Newsy:

znalezionych: 1379 na 276 stronach
« poprzednia -   25  26  27  28  29  30  31  32  33   - następna »

Zapomniany artysta Antoni Hybel

4 grudnia 2021 r. w oficynie dworskiej przy Kasztelu w Szymbarku, odbyła się autorska wystawa dokumentacyjno - fotograficzna Bogdana Klimczyka, obejmująca eksponaty ze zbiorów prywatnych i muzealnych.
Wystawa „Zapomniany Artysta Antoni Hybel” to część projektu, który realizowany jest od 2018 roku. Przybliżenie sylwetki tego niedocenionego i zapomnianego Artysty jest w pewnym sensie naszym obowiązkiem. Głównym celem tej wystawy jest przedstawienie Antoniego Hybla przez pryzmat całej historii jego życia. Opierając się o dostępne materiały, wspomnienia osób, opracowania i publikacje, fotografie archiwalne i rodzinne pamiątki, prezentując w miarę możliwości część prac Artysty ze zbiorów prywatnych i muzealnych przedstawiona została postać Artysty w szerszej perspektywie nie tylko przez pryzmat jego twórczości plastycznej.

Wystawa z pewnością pobudziła do refleksji, analizy i wielu komentarzy. W trakcie wystawy odbyła się projekcja trzech filmów oraz panel dyskusyjny, na którym poruszone zostały tematy związane z historią życia Artysty i jego twórczością.
Przygotowanie tej wystawy nie było łatwe, wymagało czasu, wytrwałości i ciężkiej pracy. Wszystkim, którzy zaoferowali pomoc i swoją pracę oraz osobistym zaangażowaniem przyczynili się do realizacji tej wystawy serdecznie dziękuję. Bez wsparcia i pomocy wielu osób tej wystawy po prostu by nie było. Nie zacierajmy naszej historii, zapominając o przeszłości, patrząc jedynie w przyszłość i żyjąc teraźniejszością. Nasze życie jest ciągiem wydarzeń z przeszłości i choć przeszłość nie dotyczy nas bezpośrednio jest w pewien sposób częścią naszego życia – powiedział Bogdan Klimczyk

Wystawa obejmuje:

Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pani Barbary Klehr-Haberka
Eksponaty ze zbiorów prywatnych Pana Tadeusza Deca
Eksponaty z Muzeum Regionalnego „Gryf” z Szymbarku
Dokumenty, fotografie, przedmioty ze zbiorów rodzinnych spadkobierców po Antonim Hyblu
Materiały archiwalne i dokumenty udostępnione przez polskie archiwa i instytucje kultury
Fotografie prac i miejsc związanych z Antonim Hyblem autorstwa Bogdana Klimczyka

Wystawa będzie otwarta do 15 grudnia 2021 - Kasztel w Szymbarku

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”

3.12.2021 na Hali Sportowej w Kobylance odbył się Barbórkowy Mityng w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza”. Zawody te zostały zorganizowane przez Uczniowski Klub Sportowy w Kobylance dzięki wsparciu finansowym Gminy Gorlice i przy współudziale Szkoły Podstawowej w Kobylance. Mając na uwadze duże zainteresowanie skokiem wzwyż wśród dzieci i młodzieży, dysponując nową pełnowymiarową Halą Sportową oraz korzystając z wieloletnich doświadczeń klubów sportowych Maraton Sękowa i ULKS Lipinki działacze UKS Kobylanka postanowili zaoferować kolejną halową imprezę sportową na terenie Powiatu Gorlickiego.

Zawody odbyły się w 4 kategoriach wiekowych – dzieci młodszych, dzieci starszych, młodzików oraz juniorów dla dziewcząt i chłopców. W dzisiejszej rywalizacji wzięło udział ponad 100 zawodników i zawodniczek z 9 szkół naszego powiatu – szkoły podstawowe z Sękowej, Siar, Pagorzyny, Krygu, Szymbarku, Kobylanki, MZS nr 6 Gorlice oraz ze szkół średnich I Liceum Ogólnokształcące i ZSZ Gorlice.

