Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   211  212  213  214  215  216  217  218  219   - następna »

Środki na deptak i ogród Marysieńki.
Wapienne jak z obrazka, czyli nowe miejsce na Ziemi

Małgorzata Małuch, wójt gminy Sękowa, kiedy dowiedziała się, że jej gmina otrzymała ponad 4,2 min złotych z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na projekt rewitalizacji Wapiennego, nie potrafiła ukryć radości.

- Wiedziałam, że nasz wniosek przeszedł wszystkie etapy oceny, ale nie znaliśmy jeszcze ostatecznej listy rankingowej. Wapienne-Zdrój to będzie nowe miejsce na świecie. Tym bardziej, że nasz projekt jest powiązany z tym, który przygotowali tamtejsi właściciele ośrodka wczasowo-leczniczego. Zabieramy się do roboty. Przed nami ostatnie uzgodnie¬nia i można wychodzić w teren - zapowiadała nam.

Trudno się dziwić jej radości, bowiem w planach i na rysunkach Wapienne jest jak z obrazka. Gwoździem koncepcji jest promenada napoleońska. To w pewnym sensie nawiązanie do historii, gdy żołnierze przyjeżdżali do Wapiennego, by w wodach siarkowych leczyć się z intymnych przypadłości.

Deptak obsadzony po obu stronach parkowymi drzewami ma być w pewnym sensie wstępem do miejscowości. Za promenadą znajdzie się Ogród Marysieńki oraz dwa mniejsze ogrody - Hortensji i Laury z fontanną i ławkami. Turyści znajdą tam informację o uzdrowisku, ofercie, trasach i ścieżkach spacerowych, rowerowych, informacje o szlaku w kierunku Kornut i Bartnego. Całość inwestycji powinna zakończyć się w 2011 roku.

Każdy sposób na przyciągnięcie turystów, a co za tym idzie-pieniędzy jest dobry. Nie ma się co łudzić, że nagle w naszym terenie pojawi się inwestor, który zechce zatrudnić setki ludzi. Dla mieszkańców gorlickich wsi, takich jak Wapienne, to agroturystyka jest jedynym sposobem na zarobek. Ale turystę trzeba czymś skusić. Niespełna rok temu, gdy po raz pierwszy prezentowaliśmy koncepcję zagospodarowania Wapiennego, Jan Myszkowski, jeden z tamtejszych właścicieli pensjonatów, podzielał wprawdzie pomysł rewitalizacji, ale wspominał również o konieczności remontu dziurawej wówczas drogi do uzdrowiska. Dzisiaj część drogi została wyremontowana, kolejne roboty drogowe mają się zakończyć jesienią tego roku.

Aż 5,8 miliona złotych trafi do naszego powiatu w ramach MRPO - dofinansowanie obiektów i infrastruktury uzdrowiskowej.
Zarząd województwa małopolskiego równie przychylnie rozpatrzył wnioski, które w ramach tego samego programu złożyło Uzdrowisko Wysowa oraz ośrodek wczasowo-leczniczy Marii Drobenko w Wapiennem. Podczas tego samego posiedzenia cztery inne gminy otrzymały dofinasowanie na budowę infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Do Biecza, Lipinkek, Ropy oraz gminy wiejskiej Gorlice trafi w sumie ponad 6,6 miliona złotych.

Z jednej strony to cieszy. Mieszkańcy oczekują przecież rozwoju miejscowości, z drugiej, o czym mówi się zdecydowanie mniej, wiele gmin, by zrealizować wszystkie powzięte zadania, musiało się zadłużyć, by móc udokumentować potrzebny wkład własny. Wprawdzie nikt nie przekroczył progu bezpieczeństwa finansowego, ale taka granica zawsze jest cienka.

Tak więc dla turystów jest to niepowtarzalna okazja, by z wioski zrobić kurort. Przecież poza prywatnym ośrodkiem wypoczynkowym nie ma w Wapiennem-Zdroju żadnej infrastruktury, która przyciągałaby turystów. Źródło ,,Gazeta Gorlicka"

RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH

5 rocznica śmierci Jana Pawła II

Dziś tj. 2 kwietnia 2010 roku mija 5 rocznica śmierci Jana Pawła II, na terenie naszej gminy powyżej Bartnego na grzbiecie Magury Wątkowskiej znajduje się obelisk wraz z krzyżem papieskim, postawiony w 2003 roku w 50 rocznicę odprawienia Mszy Św. przez Ks. Karola Wojtyłę oraz w 25 rocznicę papieskiej posługi Jana Pawła II.

W tym roku w przeddzień rocznicy leśniczy Pan Rachwał Robert w imieniu wszystkich pracowników Nadleśnictwa Gorlice, złożył wieniec i zapalił symboliczny znicz. Jak mnie poinformował Nadleśnictwo Gorlice w każdą rocznice śmierci Jana Pawła II oddaje hołd pod obeliskiem na Magurze Wątkowskiej.

Śladem wędrówek Papieża wyruszyłem i ja, zapaliłem znicz i …… amen.
Zapalono znicze i złożono kwiaty również pod pomnikiem Jana Pawła II w Sękowej, obok starego kościółka.

Zobacz relację filmową - kliknij TU

W Siarach mają laureatkę !

