Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   117  118  119  120  121  122  123  124  125   - następna »

DZIEŃ MUZYKI BORTNIAŃSKIEGO

17 października (sobota) 2015 r. o godz. 16.00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. śśw. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbył się koncert chóru KAMENAR z Ukrainy.
Impreza popularyzująca twórczość Dymitra Bortniańskiego (1751—1825) – wybitnego kompozytora, ojca współczesnej muzyki cerkiewnej, śpiewaka i dyrygenta, którego przodkowie wywodzą się z łemkowskiej wsi Bartne (łem. Bortne). Bortniański - uczeń Galuppiego, który w swojej twórczości doskonale połączył zachodnią muzykę klasyczną z tradycyjną muzyką słowiańską, był człowiekiem jednoczącym wiele kultur i tradycji. Wydarzenie było spotkaniem tradycji muzycznych i kulturowych wschodnich i zachodniołacińskich obecnych tak orologi replica italia w muzyce Bortniańskiego, jak i współistniejących do dziś w kulturze ziem polskiego pogranicza.

Męski chór KAMENAR z miejscowości Stryj w Obwodzie Lwowskim na Ukrainie działający pod batutą maestro Stepana Celucha powstał w roku 2000. Przez lata pracy chór wypracował swój własny, indywidualny, muzyczny styl, który charakteryzuje wysoka, mistrzowska jakość wykonania utworów, oryginalna barwa głosów, indywidualna interpretacja każdego dzieła muzycznego. Zespół wielokrotnie nagradzany na ukraińskich konkursach, festiwalach i przeglądach m.in. we Lwowie, Równem, Samborze, Iwano- Frankowsku, Drohobyczu. Chór wielokrotnie koncertował w Polsce, Austrii, Czechach, Słowacji i innych krajach. W repertuarze chóru usłyszeć można było utwory zagranicznych klasyków, pieśni sakralne, kompozycje współczesnych autorów i aranżacje pieśni patriotycznych m.in. ,,Ciebie Chwalimy", ,,Chwalcie imię Pańskie", ,,Ciałem usnął", ,,Irmos Wniebowstąpienia", ,,To dzisiaj", ,,Fragment jutrzni", Pod Twoją Opiekę" i ,,Fragment Liturgii: Pieśń Cherubinów nr 7" oba utwory D. Borniańskiego. Na zakończenie koncertu chór wykonał kilka pieśni ludowych i Mnohaja lita - Многая літа - Sto lat, sto lat !

DZIEŃ MUZYKI BORTNIAŃSKIEGO - kliknij

Wyjątkowa msza św. w niecodziennym miejscu.

W kapliczce przy drodze wojewódzkiej nr 993 Gorlice – Dukla na terenie Gorlice – Sokół, przy ulicy Lenartowicza, odbyła się w czwartek 1 października msza św. i różaniec z udziałem licznie zgromadzonych mieszkańców Sokoła. To niecodzienne miejsce ma piękną historię - jej początki sięgają okresu międzywojennego.
Kapliczka wybudowana została przez Mieczysława Mrazka, potentata naftowego na terenie powiatu gorlickiego na przełomie XIX i XX wieku. Wybudowana została na terenie jego majątku w 1930 r. jako wotum szczęśliwego powrotu dwóch synów z Wielkiej Wojny 1914 – 1918 oraz z wojny bolszewickiej w 1920 r.

W kapliczce tej 1 października i 3 maja gromadzą się licznie mieszkańcy Sokoła na mszy św. i różańcu . Mszę św. z homilią i różaniec poprowadził ks. wikary Tomasz Rusyn z parafii św. Jadwigi w Gorlicach. Po zakończeniu mszy św. i różańca regionalista Pan Aleksander Gucwa z Sękowej przedstawił historię Rodziny Mrazków - fundatora tejże kapliczki, powiedział m.in. ,, Pan Mrazek założył w Sękowej kopalnię ropy naftowej oraz Przedsiębiorstwo Poszukiwawczo - Wiertnicze i rozpoczął na własną rękę wiercenia. Mieczysław Mrazek, jako doświadczony przedsiębiorca, podjął się wierceń nie tylko za ropą, ale i dla kopalń węgla w Brzeszczach koło Oświęcimia. Przed I wojną światową zlikwidował disfraces superman swoje przedsiębiorstwa wiertnicze i zajmował się wyłącznie gospodarką rolną w Sokole, gdzie w miejsce starego, drewnianego dworku wybudował nowy, piętrowy i obszerny dom, do którego wprowadził się w chwili wybuchu wojny w 1914 r. Zmarł 19 września 1938 r. i pochowany jest wraz z rodziną na cmentarzu w Gorlicach.