Po zaciętej rywalizacji stojącej na wysokim poziomie wyniki poszczególnych kategorii wyglądają następująco:

Dzieci młodsze dziewcząt

1. Ciszczonik Julia Sękowa – 120 cm 2. Babiś Gabriela Lipinki – 120 cm 3. Ludwin Wikoria Kryg – 115 cm

Dzieci młodsze chłopców

1. Barczyk Karol Siary – 135 cm 2. Wenc Kamil Lipinki – 125 cm 3. Radzik Jan Kobylanka – 120 cm

Dzieci starsze dziewcząt

1. Galas Martyna Sękowa – 135 cm 2. Galas Wiktoria Sękowa – 135 cm 3. Chyczewska Ismena Kobylanka – 135 cm

Dzieci starsze chłopców

1. Wójcik Daniel Lipinki – 150 cm 2. Świerzowski Kacper Lipinki – 150 cm 3. Kmiecik Miłosz Pagorzyna – 145 cm

Młodziczki

1. Pałys Zuzanna Sękowa – 137 cm 2. Luksa Laura Kobylanka – 130 cm 3. Cucura Daria Sękowa – 125 cm

Młodzicy

1. Ołpiński Patryk Sękowa – 155 cm 2. Gotfryd Kacper Pagorzyna– 155 cm 3. Rusyn Oliwier Kryg – 150 cm

Klub UKS ,,MARATON" Sękowa podczas I Barbórkowego Mityngu w skoku wzwyż „O Lampę Naftową Ignacego Łukasiewicza” zdobył 6 medali, w tym 4 złote, jeden srebrny i brązowy! BRAWO!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Józef Gucwa z Bobowej finalistą konkursu Nagroda POLIN 2021!

30 listopada br. po raz siódmy została wręczona Nagroda POLIN przyznawana przez Muzeum Historii Żydów Polskich osobom aktywnie działającym na rzecz ochrony pamięci o historii polskich Żydów. Spośród 102 zgłoszeń z całej Polski kapituła konkursu wyłoniła 6 finalistów w tym Józef Gucwa z Bobowej.
W tym roku kapituła konkursu stanęła przed niezwykle trudnym wyborem finalistów spośród ponad 100 zgłoszeń, których poziom był bardzo wyrównany. W gronie nominowanych znaleźli się ludzie, którzy działają z potrzeby serca lub poczucia misji, wkładając w to mnóstwo energii, czasu, a często również własnych środków finansowych. Nasi tegoroczni finaliści są bardzo różni, ale łączy ich jedno: mimo przeciwności działają na rzecz zachowania dziedzictwa polskich Żydów, stawiając opór wobec obojętności i zapomnienia - powiedział Radosław Wójcik, kierownik konkursu Nagroda POLIN 2021.

Laureatem konkursu Nagroda POLIN 2021 został Dariusz Popiela, działacz Sądeckiego Sztetla, autor projektu "Ludzie, nie liczby", w ramach którego na cmentarzach upamiętniane są z imienia i nazwiska ofiary Holocaustu. Zwycięzca konkursu otrzymał 20 000 złotych.

Podczas finału konkursu, który odbył się w Muzeum POLIN oraz w mediach społecznościowych instytucji, przyznano również wyróżnienia. Otrzymały je Urszula Antosz-Rekucka z Mszany Dolnej, Urszula Rybicka z Wrocławia oraz Inga Marczyńska, działająca w Małopolsce i na Podkarpaciu. Każda z wyróżnionych otrzymała nagrodę finansową w wysokości 10 000 złotych.

W gronie tegorocznych finalistów konkursu znaleźli się również: Marek Chmielewski z Orli i Józef Gucwa z Bobowej. Finaliści otrzymali nagrody finansowe w wysokości 5 000 złotych. W imieniu Pana Józefa Gucwy nagrodę odebrał jego syn Tomasz Gucwa, na zdjęciu stoi czwarty od lewej strony.

Józef Gucwa, mieszkaniec Bobowej, jest wieloletnim pasjonatem lokalnej historii. W 2018 roku z własnych środków dokonał zakupu pożydowskiego budynku z myślą stworzenia tam muzeum o tematyce żydowskiej. Izba "Okruchy pamięci Dom Landaua" została otwarta w Bobowej przy ul. Rynek 7 w 2020 roku. To tutaj miłośnik historii starannie wyszukiwał, remontował, gromadził i ostatecznie udostępnił publiczności wszystkie tokyo ghoul kostüme odnalezione przedmioty, wiernie oddając przedwojenny charakter gospody prowadzonej przed laty przez rodzinę Leona Landaua. Józef Gucwa stale poszerza swoją kolekcję judaików i obiektów, jakie pozostawili po sobie bobowscy Żydzi, które były związane z ich kulturą i codziennym życiem.

Otwarcie izby pamięci "Dom Landaua" poprzedziło kilka wystaw. Pierwsza prezentacja kolekcji Józefa Gucwy odbyła się w 2013 roku, kiedy w Bobowej zainscenizowano ślub córki cadyka Nechemy Golda Halberstam z Mojżeszem Stemplem. Kolejne wystawy odbyły się w 2014 i 2015 roku.
Od 2018 roku Józef Gucwa opiekuje się grobami rodziny Landauów znajdującymi się na cmentarzu żydowskim w Bobowej i utrzymuje kontakt z ich potomkami mieszkającymi w USA. Angażuje się także w organizację Dni Bobowej z Kulturą Żydowską, oprowadzając turystów po zabytkach związanych z historią bobowskich Żydów, włącznie z ohelem cadyka Salomona ben Natana Halberstama, do którego po dziś dzień pielgrzymują chasydzi z różnych stron świata.

