66 rocznica zestrzelenia Halifaxa
Aleksander Gucwa na ręce Pani sekretarz wręczył ryngraf orła lotniczego za kultywowanie pamięci o Polskich Lotnikach. Tą drogą chciałem serdecznie podziękować Stowarzyszeniu Rozwoju Sołectwa Krzywa na czele z Prezesem Panią Anną Dobrowolską za całoroczną opiekę placu i pomnika siedmiu lotników polskich w Krzywej.
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()
![]() | ||||||||
IV Gminne Dożynki - SĘKOWA 2010
Pogoda w tym dniu była bardzo piękna, zarówno w kościele jak i na obiekcie sportowym zebrali się licznie mieszkańcy naszej gminy i okolic.
Po otwarciu dożynek nastąiły prezentacje wieńców dożynkowych, w tym miejscu trzeba przyznać, że wieńce zrobiły imponujące wrażenie. Czas wszystkim zleciał szybko, przy wspólnej zabawie pod gwiazdami, już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez problemów, myślę że wszyscy goście wracali z uśmiechniętą miną. A jeśli o gościach mowa trzeba wspomnieć, że boisko w Sękowej już dawno nie przeżyło takiego „oblężenia”. Pozostaje tylko refleksja czy kolejne festyny (dożynki) będą równie udane. Jak wspomniała Pani Sekretarz „zobaczymy za rok ... ”. A więc … do zobaczenia za rok !!
| ||||||||
Nowa tablica pamiątkowa na pomniku siedmiu lotników w OlszynachW piękny słoneczny poranek 17 sierpnia 2010 r. w Olszynach, gmina Rzepiennik Strzyżewski, pow. Tarnów, odbyła się doniosła uroczystość z okazji odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku siedmiu polskich lotników, w 66 rocznicę zestrzelenia załogi, lecącej Liberatorem na pomoc Powstaniu Warszawskiemu. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz w osobach posła RP Andrzeja Sztorca, starosty powiatu tarnowskiego Mieczysława Krasa, wicestarosty gorlickiego Karola Górskiego, burmistrza Gorlic Kazimierza Sterkowicza, wójta gminy Rzepiennik Strzyżewski Kazimierza Fudali, delegacja Gminy Sękowa - Zofia Rowińska, sekretarz gminy i Kazimierz Tenerowicz wiceprzewodniczący Rady Gminy Sękowa oraz inni zacni goście. Uroczystość poprzedziła msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Olszynach, celebrowana przez siedmiu księży, homilię wygłosił ks. Dariusz Nawalaniec – proboszcz parafii Olszyny. Po zakończonej mszy wszyscy zebrani udali się w kolumnie marszowej pod pomnik poległych siedmiu polskich lotników, tu każda z rodzin lotniczych zapaliła symbolicznie siedem zniczy. Poczty sztandarowe wystawiły organizacje samorządowe i społeczne, wojsko i kombatanci regionu tarnowsko – gorlickiego. Oprawę wojskową uroczystości zapewnili żołnierze z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Po odegraniu hymnu państwowego i Marsza Lotników nastąpiło przemówienie okolicznościowe Wójta i Przew. Społecznego Komitetu Uroczystości Pana Aleksandra Gucwy Pan wójt Kazimierz Fudala, Chris Mackey – syn pilota Brunona Malejki oraz najstarszy z żyjących lotników z 1586 Eskadry do Zadań Specjalnych, 95 letni mjr. Antoni Tomiczek dokonali odsłonięcia nowej tablicy pamiątkowej na pomniku lotników, którzy lecąc na pomoc Powstaniu Warszawskiemu zginęli śmiercią lotnika. Następnie odbyła się krótka modlitwa, poświęcenie pomnika i nowej tablicy pamiątkowej przez ksiądza proboszcza Dariusza Nawalańca. Tablica została ufundowana przez tarnowskie i gorlickie starostwa oraz samorząd Rzepiennika Strzyżewskiego. Przemówienie wygłosiła Pani Agata Wichrowska - przedstawicielka rodzin lotniczych, poseł Andrzej Sztorc, Starosta Tarnowski i Gorlicki – w przemówieniach podkreślano bohaterstwo i historię eskadry 1586 do Zadań Specjalnych. Honorowy prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w Poznaniu Pan dr pilot płk Bolesław Halerz, podczas swojego wystąpienia wręczył mjr Antoniemu Tomiczkowi odznakę stowarzyszenia Polskich Lotników a podczas konferencji naukowej Panu wójtowi i Aleksandrowi Gucwie medal 90-lecia Lotnictwa Polskiego, medal XX lecia SSLW RP oraz dyplom uznania za zasługi kultywowania pamięci o Polskich Lotnikach. Po wystąpieniach, delegacje rodzin lotniczych, starostwa tarnowskiego i gorlickiego, władz samorządowych, oraz organizacji społecznych złożyły wieńce i wiązanki kwiatów pod pomnikiem upamiętniającym załogę z 1586 ESP.
