Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   214  215  216  217  218  219  220  221  222   - następna »

Doświadczenie, które teraz zaprocentowało

Z Anną Dobrowolską, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, które złożyło najlepszy wniosek spośród małych projektów, rozmawia Halina Gajda

Wasz wniosek na opracowanie projektu i wykonanie w terenie szlaku narciarskiego okazał się najlepszy. Sprawił jakieś kłopoty?

Nie, w zasadzie żadnych. Wszelkie niejasności na bieżąco wyjaśniali nam pracownicy Lokalnej Grupy Działania Beskid Gorlicki. Sam pomysł dojrzewał około roku. Mieliśmy pewne przemyślenia, koncepcje. Budowa tras narciarskich w naszym sołectwie interesowała nas od dawna, więc w zasadzie wszystko było gotowe. Członkowie wykonali większość prac -przeszli cały teren, przez który przebiegać ma trasa, sprawdzili kwestie własnościowe, uzyskali zgodę nadleśnictwa na poprowadzenie szlaków w tym miejscu. Sam wniosek powstał natomiast w tydzień.

Dlaczego akurat zajęliście się utworzeniem tras narciarstwa biegowego?

W grupie inicjatywej pracowało kilku panów, którzy lubią ten sport. Uznaliśmy, że stworzenie tras narciarskich, które łączyłyby się z tymi wokół Magury Małastowskiej czy Bartnego, jest dobrym pomysłem na promocję. Zwłaszcza, jeśli na tychże trasach znalazłyby się gospodarstwa agroturystyczne, w których turyści mogliby wypożyczyć sprzęt, przenocować, smacznie zjeść czy zostawić samochód i wyruszyć na szlak. Ze względu na to, że część tras przebiega przez tereny leśne, nie zawsze będą udostępniane. W zależności od tego, w jakich rejonach przeprowadzane będą prace np. przy wycince drzew, pewne odcinki będą musiały być zamknięte dla turystów ze względów bezpieczeństwa.

To nie jest pierwszy sukces Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa w pozyskiwaniu środków zewnętrznych...

To prawda, istniejemy od 2001 roku, wiele razy, z różnym skutkiem sięgaliśmy po środki unijne. Tym razem udało się. W tym roku planujemy wytyczenie, wyrównanie, a tam, gdzie to konieczne -oznakowanie tras. W sumie wszystkie narciarskie szlaki będą miały kilkadziesiąt kilometrów długości i dzięki temu na nartach będzie można objechać całe sołectwo. Zródło ,,Gazeta Gorlicka"

Płyty ,,Razem" i ,,Ruczaju" idą jak woda

Sękowska grupa śpiewacza Razem wraz z chórem działającym przy parafii pod wezwaniem świętego Józefa Oblubieńca NMP w Sękowej nagrały swoją pierwszą płytę ze znanymi polskimi kolędami. -Grupa śpiewacza Razem wspólnie z naszym chórem działa od trzech lat. W jej skład wchodzą dwadzieścia cztery osoby z terenu całej naszej gminy. Są to osoby nie tylko z Sękowej, ale mamy również członków grupy i chóru z Owczar, Krzywej czy Siar. Płytę nagraliśmy przy akompaniamencie muzycznego zespołu działającego przy ZSP w Sękowej - wyjaśnia Mirosław Bogoń, opiekun i kierownik grupy oraz chóru.

Historyczna płyta została nagrana w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej w specjalnie wyposażonym pomieszczeniu, które jest przygotowane do nagrań. Na płycie, która nosi nazwę „Sękowa kolęduję", znajdują się popularne polskie kolędy.

- Nagraliśmy pięćset sztuk płyt. Ponad połowa już się rozeszła. Mamy duże zapotrzebowanie na płyty. To chluba naszej gminy. Środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczymy na dalszy rozwój grupy i chóru - mówi Mirosław Bogoń. Mirosław Bogoń prowadzi jeszcze zespół Ruczaj. To łemkowski zespół dziecięco-młodzieżowy składający się z dwudziestu pięciu osób.

Członkowie zespołu pochodzą m.in. z Pętnej, Małastowa, Bodaków, Bartnego, Męciny Wielkiej, Wapiennego, Owczar i Sękowej.