GRATULUJEMY!!

Foto: Maciek Jaźwiecki

ŹRÓDŁO: www.polin.pl

W Męcinie Wielkiej odbył się Dzień Seniora.

W niedziele 14 listopada br. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej, gmina Sękowa, odbył się Dzień Seniora. Impreza była długo wyczekiwana, ponieważ w dwóch ostatnich latach ze względu na epidemie w ogóle się nie odbyła.
Uroczystość zorganizowała Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok przy współpracy z sołtysem Męciny Małej Panią Renatą Karp.

Zebranych przywitała pani sołtys, a następnie głos zabrała Wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch oraz Przewodniczący Rady Gminy Bogusław Moroń.
Po dwóch latach spotykamy się ponownie i bardzo się z tego cieszę. Życzę Państwu dzisiaj wspaniałej zabawy, uśmiechu i oderwania od codziennych trosk. – Dziękuję wszystkim Seniorkom i Seniorom za liczne przybycie i wspólną zabawę. Wasze zaangażowanie, wdzięczność i zapał bardzo motywują nas do dalszej pracy. Gdy tak na Państwa patrzę, widzę radość, ciepło i życzliwość w Waszych oczach. Swoją mądrością niejednokrotnie wskazywaliście nam drogę. Dziękuję Wam za to. Dziękuję Wam także za zaangażowanie, którym wykazujecie się w trosce o nasze wspólne dobro. Niechaj nie zabraknie w Was tej chęci do życia i uśmiechu. – dodaje wójt.

Na spotkanie został zaproszony sękowski regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa, który złożył życzenia seniorom, powiedział m.in. "Życzę Wam, aby Wasze życie nie było jesienną szarugą, a złotą polską jesienią. Niech Wasza mądrość i doświadczenie życiowe, służy młodym pokoleniom. Życzę Wam, abyście długo zachowali swoją aktywność, a w trudnych chwilach mogli liczyć na osoby bliskie i nigdy nie czuli się samotni. Żyjcie pełnią życia, realizujcie swoje pasje. Czujcie się młodzi duchem, bądźcie radośni i dbajcie o siebie. Dostrzegajcie piękno wokół siebie, cieszcie się drobiazgami i każdą chwilą. Bądźcie odporni na zmartwienia i troski, bo życie cudne jest-więc kochajcie życie!"

Po tych życzeniach Pan Alexander przedstawił swoje dwa filmy dokumentalne o mieszkańcach naszej gminy – pierwszy pt. ,,Sękowianin Filip Markowicz – żołnierz czterech wojen” oraz ”Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba - Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”.

Dalsza część spotkania upłynęła przy kawie i ciastku, śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość.

Wspólne spotkanie, rozmowy w gronie tych najbliższych sąsiadów i znajomych, było możliwe dzięki temu, iż zdecydowana większość seniorów jest zaszczepiona, a tym samym poczucie bezpieczeństwa i wzajemnej odpowiedzialności znacznie wyższe. Było więc uroczyście i wzruszająco, w atmosferze życzliwości i wzajemnego szacunku, a wszystko po to, by najstarsi mieszańcy naszej gminy mogli poczuć się wyjątkowo, by mieli świadomość, jak wiele im zawdzięczamy i jak ważną tworzą społeczność. Oby takich wspólnie spędzonych chwil było jak najwięcej.

Pani sołtys Męciny Wielkiej Zofia Prorok napisała:

Jesienne popołudnie dnia 14. 11. 2021 r. w świetlicy wiejskiej w Męcinie Wielkiej odbyło się spotkanie Klubu Seniora z okazji Dnia Seniora połączone z Wieczorem Pieśni Patriotycznych, jak również z projekcją dwóch filmów autorstwa Pana Aleksandra Gucwy pt,, Sękowianin Kapral Filip Markowicz - Żołnierz Czterech Wojen”, oraz ,,Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba 1912- 1958 r. Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata”
Po projekcji tych filmów autorstwa Pana Gucwy można powiedzieć , że jest wielkim pasjonatem historii, odkrywcą wielu ciekawych wątków historycznych mających miejsce na terenie naszej gminy Sękowa

