Uroczystości Patriotyczne w Sękowej
Uroczystości związane z 89 rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę, rozpoczęły się w Gminie Sękowa sobotnią akademią, która odbyła się w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Sękowej. Akademię rozpoczął dyr. Bogusław Diduch od przywitania zaproszonych gości: przybyli samorządowcy na czele z Panią wojt Małgorzatą Małuch,posłanka Barbara Bartuś,księża,rodzice, nauczyciele i młodzież szkolna.
Wykonawcami uroczystej akademii byli uczniowie szkoły w Sękowej. Wystąpienia młodych aktorów przeplatały się ze śpiewami patriotycznych pieśni i wierszy.
Synkowie moi, poszedłem w bój
jak nasz dziadek, a ojciec mój,
jak ojca ojciec i ojca dziad,
co z Legionami przemierzył świat,
szukając drogi przez krew i blizny
do naszej wolnej Ojczyzny.
Synkowie moi, da nam to Bóg,
że spadną wreszcie kajdany z nóg,
i nim wy męskich dojdziecie sił,
jawą się stanie, co dziadek śnił,
szczęściem zakwitnie krwią wieków żyzny
łan naszej wolnej Ojczyzny.
W niedzielę, drugi dzień obchodów rozpoczął się od uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny.
Przed Mszą Św. wystąpiły chóry szkolne Sękowej i Siar z utworami patriotycznymi.
Msza św. była koncelebrowana przez proboszcza parafii Sękowa Janusza Kurasza oraz prałata Stanisława Dziedzica. Przebywający gościnnie w naszej parafii
Ks. Wiesław Burski. saletyn, w swojej homilii powiedział m.in. ,, wszyscy kochający swój kraj Polacy obchodzą dziś święto niepodległości Ojczyzny. Niech te obchody nie ograniczą się do utartych stereotypów. Niech staną się początkiem naszego odrodzenia moralnego. O to prośmy dziś gorąco Boga w tym świętym miejscu, w którym nierozerwalnie splotła się miłość Polaków do Boga i rodzinnego kraju."
Po uroczystościach kościelnych licznie zebrani mieszkańcy naszej gminy przemaszerowali na cmentarz parafialny pod Pomnik Chrystusa Zwycięscy. Przemarsz otwierała orkiestra dęta, która wykonywała utwory patriotyczne, za nią maszerowały Poczty Sztandarowe składające się z druchów Ochotniczej Straży Pożarnej.
Pod pomnikiem odbyło się przemówienie Pani Wójt, która m.in. powiedziała; ten dzisiejszy dzien skłania nas do przemysleń na temat patriotyzmu i poswięcenia dla wspólnej sprawy. Oddajemy dziś hołd bohaterom, którzy przed laty walczyli za naszą Ojczyznę."
Odegrano Hymn Narodowy, złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem, w którym znajdują się prochy żołnierzy z róznych pól bitewnych.
Od autora:
Obchody Narodowego Święta Niepodległości, są najlepszą okazją do zamanifestowania swoich patriotycznych uczuć.
Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym, obchodzonym co roku 11 listopada na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym dopiero ustawą z kwietnia 1937 roku, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości. Do czasu wybuchu II wojny światowej święto obchodzono tylko dwa razy – w roku 1937 i 1938. W roku 1945 władze komunistyczne świętem państwowym uczyniły dzień 22 lipca – datę podpisania Manifestu PKWN, jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada przywrócono, ustawą Sejmu IX kadencji (jeszcze PRL), 21 lutego 1989 roku (w trakcie obrad Okrągłego Stołu). Szkoda tylko że tak mało flag zawisło na naszych domach, żywie nadzieją ze na święta majowe będzie ich więcej.
|
20 lat Bazy Namiotowej w Radocynie.
W tym roku minęło 20 lat od powstania Studenckiej Bazy Namiotowej w Radocynie w Beskidzie Niskim - Gmina Sękowa.
Pomysł utworzenia w Radocynie bazy namiotowej związany jest ściśle z działalnością Koła PTTK nr 8 studentów UJ, które zostało reaktywowane w 1983 r, po zakończeniu stanu wojennego. Wtedy też ówcześni członkowie koła przełamali obowiązujące podziały obszarów aktywności poszczególnych oddziałów akademickich PTTK i zaczęli organizować liczne imprezy w Bieszczadach i Beskidzie Niskim. Systematycznie organizowano rajdy pierwszomajowe w Bieszczadach, listopadowe "Beskidzkie Zaduszki" w Beskidzie Niskim oraz kilka letnich obozów wędrownych "Łemkowyna".
Podczas tych imprez bardzo dawał się odczuć brak miejsc noclegowych w paśmie przygranicznym Beskidu Niskiego, od Wysowej do Zyndranowej i dalej do Komańczy. Były to czasy, w których nikt nie dysponował lekkimi namiotami i cały ruch turystyczny w tamtym rejonie oparty był o schroniska, chatki i bazy namiotowe. Już w 1984 tag heuer replica członkowie koła rozważali możliwość założenia bazy namiotowej w Radocynie lub Jasielu, jednak dopiero w 1986 roku ZG PTTK, przy bardzo istotnym wsparciu OA PTTK Kraków, przyznał środki finansowe na zakup potrzebnego wyposażenia.