Oficjalną część uroczystości zakończyła salwa honorowa oddana przez wojskową asystę honorową z 8 Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa. Po południu w remizie strażackiej OSP w Olszynach odbyła się konferencja naukowa przeprowadzona przez historyka dziennikarza Pana Tomasza Sikorskiego z Warszawy oraz Pana Wojciecha Zmyślonego z Wrocławia z wykorzystaniem środków multimedialnych. Tematyka wykładów dotyczyła historii załogi oraz archeologii lotniczej z prac w Olszynach.
Na zakończenie dzisiejszych uroczystości rodziny lotnicze oraz osoby związane z kultywowaniem pamięci o Polskich Lotnikach otrzymały z rąk Przew. Komitetu Uroczystości Pana Aleksandra Gucwy i wójta gminy Pana Kazimierza Fudali, godło lotnicze wykonane z odnalezionych części Liberatora. Niestety, uroczystość w Olszynach nie zamyka losów załogi Liberatora z Olszyn i Halifaxa z Krzywej - Banicy. Do dziś nikt z załogi Halifaxa nie ma imiennie opisanego grobu, nie wiadomo też co stało się z ciałami wszystkich poległych. Część została złożona w kwaterze Commonwealthu na krakowskim Cmentarzu Rakowickim, jednak konieczne są dalsze badania i formalne załatwienie spraw, by obok innych nagrobków mogły pojawić się tablice z białego piaskowca z nazwiskami załogi Halifaxa.
Życzenia i podziękowania przesłała z USA bratowa lotnika Józefa Dudziaka Pani Maria Dudziak, żona Stanisława. ![]()
![]() Życzenia i podziękowania przesłał Dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON Pan płk. Jerzy Gutowski
![]() Życzenia i podziękowania przesłał z Warszawy brat Bernarda, Pan Zygmunt Wichrowski wraz z Rodziną. Tango lotnika - Airman's tango dedykuję bohaterskiej załodze Liberatora EW 275 GR-R z Olszyn
| ||||||||
Parafialne dożynki w Sękowej 2010
W tym dniu święci się kwiaty, zioła, kłosy zbóż, są żniwa, więc jest to sposób podziękowania Bogu za dary ziemi. Jest to najstarsze święto maryjne, jednak dopiero w 1950 r. papież Pius XII uczynił wniebowzięcie Maryi oficjalnym dogmatem wiary katolickiej. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały. Na zakończenie uroczystości ks. Proboszcz Janusz Kurasz podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które są symbolem poczucia więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców. Wszyscy zgromadzeni parafianie zaśpiewali Bogu hymn dziękczynienia Magnificat za wszelkie dobro, które przez Jej wstawiennictwo spływa na każdego z nas i całą naszą parafię. Wieńce w sposób artystyczny wykonane zostały przez KGW w Siarach, Stowarzyszenie ,,Dobra Wola” w Sękowej. Pięknie prezentowały się wieńce wykonane przez dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Św. oraz przez dzieci z GOK w Sękowej - pod koniec mszy zostały poświęcone. W tym roku uroczystej procesji wokół kościoła nie było ze względu na prace remontowe wieży kościelnej. 15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920.