W swym repertuarze zespół posiada popularne pieśni łemkowskie i ukraińskie. Dorobek artystyczny Ruczaju to m.in.: występy na Watrach Łemkowskich w Zdyni i Michałowie, Krynicy, kiermeszach w Olchowcu i Bartnem, koncerty w Krakowie, Oławie, Wrocławiu, Chojnicach, w okolicach Sanoka, kolędowe koncerty ekumeniczne w Gorlicach, jak również nagranie kolęd dla TVP 3 Kraków. Również i z tą grupą została nagrana pierwsza płyta.

- W zespole mam dwie grupy. Młodszą od klasy trzeciej szkoły podstawowej do klasy pierwszej gimnazjum i starszą od klasy pierwszej szkoły ponadgimnazjalnej. Cała grupa działa w ramach Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. Zespół założyła Krystyna Dziubyna siedem lat temu, później ja zacząłem prowadzić grupę. Od sześciu lat gramy razem z Serenczą - mówi Mirosław Bogoń.

Zespół nagrał płytę z kolędami polskimi i łemkowskimi pod tytułem „Kolady". Nagrano pięćset płyt.
- Płyty idą jak woda, praktycznie już niewiele zostało. Myślimy już o kolejnej płycie, tym razem z repertuarem świeckim. Cały czas koncertujemy. Dużo nam pomaga Tomek Kubala z MDK Gorlice oraz Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa - wyjaśnia. Wiele ciepłych słów o obydwu zespołach i chórze słyszymy od wójt gminy Sękowa. - Gdyby nie Mirek Bogoń nie byłoby tych zespołów. On poświęca praktycznie cały czas zespołom. Również jego żona, a nawet mały Jasio jest zaangażowany w występy - mówi Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa. Źródło ,,Gazeta Gorlicka"

Mają stroje, będą promować gminę

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Sękowej zakończono realizację projektu „Integracja społeczności lokalnej poprzez reaktywację ginących zawodów". Środki na projekt pozyskało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa.

Pozyskano blisko 50 tysięcy złotych z przeznaczeniem na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży oraz promocję rzemiosła i kultury ludowej. Projekt był współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i trwał od 30 lipca 2008 do 30 stycznia 2010 roku.

- W ramach projektu prowadzono zajęcia warsztatowe dla czterdziestu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej. Zajęcia realizowano w dwóch kierunkach - kamieniarstwa, gdzie uczestniczyło 14 uczniów, oraz zajęć z tańca i śpiewu, w których uczestniczyło 26 uczniów - informuje Bogusław Diduch, dyrektor ZSP w Sękowej.

Zajęcia dla uczniów prowadził kamieniarz Tomasz Bernasiński z Siar oraz Kazimierz Haluch i Mirosław Bogoń z tańca i śpiewu.

W szkole po realizacji projektu pozostały narzędzia oraz stroje ludowe dla zespołu zawiązanego dla potrzeb projektu.
- W ramach tego projektu został zawiązany zespół i będzie on nadal funkcjonował jako grupa folklorystyczna Sękowianie. Grupą będą się opiekować Kazimierz Haluch i Mirosław Bogoń. Zajęcia z tej tematyki będą nadal kontynuowane dla uczestników programu oraz dla innych chętnych uczniów. Ważne jest to, że jest efekt programu w postaci grupy, która nadal pozostaje w szkole i będzie promowała naszą gminę - uzupełnia dyrektor szkoły.

Ważną kwestią do rozwiązania której przyczynił się projekt, było zagospodarowanie czasu dzieci przez zajęcia edukacyjne i artystyczne wzmacniające więzi z regionem, a także promocja kultury i lokalnego rzemiosła. Żródło ,,Gazeta Gorlicka"

Odnowią centrum w Sękowej i Siarach

Na wiosnę gmina Sękowa rusza z realizacją proj ektów związanych z odnową centrum wsi Siary i Sękowej. Inwestycje będą wykonywane z funduszy Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. - W ramach projektu odnowa centrum Sękowej planujemy wykonać parkingi, oświetlenie, chodniki. Zmodernizowana zostanie też droga w centrum Sękowej oraz teren wokół Domu Ludowego. Koszt projektu wyniesie około miliona złotych. Z pracami ruszymy wczesną wiosną - wyjaśnia Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa.

