Newsy:

znalezionych: 1386 na 278 stronach
« poprzednia -   243  244  245  246  247  248  249  250  251   - następna »

1 WRZESIEŃ - rozpoczęcie nowego roku szkolnego
2008/2009 w Sękowej

 Wakacje, jak wszystko, co dobre, szybko się skończyły. Pora powrócić do nauki i pracy. Kolejne wyzwania, sukcesy, czasem porażki - oto co nas niedługo czeka. Spójrzmy jednak na to bardziej optymistycznie. Przecież nadchodzące miesiące to także czas nowych znajomości, przyjaźni, różnorodnych imprez i uroczystości. Owszem, zdobywanie wiedzy jest niewątpliwie priorytetem, ale o ile przyjemniej przyswaja się ją w przyjaznym otoczeniu. Szkoła nie tylko uczy, ale i wychowuje do przyszłego życia.

Poprzez przebywanie ze sobą uczymy się współpracy, współdziałania, poznajemy smak współzawodnictwa. Przypomniał nam o tym dyrektor Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Sękowej Pan Bogusław Diduch. Powitawszy zebranych, tych, którzy "zadomowili się" już w naszej szkole, jak i tych 22 pierwszoklasistów wstępujących dopiero w nasze progi, wyraził nadzieję na dobrą współpracę.

W swoich przemówieniach, zarówno dyrekcja ZSP, pani Sekretarz Gminy Zofia Rowińska,Przewodniczący Rady Gminy Kazimierz Tenerowicz oraz Przew. Rady Rodzicow - sołtys Sękowej Zygmunt Markowicz, życzyli uczniom oraz wszystkim pracownikom szkoły, owocnej pracy, wytrwałości i sukcesów.

A więc, nie bójmy się kolejnego roku w szkole. Na pewno dostarczy nam on wielu ciekawych wrażeń. A w przyszłości, jestem tego pewny, właśnie szkolne lata będziemy wspominać najmilej...
W Gminie Sękowa edukację pobierac będzie ponad 600 dzieci i młodzieży , zaś w samej Sękowej 350 uczniów.

Ogólnopolski Konkurs Fotograficzny rozstrzygnięty.

Aleksander Gucwa I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie

na najlepsze zdjęcie -"Kwietny Bieg Sękowa."

Kwietny Bieg – to tysiące biegaczy na trasie, dramatyzm zmagań z pogodą i zmęczeniem to znakomity temat na cykl zdjęć. Reportaż z tego biegu wykonałem 2 czerwca br podczas zmagań naszych zawodników na terenie gminy Sękowa.(Żdynia - Wyszowatka - 12km)
Fotografowałem zarówno z samego biegu jak i z przygotowań do jego przeprowadzenia oraz z wydarzeń towarzyszących biegowi. Na konkurs ogólnokrajowy wpłynęło ponad 1000 prac, każdy po trzy zdjęcia.

W dniu 30.08 Komisja Konkursowa zdecydowała o przyznaniu I miejsca i nagrody dla p. Aleksandra Gucwy za najlepsze zdjęcie z Kwietnego Biegu. Nagrodę - zestaw satelitarny ufundowała firma Dipol
Zobacz także

Remont cerkwi prawosławnej w Bartnem

 W ubiegłym roku rozpoczęto remont cerkwi prawosławnej w Bartnem. Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana wybudowana została w 1928 roku po powrocie łemków do wiary ojców, w ciągu jednego roku.
W 2008 roku prowdzony jest remont ścian. Nastąpiła wymiana wszystkich orologi replica svizzeri zniszczonych (przegniłych) belek ściennych zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz oraz zakonserwowano.

W tym roku planujemy jeszcze oszalować i wymienić wszystkie okna, powiedział proboszcz Mirosław Cidyło.
Remont prowadzony jest przy wsparciu finansowym Marszałka Województwa Małopolskiego, Funduszu Kościelnego MSWiA i przy pomocy Urzędu Gminy w Sękowej.

Wieńce, muzyka i tańce czyli dożynki w Sękowej !!

 Minęły czasy gdy w naszej gminie pola złociły się łanami zbóż z tradycyjnymi kopkami w oddali. Przetrwała jednak tradycja związana z zakończeniem zbiorów uroczystym poświęceniem i przekazaniem darów.

Okazja do radości i świętowania miała miejsce w kościele i na obiekcie sportowo - rekreacyjnym, tu właśnie Gmina Sękowa zorganizowała już po raz drugi swoje uroczystości dożynkowe, które w tym roku trwały przez dwa dni.

W pierwszym dniu w godzinach popołudniowych nastąpiło otwarcie II Gminnych Dożynek, licznie zebraną publiczność, gości i ośmioosobową delegację węgierską z miejscowości CZORVAS powitała i wprowadziła w dożynkową atmosferę Pani Sekretarz Gminy Zofia Rowińska.