Wczesną wiosną 1987r. dokonano szczegółowego przeglądu potencjalnych lokalizacji w Jasielu i Radocynie, a po kilku dniach wędrówki, po uwzględnieniu wszelkich wad i zalet, podjęto decyzję o założeniu bazy w miejscu, w którym funkcjonuje do dnia dzisiejszego.
Radocyńska baza założona została w roku 1987, a jej ojcem był Tadeusz Bochnia, wówczas student Wydziału Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego, wraz z grupą przyjaciół.
W dniach 26-28 czerwca 1987r. miało miejsce rozbijanie bazy i wtedy też wzniesiono pierwszy toast za pomyślność Bazy, bazowych i wszystkich turystów. Widać toasty były spełniane bardzo szczerze, z pełnym zaangażowaniem i poświęceniem, bo baza i w dużej mierze pierwotne wyposażenie przetrwało 20 lat, a pewno przetrwa kolejne dziesięciolecia.
W 2004 roku Baza przechodziła kryzys. Na szczęście został on zażegnany a opiekę nad Bazą powierzono SKPG Kraków.
Przybyło nowych ludzi, którzy co roku bazują w Radocynie. Pojawił się nowy sprzęt, namioty i dobry piec, z którego można spokojnie korzystać.
Baza dysponuje:
24 miejsca w namiotach, nocleg na kanadyjkach,
można rozbić własny namiot na pięknej łące, tuż nad rzeką
kuchnia i jadalnia w drewnianej wiacie, naczynia kuchenne
miejsce na ognisko,miłą atmosferę!
Cennik:
nocleg w namiocie bazowym - 6,00 zł
pole namiotowe - 4,00 zł
zniżki: PTTK, Unia Baz
Baza położona jest w dolinie Wisłoki, ok. 3 km od granicy państwa i zarazem głównego grzbietu karpackiego. Idąc drogą wzdłuż doliny w stronę przeł. Radocyna (na południe), tuż za hotelem i parkingiem, skręcamy widoczną drogą w lewo. Przechodzimy przez kładkę im.Redaktora Kopcia (widoczna na fotce) i już jesteśmy na miejscu!
Baza funkcjonuje w okresie letnim od 1 lipca do 31 sierpnia.
Zapraszamy wielbicieli Beskidu Niskiego i Łemkowszczyzny, turystów plecakowych, rowerowych oraz obozy wędrowne. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy poszukują ciszy i spokoju. Miejsce jest wyjątkowe.
Tu znajdują się ślady przeszłości: ślady po chyżach łemkowskich, sadach, piwnicach, miejsce po cerkwi. Tu znajduje się cmentarz parafialny z odnowionymi nagrobkami kamiennymi a także cmentarz z okresu I-szej wojny światowej. Przy drodze, wzdłuż doliny towarzyszyć nam będą krzyże i kapliczki.
Bazę prowadzą przewodnicy beskidzcy ze Studenckiego Koła Przewodników Górskich z Krakowa.
ZOBACZ: Radocyna
|
Za lasami, za górami.......
Z "Maratonem" Gorlickim i Sękowskim na XIV Międzynarodowy maraton i półmaraton do Podgoricy, stolicy Czarnogóry,
wyjechało 23 zawodników. Zawodnikom przyszło przebiec całą trasę w ekstramalnych warunkach, przez całą trasę nękały ich obfite opady deszczu, które sprawiły że woda na ulicy nie miała ujścia - przez co liczne kałuże decydowały o zmianie przebiegu trasy wyznaczonej przez organizatorów. Zawodnicy biegli odcinki po kostki w wodzie. O trudności może też świadczyć fakt, iż na 160 startujących zawodników, ukończyło maraton jedynie 109 z nich.
Znakomicie spisała się Agnieszka Golak naucz. wf ze Śremu, startująca w naszym timie. W silnej obsadzie zajęła wysokie czwarte miejsce z czasem 2:51:26, do brązu zabrakło niecałe półtory min.
Najlepszy wśród mężczyzn w naszej drużynie był Marian Ryżak, z czasem 2:42:41 zajął XIV miejsce, wygrał swoją kategorie wiekową (45lat) podobnie jak Leopold Jamro - powyżej 65 lat.
W imprezie startowało 25 państw, w klasyfikacji drużynowej zajęliśmy IV miejsce w składzie: Leszek Brzozowski, Ryszard Fiega, Leopold Jamro i najmłodszy maratończyk - debiutant - Piotr Fiega !! BRAWO !
