Newsy:

znalezionych: 1407 na 282 stronach
« poprzednia -   79  80  81  82  83  84  85  86  87   - następna »

Msza św. w intencji poległych w I wojnie światowej
na cw nr 80 w Sękowej

W przeddzień rekonstrukcji historycznej ,,Bitwa pod Gorlicami”, która to od 8 lat odbywa się w Sękowej, na cmentarzu wojennym nr 80 w Sękowej, odbyła się wieczorem Msza św. w intencji Ojczyzny i wszystkich poległych w I wojnie światowej. Uroczystej Mszy św. w 103. rocznicę ,,Bitwy pod Gorlicami” i 100 rocznicy odzyskania Niepodległości sprawował proboszcz parafii p.w. św. Józefa w Sękowej ks. Jacek Piróg. Wygłoszonej homilii przypomniał o ofiarach wszystkich frontów Wielkiej Wojny. „Gromadzimy się, by wspólnie modlić się i oddać wdzięczność naszego serca i umysłu – w wymiarze indywidualnym, rodzinnym, narodowym – tym, którzy w okresie Wielkiej Wojny oddawali swe życie borse imitazioni i przelewali krew na ołtarzu ojczyzny” – powiedział na wstępie. Ksiądz Jacek w homilii wspomniał bohaterów walk , którzy oddali życie za naszą wolność. Mówił o bohaterstwie, odwadze a także wychowaniu patriotycznym w rodzinach, umiłowaniu swojej historii i ojczyzny na replique montre przykładzie Marszałka Józefa Piłsudskiego. Człowiek tylko wtedy jest zdolny do poświęcenia innym i swojej rodzinie gdy posiada wyniesione z domu te wszystkie wartości mówił Ks. Jacek.

Przed Mszą św. obok ołtarza polowego zapłonęły znicze a delegacja Urzędu Gminy na czele z panią wójt Małgorzatą Maluch złożyła wieniec, upamiętniających poległych żołnierzy.
We Mszy św. uczestniczyli władze samorządowe na czele z panią wójt, radni, grupy rekonstrukcyjne oraz mieszkańcy okolic.
Po skończonej Mszy św., Ks. proboszcz odmówił modlitwę za poległych na wojnach oraz za Ojczyznę. Na koniec udzielił zebranym błogosławieństwa i zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę…, która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

PS

Szkoda tylko ze przy tak pięknej pogodzie, w sobotę w godzinach wieczornych było nas tak mało! Większość uczestników w/w uroczystości to nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół. Młodzież jak zwykle zaprezentowała się bardzo godnie.
Nie miejmy wątpliwości, że młodzież wie co to znaczy - Bóg Honor Ojczyzna

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Galicyjskie Cmentarze
Spojrzenie po 100 latach

23 kwietnia 2018 r. w Pawilonie Historii Miasta Gorlice, odbył się wernisaż wystawy Waldemara Dobrowolskiego pt."Galicyjskie cmentarze - spojrzenie po 100 latach". Wystawę otworzył Rafał Kukla – burmistrz Gorlic, następnie twórca wystawy pan Waldek zaprezentował swoje prace fotograficzne będące próbą odwzorowania archiwalnych zdjęć znajdujących się w zbiorach Narodowego Archiwum replica tag heuer w Krakowie oraz Narodowego Archiwum Cyfrowego. Fotografie skupiają się głównie na 2 historycznych okręgach cmentarnych: I żmigrodzkim oraz III gorlickim. Wystawa ma na celu zaprezentowanie zmian w krajobrazie jakie zaszły na przestrzeni stulecia w obrębie poszczególnych nekropolii.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Kolejny raz zanieczyszczono potok wpadający do Sękówki.
Wyciek substancji ropopochodnej.

W sobotę 21 kwietnia 2018 r. około godziny 19:00 jeden z właścicieli posesji w Sękowej przez który to przepływa potok wpadający do rzeki Sękówka, zauważył na całej jej długości ciecz ropopochodną niewiadomego pochodzenia płynąca potokiem. W poniedziałek powiadomiono Urząd Gminy w Sękowej, przybyła pani odpowiedzialna za referat ochrony środowiska, poczyniła swoje czynności, wykonała zdjęcia i ustaliła w którym miejscu następuje wyciek. W tym czasie powiadomiono Policję i Straż Państwową z Gorlic. Na miejscu jednostka straży pożarnej, zlokalizowała źródło wycieku oraz ustawiła dwie zapory absorpcyjne uniemożliwiające przedostanie się substancji ropopochodnej dalej do Sękówki (dopływ rzeki Ropa – nomen omen) Swoje czynności na audemars-piguet replica miejscu prowadzili także funkcjonariusze policji.

