Msza św. w intencji Ojczyzny i poległych w I wojnie światowej na c.w. nr 80 w Sękowej
W przeddzień rekonstrukcji historycznej ,,Bitwa pod Gorlicami”, która to od 9 lat odbywa się w Sękowej, na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej, odbyła się o godz. 18.00 Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w I wojnie światowej. Uroczystej Mszy św. w 104. rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami” i 101 rocznicy odzyskania Niepodległości koncelebrował proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Sękowej ks. Jacek Piróg w asyście ks. Piotra Kaczmara, proboszcza parafii greckokatolickiej p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Łosiu. Ks. Jacek wygłoszonej homilii przypomniał o ofiarach wszystkich frontów Wielkiej Wojny. „Gromadzimy się, by wspólnie modlić się i oddać wdzięczność naszego serca i umysłu – w wymiarze indywidualnym, rodzinnym, narodowym – tym, którzy w okresie Wielkiej Wojny oddawali swe życie i przelewali krew na ołtarzu ojczyzny” – powiedział na wstępie. Ksiądz Jacek w homilii wspomniał bohaterów walk , którzy oddali życie za naszą wolność. Mówił o bohaterstwie, odwadze a także wychowaniu patriotycznym w rodzinach, umiłowaniu swojej historii i ojczyzny. Człowiek tylko wtedy jest zdolny do poświęcenia innym i swojej rodzinie gdy posiada wyniesione z domu te wszystkie wartości mówił Ks. Jacek.
Przed Mszą św. obok ołtarza polowego zapłonęły znicze a po zakończeniu Mszy św. odśpiewano hymn państwowy a delegacja Gminy na czele z panią wójt Małgorzatą Małuch i Przew. Rady Gminy Bogusławem Moroniem, złożyła pod centralnym krzyżem wieniec, upamiętniających 1206 poległych żołnierzy z trzech armii.
We Mszy św. uczestniczyli władze samorządowe na czele z panią wójt, radni, dyr. szkół i nauczyciele, młodzież, sołtys oraz mimo deszczowej pogody licznie zebrana grupa mieszkańców Sękowej i okolic a nawet Gorlic.
Po zakończonej Mszy św. głos zabrała wójt gminy, która nawiązała do historii ,,Bitwy pod Gorlicami’, która odbyła się 104 lata temu. Ks. proboszcz odmówił modlitwę za poległych na wojnach oraz za Ojczyznę. Na koniec udzielił zgromadzonym błogosławieństwa i zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę…, która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.
***
Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.
Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!
2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.
W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.
Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.
Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali: ( w kolejności otrzymania)
Andrzej Ratajczak – Poznań
Kazimierz Sacha - Gorlice
Grażyna i Jacek Krukowie – Kraków
Rodzina Wichrowskich - Warszawa
Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Ben Wennemuller and Olga Shimanovich - Holandia
Frances & Derek – Sydney - (Australia)
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław
Marzena i Tadeusz Mroczko - Wałcz
Drogą mailową, tel., sms i portale społecznościowe przesłali: ( w kolejności otrzymania)
