Około 200 osób wzięło dziś udział w pochodzie pierwszomajowym, który przeszedł ulicami Gorlic, od Domu Nauczyciela przez ulicę Świeykowskiego, 3 Maja i Legionów pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych, władz powiatowych i miejskich oraz organizacje młodzieżowe.
Pod pomnikiem odegrano gorlicki hejnał, Mazurka Dąbrowskiego i Ode do Radości. Głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który w swoim wystąpieniu nawiązał do historii powstania Święta Pracy. 1 Maja od ponad stu lat robotnicy, związkowcy, bezrobotni przypominają rządzącym o swoich prawach. Po okolicznościowych przemówieniach złożono przed gorlickim Pomnikiem Tysiąclecia symboliczne wiązanki kwiatów.
Po przemówieniach i złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego, burmistrz Rafał Kukla zaprosił zebranych do wspólnego świętowania Dni Gorlic.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!
2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do replica uhren breitling wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.
W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.
Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja
103. Rocznica ,,Bitwy pod Gorlicami"
Uroczystości na cw nr 91 w Gorlicach
103 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji w niedzielę 29 kwietnia o godz. 11.00 na cmentarzu wojskowym nr 91 w Gorlicach, rozpoczęły się uroczystości. Po odegraniu hymnu polskiego i węgierskiego, głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który powiedział m.in. ,,wojna oznacza śmierć i często dopiero po jej zakończeniu dostrzegalne jest okrutne żniwo, które rodzi niezgoda. Ta myśl towarzyszyła modlitwie ekumenicznej, w której wzięli udział duchowni – rzymskokatoliccy, greckokatoliccy i prawosławni.
Mimo różnic poglądów, wyznania oraz odmiennych barw mundurów poległych, dziś na cmentarzu podkreślono jedność i wspólnie modlono się za osoby, które 103 lata temu oddały tu życie. Następnie odbył się Apel Poległych oraz trzykrotna salwa honorowa, po czym składano wieńce, kwiaty i zapalono znicze.
Po tej części wszyscy przemaszerowali na gorlicki Rynek, by zobaczyć w takt orkiestry wojskowej musztrę paradną w wykonaniu Karpackiego Ośrodka Wsparcia Straży Granicznej w Nowym Sączu.
Na ,,Pańskich Polach” w Sękowej odbyła się po raz ósmy rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami.
103 lata temu doszło do jednej z największych bitew I wojny światowej – ,,Bitwy pod Gorlicami”. Z tej okazji 29 kwietnia 2018 r. odbyła się po raz ósmy z rzędu kolejna już rekonstrukcja epizodu Bitwy pod Gorlicami z czasów Wielkiej Wojny. Po raz pierwszy rekonstrukcja odbyła się na wzgórzu, w miejscu autentycznej bitwy sprzed 103 lat.
Rozpoczęła się o godz. 15.00 wspólną modlitwą, którą poprowadzili księża: ks. Jacek Piróg, proboszcz z Sękowej, ks. Grzegorz Nazar, proboszcz greckokatolickiej parafii w Rozdzielu i Mirosław Cidyło, proboszcz prawosławnej parafii w Bartnem. Przybyłych gości powitała gospodarz Gminy Sękowa wójt Małgorzata Małuch oraz prowadzący Ryszard Rządło
Następnie około 10 tysięcy osób obserwowało ponad półtoragodzinne widowisko batalistyczne. Wojska pruskie i austriackie atakowały wzgórze, na którym stacjonowały z kolei wojska carskie. Na wzgórzu były dwie linie okopów wojsk rosyjskich, był lazaret i sztab dowódczy.
Huk armat, wystrzały z karabinów, walki konnicy, potyczki żołnierzy, eksplozje, swąd spalonego prochu. Nad polem bitwy latały dwa rosyjskie samoloty Nieport 11 i 17, wszystko to odbyło się przy pięknej sprzyjającej pogodzie.
W rekonstrukcji uczestniczyło około 150 rekonstruktorów z 20 grup z całej Polski a także z Rosji - Kaliningrad, Ukrainy, Czech i Słowacji. (GRH “Gorlice 1915”, Fordy T,
SRH Wrzesień 39 sekcja I – wojenna,
GRH 69 Riazański Pułk Piechoty,
Dzika Dywizja,
GRH Podkarpackie Stowarzyszenie Miłośników Militariów - Rzeszów,
Stowarzyszenie Historyczne im. 7 pułku Lansjerów Nadwiślańskich z Halinowa,
SH LIR 32,
GRH Strzelcy Mszczonów,
KVH Karpaty Snina - Słowacja,
GRH IR 155 pp,
GRH II Brygada Legionów Polskich,
Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Artyleria,
114 Nowotorski Pułk Piechoty z Kaliningradu,
14 Pułk Strzelców Syberyjskich Przasnysz,
Projekt Alpenrot,
SHR Marienburg (IR 152),
Stowarzyszenie Historyczne Pionierzy 40 pp “Dzieci Lwowskich”,
(21 Muromski Pułk Piechoty) i
GRH 56 pp Wadowice
Podczas I wojny światowej w 1915 roku na ziemi gorlickiej rozegrała się bitwa o przełomowym znaczeniu. Walki pozycyjne trwały prawie pół roku, ale decydujące starcie rozpoczął niespodziewany atak wojsk niemieckich i austro-węgierskich 2 maja 1915. Front rosyjski między Wisłą a Karpatami został przerwany, a w ciągu następnych tygodni wyzwolono większość Galicji łącznie ze Lwowem.