Gromkimi oklaskami wynagradzano piękne występy dziecięcego zespołu tańca ludowego ,,Sękowianie” z GOK w Sękowej. Ponadto pięknie zaprezentowała się Grupa Śpiewacza ,,Razem”, grupa tańca dyskotekowego, żeńskie trio wokalne, zespół instrumentalno – wokalny ,,Paradoks z GOK-u a od godz. 20.00 rozpoczęła się zabawa biesiadna a wszystkim przygrywał zespół ,,Diament”

Od uroczystej mszy w zabytkowym Kościele p.w. Świętych Filipa i Jakuba w Sękowej rozpoczął się drugi dzień gminnych dożynek. O poczuciu więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców, świadczy fakt przygotowania dziewięciu wieńców. W ludowych strojach w akompaniamencie orkiestry korowód dożynkowy na czele z Panią Wójt Małgorzatą Małuch i przewodniczącym Rady Gminy przemieścił się na stadion sportowy w Sękowej, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie i przekazanie darów. Delegacje z wieńcami zostały przywitane przez Renatę Ludwin i Zygmunta Markowicza - parę pełniącą honory gospodarzy II Gminnych Dożynek w Sękowej.

Podchodzące kolejno delegacje przestawiały swój program artystyczny przygotowany specjalnie na tą okazje, w czasie konkursu komisja oceniała jeszcze wykonane w sposób artystyczny wieńce oraz przygotowane przez delegacje wsi stoiska z potrawami regionalnymi. Wszystkim reprezentacjom dożynkowym przyznano równorzędne pierwsze miejsca a zaprezentowało się: Koło Gospodyń Wiejskich w Siarach, mieszkańcy Sękowej, Męciny Małej i Wielkiej, Ropicy Górnej, Wapiennego, Bodaków, Małastowa, Owczar, młodzież z Siar i dzieci z Gminnego Ośrodka Kultury w Sękowej.

Wesoły charakter imprezy udzielił się także politykom, którzy poświęcając inne okoliczne imprezy przybyli do Sękowej, między innymi: senator Stanisław Kogut, posłanka Barbara Bartuś , poseł Witold Kochan, Starosta Powiatu Mirosław Wedrychowicz, Przewodniczący Rady Powiatu Marek Bugno oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych gmin ze Słowacji (Obec Beloveza) i Węgier (Csorvas).

Na dożynkowych gości czekało wiele atrakcji. Każdy miał możliwość posilenia się i skosztować unikalnych potraw pochodzących z naszego regionu (poczęstowany zostałem pysznymi pierożkami przez panie z Siar) jak również zaspokojenia pragnienia (nawet tego wysokoprocentowego - pyszna nalewka pani Grażyny ). Jeżeli ktoś czuł się na siłach, mógł zasmakować swojego szczęścia w loterii fantowej - telewizor jako główna wygrana powędrowała do Męciny Wielkiej. Również dzieci nie miały powodów do nudy gdyż przygotowano dla nich wiele atrakcji.

Wystąpił kabaret ,,Łona Łon”, ,,Havis”, kapela słowacka ,,Bratia Jendrychovscy”. Zespół ,,Mała Generalna Paczka” zakończył impreze naprawdę udaną zabawą taneczną. Tutaj swoje możliwości mogli pokazać już wszyscy. I w ten taneczny sposób czas zleciał już do późnych godzin nocnych. Impreza przebiegała bez większych problemów, a Ci goście, którzy przychodzili z grymasem na twarzy wracali już z uśmiechniętą miną. A jeśli o gościach mowa trzeba wspomnieć, że boisko w Sękowej już dawno nie przeżyło takiego „oblężenia”. Pozostaje tylko refleksja czy kolejne festyny (dożynki) będą równie udane. Jak wspomniała Pani Wójt „zobaczymy za rok ... ”. A więc … do zobaczenia za rok

„Oddaję hołd tym rękom,
które z trudnej, ciężkiej ziemi
wydobywały chleb dla kraju,
a w chwilach zagrożenia
były gotowe tej ziemi strzec i bronić”.

(Jan Paweł II)

Wspólne świętowanie plonów.

W minioną sobotę i niedzielę tradycję zakończenia żniw świętowali rolnicy z gminy Sękowa na II Gminnych Dożynkach – „Nasza tradycja – wspólne plony”.
Sobotnie popołudnie upłynęło w kręgu biesiady. Na scenie śpiewały i tańczyły lokalne zespoły ludowe. Można było obejrzeć dziecięcy zespół tańca ludowego „Sękowianie”, Grupę Śpiewacza „Razem”, Żeńskie Trio Wokalne oraz zespół instrumentalno - wokalny „Paradoks” z Gminnego Ośrodka Kultury. Akompaniament zespołu Diament zachęcał do wspólnej biesiady przy ognisku z pieczeniem kiełbasek oraz zabawy tanecznej pod gwiazdami.
Mimo deszczowej aury mieszkańcy i zaproszeni goście w tym Senator, Posłowie z naszego terenu, Radni powiatowi i gminni znakomicie bawili się wspólnie zacieśniając więzi przyjacielskie.

