Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   215  216  217  218  219  220  221  222  223   - następna »

Wydawnictwo CZARNE z Wołowca najlepsze.

Fajne są te Mosty. Miło jest dostać nagrodę od swoich. Przecież my jesteśmy takie trochę przybłędy, nie stąd. Bo co to jest mieszkać tutaj dwadzieścia lat. I to przyjemne, że robimy rzeczy, które tutaj ludzie doceniają - ANDRZEJ STASIUK z charakterystycznym dla siebie dystansem komentował nagrodę, którą kapituła Mostów Starosty przyznała w tym roku jemu i MONICE SZNAJDERMAN - założycielom wydawnictwa Czarne - za popularyzację literatury europejskiej. Oboje, niezwykle oszczędnie i bez fałszywej skromności mówią (i swoich osiągnięciach.

- Jak zaczynaliśmy w 1996 roku w chałupie w Czarnem, to nie myśleliśmy o sukcesach. Sądzę, że to jest właśnie klucz do sukcesu. Trzeba być wiernym sobie i robić swoje, to do czego ma się wewnętrzne przekonanie. Jestem tego absolutnie pewna - podkreślała wzruszona Monika Sznajderman.

Nagroda Mosty Starosty przyznawana jest od dziesięciu lat tym, którzy najprężniej działają sferze szeroko rozumianej kultury. Kapituła konkursu nie miała łatwego zadania, bowiem nasz powiat obfituje w ludzi, którym nieobojętne jest nasze lokalne dziedzictwo, tradycja, dorobek. Z pasją i oddaniem walczą o pieniądze na ratowanie unikątowych zabytków, promują różnorodność.

Wypełniona po brzegi sala im. księdza Bronisław Świeykowskiego oklaskiwała więc nie tylko laureatów nagrody głównej, ale także wyróżnionych.
W tym roku do tego znakomitego grona dołączyli kolejne osoby.
Pośród nich jest ks. prałat WIESŁAW BODZIOCH za trwający od 1994 roku wysiłek włożony w odbudowę niemal doszczętnie strawionego przez pożar zabytkowego kościoła w Libuszy.

- Jego ogromne poświęcenie i zaangażowanie zyskało w ubiegłym roku poważne wsparcie finansowe. W ten sposób odbudowana została bryła zewnętrzna kościoła wraz z dachem. Możliwe stało się rozpoczęcie prac wewnątrz obiektu - uzasadniał wybór kapituły starosta Mirosław Wędrychowicz. Ten zaś, wyraźnie zaskoczony pochwałami na swój temat skomentował tylko: -Dbałość o kościół to obowiązek każdego proboszcza.

Kolejna spośród wyróżnionych to MARIA CIEŚLA. Jak uzasadniał starosta - to niekonwencjonalny terapeuta uczący nauczycieli startu zawodowego, matki - jak wychować szczęśliwe dziecko, młodzież - jak rzeźbić umysł przez sport i nas wszystkich - jak troszczyć się o język polski. Swoją nagrodę odebrała lekko speszona. Franciszek Rzeszutek, dyrektor Ośrodka Kultury Gminy Gorlice. O swojej pasji barwnie opowiadała STANISŁAWA PYZNAR, działaczka społeczna i kulturalna ze Strzeszyna, założycielka tamtejszego zespołu ludowego, wieloletnia przewodnicząca koła gospodyń.

- Pracuję od 70. lat i chociaż zdrowie już nie to samo, to nadal mam wiele pomysłów. Jeszcze sobie nucę na ludową nutę. Miałam dzisiaj zaśpiewać króciutką piosenkę, ale wzruszenie mi nie pozwoliło - mówiła po uroczystości. Wiele wspólnego mają ze sobą kolejni laureaci - ks. dr ROMAN DUBEC i dr JANUSZ PASTERSKI. Pamięć jest bowiem jednym z wyznaczników ich działalności.

