Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   222  223  224  225  226  227  228  229  230   - następna »

Dla przyrodników i historyków

Leśnicy z myślą o turystach i osobach pasjonujących się historią utworzyli w rejonie Radocyny ścieżkę przyrodniczo-historyczną, biegnąca wzdłuż szlaku turystycznego oznakowanego kolorem zielonym.

Szlak turystyczny w okolicach Radocyny liczy około 21 kilometrów długości. Rozpoczyna się przy Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowy w Radocynie i biegnie przez Czarne, Jesionkę, Lipną, Konieczną i z powrotem do Radocyny. Wędrując tym szlakiem, poznajemy również historię tej ziemi, oglądamy okopy konfederatów barskich, cmentarz z czasów pierwszej wojny światowej oraz ślady po wioskach łemkowskich, krzyże i kapliczki przydrożne.

W ramach projektu „Mecenat Małopolski 2008" Zjednoczenie Łemków podjęło inicjatywę oznakowania pięciu nieistniejących już miejscowości położonych na terenie gminy Sękowa. Zadanie „Zapomniane wsie Łemkowszczyzny" zrealizowane we wsiach Długie, Czarne, Lipna, Nieznajowa, Radocyna, ma charakter historyczno-informacyjny i tym samym stanowi dodatkową atrakcję turystyczną Beskidu Niskiego.

Zjednoczenie Łemków ustawiło we wspomnianych wsiach drewniane drzwi, które mają symbolizować nieistniejące już łemkowskie domy zwane chyżami. Drzwi posłużyły jako stelaże, na których zostały orologi replica svizzeri zamocowane tablice z informacjami o historii i z opisem miejscowości.

Na Górnej Radocynie duży obszar ziemi wykupili prywatni właściciele, którzy z czasem pewno będą myśleć o inwestycjach. Już postawiono dwa domy. Jeżeli faktycznie do tego dojdzie, to charakter tej niezamieszkanej części doliny górnej Wisłoki ulegnie wkrótce przekształceniom i bezpowrotnym zmianom. Żródło ,,Gazeta Gorlicka"

Śmiertelny wypadek w Sękowej

Do nieszczęśliwego zdarzenia ze skutkiem śmiertelnym doszło dziś tj. 12 marca 2010 r. przed południem w Sękowej. Śmierć na miejscu poniósł 55 letni mieszkaniec Gorlic. Nagły powrót zimy wzmógł ponowne zainteresowanie zakupem opału. 55 letni Andrzej H. od czasu do czasu dorabiał sobie do emerytury dowożąc dostawczym autem węgiel. Postanowił wyświadczyć przysługę znajomemu z Sękowej.

Kilka minut po godzinie 10 dostawczy mercedes podjechał pod blok w Sękowej. Kierowca samochodu zaczął zrzucać węgiel, kiedy nagle zablokowała się ruchoma platforma. Mężczyzna kilka razy bezskutecznie próbował uruchomić urządzenie, a kiedy nie przyniosło to oczekiwanego efektu wszedł pod samochód by sprawdzić, co jest przyczyną awarii. Kiedy sprawdzał siłownik platformy doszło do jego rozszczelnienia. Z urządzenia wylał się olej, a sama platforma niespodziewanie spadła przygniatając głowę mężczyzny do ramy samochodu. Obrażenia były tak duże, że mężczyzna poniósł śmierć na miejscu.
Obecnie sprawę wypadku bada gorlicka Prokuratura.
Autor: Jarosław Rozpłochowski

DZIEŃ KOBIET W SĘKOWEJ

W poniedziałek 8 marca 2009 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Sękowej, odbyło się spotkanie z okazji Dnia Kobiet. Dyrektor GOK Kazimierz Haluch oraz wice przewodniczący Rady Gminy Sękowa Kazimierz Tenerowicz z okazji ich święta złożyli życzenia, każda z pań otrzymała kwiaty jako wyraz szacunku dla płci pięknej. Wśród zaproszonych kobiet była m.in. pani Sekretarz Gminy Zofia Rowińska. Imprezę uświetnił zespół kabaretowy z Dominikowic, który bawił wszystkie licznie zebrane panie.

Zobacz - kliknij

Najlepsze życzenia z okazji DNIA KOBIET

W Dniu Kobiet pragnę Wam złożyć życzenia, wszystkiego najlepszego, dużo szczęścia, by w każdym dniu roku uśmiech na twarzy każdej z Was gościł tak samo często, jak w tym dniu.

życzy
właściciel tego portalu

Aleksander Gucwa

Doświadczenie, które teraz zaprocentowało

Z Anną Dobrowolską, wiceprezes Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa, które złożyło najlepszy wniosek spośród małych projektów, rozmawia Halina Gajda

Wasz wniosek na opracowanie projektu i wykonanie w terenie szlaku narciarskiego okazał się najlepszy. Sprawił jakieś kłopoty?

Nie, w zasadzie żadnych. Wszelkie niejasności na bieżąco wyjaśniali nam pracownicy Lokalnej Grupy Działania Beskid Gorlicki. Sam pomysł dojrzewał około roku. Mieliśmy pewne przemyślenia, koncepcje. Budowa tras narciarskich w naszym sołectwie interesowała nas od dawna, więc w zasadzie wszystko było gotowe. Członkowie wykonali większość prac -przeszli cały teren, przez który przebiegać ma trasa, sprawdzili kwestie własnościowe, uzyskali zgodę nadleśnictwa replica richard mille na poprowadzenie szlaków w tym miejscu. Sam wniosek powstał natomiast w tydzień.

Dlaczego akurat zajęliście się utworzeniem tras narciarstwa biegowego?

W grupie inicjatywej pracowało kilku panów, którzy lubią ten sport. Uznaliśmy, że stworzenie tras narciarskich, które łączyłyby się z tymi wokół Magury Małastowskiej czy Bartnego, jest dobrym pomysłem na promocję. Zwłaszcza, jeśli na tychże trasach znalazłyby się gospodarstwa agroturystyczne, w których turyści mogliby wypożyczyć sprzęt, przenocować, smacznie zjeść czy zostawić samochód i wyruszyć na szlak. Ze względu na to, że część tras przebiega przez tereny leśne, nie zawsze będą udostępniane. W zależności od tego, w jakich rejonach przeprowadzane będą prace np. przy wycince drzew, pewne odcinki będą musiały być zamknięte dla turystów ze względów bezpieczeństwa.

To nie jest pierwszy sukces Stowarzyszenia Rozwoju Sołectwa Krzywa w pozyskiwaniu środków zewnętrznych...

To prawda, istniejemy od 2001 roku, wiele razy, z różnym skutkiem sięgaliśmy po środki unijne. Tym razem udało się. W tym roku planujemy wytyczenie, wyrównanie, a tam, gdzie to konieczne -oznakowanie tras. W sumie wszystkie narciarskie szlaki będą miały kilkadziesiąt kilometrów długości i dzięki temu na nartach będzie można objechać całe sołectwo. Zródło ,,Gazeta Gorlicka"