t.d) a po drugie przyczynią się do gospodarczo – ekonomicznego rozwoju Gminy Sękowa
Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowali wszyscy radni.
W przyjętym budżecie bardzo poważnie ograniczono wydatki bieżące z powodu koniecznych oszczędności a także z uwagi na nowelizację ustawy o finansach publicznych, która nakazuje zachowanie równowagi budżetowej.
Spośród trzech pozostałych uchwał jedna zasługuje na szczególne wyróżnienie; na jej mocy Gmina Sękowa przystąpi do realizacji Projektu pn. ,,Integracja seniorów”, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Ma to być Klub Seniora przy GOK w Sękowej. Żeby stać się członkiem tego Klubu należy spełnić tylko 2 warunki: trzeba być mieszkańcem Gminy Sękowa i mieć ukończone 60 lat. Zapisy od m –ca lutego br.
W pozostałych punktach porządku obrad radni zgłaszali interpelacje, wnioski i zapytania.
Obejmowały one szeroki wachlarz spraw; dotyczyły między innymi: zawieszonych kursów autobusów, odśnieżania dróg, utylizacji azbestu, oświetlenia ulicznego itp.
|
Wkrótce rozpocznie się montaż wyciągu na Magurze Mał.
Dobre wieści dotarły do nas z początkiem roku ze spółki Ski Park Magura. Wszystko wskazuje na to, że nowi gospodarze stoku uporali się z wszelkimi administracyjnymi procedurami i niebawem rozpocznie się montaż nowego wyciągu krzesełkowego, który dla Ski Park Magura produkuje słowacka firma Tatrapoma.
- Rzeczywiście jeszcze w tym tygodniu mam spotkać się z przedstawicielem firmy, by uzgodnić terminy montażu poszczególnych urządzeń wyciągu. Kiedy dokładnie prace będą realizowane, zależy od wielu czynników, m.in. od tych atmosferycznych - powiedział nam Zbigniew Warzecha, prezes Ski Park Magura.
Do tej pory wykonano ogrom prac widocznych głównie na papierze, ale bez tego inwestycja nie ruszyłaby.
- To ogromny sukces, że po roku działania spółki udało się zakończyć procedury administracyjne, które zwykle w takich przypadkach trwają dwa, trzy lata. Mieliśmy utrudnione zadanie, bo inwestycja znajduje się w obszarze Natura 2000. Na szczęście w walce o rozwój bazy turystycznej w regionie mieliśmy wielu sprzymierzeńców w tym Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, Starostwo Powiatowe i Lasy Państwowe - powiedziała nam Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.
Udziałowcy spółki podkreślają, że tylko w pierwszym roku jej pracy udało się zwielokrotnić majątek. Z niewiele ponad miliona złotych na początku, jej kapitał sięga obecnie już 5,5 miliona złotych, a na tym jeszcze nie koniec prac inwestorskich.
- Budowa nowego wyciągu to ogromne przedsięwzięcie finansowe, szczególnie że przyszło nam je realizować w dobie kryzysu gospodarczego. Od roku w spółce mamy jedynie wydatki, z oczywistych względów przychodów nie ma. O skali przedsięwzięcia świadczy choćby sam koszt zakupu wyciągu przekraczający milion euro. Na razie trwają intensywne prace, by wyciąg ruszył jeszcze w tym sezonie, tak jak zapowiadaliśmy, by nasi dotychczasowi i przyszli klienci mogli zweryfikować ofertę i zaplanować kolejne sezony na Magurze - dodał Zbigniew Warzecha.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni, że udało nam się pozyskać tak wiarygodnych inwestorów znanych ze swych przedsięwzięć w kraju i za granicą. W końcu są właścicielami najnowocześniejszej w Polsce stacji narciarskiej w Świeradowie. Wreszcie po wielu latach marazmu i na Magurę przychodzi nowa jakość. Jestem głęboko przekonana, że rozwój spółki wpłynie na turystyczną przyszłość regionu - dodała Małgorzata Małuch. (ani)
Zródło: ,,Gazeta Gorlicka"
|
Gminę Sękowa czeka bum inwestycyjny
Z Małgorzatą Małuch, wójtem gminy Sękowa, rozmawia Marek Podraża
Z jakimi największymi problemami będzie musiała zmierzyć się gmina Sękowa w przyszłym roku?
Na pewno problemem jest napięty plan inwestycyjny, ponieważ rok 2010 będzie kryzysowy w finansach gminy, gdyż spodziewamy się zdecydowanie niższych wpływów z podatków. Z roku na rok wzrastają również wydatki bieżące gminy związane z utrzymaniem infrastruktury komunalnej Dlatego w przyszłym toku będziemy musieli „zacisnąć pasa".
Jakie inwestycje zostaną wykonane w 2010 roku?
Naszą gminę czeka bum inwestycyjny. Planujemy rozpoczęcie wielu ważnych dla społeczności lokalnej inwestycji. Największym zadaniem inwestycyjnym, jest pierwszy etap budowy wodociągu dla Sękowej. Mamy również szansę na rozpoczęcie budowy kanalizacji w Małastowie. Na wiosnę na pewno ruszą prace związane z odnową centrum Siar i Sękowej. Planuj emy również modernizację terenu wypoczynkowo--rekreacyjnego w Ropicy Górnej. Przeprowadzimy też termomodernizację siedmiu gminnych świetlic. Planujemy również oddanie do użytku Punktu Informacji Turystycznej w Siarach. W drugim półroczu 2010 roku powinny rozpocząć się prace związane z realizacją zadania rozbudowy infrastruktury uzdrowiskowej w Wapiennem-Zdroju.
Z realizacją jakich inwestycji może być problem?
Rewaloryzacja otoczenia zabytkowego, drewnianego kościoła w Sękowej wymaga jeszcze uzgodnień z Ministerstwem Kultury i konserwatorem zabytków. Na wszystkie inne zadania posiadamy kompletną dokumentację i stosowne uzgodnienia środowiskowe, więcej problemów formalnych już nie przewidujemy. Natomiast część z tych zadań wymaga jeszcze ostatecznej decyzji na finansowanie.
Jaki będzie deficyt budżetowy?
Wydatki budżetu na rok 2010 planujemy na około dwudzieścia dwa miliony złotych. W tym zaplanowane zostały wymienione inwestycje. Budżet zamyka się deficytem około czterech milionów dwustu tysięcy złotych, co daje zadłużenie gminy na poziomie około dwudziestu ośmiu procent. Mając doświadczenie z poprzednich lat, mam też nadzieję, że po rozstrzygnięciu przetargów na wykonawstwo, kwota deficytu znacznie się zmniejszy. Korzystając z okazji, składam najlepsze życzenia świąteczne wszystkim mieszkańcom gminy.
Tekst ,,Gazeta Gorlicka"
|