Pierwszy jako dziekan okręgu nowosądeckiego udowadnia, że jest ona silniejsza od śmierci i inicjuje akcje ratowania łemkowskich cmentarzy. Drugi jako wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego rozwija i zaraża innych pomysłami dotyczącymi ochrony, popularyzacji i współczesnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego Biecza. Żródło ,,Gazeta Gorlicka"

Dzień Babci i Dziadka w Sękowej

Zgodnie z coroczną tradycją dzieci z Samorządowego Przedszkola w Sękowej spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury ze swoimi bliskimi na uroczystej akademii z okazji Dnia Babci i Dziadka. Uroczystość uświetnili: sekretarz gminy pani mgr Zofia Rowińska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sękowej pan mgr Bogusław Diduch, wice dyrektor ZSP pan mgr Miłosz Tokarz.

Seniorzy nie zawiedli , przybyli bardzo licznie wnosząc rodzinną , ciepłą atmosferę.
Dzieci zaprezentowały się swoim Dziadkom z jak najlepszej strony, recytowały wiersze, śpiewały piosenki, tańczyły. Po części artystycznej nadszedł czas upominków. Mali artyści wręczali swoim babciom i dziadkom samodzielnie wykonane prezenty.
Przy suto zastawionych stołach dziadkowie spędzili z wnukami niezapomniane chwile.

Autorem scenariusza całej uroczystości była nauczycielka Joanna Majka - Basista, która we współpracy z pozostałymi nauczycielkami przygotowała dzieci do dzisiejszej uroczystości.
W zorganizowaniu spotkania jak zwykle pomagali rodzice z Rady Rodziców, oraz dyrektor GOK w Sękowej pan Kazimierz Haluch. Dzisiejsza uroczystość , jak wszystkie z udziałem przedszkolaków wzbudziła wśród zebranych autentyczne wzruszenie i zachwyt.

Dzień Babci i Dziadka w Sękowej - 05.02.2010 r. - kliknij

Spotkanie podsumowujące „Integracja społeczności lokalnej poprzez reaktywację ginących zawodów

29 stycznia w Sękowej odbyło się spotkanie podsumowujące realizację projektu „Integracja społeczności lokalnej poprzez reaktywację ginących zawodów”.
Projekt był współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i trwał od 30.07.2008 do 30.01.2010. Wartość dofinansowania, jakie otrzymało Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa wyniosło 49 995,40zł z przeznaczeniem na zajęcia pozalekcyjne dla dzieci i młodzieży oraz promocję rzemiosła i kultury ludowej. Cykl zajęć warsztatowych obejmował zajęcia artystyczne z regionalnej kultury ludowej, muzyki, śpiewu oraz zajęć warsztatowych z kamieniarstwa. W ramach projektu odbyło się 360 godzin zajęć oraz zakupiono stroje ludowe i narzędzia do prowadzenia warsztatów kamieniarskich. Ważną kwestią do rozwiązania której przyczynił się projekt to zagospodarowanie czasu młodych ludzi poprzez zajęcia edukacyjne, artystyczne wzmacniające więzi z regionem a także promocja kultury i lokalnego rzemiosła. Organizacja 3 biesiad o charakterze ludowym znacznie wpłynęła na postawy mieszkańców; na większe zainteresowanie rodzimym rzemiosłem, turystyką i życiem społecznym w swojej miejscowości. Nie bez znaczenia pozostaje wzrost identyfikacji mieszkańców z regionem, zadowolenia z zamieszkiwania w regionie o bogatej tradycji i kulturze, walorach turystycznych. Podczas spotkania wspólnie podjęto decyzję o kontynuacji warsztatów kamieniarskich dla wszystkich zainteresowanych uczniów.

Człowiek – najlepsza inwestycja

Projekt „Integracja społeczności lokalnej poprzez reaktywację ginących zawodów” realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VII. Promocja Integracji Społecznej, Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.

Grad medali na zawodach w Preszowie!!


