Rozpoczęto prace przy budowie geotermii w Sękowej!
Na początku maja br. wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podpisała z firmą Exalo Drilling S.A. umowę na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego w Sękowej. Całość prac o wartości około 20 mln zł jest dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne j. Odwiert badawczy, to właściwie dopiero początek realizacji perspektywicznych planów budowy geotermii w Sękowej. Dopiero po zakończeniu prac wiertniczych i opracowaniu dokumentacji hydrogeologicznej będzie wiadomo czy budowa odpowiedniej sieci ciepłowniczej oraz basenów geotermalnych będzie opłacalna. W przypadku uzyskania wód termalnych o zakładanych parametrach jakościowych i wydajnościowych, w kolejnych etapach przewiduje się, wykonanie na terenie Gminy Sękowa ciepłowni geotermalnej o mocy 6,5 MW i produkcji energii w ilości 40 500 MWh/rok. Produkowane ciepło będzie dostarczane do systemu ciepłowniczego Miasta Gorlice oraz do ogrzewania lokalnych domów. W przyszłości zaś otworzy drogę do urozmaicenia oferty turystycznej regionu, przez powstanie kompleksu basenów termalnych! - Już teraz poszukujemy inwestora, który zechciałby inwestować w Geotermię Sękowską - zapowiedziała Małgorzata Małuch. Analizy mówią, że sękowska ziemia kryje pokłady o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza i wydajności około 70 metrów sześciennych na sekundę. W razie powodzenia inwestycji, jest szansa, że gorliczanie, ale też mieszkańcy wsi wokół miasta, będą oddychali czystszym powietrzem, bo naturalnie ciepła woda ogrzeje mieszkania. Nieco ponad rok temu, oba samorządy oraz spółka miejska podpisały list intencyjny w tej sprawie. - To wspólny sukces miasta, gminy Sękowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych - podkreśla Rafał Kukla, burmistrz Gorlic.
Miejsce odwiertu zostało precyzyjnie wyznaczone. Nad mapami siedzieli geolodzy, hydrolodzy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wskazali dwa miejsca w powiecie, które mogą skrywać ciepłe wody. Jedno w Ropie, drugie w Sękowej. Ostatecznie postawili na to drugie. Próbny odwiert jest wykonywany w okolicach Orlika w Sękowej. - Następnie w celu potwierdzenia zasobów eksploatacyjnych zostanie przeprowadzone próbne testowanie odwiertu. Na podstawie wyników testu określone zostaną parametry złożowe, wydatek i temperatura wypływu wód termalnych. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac, nastąpi rekultywacja terenu oraz przywrócenie go do pierwotnego stanu– powiedział na zakoczenie przedstawiciel Exalo.
|
OWS Radocyna wznawia działalność
Miło nam poinformować, iż Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy „Radocyna” wznawia działalność i jest przygotowany do przyjmowania gości, zgodnie z wytycznymi do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 2 maja 2020. Zapraszamy serdecznie. |
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
|
Wspomnienia Rekonstrukcyjne Wielkiej Wojny
|
Pascha na Łemkowszczyznie 2020 - Woskresienije Christowo
Pascha - tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików. W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin. Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos Woskres" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu. Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem. W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy. Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości" PS
Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9)
Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat"
Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY,
Niech ten czas będzie pełen życzliwości i wiosennego słońca!!! |