Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   80  81  82  83  84  85  86  87  88   - następna »

Z ziemi angielskiej do Polski.
Wizyta rodziny Chrisa Mackey w Sękowej.

Polski pilot sierż. Brunon Maleika pochodzący z Książa Wielkopolskiego koło Śremu, zginął śmiercią lotnika 17 sierpnia 1944 r. w miejscowości Olszyny – pow. Tarnów – Małp. Zginęła wówczas cała polska załoga lecąca Liberatorem z bazy w Brindisi (Włochy) z pomocą materiałową dla Powstania Warszawskiego. Od ponad 10 lat jego syn Chris Brunon Mackey, zamieszkały w Anglii, urodzony miesiąc po tragicznej śmierci ojca, co roku przyjeżdża z rodziną do Polski, by pod pomnikiem w Olszynach i w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, oddać cześć i honor swojemu ojcu i polskiej załodze.

Chris w ubiegłą niedzielę tj. 8 kwietnia wylądował na lotnisku w Krakowie w towarzystwie żony Sheenagah, syna Iana i wnuczki 17 letniej Sophie.
Spotkanie w Sękowej odbyło się w godzinach południowych w poniedziałek, następnie udaliśmy się pod pomnik 7 polskich lotników w Banicy/Krzywej, którzy zginęli 11 dni po załodze Liberatora z Olszyn. Złożono kwiaty i zapalono znicze a Aleksander Gucwa opowiedział historię zestrzelenia załogi Halifaxa z 1586 Eskadry Specjalnego Przeznaczenia.
Opuszczamy urokliwy Beskid Niski i przez Biecz po godzinie jazdy dojeżdżamy do Olszyn. Odwiedzamy cmentarz wojenny nr 113 z I wojny światowej, celem pokazania pierwotnego pochowku załogi Liberatora. Załoga ta od 1948 r. spoczywa w kwaterze brytyjskiej na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Następnie zobaczyli miejsce upadku Liberatora a pod pomnikiem 7 lotników polskich w Olszynach, dowiedzieli się o tragicznych losach załogi ojca Chrisa. Właścicielka posesji a zarazem opiekunka pomnika pani Alfreda Mężyk, zaprosiła nas na ,,małą czarną” i pokazała piwnicę, gdzie w stropie znajduje się poszycie Liberatora. Pokazała jeszcze inne części z tego samolotu. Przy pomniku nastąpiło pożegnanie Chrisa i jego rodziny oraz sympatycznego pana Wojtka Ścibora, wspaniałego tłumacza i kierowcę.

W planach Chrisa przez pozostałe cztery dni jest pokazanie okolic Krakowa m.in. wyjazd do Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Planuje przyjazd w sierpniu na uroczystości rocznicowe związane z tragiczna śmiercią młodych polskich lotników załogi Liberatora i Halifaxa. DO ZOBACZENIA!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

13. rocznica śmierci Jana Pawła II.
Msza św. na Magurze Wątkowskiej

Obchody związane z XIII rocznicą śmierci Jana Pawła II rozpoczęły się przy pięknej pogodzie Koronką do Miłosierdzia Bożego 8 kwietnia o godz.15.00 na Magurze Wątkowskiej przy obelisku upamiętniającym wędrówki ks. Karola Wojtyły obecnego świętego Jana Pawła II po Beskidzie Niskim.
Następnie ks. proboszcz z Desznicy Józef Obłój odprawił Mszę św. w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II oraz wygłosił Słowo Boże do ponad 200 wiernych przybyłych z Jasła, Gorlic oraz mieszkańców okolicznych wiosek. Wszyscy zebrani wierni podczas Mszy św. dziękowali Bogu za dar, jakim dla Kościoła był i jest Jan Paweł II.

Mszę św. zakończono modlitwą, błogosławieństwem oraz z ucałowaniem relikwii Świętego
Organizatorem obchodów 13. rocznicy śmierci papieża Polaka było Duszpasterstwo turystów i Zarząd Oddziału PTTK w Jaśle.

***

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w sobotę - w dzień maryjny o godz. 21.37 w wigilię Niedzieli Miłosierdzia Bożego, mając prawie 85 lat, po 26 latach pełnienia pontyfikatu. Cierpiał na chorobę Parkinsona. Śmierć papieża-Polaka wstrząsnęła światem. Kiedy pojawiła się informacja o pogarszającym się stanie jego zdrowia, pod oknami papieskiego apartamentu w Pałacu Apostolskim zgromadziły się ogromne tłumy, by przez kilka dni trwać w modlitwie.

