Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   49  50  51  52  53  54  55  56  57   - następna »

Rozpoczęto prace przy budowie geotermii w Sękowej!

Na początku maja br. wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch podpisała z firmą Exalo Drilling S.A. umowę na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego w Sękowej.
Umowa obejmuje również wykonanie badań geofizycznych i hydrogeologicznych, które jednoznacznie mają potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia geologiczne.
W połowie maja Firma Exalo Drilling rozpoczęła prace przygotowawcze przy budowie wiertni, zakończenie zaplanowano na 13 listopada br. Zaplanowane prace mają na celu rozpoznanie złóż wód termalnych znajdujących się na głębokości do 3000 metrów. Podpisana umowa to efekt wspólnego projektu Gminy Sękowa i Miasta Gorlice.

Całość prac o wartości około 20 mln zł jest dofinansowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodne j. Odwiert badawczy, to właściwie dopiero początek realizacji perspektywicznych planów budowy geotermii w Sękowej. Dopiero po zakończeniu prac wiertniczych i opracowaniu dokumentacji hydrogeologicznej będzie wiadomo czy budowa odpowiedniej sieci ciepłowniczej oraz basenów geotermalnych będzie opłacalna.

W przypadku uzyskania wód termalnych o zakładanych parametrach jakościowych i wydajnościowych, w kolejnych etapach przewiduje się, wykonanie na terenie Gminy Sękowa ciepłowni geotermalnej o mocy 6,5 MW i produkcji energii w ilości 40 500 MWh/rok. Produkowane ciepło będzie dostarczane do systemu ciepłowniczego Miasta Gorlice oraz do ogrzewania lokalnych domów. W przyszłości zaś otworzy drogę do urozmaicenia oferty turystycznej regionu, przez powstanie kompleksu basenów termalnych!

- Już teraz poszukujemy inwestora, który zechciałby inwestować w Geotermię Sękowską - zapowiedziała Małgorzata Małuch. Analizy mówią, że sękowska ziemia kryje pokłady o temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza i wydajności około 70 metrów sześciennych na sekundę.

W razie powodzenia inwestycji, jest szansa, że gorliczanie, ale też mieszkańcy wsi wokół miasta, będą oddychali czystszym powietrzem, bo naturalnie ciepła woda ogrzeje mieszkania. Nieco ponad rok temu, oba samorządy oraz spółka miejska podpisały list intencyjny w tej sprawie. - To wspólny sukces miasta, gminy Sękowa i Miejskiego Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych - podkreśla Rafał Kukla, burmistrz Gorlic.

Miejsce odwiertu zostało precyzyjnie wyznaczone. Nad mapami siedzieli geolodzy, hydrolodzy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wskazali dwa miejsca w powiecie, które mogą skrywać ciepłe wody. Jedno w Ropie, drugie w Sękowej. Ostatecznie postawili na to drugie. Próbny odwiert jest wykonywany w okolicach Orlika w Sękowej.
Czynności wstępne są już wykonane, na początku czerwca postawiono wiertnie. Dziura w ziemi nie będzie duża, bo na trzech tysiącach metrów będzie miała zaledwie 150 milimetrów średnicy, ale dla Sękowej i regionu może okazać się oknem na świat. Zakończenie prac wiertniczych planowane jest na koniec września.

- Następnie w celu potwierdzenia zasobów eksploatacyjnych zostanie przeprowadzone próbne testowanie odwiertu. Na podstawie wyników testu określone zostaną parametry złożowe, wydatek i temperatura wypływu wód termalnych. Po zakończeniu wszystkich niezbędnych prac, nastąpi rekultywacja terenu oraz przywrócenie go do pierwotnego stanu– powiedział na zakoczenie przedstawiciel Exalo.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

OWS Radocyna wznawia działalność

Miło nam poinformować, iż Ośrodek Wypoczynkowo-Szkoleniowy „Radocyna” wznawia działalność i jest przygotowany do przyjmowania gości, zgodnie z wytycznymi do Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 2 maja 2020.
Ośrodek będzie podlegał stałemu nadzorowi zgodnie replica orologi z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Osobom zainteresowanym wypoczynkiem zalecamy wyposażenie się w osobiste środki ochronne.
Informujemy również, iż z dniem 16 maja usługi gastronomiczne będą dostępne w trybie sprzedaży na wynos. W celu uzyskania szczegółowych informacji lub złożenia rezerwacji, prosimy o kontakt na nasz adres email: oswradocyna@krakow.lasy.gov.pl lub telefon: 530 805 708.

Zapraszamy serdecznie.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja (sobota) będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Wspomnienia Rekonstrukcyjne Wielkiej Wojny
Sękowa 2011 - 2019

Zaczęło się 10 lat temu w Gorlicach, przy cmentarzu wojennym numer 91.
W 2011 r. byliśmy już w Sękowej i tak co roku, na początku maja, organizowano tu kolejne rocznice Bitwy pod Gorlicami Wielkiej Wojny.

Niestety w tym roku X edycja rekonstrukcji historycznej została odwołana, podyktowana trwającą pandemią. Mimo to, chcę jednak przybliżyć Państwu historię tych wydarzeń, na podstawie zdjęć. Rozpoczynam od 2011 r. tj. od pierwszej rekonstrukcji historycznej w Sękowej do 2019 r. w 105 rocznicę tych wydarzeń. To wydarzenie batalistyczne było zawsze bez względu na warunki pogodowe dużym wydarzeniem w naszym regionie.
W tym roku jednak solidarnie przegrały wojska trzech cesarzy, a wygrał koronawirus!

Pascha na Łemkowszczyznie 2020 - Woskresienije Christowo

Pascha - tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem.
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos Woskres" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9)
Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat"
Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

Z OKAZJI ŚWIĄT WIELKIEJ NOCY,

Wszystkim grekokatolikom i prawoslawnym życzę dużo zdrowia, pogody ducha i miłości.

Niech ten czas będzie pełen życzliwości i wiosennego słońca!!!

Życzy właściciel tego portalu Aleksander Gucwa