Uroczysta Msza Święta w niedzielę prowadzona przez Księdza Proboszcza Janusza Kurasza rozpoczęła wspólne dziękczynienie za dar plonów oraz drugi dzień uroczystości dożynkowych.
W uroczystej homilii ksiądz Proboszcz nawiązał, że tradycja jest gwarancją rozwoju społeczno – gospodarczego, a kultywowanie tradycyjnych obrzędów naszych przodków pozwala zachować tożsamość narodową.
Tradycyjny korowód wyjątkowo polskiego święta utworzony przez delegacje poszczególnych sołectw z chlebami i wieńcami oraz zespoły ludowe z gospodarzem Panią Wójt Małgorzatą Małuch na czele, wszedł na stadion sportowy przy kompleksie sportowo- rekreacyjnym w Sękowej, gdzie swój dorobek zaprezentowały grupy dożynkowe.

Pełno emocji i wrażeń dostarczyli publiczności Kabaret „Łona Łon” oraz pokaz iluzji Havis. Na scenie koncertowali także „Bratia Jendrychovscy” ze Słowacji i zespół folkowy „Mała Generała Paczka”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się loteria fantowa, w której główną nagrodą był telewizor.
Międzynarodowego charakteru dożynkom nadała obecność dwóch delegacji zagranicznych. Z zaprzyjaźnionego miasta Csorvas na Węgrzech przyjechał osobiście Burmistrz wraz z sześcioma samorządowcami. Odwiedzili nas też Słowacy z Belovežy, z którą gmina prężnie współpracuje. Tradycyjne polskie potrawy, obrzędy dożynkowe i śpiewy zachwyciły gości i sprawiły, że Gmina Sękowa zaistniała na arenie międzynarodowej.
Dla nikogo nie zabrakło też pysznych wypieków, szynki biesiadnej, kiełbasy wiejskiej, smalcu przyrządzonego na różne sposoby przygotowanych przez miejscowe gospodynie. Przyjazne gesty smakujących były dowodem na to, że potrawy gotowane przez kucharki w naszej gminie należą do czołówki w tym regionie.
Tradycja i wymowa dożynkowego święta jest ogromna w kulturze naszego regionu, co dało się zauważyć podczas uroczystości. Należytego szacunku dla chleba i jego święta – tradycyjnych dożynek - nauczyli nas rodzice, ich dziadkowie i pradziadkowie. To właśnie rolnicy dbają o dostatek na polskich stołach, a Sękowskie dożynki dały znakomitą okazję do zwieńczenia czasu żniw i podziękowania za ten dar.

"Radocyna, Lipna, Długie, Nieznajowa, Czarne - zapomniane wsie Łemkowszczyzny"

 W gminie Sękowa - w Radocynie pojawiła się już pierwsza z tablic informująca o tym, jak wyglądała ta wieś przed laty, gdy licznie zamieszkiwali ją przede wszystkim Łemkowie. Takie informacyjne znaki dotyczące nieistniejących już wiosek pojawią się jeszcze w miejscowościach: Lipna, Długie, Nieznajowa, Czarne, czyli wszędzie tam, gdzie zachowały się fragmenty cerkwi i cmentarzy. Niewiele osób wie, że w Nieznajowej w 1900 roku stały 53 domy. W 1931 roku wieś zamieszkiwało 220 prawosławnych, ośmioro grekokatolików, ośmioro rzymokatolików i trzech Żydów. Ci ostatni prowadzili miejscową karczmę. Dzisiaj stoją tam zniszczone kapliczki i pozostałości cmentarza łemkowskiego. Nazwa wsi Lipna pochodzi od terenu, na którym rosły Lipy. W pięknej dolinie lewego dopływu Wisłoki w 1785 roku mieszkało 175 osób - w większości Łemków. Dzisiaj nikt już nie mieszka.

W Radocynie w 1758 roku w centrum wsi była drewniana cerkiew o trzech kopułach. We wsi był w tym czasie również browar, interes pewnie dochodowy, bo tylko w Radocynie było blisko 400 mieszkańców. Dzisiaj ta miejscowość to ostoja ciszy, spokoju, raj dla miłośników dzikiej natury.

We wsi Długie w 1785 roku mieszkało 197 grekokatolików i sześciu Żydów. Teraz śladem po tamtych latach jest tylko wiejski cmentarz w dole wsi i zniszczone kapliczki oraz krzyże. Nazwa wsi Czarne miała się wziąć od czarnego koloru wody w przepływającym przez wieś potoku. We wsi była dwujęzyczna szkoła podstawowa. W 1880 roku stały tam 54 domy, zamieszkane przez 330 Rusinów i kilku Polaków. Mieszkańcy zajmowali się tkactwem, wydobywaniem ropy i destylacją nafty.

Tablice informacyjne w nieistniejących już wioskach zostaną wykonane w ramach projektu "Przez zarośnięte trawą koleiny dróg, co się kończą przy umarłych sadach... Zapomniane wsie Łemkowszczyzny", realizowanego przez Zjednoczenie Łemków, przy udziale finansowym województwa małopolskiego w ramach konkursu Mecenat Małopolski. (ANI)