Zaś kapliczka była w opłakanym stanie do momentu, gdy w roku 1993 r. podczas burzy na kapliczkę spadły potężne konary dębu, uszkadzając ją doszczętnie.
Informacje o fatalnym stanie kapliczki rozpowszechniła wśród mieszkańców Sokoła, którzy ochoczo zaoferowali pomoc finansową oraz prace w celu wyremontowania kapliczki. Kapliczka została powiększona, odnowiona w ciągu miesiąca. W trakcie prac remontowych dokonano: odrestaurowania ołtarza, położono nową posadzkę , odnowiono elewację i jest bardzo bogato wyposażona z oryginalnym obrazem ,,Serce Pana Jezusa”

Zobacz galerię zdjęć - kliknij

KOLOROWA CERKIEW - FINISAŻ WYSTAWY W BARTNEM

3 października (sobota) 2015, godz. 16.00 w cerkwi greckokatolickiej p.w. śśw. Kosmy i Damiana w Bartnem, odbędzie się podsumowanie projektu „Kolorowa cerkiew”. W programie m. in. pokaz interaktywnej aplikacji na ekran dotykowy, stworzonej w ramach projektu dla cerkwi w Bartnem oraz wykład Andrzeja Żygadło „Prace badawcze i dokumentacyjne przy zabytkowych obiektach drewnianych". Organizatorem przedsięwzięcia jest MUZEUM DWORY KARWACJANÓW I GŁADYSZÓW w GORLICACH oraz Parafia Prawosławna w Bartnem, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bartne i Bodaki. Partnerem wystawy jest Dział Sztuki Cerkiewnej Muzeum - Zamku w Łańcucie.

Wystawa czynna była ponad miesiąc i zakończy się 3 października. To wystawa szczególna, jest to opowieść o dawnych ikonach, których w cerkwi już nie ma, o księżach, którzy w cerkwi się modlili, cosplay demon slayer o barwach - które zniknęły. Obecnie świątynia należy do jednej ze skromniej wyposażonych łemkowskich cerkwi, a część jej dawnego wyposażenia jest rozproszona. Niegdyś była to cerkiew z wyjątkowym, dziś niewidocznym, wielobarwnym, zewnętrznym malowaniem, z cennymi ikonami i niezwykle barwną historią. Cerkiew kolorowa na zewnątrz i wewnątrz. Wystawa łączy w sobie trzy ekspozycje poświęcone: wielobarwnej architekturze, rodom księżowskim z Bartnego, dawnym ikonom cerkwi oraz symbolice ich kolorów. Jest ona częścią projektu, którego celem jest dokumentacja walorów zabytkowych, historycznych i artystycznych cerkwi w Bartnem.

Zapraszamy!

Seniorzy z Krakowskiego Oddziału SSLW RP mają sztandar.

W piątek 18 września przy pięknej słonecznej pogodzie w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego w Balicach, odbyły się wspólne uroczystości. Podczas Święta 8 Bazy, odbyło się nadanie sztandaru dla Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 9.00 Mszą św. w intencji wszystkich lotników, w jednym z hangarów znajdującym się na lotnisku. W koncelebrze uczestniczyło trzech księży pod przewodnictwem ks. płk dr hab. Stanisława Gulaka. W koncelebrze brał udział kapelan lotników ojciec Dominik Orczykowski.

Następnie na placu defiladowym rozpoczęły się oficjalne uroczystości święta 8 Bazy Lotnictwa Transportowego. Wszystkich uczestników powitał Dowódca jednostki płk pil. Krzysztof Cur. W dalszej kolejności wyróżnionym żołnierzom i pracownikom cywilnym wręczono odznaczenia państwowe, awanse, i pamiątkowe dyplomy.
W trakcie uroczystości przekazano sztandar dla KO SSLW RP. Akt ufundowania odczytał Dyrektor Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych płk prof. dr. hab. inż. Ryszard Szczepanik. Następnie Fundator, rodzice chrzestni, którymi byli Pani Leonia Tyrała i nestor Lotnictwa Polskiego, lotnik z Dywizjonu 304. "Ziemi Śląskiej" 100 - letni płk. pil. Ludwik Krempa oraz zaproszeni honorowi goście dokonali symbolicznego wbicia gwoździ.