Bitwa Gorlicka, w której wojska austro-węgierskie i niemieckie pokonały armię rosyjską, jest uważana za jedną z najważniejszych bitew frontu wschodniego I wojny światowej.
Komentatorem widowiska był prof. nzw. dr hab. Andrzej Olejko.
Po rekonstrukcji odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieżowych zespołów lokalnych. Ponadto można było przyjrzeć się życiu obozowemu – zajrzeć do sztabu, lazaretu, okopów i oczywiście poszukać łusek po wystrzelonych nabojach, a także skosztować wojskowego chleba ze smalcem.
Rekonstrukcja przygotowywana została w ramach projektu transgranicznego „Historia znana i nieznana – pamiątki I wojny światowej polsko- słowackiego pogranicza”.
Tegoroczna rekonstrukcja Bitwy pod Gorlicami była niezwykła z kilku powodów inna niż wszystkie dotychczasowe. To nie tylko z faktu nowego miejsca czy wspomnienie z historycznego wydarzenia sprzed 103 lat, ale dla nas Polaków to wielka rocznica 100 lecia odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI.
…. ale z obowiązku kronikarskiego muszę jeszcze odnotować akcję jaka towarzyszyła przy tej wspaniałej rekonstrukcji, wspaniała akcja charytatywna na rzecz zdrowia i życia mojego ucznia 44-latka – Jacka Krupy z Sękowej. Rok temu mężczyzna zaraził się bakterią listerii. W kilka tygodni stał się niemal całkowicie zdany na innych. Teraz walczy o choćby minimalną sprawność.
Do grupy dobrych serc dołączyły gospodynie z sołectw gminy. Za drobny datek można było skosztować domowych ciast, chleba i innych przysmaków. Katarzyna Tokarz, sołtyska z Ropicy Górnej specjalnie z myślą o akcji dla Jacka przygotowała swój słynny napitek. W tym roku namawiała: skosztuj trunku i kup placka za zdrowie Jacka! Po rekonstrukcji odbyła się także licytacja obrazów. Jeden z nich namalowała Karolina, córka pana Jacka. Pod młotek poszły też grafika i płaskorzeźba. Z tej licytacji i do puszek uzbierano 15.108.84 zł. W imieniu Rodziny Jacka - dziękujemy!
NFZ nie finansuje już niestety leczenia Jacka, rodzina płaci za nie, a krakowski szpital był jedyną placówką, która zdecydowała się przyjąć Jacka i podjąć się jego leczenia i rehabilitacji. Trzymaj się Jacku!! Wracaj do Sękowej!
Wernisaż Piotra Szczepaniaka w Muzeum PTTK w Gorlicach
30 kwietnia o godz. 18.00 w Muzeum PTTK w Gorlicach, odbył się wernisaż Piotra Szczepaniaka pt. „Mieszkańcy Galicji w formacjach wojskowych armii austro-węgierskiej w czasie Bitwy Gorlickiej i w pozostałych latach Wielkiej Wojny”. Wystawę otworzył Prezes Zarządu Oddziału Jerzy Mrozek w obecności posłanki Barbary Bartuś.
Wystawa zmienna związana jest ze 103. rocznicą Bitwy pod Gorlicami oraz obchodzoną w bieżącym roku 100. rocznicę zakończenia I wojny światowej, a także w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Na wystawie zaprezentowane zostały przedmioty związane z galicyjskimi Polakami, którzy służyli w armii austro-węgierskiej, a więc zdjęcia, dokumenty wojskowe i poczta polowa, a także elementy umundurowania i wyposażenia wiążące się z formacjami wojskowymi, w których stanowili oni znaczną część składu osobowego. Autor wystawy Piotr Szczepaniak, pochodzi z Żywca. Jest absolwentem studiów historycznych na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, nauczycielem historii i aktywnie działającym historykiem, zainteresowanym badawczo przede wszystkim historią Austro-Węgier oraz dziejami Żywiecczyzny. Od dziecka zajmuje się kolekcjonowaniem przedmiotów militarnych związanych z historią lokalną i armią austro-węgierską.
Ekspozycja będzie dostępna do 30 czerwca br.