Drogę papieża do świętości uznano za najszybszą w nowożytnej historii Kościoła. Beatyfikacji Jana Pawła II dokonał Benedykt XVI 1 maja 2011 r. a kanonizacji – papież Franciszek 27 kwietnia 2014 roku, w obecności swego emerytowanego poprzednika.
Jan Paweł II w trakcie swojego pontyfikatu odbył 102 pielgrzymki zagraniczne i 142 podróże po Włoszech. Wygłosił ponad 3 tys. homilii i przemówień, opublikował 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 42 listy apostolskie.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Portal www.sekowa.info dziękuje za świąteczne życzenia.

Przez cały Wielki Tydzień , portal sekowa.info otrzymał wiele życzeń świątecznych.
Pocztą TP (kartki świąteczne) przesłali: ( w kolejności otrzymania)

Sheegnegh & Chris Mackey - Anglia
Kazimierz Sacha - Gorlice
Tadeusz i Marzena Mroczko – Wałcz
Grażyna i Jacek Krukowie – Kraków
Andrzej Ratajczak – Poznań
Barbara i Aleksander Guterch - Warszawa
Frances & Derek – Sydney (Australia)
Rodzina Wichrowskich - Warszawa
Michał Omylak z Rodziną - Wrocław

Drogą mailową, tel., sms i portale społecznościowe przesłali: ( w kolejności otrzymania)

1. Maryla Dudziak - USA
2. Dyr. i pracownicy Muzeum "Dwory Karwacjanów i Gładyszów" – Gorlice
3. Maria (Elżbieta) i Marcin Gibała – Opole
4. Wanda i Jerzy Dudek – Gorlice
5. Roman Trojanowicz – Gorlice
6. Aleksander Wietrzyk z Rodziną – Biesna
7. Janusz Drzymała – Kanada
8. A i Z Kotasowie – Kraków
9. Kazimierz Karasiński – Kraków
10. Adam Gamon - Ropica Górna
11. Anna i Bogusław Diduch - Gorlice
Repliche Orologi Di Lusso 12. Joanna Puścizna – Dominikowice
13. Rafał Kukla – Gorlice
14. Krystyna i Krzysztof Sikora – Warszawa
15. Ryszard Stankowski – Pleśna
16. Katarzyna Kullman – Warszawa
17. Stanisław Job – Kraków
18. Anna Branas – Wysowa
19. Frances & Derek – Sydney (Australia)
20. Hanna Kubiak – Poznań
21. Andrzej Piecuch – Gorlice
22. GRH 1PSP AK – Limanowa
23. SSLW RP – Kraków
24. Wojciech Noworyta – Warszawa
25. Ivan Dzurisz z Rodziną – Bardejov (Slowacja)
26. MIK – Paulina Kasprzycka- Kraków
replica uhren shop 27. Sławomir Mrozek - Gorlice
28. Jan Widacki – Kraków
29. Krystyna i Janusz Reinfuss – Kraków
30. Zhanna i Andrzej Orchel – Gorlice
31. Danuta i Stanisław Drzymała – Warszawa
32. DGART – Gorlice
33. Irena i Kazimierz Sterkowicz – Gorlice
34. Tomasz Sikorski z Rodziną- Warszawa
35. Ewa i Piotr Mrazek – Warszawa
36. Justyna i Fabian Szarowiczowie – Sękowa
37. Agata Bogusz – Stróżna
38. Monika Rachel – Męcina Wielka
39. Krystyna i Stanisław Wojdyła – Kraków
40. Halina i Edward Wyroba – Wadowice
41. Aniela i Bernard Gawlikowie – Jankowice
42. Zofia Macior – Moszczenica
43. Mieczysław Witek – Siary
44. Elżbieta Żołędowska – Węgrów
45. Zofia Prorok - Męcina Wielka
46. Irena Klimek – Wołowiec
47. Elżbieta Popławska - Gdańsk
48. Irena Serwańska- Przemyśl
49. Mariusz Esmantowicz – Gorlice
50. Cyfrowy Polsat – Warszawa
51. Jerzy i Teresa Kuck – Kraków
52. Yvetta Walecka – Gorlice
53. Alicja Grabowska – Częstochowa
54. Adam Sobieraj - Kraków
55. Janina i Stanisław Fikus – Gliwice
56. Elwira i Jarosław Lis – Puck
57. Marek Podraza – Gorlice
58. Joanna Podstołowicz - Hojdak – Sękowa
59. Norbert Żaczek
60. Jolanta Karasińska z Rodziną – Warszawa
61. Urszula Jackiewicz – Katowice
62. Joanna Barbara Przysławska - Włochy
63. Sylwia Żelazny – Siary
64. Szymon Serwatka z Rodziną – Kraków
65. Sandy Miarecki - USA

Za wszystkie życzenia świąteczne serdecznie dziękuję.