![]()
| ||||||||
Łemkowski Orient – Przygoda w Beskidzie Niskim
![]() Zapraszamy do odwiedzenia Gminy Sękowa i malowniczych terenów Beskidu Niskiego. Doskonałą okazją do tego będzie Rajd na Orientację „Łemkowski Orient”, który odbędzie się na tym terenie w ostatni weekend sierpnia. Organizator, Klub Turystyki Rowerowej, znany przede wszystkim z organizowanych corocznie w regionie łódzkim zawodów Bike Orient tym razem zaprezentuje uczestnikom piękno środkowej części Beskidu Niskiego. To tereny niezwykle interesujące, zarówno pod względem krajobrazowym jak i krajoznawczym. Historia tego obszaru nierozerwalnie wiąże się z bytnością na tym terenie Łemków – ludności, która jest potomkami osadników wołoskich, przybyłych tu przed wiekami z terenów dzisiejszej Rumunii. Po dziś dzień możemy podziwiać ich materialne dziedzictwo w postaci cerkwi, tradycyjnej zabudowy wsi czy też cmentarzy łemkowskich. Niezwykle ważny rozdział w dziejach tego terenu odegrała pierwsza wojna światowa, podczas której przebiegała tutaj linia frontu. W niezwykle zaciekłych potyczkach wojska austro-niemieckie starły się z oddziałami rosyjskimi, czego świadectwem są obecnie liczne na tym terenie cmentarze wojenne. Ziemia ta skrywa jeszcze wiele, równie ciekawych historii. Zapraszamy zatem do odwiedzenia Beskidu Niskiego, by samemu odkryć tajemnice łemkowskich wsi, gęstych lasów, malowniczych wzgórz i rozległych polan. Zasady udziału w rajdzie są bardzo proste. Zawody odbywać się będą w ciągu jednego dnia; 28 sierpnia. Tuż przed startem uczestnicy otrzymają mapy turystyczne, na których zaznaczone będą punkty kontrolne. Uczestnicy trasy pieszej będą mieli do zaliczenia maksymalnie 10, natomiast rowerzyści 15 punktów kontrolnych. Zadaniem startujących będzie potwierdzenie obecności na jak największej liczbie punktów w jak najkrótszym czasie. Drogę między punktami będzie można wybierać dowolnie. Wyjątkiem będzie tzw. odcinek specjalny – na mapie linią zaznaczona będzie trasa długości 4 km, którą należało będzie przejść lub przejechać. Przebycie tego odcinka powinno być gwarantem odnalezienia zlokalizowanych przy nim trzech punktów kontrolnych. Przebycie całej trasy powinno się zamknąć w 10 godzinach, bo taki limit będzie obowiązywał uczestników. Po jego przekroczeniu naliczane będą punkty karne. W optymalnym wariancie przy założeniu zaliczenia wszystkich punktów kontrolnych dystans powinien wynieść 50 km dla trasy pieszej i 100 km dla trasy rowerowej. Oczywiście nie trzeba zaliczać wszystkich punktów, przez co może on być znacznie krótszy. Bazą rajdu będzie Schronisko PTSM w Bodakach k. Sękowej mieszczące się w szkole podstawowej. Organizator zapewnia uczestnikom 3 noclegi w warunkach turystycznych z zapleczem sanitarnym, kawę, herbatę oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek po zakończeniu rywalizacji w sobotę, 28 sierpnia. Warto przyjechać do bazy już w czwartek wieczorem, by cały piątkowy dzień poświęcić na zwiedzanie okolicy i dobrze przygotować się do startu, który zaplanowany jest na kolejny dzień o godz. 9.00. Rywalizacja przebiegać będzie do godz. 19.00. Pół godziny później, podczas zakończenia rajdu najlepsi zawodnicy uhonorowani zostaną nagrodami. Tylko do 18 sierpnia obowiązuje obniżona opłata startowa w wysokości 35 zł. Po tym terminie będzie ona wynosić 50 zł. Zapraszamy również osoby, które chciałyby spędzić weekend w Beskidzie, ale nie bardzo interesuje ich udział w zawodach. Osoby takie będą mogły spędzić w bazie rajdu 3 dni wykorzystując w dowolny sposób wolny czas płacąc 20 zł lub przy wpłacie po 18 sierpnia 30 zł. Uwaga! Obowiązuje limit liczby uczestników rajdu wynoszący 100 osób. Warto więc już teraz zarejestrować się na stronie http://bikeorient.pl/form_lemkowski_orient.php i dokonać opłaty startowej. Więcej szczegółów na temat planowanego rajdu znaleźć można na stronie ZOBACZ Do zobaczenia w Beskidzie Niskim! Klub Turystyki Rowerowej BikeOrient Urząd Gminy Sękowa |