Muzyczna mieszanka czterech kultur, czyli I Międzynarodowa Biesiada w Ropicy GórnejPrzygotowania do I Międzynarodowej Biesiady trwały od kilku miesięcy. Gospodarzami wydarzenia byli uczestnicy zajęć wokalnych, które prowadzone były właśnie w Ropicy Górnej. Wspierali ich członkowie grupy Razem z sękowskiego ośrodka kultury. Jako, że biesiada kojarzy się przede wszystkim z muzyką, podczas spotkania było jej bardzo dużo. Ideą muzycznego przedsięwzięcia, któremu szefował Mirosław Bogoń, było zabranie gości w podróż po kulturach, które mamy na wyciągnięcie ręki – pogórzańskiej, łemkowskiej, ale także cygańskiej i żydowskiej. Warsztaty wokalne były okupione ciężką pracą – wiadomo, nie każdy urodził się śpiewakiem, wiele nut wymagało dopracowania, doszlifowania, przetrenowania. Choć nie zawsze było lekko – wszak Mirosław Bogoń uczniom, mimo ich dojrzałego wieku nie pobłażał – wszyscy przychodzili na zajęcia z chęcią. Stąd i efekty – pewność głosu, gromki śpiew, ale też dystans do siebie. Nie było widać cienia tremy – dominowała szczerość, która przełożyła się na taką samą atmosferę.
Do wymienionych kultur nawiązywały nie tylko nuty, ale też elementy kulinarne. Na stołach pojawił się więc czosnek, chleb, prołzioki, cebula. O tym, jak niegdyś celebrowano spotkania w pogórzańskich czy łemkowskich rodzinach, opowiadali uczestnicy Biesiady.
|
Demonstracja poparcia dla Ukrainy na Rynku w Gorlicach
Na gorlickim Rynku, o godzinie 18.00 odbyła się demonstracja poparcia dla Ukrainy, wszyscy zgromadzeni pokazali, że jesteśmy solidarni! Były pokazane pokojowe transparenty oraz symboliczne "światełka pokoju".
Jeszcze przed koncertem rozpoczęła się zbiórka datków do puszek. Oczywiście z myślą o pomocy dla walczącej Ukrainy. Choć ostatecznie z racji zbyt silnych podmuchów wiatru nie udało się postawić balonu na uwięzi, który za dowolną wrzutkę do owych puszek miał zabrać chętnych na krótką podróż w przestworza, to i tak nie brakowało takich, którym wystarczyło samo wejście do kosza. W koncercie wzięli udział: Wielopokoleniowa Grupa Teatralna „Plemię” działająca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Uściu Gorlickim, wraz z Gorlickim Centrum Kultury oraz Młodzieżowym Domem Kultury w Gorlicach, Gminna Młodzieżowa Orkiestra z Brunar pod batutą dyrygenta Romana Korbicza oraz Chór Cantores Carvatiani z Gorlic.
Wystąpili wspaniali muzycy: Mirosław Bogoń, Tomasz Kubala, Rafał Boniśniak i Rafał Belczyk Podczas koncertu odbyła się także zbiórka na rzecz ofiar tego konfliktu, zorganizowana przez Gorlicki Klub Seniora a obok gorlickiej sceny stały stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z gminy Uście Gorlickie. Cały dochód ze sprzedaży oferowanych przez nich produktów, zasili cel zbiórki.
„Jesteśmy z Wami- Slava Ukraini!”
|
Gminny Dzień Kobiet i Mężczyzn w Gospodzie Magurskiej
Jak co roku w gminie Sękowa obchodzony jest „Gminny Dzień Kobiet”. W tym roku uroczystość odbyła się w niedzielę 06 marca br., w restauracji ,,Gospoda Magurska” w Małastowie.
Prowadzący duet damsko – męski: Iwona Tumidajewicz i Marek Czarnota przywitał zaproszonych gości a następnie uroczystość rozpoczęły życzenia dla wszystkich złożone m.in. przez Wójt Małgorzatę Małuch.
Podczas koncertu miała miejsce zbiórka na cele pomocy humanitarnej dla uchodźców z Ukrainy, za co serdecznie dziękujemy współorganizatorowi: Parafii NMP w Małastowie. PS Od autora - ,, „Być kobietą to strasznie trudne zajęcie, bo polega głównie na zadawaniu się z mężczyznami”
|
8 MARCA - DZIEŃ KOBIET |
DZIEŃ KOBIET - DZIEŃ MĘŻCZYZN W GMINIE SĘKOWA
Wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch oraz Gminy Ośrodek Kultury, serdecznie zapraszają na niezwykłe wydarzenie: DZIEŃ KOBIET - DZIEŃ MĘŻCZYZN.
Czarno-Czarni polska grupa swingowo-rockowa, której członkowie wywodzą się z zespołów Big Cyc i Bielizna.
|