Wyniki mężczyzn:
1. Mike Fokoroni (Zimbabwe) 2:19:08
2. Aleksej Rodionov (Rosja) 2:19:20
3. Vładimir Ponomarew (Rosja) 2:19:40
4. Goran Stojiljkovoć (Czarnogóra) 2:22:14
5. Samson Napeyuk (Kenia) 2:22:16
6. Ruto Benson Kipkosgei (Kenia) 2:28:11
Wyniki kobiet:
1. Tatjana Perepelkina (Rosja) 2:47:12
2. Svetłana Sepeljeva (Rosja) 2:49:21
3. Maria Fedoseejeva (Mołdawia) 2:50:03
4. Agnieszka Golak (Śrem) 2:51:26
5. Marija Wrajić (Chorwacja) 2:56:41
6. Lidija Miklos (Chorwacja)3:16:16
Wyniki Polaków:
..14 Marian Ryżak (Rytro) 2:42:41
..59 Leszek Brzozowski (Gorlice) 3:40:49
..61 Ryszard Fiega (Gorlice) 3:41:42
..64 Stanisław Witkowski (Tychy) 3:46:19
..69 Witold Radke (Wałbrzych) 3:48:44
..75 Leopold Jamro (Gorlice) 3:52:12
..80 Piotr Fiega (Gorlice) 3:57:08
..81 Marian Nizioł (Piaseczno) 3:57:09
..86 Urszula Pomykała (Tychy) 4:17:41
..93 Tomasz Kręzałek (Gorlice) 4:22:38
..95 Ireneusz Zając (Biecz) 4:22:52
..102 Bernardeta Nalezniak (Tychy) 4:30:11
..107 Krzysztof Zagórski (Gorlice) 4:35:28
..109 Rudolf Turek (Wałbrzych) 4:35:59
W półmaratonie wystartowało 58 zawodnikow, Poręba Włodzimierz zajął 26 miejsce a Piotr Bogusz uplasował się na 39 miejscu. Brawo!
Całą wyprawę udokumentował na fotkach Aleksander Gucwa
|
Jak głosowano w Gminie Sękowa
Duże emocje, cisza wyborcza przedłużona o blisko 3 godziny. I tuż przed 23 wszystko stało się jasne – z ogromną przewagą wybory parlamentarne wygrywa PO. Poza nimi w Sejmie i Senacie zasiądą przedstawiciele PiS, LiD i PSL. Frekwencja była dobra i wyniosła 53.88% replica uhren kaufen
Natomiast na terenie Gminy Sękowa była słaba i wyniosła 44.56%, w obwodzie Krzywa zaledwie co czwarty uprawniony do głosowania oddał głos, najlepiej było w Sękowej - na poziomie średniej krajowej. Cała gmina podzielona została na sześć obwodów.
Jak wyglądały wybory w naszej Gminie Sękowa przedstawiają niżej podane wyniki.
WYBORY DO SENATU
| Męcina Wielka | Sękowa | Siary | Ropica Górna | Bodaki | Krzywa | RAZEM |
Franciszek Adamczyk | 69 | 159 | 108 | 110 | 35 | 13 | 494 |
Fałowski Kazimierz | 7 | 18 | 10 | 6 | 5 | 2 | 48 |
Kogut Stanisław | 192 | 412 | 190 | 154 | 44 | 10 | 1002 |
Sas Stanisław | 16 | 67 | 26 | 28 | 18 | 1 | 156 |
Skorupa Tadeusz | 65 | 169 | 77 | 70 | 16 | 7 | 404 |
Wiktor Józef | 19 | 47 | 32 | 17 | 12 | 1 | 128 |
Zegzda Leszek | 74 | 170 | 68 | 113 | 29 | 17 | 471 |
Frekwencja | 45,14% | 53,9% | 42,73% | 39,72% | 31,75% | 22,6% | 44,56% |
WYBORY DO SEJMU
| Męcina Wielka | Sękowa | Siary | Ropica Górna | Bodaki | Krzywa | RAZEM |
POLSKA PARTIA PRACY | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 | 0 | 12 |
LIGA POLSKICH RODZIN | 2 | 7 | 1 | 4 | 1 | 0 | 15 |
PRAWO I SPAWIEDLIWOĆ | 110 | 264 | 128 | 86 | 27 | 8 | 623 |
Barbara Bartuś | | | | | | | 364 |
Mularczyk Arkadiusz | | | | | | | 110 |
Paluch Anna | | | | | | | 30 |
Gryzik Robert | | | | | | | 37 |
PLATFORMA OBYWATELSKA | 107 | 236 | 110 | 141 | 32 | 25 | 651 |
Witold Kochan | | | | | | | 516 |
Czewiński Andrzej | | | | | | | 57 |
POLSKIE STRONNICTWO LUDOWE | 26 | 54 | 53 | 25 | 6 | 0 | 164 |
Nalepka Jerzy | | | | | | | 78 |
Dutka Bronisław | | | | | | | 43 |
Kaszyk Stanisław | | | | | | | 11 |
SAMOOBRONA | 12 | 19 | 2 | 3 | 6 | 1 | 43 |
LEWICA I DEMOKRACI | 26 | 52 | 18 | 16 | 11 | 0 | 123 |
Jan Knapik | | | | | | | 65 |
Kukla Rafał | | | | | | | 15 |
Sas Kazimierz | | | | | | | 28 |
|