Zwycięstwa, medale i nagrody podczas Memoriału imieniem Stefana Stanislaya w Preszowie (Słowacja) w skoku wzwyż
Marek Ślimak - junior - złoty i brąz w seniorach
Natalia Chowaniak - juniorka młodsza - srebro
Jakub Kosiba - junior młodszy - złoto
Gabriel Tokarz - junior młodszy - brąz
Damian Chwałyk - młodzik - srebro
Paulina Gogola - młodziczka - IV miejsce
Jarosław Chwałyk - dzieci starsze - złoty medal

3 lutego w hali sportowej Preszowskiego Unwersytetu odbył się XVIII Memoriał im. Stefana Stanislaya w skoku wzwyż. W zawodach uczestniczyło ponad 50 skoczków, w tym 7 zawodników naszego klubu. Jestem bardzo usatysfakcjonowany wynikami i miejscami moich zawodników, startowaliśmy tu po raz pierwszy, bardzo ładne zawody i dobra organizacja, przez organizatorów zostaliśmy zaproszeni na następne zawody - powiedział Aleksander Gucwa trener UKS ,,Maraton" Sękowa.

Podczas tych zawodów zajęliśmy trzy pierwsze miejsca - Marek Ślimak startujący w kategorii juniora i seniora zdobywa dwa medale, złoty i brązowy w seniorach z wynikiem 185 cm, tradycyjnie już Kuba Kosiba w juniorach mł. wygrywa swoją kategorię z wynikiem 185 cm, trzeci jest Tokarz Gabryś - 175 cm i Natalka Chowaniak 145 cm. W młodzikach drugie miejsce z wynikiem 170 cm zajmuje Damian Chwałyk a Paulina Gogola jest czwarta - 130 cm. Bardzo dobrze skakał nasz najmłodszy zawodnik, uczeń klasy szóstej Jarek Chwałyk, wynikiem 135 cm zdecydowanie zajmuje pierwsze miejsce. Wszyscy zawodnicy otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody rzeczowe. Po zakończeniu zawodów zostaliśmy zaproszeni przez organizatorów na kolację.

Dwa medale Marka Ślimaka /Vecernik//

XVIII Memoriał im S. Stanislaya w Preszowie - 3 luty 2010 r - kliknij

Wrócili z medalami i nowymi rekordami!!

V Międzynarodowy Memoriał w skoku wzwyż im. Vladímira Savčinsého odbył się w dniu 29 stycznia 2010 r. w hali sportowej "Mir" w Bardejowie. W zawodach tych brali udział zawodnicy z Czech, Słowacji i Polski. Nasz klub UKS "Maraton" Sękowa repezentowany był przez 8 zawodników.
Podczas otwarcia zawodów trener UKS ,,Maraton" Sękowa Aleksander Gucwa z rąk organizatorów otrzymał pamiątkowy medal za udział w zawodach we wszystkich memoriałach i współpracę między klubami.

Nasi zawodnicy w tak doborowym towarzystwie wypadli znakomicie, zdobyli dwa pierwsze miejsca,dwa drugie i jedno trzecie.

Bohaterem zawodów był niespełna szesnastoletni zawodnik naszego klubu Jakub Kosiba, który w kategorii juniora młodszego z wynikiem 190 cm zajął pierwsze miejsce, ustanowił nowy rekord życiowy i memoriału, za ten wyczyn otrzymał okazały puchar, medal, dyplom oraz....20 euro!( za nowy rekord memoriału)

W ślady starszego kolegi poszedł młodzik Damian Chwałyk, który skokiem na wysokości 170 cm zajmuje pierwsze miejsce, drugi nasz zawodnik w tej kategorii Marcin Kotowicz jest trzeci z wynikiem 150 cm.

Wicemistrzostwo wywalczyła juniorka mł. Natalka Chowaniak, wyrównała rekord życiowy 150 cm oraz junior Marek Ślimak który poonał poprzeczkę na wysokości 185 cm i zdobył srebrny medal, Paweł Ślimak w tej kategorii jest czwarty z wynikiem 180 cm. Pozostali zawodnicy tj. Tokarz Gabryś w juniorach mł. jest czwarty - 175 cm a Krzysiu Kuźniar zajmuje ósme miejsce - 140 cm

Podczas zawodów zostaliśmy zaproszeni na XVII "Mały Stit Bardejova" w skoku wzwyż, który odbędzie się koncem lutego, natomiast 12 lutego w Sękowej odbędzie się VIII Międzynarodowy konkurs w skoku wzwyż. ZAPRASZAMY ! ZOBACZ TAKŻE TU



V Memoriał V. Savcinskeho - 29.01.2010 r.