Sztandar poświęcił ks. prał. płk dr hab. Stanisław Gulak oraz o. Dominik Orczykowski. Akt przekazania sztandaru odczytał Prezes Zarządu Głównego SSLW RP gen. dyw. pil. Franciszek Macioła. Prezesowi Oddziału Krakowskiego sztandar przekazał Dowódca 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego gen. bryg. pil. Mirosław Jemielniak.
Z kolei Prezes Oddziału, płk pil. Stanisław Wojdyła przekazał go w ręce pocztu, który dokonał prezentacji sztandaru przed szykiem pododdziałów 8 Bazy. W uznaniu aktywności Oddziału Krakowskiego, mianowaniem na wyższy stopień wojskowy uhonorowani zostali - Prezes ppłk pil. Stanisław Wojdyła oraz sekretarz mjr inż. Janusz Oraczewski.

Następnie głos zabrał Prezes Oddziału, płk pil Stanisław Wojdyła, który w swoim wystąpieniu m. in. powiedział ,, Na naszym sztandarze jest wypisane motto ,, WIERNI OJCZYŹNIE". Wierność jest jedną z pierwszych żołnierskich cnót. To własnie wierność nadaje naszemu życiu jednolitość i sens. To własnie wierność nierozerwalnie łączy się z miłością do Ojczyzny". W dalszym ciągu wystąpienia powiedział ,,Wiele jest miejsc historycznych w naszym regionie, gdzie Krakowski Oddział SSLW RP upamiętnił i upamiętnia dla współczesnej młodzieży i przyszłych pokoleń. Zwracam się do Pana Aleksandra Gucwy, tak jak dotychczas będziemy z Panem w czasie rocznicowych uroczystości upamiętniających zestrzelenie samolotu Liberatora kpt Zygmunta Pluty powracającego ze zrzutu na placówkę w Puszczy Kampinowskiej w 1944 r. Jak również z załogą kpt Franciszka Omylaka, który po zrzucie zasobników nad płonącą Warszawą został zestrzelony w rejonie Banicy - Krzywej, koło Gorlic. Pomnik pięknie pielęgnowany przez Pana"

Uroczystość ta była ukoronowaniem rocznych starań i przygotowań. Całość uroczystości była doskonale zorganizowana i przeprowadzona, słowa uznania i chapeau bas dla Prezesa Stanisława Wojdyły, Stefana Glądysa, Szczepana Kurpisza, Janusza Oraczewskiego oraz dla innych osób, którzy aktywnie włączyli sie w organizację tej wspaniałej uroczystości!!.
Na zakończenie uczestnicy udali się na poczęstunek w namiotach oraz występy artystyczne i pokazy, w ramach święta 8 Bazy Lotnictwa Transportowego.

PS

Na uroczystości zostali zaproszeni przez KO SSLW RP Pan Aleksander Gucwa oraz Dariusz Duran, którzy całą uroczystość sfotografowali, z kamerowali i opisali. Dziękujemy !!

Uroczystości w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice - część I

Uroczystości w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego Kraków - Balice - część II

Zobacz film Edwarda Wyroby z uroczystości w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego - 18.09.2015

Zobacz film Alexandra Gucwy z uroczystości w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego - 18.09.2015

Zobacz film Dariusza Durana z uroczystości w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego - Balice, 18.09.2015 r. - część I

Zobacz film Dariusza Durana z uroczystości w 8 Bazie Lotnictwa Transportowego - 18.09.2015 r. - część II

Rozpoczęto budowę kładki pieszo – jezdnej na Sękówce.

Rozpoczęta 14 września 2015 r. inwestycja związana z budową kładki pieszo – jezdnej w miejscowości Sękowa na rzece Sękówka nabiera tempa. Zgodnie z zaleceniem Administratora obiektu oraz z uwagi na zły stan techniczny kładki, rozebrano po ponad 30 latach istniejący obiekt (kładka podwieszona) na jego miejscu powstanie obiekt w postaci kładki pieszo – jezdnej.
Wyburzeniu uległy filary i konstrukcje betonowe. Trwają prace ziemne oraz zbrojeniowe. Wybudowano prowizoryczne przejście dla pieszych.

Kładka pieszo – ziemna połączy drogę powiatową z drogą gminą o długości całkowitej 35.76 m, szerokości 5. 63 m, pasy ruchu 3.00 m, chodnik po jednej stronie (dolnej) 0.75 m, i nośności użytkowej 20 ton. Jezdnia będzie pokryta betonem asfaltowym a chodnik żywicą epoksydową. Kładka będzie miała za zadanie przeprowadzić ruch pieszych przez Sękówkę na drugi jej brzeg. Będzie konstrukcją jednoprzęsłową, stalowo – betonową (zespoloną) – mówi mgr inż. Damian Bajorek, kierownik budowy.

Prace realizowane przez gorlicki Godrom potrwają do końca listopada br. a koszt tej inwestycji wyniesie około 1 mln brutto.

W galerii będą zamieszczane chronologicznie zdjęcia z tej inwestycji. Zapraszam do oglądania!

kliknij tu