W tym samym czasie ruszą też prace zwiane z odnową centrum Siar. Gmina jest już po przetargu. Będą wykonane nowe chodniki, oświetlenie oraz estetyzacja centrum wioski. Koszt projektu wynosi około 550 tysięcy złotych. W trakcie jest przetarg na projekt na utworzenie Gminnego Systemu Informacji Turystycznej w Siarach. System będzie jednocześnie częścią składową Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej.

- W najbliższym czasie ogłosimy również przetarg na wodociągi w Sękowej. Będzie to jedna z największych naszych inwestycji. Jej koszty to prawie siedem milionów złotych. Natomiast ze środków pozyskanych z Funduszu Spójności będziemy wykonywać kanalizację wsi Małastów. Dużą popularnością cieszy się projekt, którego celem będzie powołanie do życia klubu seniora. Na początku marca ruszymy z jego realizacją - mówi Małgorzata Małuch.

Półtora miliona ma również gmina Sękowa z Funduszu Spójności Związku Gmin Ziemi Gorlickiej na termomodernizację budynków użyteczności publicznej. Koszt całej inwestycji to 2,5 min złotych. Swój wygląd zmienią Dom Ludowy w Sękowej i Siarach, remiza w Owczarach, świetlica w Męcinie Małej i Wielkiej, w Bartnem oraz Ropicy Górnej, a także Ośrodek Zdrowia w Sękowej.

Gminę czeka w tym roku wiele inwestycji, część z nich ruszy w najbliższym czasie, niektóre projekty czekają jeszcze na rozstrzygnięcie. Zródło; ,,Gazeta Gorlicka"

Odnowi± centrum w Sękowej i Siarach

Aż siedem pucharów pozostało w Sękowej !!


VIII Międzynarodowy Memoriał im Władysława Tokarza w skoku wzwyż, odbył się w dniu 12 lutego 2010 r. w Zespole Szkół w Sękowej, startowało 62 zawodników w tym 34 dz. z 6 klubów Polski Południowej oraz reprezentacja Klubu SSK JAS z Bardejowa ( Słowacja). Przybyli liczni goście: wójt Gminy Sękowa Małgorzata Małuch, Z-ca Przew. Rady Gminy Kazimierz Tenerowicz, Dyr. SP z Lipinek Pani Bożena Bubniak - Sroka, Dyr. SP z Siar Bożena Bernasiewicz, sołtys Sękowej Pan Zygmunt Markowicz, sponsorzy - Lilla i Andrzej Liszkowie oraz Tomasz Krężałek. Za współprace z klubem otrzymali pamiątkowe dyplomy, otrzymał też Zoran Kollarovic, trener z Bardejowa za rozwój kultury fizycznej i sportu pomiędzy naszymi klubami.

Rodzinę Władysława Tokarza reprezentowała córka Joanna i syn Miłosz, otrzymali od Vice Prezesa klubu Bogusław Diducha bukiet kwiatów. Otwarcia i zamknięcia zawodów dokonał Dyr. Zespołu Szkół w Sękowej Bogusław Diduch. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie, szczególnie wśród zawodników z gimnazjum, aż trzy zawodniczki przechodzą ponad 150 cm, młodzicy skaczą 170 cm a junior młodszy Jakub Kosiba wynikiem 191 cm ustanawia nowy rekord życiowy i memoriału.

Dobre też wyniki uzyskano w kategorii szkół podstawowych. Najlepszej trójce w każdej kategorii wiekowej wręczono puchary, dyplomy, nagrody rzeczowe a każdy zespół otrzymał okolicznościowy puchar. Najlepsi zawodnicy UKS ,,Maraton’ Sękowa za dwa tygodnie wyjadą na podobne zawody do Bardejowa. Po zawodach zawodnicy udali się do szkolnej stołówki na zasłużony obiad.

Zawodnicy UKS ,,Maraton" Sękowa, którzy stanęli na podium

Kosiba Jakub - 191 cm (PK) - junior mł.
Chwałyk Damian - młodzik - I m - 170 cm
Czaja Tomasz - młodzik - II m - 167 cm
Horbal Damian- młodzik - III m - 160 cm
Chwałyk Jarosław - SP - I m - 137 cm
Bodak Mateusz - SP - II m - 125 cm
Połeć Karolina - SP - II m - 130 cm
Kiszka Aleksandra - SP - III m - 125 cm

ZOBACZ TAKŻE TU

Zobacz relację filmową z memoriału w skoku wzwyż (ostatnia sekwencja)