Po wstępnych oględzinach Policja powiadomiła Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Delegatura w Nowym Sączu, którzy przybyli w ciągu godziny! Brawo! Inspektorzy z kilku miejsc potoku i rzeki Sękówka pobrali do analizy próbki. Następnie właściciele posesji przez które przepływa potok, pokazali inspektorom, policji i strażakom, film rozpościerający się na długości około 500 m

Jak udało nam się ustalić, wyciek substancji ropopochodnej może zagrażać licznym gospodarstwom, które znajdują się w tej części Sękowej. W roku ubiegłym doszło do wycieku dwa razy, w tym roku po raz pierwszy oby ostatni!!

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Rekonstrukcja historyczna w Medzilaborcach - Słowacja

W pięknej scenerii i przy pięknej pogodzie, w miejscu gdzie toczyły się zacięte i krwawe walki w okresie I wojny światowej, dla ich upamiętnienia, Słowacy kolejny już raz organizują rekonstrukcję tych wydarzeń. O zaciętości walk świadczą liczne cmentarze i pobojowiska w tym rejonie.
12 km od polskiej granicy 21 kwietnia 2018 r. o godz. 14:00 w miejscowości Medzilaborce w Republice Słowackiej, odbyła się rekonstrukcja historyczna walk I wojny światowej – Karpaty 1914/1915.
Przed główną bitwą rekonstrukcyjną już od godz. 10.00 organizatorzy zaplanowali szereg ciekawych wydarzeń towarzyszących inscenizacji m.in.
- występ wojskowej orkiestry dętej
-występ chóru męskiego
- pokaz musztry wojskowej z epoki
- prezentacja mundurów i uzbrojenia
- wykłady historyczne
- zawody w gotowaniu wojskowych posiłków

O godz. 14.00 rozpoczęła się rekonstrukcja, przystąpiono do kilku potyczek oddziałów rosyjskich, pruskich i austro-węgierskich w miejscu autentycznej potyczki, która odbyła się ponad 100 lat temu.

Można było zobaczyć:
- Atak austro-węgierskiej dywizji piechoty
- Atak rosyjskiej dywizji na zdobytą pozycję austro-węgierską
- Pokaz artylerii z okresu I wojny światowej
- atak samolotu na pozycje wroga

Słowacy zadbali o przygotowanie terenu (okopy), pirotechnikę, orologi replica o przybyłych rekonstruktorów i publiczność. W rekonstrukcji oprócz oddziałów słowackich wystąpiły grupy z Czech, Rosji oraz z Polski. Mocne wybuchy artyleryjskie robiły wrażenie na oglądających. Były one zsynchronizowane z wybuchami na polu walki. Artylerii wtórowały 2 ckmy szwarclose a latający bardzo nisko przez większą część rekonstrukcji dwupłat, ostrzeliwał pozycje wroga.
Po rekonstrukcji odbyła się defilada wszystkich grup rekonstrukcyjnych, otrzymując liczne brawa od zgromadzonej publiczności.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

GORLICKIE „DRAMATIS PERSONAE"- 1915
WYSTAWA W 103. ROCZNICĘ BITWY GORLICKIEJ

Na wystawie z okazji 103. rocznicy Bitwy Gorlickiej prezentujemy portrety i biogramy kilkudziesięciu osób, których osobiste dzieje mocno związały się z historią naszego miasta i którzy z pewnością w maju 1915 replica omega roku zapamiętali Gorlice po kres swojego żywota. Gorlickie „Dramatis personae" - aktorzy dramatycznych wydarzeń, którym Gorlice użyczyły swojej nazwy, odgrywają przed nami odwieczny spektakl walki o władzę nad narodami, a także o niepodległość swoich narodów. Przedstawiamy tutaj biografie władców zaborczych państw, a także wojskowych dowódców formacji uczestniczących w Gorlickim Przełomie. Prezentujemy sylwetki kilku wybitnych, narodowych i lokalnych bojowników o niepodległość Polski. Kontrastując osobową historię dziejów z bezosobowym obrazem ruin miasta i ogromem tragedii, zapraszamy do refleksji nad polską drogą do niepodległości.

Wernisaż odbył się 20 kwietnia 2018 o godz. 18.00 w sali im. prof. Wł. Kunza Galeria Sztuki „Dwór Karwacjanów" w Gorlicach. Wystawę otworzył Zdzisław Tohl, dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów. W wernisażu udział wzięli; Łukasz Bałajewicz, Zastępca Burmistrza Miasta Gorlice oraz Aleksander Augustyn, Kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Gorlicach.
Franciszek Rzeszutek, Dyr. Ośrodka Kultury Gminy Gorlice przedstawił licznie zgromadzonej publiczności historię Gorlic w okresie Wielkiej Wojny.
Równocześnie odbył drugi wernisaż poświęcony rzeźbie Romana Pietrzaka - polski rzeźbiarz.
Wystawa czynna będzie do 16 maja 2018 r.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ - kliknij