Pan Aleksander to osoba bardzo zaangażowana w dzieje historii i poświęcająca swój cenny czas na zdobywanie kart historii poprzez fotograficzną dokumentację zebranych materiałów z których powstaje coś wyjątkowego w postaci filmów, które pozostaną dla młodego pokolenia.
W drugiej części wieczoru został odśpiewany Hymn Narodowy, a następnie śpiewem rozbrzmiały najpiękniejsze pieśni legionowe, patriotyczne i żołnierskie. Można było usłyszeć utwory kształtujące serca Polaków takie jak.,,My l Brygada,, Przybyli ułani pod okienko,, Rozkwitały pąki białych róż,, O mój rozmarynie,,

Był to wyjątkowy wieczór poświęcony naszej wolnej Ojczyźnie. Dziękuję wszystkim gościom za przybycie i osobom zaangażowanym w przygotowanie tej nastrojowej patriotycznej uroczystości.
W spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście Wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch, Przewodniczący Gminy Bogusław Moroń, Radni wsi: Anita Ziemba, Robert Belczyk jak również sołtys wsi Męcina Mała Pani Renata Karp.

Sołtys wsi Męciny Wielkiej Zofia Prorok

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Narodowe Święto Niepodległości 2021.
Obchody 11 Listopada w Sękowej

Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe w ciągu roku. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Sękowej rozpoczęto Mszą Świętą w intencji Ojczyzny w Kościele p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP, którą odprawił proboszcz parafii - ks. Jacek Piróg.

Po zakończeniu nabożeństwa, zgromadzeni w uroczystym korowodzie przemaszerowali na cmentarz parafialny, gdzie pod pomnikiem Chrystusa Zmartwychwstałego, delegacja samorządowców na czele z Panią Wójt Gminy Małgorzatą Małuch, złożyli kwiaty i zapalono znicze. Okolicznościowe przemówienie wygłosiła Wójt Gminy Małgorzatą Małuch, mówiła o wadze święta i jego znaczeniu dla narodu, który po 123 latach niewoli odzyskał niepodległość.

Następnie ksiądz proboszcz wraz ze zgromadzonymi odmówił modlitwę w intencji poległych w walkach o Niepodległą Polskę.
W ten symboliczny sposób oddano hołd tym wszystkim, którzy poświęcili swoje życie w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny.

Po południu o godzinie 16-tej w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej rozpoczęła się wieczornica, otworzyła pani Karolina Florek - Bażyk, instruktor GOK, która przywitała zaproszonych gości. Głos zabrała pani wójt Małgorzata Małuch, która powiedziała: ,,Dziś spotykamy się, aby uczcić wydarzenia, w wyniku których narodziła się Druga Rzeczpospolita. Spotykamy się, aby wspomnieć narodowych bohaterów, którzy swoimi wysiłkami przyczynili się do odrodzenia Polski. Również wybitni patrioci z gmin powiatu gorlickiego mieli swój wkład w budowaniu historii Polski”.

Mieszkańcy Sękowej i nie tylko, odśpiewali Hymn Polski, po czym nastąpiła część artystyczno-muzyczna. Podopieczni z warsztatów wokalno-instrumentalnych wykonali patriotyczne pieśni. Cały występ młodzieży został przyjęty z dużym zainteresowaniem, został nagrodzony gromkimi brawami.

Po tej części artystycznej, miejscowy regionalista – dokumentalista pan Aleksander Gucwa przedstawił swoim filmem pt. ”Mateczka z Auschwitz Maria Kotarba 1912-1956 Zasłużona Wśród Narodów Świata”, historię mieszkanki Owczar Marii Kotarby, więźniarki obozu KL Auschwitz – Birkenau II, która podczas pobytu w trzech obozach koncentracyjnych, uratowała życie współwięźniarce – żydówce Lenie, za co pośmiertnie otrzymała medal i dyplom ,,Sprawiedliwa wśród narodów świata”

Obecność mieszkańców stała się dowodem naszej pamięci o ofiarach poniesionych w walce o niepodległość naszej Ojczyzny. Wszyscy spotkali się po to, aby stać się strażnikami pamięci cheap nfl jerseys from china o naszych najlepszych i godnych najważniejszego szacunku patriotycznych tradycji. To czas zadumy i refleksji, ale też czas radości, triumfu i szczęścia. Uroczystość, na której wspólnie uczczono pamięć o walce, ofierze i poświęceniu, zakończyło wspólne spożycie grochówki a śpiewając pieśni patriotyczne przypominano sobie o historii Polski, kulturze narodowej i wielkich czynach bohaterów - Polaków walczących o niepodległość. Obchody 11 listopada to szacunek i cześć dla tych wielkich, często bezimiennych bohaterów, o których powinni pamiętać zwłaszcza młodzi ludzie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

***