PASCHA NA ŁEMKOWSZCZYŹNIE 2018

Pascha - tak nazywana jest Wielkanoc przez prawosławnych i grekokatolików.
Zgodnie z przyjętym w Cerkwi kalendarzem juliańskim, święto to obchodzi się nieco później niż u katolików, choć czasami obchodzone jest razem.
Jest to dzień radosny, związany z początkiem wiosny, który mieszkańcy na ogół spędzają z rodziną. Ścisły post obowiązuje w Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W Wielki Piątek w cerkwiach czytane są fragmenty Pisma Świętego przedstawiające Mękę Pańską.

W sobotę, podobnie jak w Kościele katolickim, następuje poświęcenie pokarmów. Prawosławni święcą jajka - symbol życia, a także wielkanocne baby i paschę, czyli potrawę z białego sera, utartego z masłem, żółtkami i bakaliami. W nocy z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną odbywają się nabożeństwa połączone z uroczystą procesją wokół świątyni. Wówczas wierni obchodzą cerkiew trzymając w rękach świece. Msza trwa kilka godzin.

Niedziela powinna zacząć się od radosnego bicia dzwonów, zwiastujących zmartwychwstanie Chrystusa. Należy wtedy złożyć bliskim życzenia z okazji Wielkanocy - trzykrotnie całując w policzek -słowami: "Christos Woskres" (z języka cerkiewno-słowiańskiego - Chrystus Zmartwychwstał), na co odpowiada się "Woistinu Woskres" (Zaprawdę Zmartwychwstał). Wierni obdarowują się wówczas kolorowymi pisankami, a także innymi drobnymi prezentami, mającymi sprzyjać szczęściu.

Według Prawosławnych dobry gospodarz na Wielkanoc ma zadbać o to, aby stół prezentował się uroczyście, a jedzenie było smaczne. Dawniej w dniu Paschy podawało się pieczone jagnię, szynkę lub cielęcinę. Obecnie rodzaj potraw ma już mniejsze znaczenie, choć nadal nie przygotowuje się przy tym święcie dań z ryb. Wszystkie serwowane potrawy muszą kojarzyć się z urodzajem.

W Poniedziałek Wielkanocny w Cerkwi odbywa się obrzęd przygotowania krzyżma. Olej ten składa się około 50 olejków i wonnych ziół. Proces przygotowania krzyżma trwa trzy dni. Przeprowadza się go tylko w czasie Wielkiego Tygodnia. Krzyżmo jest potem używane do namaszczenia podczas chrztu i konsekracji ołtarzy.

Na terenie gminy Sękowa ponad tysiąc mieszkańców jest wyznania prawosławnego i greckokatolickiego. Dla łemków jest to najważniejsze święto w roku, bardzo pięknie śpiewają ,,Święto świąt i uroczystość uroczystości"

PS

Христос Воскрес! "Світло в темряві світить, і темря ва не обгорнула його, щоб повірили всі, що Він - Світло правдиве яке просвітлює кожну людину, що приходить на світ" Ів. (1,5,7 і 9)
Веселого, Здорового і Щасливого Празника Пасхи цілому світу бажаєт - Alexander Gucwa

Chrystus Zmartwychwstał "Światłość w ciemności świeci, i ciemność nie pochłonęła go, aby wszyscy uwierzyli, że On jest Światłością prawdziwą, jaka oświeca każdego człowieka, który przychodzi na świat"
Wesołych, Zdrowych i Szczęśliwych Świąt Wielkanocnych całemu światu życzy Alexander Gucwa.

WIELKANOC 2018

Najlepsze życzenia

Niech radość Wielkiej Nocy napełni Wasze serca nadzieją i obfitością łask od Chrystusa Zmartwychwstałego.
Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych składam najserdeczniejsze życzenia: dużo zdrowia, radości, smacznego jajka i mokrego dyngusa.