1. Aleksander Wietrzyk z Rodziną – Biesna
3. Maria (Elżbieta) i Marcin Gibała – Opole
4. Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
5. Roman Trojanowicz – Gorlice
6. Stanisław Job z Rodziną - Kraków
7. Janusz Drzymała – Kanada
8. Anna i Zygmunt Kotasowie – Kraków
9. Kazimierz Karasiński – Kraków
10. Eillen Frazer - Szkocja
11. Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
12. Maria Olczyk - Gorlice
13. Rafał Kukla – Gorlice
14. Krystyna i Krzysztof Sikora – Warszawa
15. Ryszard Stankowski – Pleśna
16. Katarzyna Kullman – Warszawa
17. Krystyna Mika - Libusza
18. Anna Branas – Wysowa
19. Witold Kochan - Gorlice
20. Hanna Kubiak – Poznań
21. Andrzej Piecuch – Gorlice
22. GRH 1PSP AK i Commando– Limanowa
23. SSLW RP – Kraków
24. Wojciech Noworyta – Warszawa
25. Ivan Dzurisz z Rodziną – Bardejov (Slowacja)
26. Ted Martyniak- USA
27. Sławomir Mrozek - Gorlice
28. Jan Widacki – Kraków
29. Roman Frodyma - Jasło
30. Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
31. Danuta i Stanisław Drzymała – Warszawa
32. DGART – Gorlice
33. Irena i Kazimierz Sterkowicz – Gorlice
34. Tomasz Sikorski z Rodziną- Warszawa
35. Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
36. Justyna i Fabian Szarowiczowie – Sękowa
37. Agata Bogusz – Stróżna
38. Monika Rachel – Męcina Wielka
39. Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
40. Halina i Edward Wyroba – Wadowice
41. Anna Kopciał - Poznań
42. Zofia Macior – Moszczenica
43. Olga Gyba - Małastów
44. Elżbieta Żołędowska – Węgrów
45. Zofia Prorok - Męcina Wielka
46. Irena Klimek – Wołowiec
47. Elżbieta Popławska - Gdańsk
48. Irena Serwańska- Przemyśl
49. Mariusz Esmantowicz – Gorlice
50. S.P. Gładyszow
51. Jerzy i Teresa Kuck – Kraków
52. Jolanta Karasińska - Warszawa
53. Alicja Grabowska – Częstochowa
54. Adam Sobieraj - Kraków
55. Janina i Stanisław Fikus – Gliwice
56. Krystyna Prokop - Siary
57. Marek Podraza – Gorlice
58. Joanna Podstołowicz – Sękowa
59. Miasto Gorlice
60. Stefan i Halina Glądys - Kraków
61. Urszula Jackiewicz – Katowice
62. Bogdan Moroń - Sękowa
63. Grażyna Biskup
64. Alicja ?
65. Roman Szczepanik - Gorlice
66. Halina Apola - Sękowa
67. Michal Omylak z Rodziną - Wrocław
68. Andrzej Stukus
69. Zofia Rowińska - Sękowa
70. Rosemary and Robert - USA
oraz Małgorzata Molendowicz, Mirosław Załęcki, Kamila Rawluk, Adam Bukrij, Jan Bartyzel, Maria Ziętek, Sławomir Duran, Damian Olszewski, Maria Kretowicz i Barbara Kowalska
W Sękowej z ziemi wystrzeliła ropa i gaz!
W Sękowej na jednym z pól z ziemi trysnęła dzisiaj w godzinach popołudniowych ropa z gazem. Na miejscu pracują strażacy. O zdarzeniu zostały powiadomione wszystkie służby.
- Nie przypominam sobie podobnej sytuacji w powiecie gorlickim, a pracuję jako strażak już dwudziesty rok - wyjaśnia oficer dyżurny gorlickiej straży pożarnej.
Strażacy, którzy pracują na miejscu, zabezpieczyli teren i ograniczają skutki wypływu ropy i gazu. Nie było konieczności, aby ewakuować ludzi, ponieważ w pobliżu nie ma żadnych domów. O tym niecodziennym zdarzeniu zostały poinformowane odpowiednie służby. Do wycieku doszło w miejscu, które przed wojną było eksploatowane jako pole naftowe.
Do Sękowej przyjechali pracownicy zakładu górniczego, którzy podjęli decyzję o podpaleniu gazu i substancji ropopochodnych, które wydobywają się z ziemi. Gdy jeden ze strażaków podpalił ogrodzony teren, repliche orologi w niebo wystrzeliły płomienie na wysokość około 5 metrów. Na miejscu pojawiła się wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch. Według służb ratunkowych sytuacja jest opanowana. Obecnie strażacy kopią dół, gdzie zbierać się będzie ropopodobna substancja, wydobywająca się z ziemi.
III Kiermasz Wielkanocny – Konkurs Palm i Pisanek w Sękowej
W niedzielę, 14 kwietnia obok kościoła parafialnego w Sękowej odbył się III Kiermasz Wielkanocny oraz Konkurs Palm i Pisanek zorganizowany przez GOK I UG w Sękowej oraz Parafię p.w. św. Józefa w Sękowej. Wszystkie skarby dostępne na świątecznych straganach były ręcznie wykonane czyli o bezcennej wartości artystycznej. Były więc do nabycia wianki, stroiki, świeczniki, kolorowe jajka, barwne króliczki, babki itp. “Ich przygotowanie wymagało wiele pracy, ale dało mnóstwo przyjemności i dumy z efektów. Fundusze z kiermaszu będą przeznaczone na potrzeby GOK w Sękowej – powiedziała dyr. GOK Iwona Tumidajewicz.
Po ostatniej mszy św. w samo południe, odbyły się konkursy: ,,Palma Wielkanocna” i Międzypokoleniowa Pisanka Wielkanocna”.
W konkursie wzięło udział 8 palm: Rodzina Moroniów (I miejsce), KGW Ropica Górna, KGW Małastów, Przedszkole Sękowa, KGW 50+ Siary – Owczary, GOK Sękowa, Młodzież z Sękowej oraz DPS Sękowa. W konkursie pisanek: KGW Ropica Górna, KGW Małastów i KGW 50+ Siary – Owczary.
Kiermasz oraz konkursy miały na celu propagowanie tradycji i folkloru związanego ze świętami wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy i pisanki w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazję do indywidualnej działalności artystycznej oraz wymiany wiedzy na temat zanikającego zwyczaju własnoręcznego robienia palm i pisanek. Zobaczcie zdjęcia!