W piątkowe popołudnie 26 marca odbył się w Szkole Muzycznej w Gorlicach finał XVI konkursu Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej „Znam moje miasto, znam Ziemię Gorlicką” . Tegoroczny temat konkursu to „Moje ulubione miejsce na Ziemi Gorlickiej”. Cieszył się on wielkim powodzeniem wśród uczniów wszystkich typów szkół, wpłynęło 49 prac, wśród których znalazły się dwie prace uczennic IV klasy Zespołu Szkół w Siarach: Kingi Rachel pt. „ Pod siarskim krzyżem” i Pauliny Przepióry pt. „Stary kościółek”.

Komisja konkursowa dokonując wstępnej oceny prac zakwalifikowała do finałowej prezentacji pracę Kingi Rachel. Ciekawa i starannie przygotowana prezentacja, mimo ogromnego stresu, który towarzyszył najmłodszej uczestniczce tegorocznych zmagań, zaowocowała zdobyciem I miejsca. Odbierając nagrodę laureatka złożyła podziękowania Panu Aleksandrowi Gucwie za udostępnienie części zdjęć do prezentacji oraz Pani Małgorzacie Markowicz za opiekę i pomoc w przygotowaniu pracy i prezentacji.
Organizatorzy podziękowali również Urzędowi Gminy Sękowa za przekazane nagrody książkowe dla uczestników konkursu.

Zobacz relację filmową - kliknij TU

III Forum Miast Narciarskich zakończyło obrady.

Miejscem spotkania samorządowców dla których tematy związane z turystyka, w szczególności zimową są bliskie omawianych podczas III Forum Miast Narciarskich był Szczyrk.
Dwudniowe /22-23 marca 2010 roku/ obrady III FMN, otworzył Pan Zbigniew Zaborowski Wicemarszałek Województwa Śląskiego.
W programie forum znalazły się tematy związane z uruchomieniem wspólnych działań województw południowej Polski dotyczących szeroko pojętej promocji. Przedstawiciele urzędów marszałkowskich województw małopolskiego, podkarpackiego,z zainteresowaniem przyjęli propozycje przedstawione przez Pana Mariusza Kleszczewskiego Członka Zarządu Województwa Śląskiego związane z przystąpieniem do realizacji takich działań. Przedstawiciele ponad dwudziestu samorządów w randze wójtów, burmistrzów, działania te będą wspierać uczestnicząc w nich jak również mobilizując do tych przedsięwzięć organy samorządowe wszystkich szczebli. Główny cel to stworzenie takich warunków dla polskiego i zagranicznego narciarza aby właśnie w tych regionach postanowił aktywnie wypoczywać pozostawiając pieniądze, które pozwolą na dalszy rozwój ośrodków narciarskich. Przedstawiciele Polskiej Organizacji Turystycznej poinformowali uczestników o aktualnej sytuacji związanej z turystyką narciarską w skali kraju oraz wyjazdów zagranicznych. Jako przykład dobrych praktyk dotyczących wspólnych działań w tym obszarze, przedstawiona została idea funkcjonowania pięciu beskidzkich gmin skupionych w „Beskidzkiej 5”/Brenna, Ustroń, Istebna, Szczyrk, Wisła/.

Drugim istotnym celem forum było omówienie uwarunkowań prawnych związanych z rozwojem inwestycji turystycznych, ich opodatkowaniem, oraz spraw związanych z ochroną środowiska. Zagadnienia te ściśle doprecyzowane przedstawione zostały Pani Katarzynie Sobierajskiej Podsekretarzowi Stanu Ministerstwa Sportu i Turystyki, która przewodniczy Międzyresortowemu Zespołowi ds. koordynacji zadań Rządu określonych w „Kierunkach rozwoju turystyki do 2015 roku”.Tym samym samorządy stały się oficjalnymi wnioskodawcami i partnerami dla uczestniczących w pracach kierowanych przez MSiT międzyresortowego zespołu.Ważnym dla skuteczności działań i realizacji forum celów jest jego potencjał.

Podczas III FMN do dotychczasowego grona dziesięciu miast i gmin dołączyły kolejne samorządy:

-Sękowa - reprezentowała Małgorzata Małuch - wójt Gminy Sękowa
- Karpacz
-Duszniki Zdrój,
- Żywiec,
-Brenna,
-Istebna,
- Wilkowice,
-Bukowina Tatrzańska,

Burmistrzowie i wójtowie przed podpisaniem deklaracji przystąpienia do FMN zaprezentowali swoje miejscowości, stan bazy turystycznej, jej funkcjonowanie i rozwój. Z nadzieją oczekują skuteczności w działaniach i realizacji celów forum.

Był też czas dla gospodarzy forum, którzy wykorzystując swoje „pięć minut” zapoznali uczestników z bazą turystyczna, narciarską , nowymi obiektami Ośrodka Przygotowań Olimpijskich COS Szczyrk, Stacją Ratunkową GOPR Grupa Beskidzka oraz problemami związanymi z funkcjonowaniem i modernizacją Ośrodka Narciarskiego Czyrna-Solisko.

Ustalono wspólnie, że miejscem kolejnego IV FMN będzie miasto Zakopane, a dotychczasowe przewodnictwo burmistrza Szczyrku Wojciecha Bydlińskiego przekazane zostało gospodarzowi miasta Zakopane burmistrzowi Januszowi Majcherowi.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Urzędu Miasta Szczyrk