Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   272  273  274  275  276  277  278  279  280   - następna »

Święto Zielnej w Sękowej

Procesja eucharystyczna 15 sierpnia podczas uroczystej sumy w starym kościółku w Sękowej pw. św. św. Jakuba i Filipa, odbyły się kościelne uroczystości związane ze świętem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Proboszcz parafi ks. Janusz Kurasz w swojej homilii powiedział m.in. że Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny jest również przedmiotem dogmatu Kościoła katolickiego, ogłoszonego przez papieża Piusa XII. Dogmat ten stwierdza, że po zakończeniu swojego ziemskiego życia Najświętsza Maryja Panna została z ciałem i duszą wzięta do wiecznej chwały.
W Polsce nazywane jest także Świętem Matki Boskiej Zielnej.
15 sierpnia jest także Świętem Wojska Polskiego (święto narodowe) w rocznicę Cudu nad Wisłą w 1920.
Podziękował wszystkim rolnikom za trudy ich pracy oraz za wieńce dożynkowe, które zostały w sposób artystyczny wykonany przez KGW w Sękowej, w Siarach, w Owczarach, przez młodziez z GOK i KSM w Sękowej oraz przez rodzinę Moroniów - pod koniec mszy zostały poświęcone.

Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Procesja eucharystyczna Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej Święto Matki Boskiej Zielnej w Sękowej

Otwarcie Biblioteki w Sękowej

W dniu 30 lipca 2007 r. o godzinie 18 odbyło sie oficjalne otwarcie nowego pomieszczenia Biblioteki w Sękowej. Pani Bogumiła Kret - kierownik Biblioteki o oficjalne otwarcie poprosiła Wójta Gminy - Panią Małgorzatę Małuch i w-ce Przewodniczącego Rady Gminy Pana Kazimierza Tenerowicza, ponadto w spotkaniu wzięli udział Pani dr Elżbieta Zielińska - gospodarz budynku Ośrodka Zdrowia, Pani Zofia Rowińska - Sekretarz Gminy, Pan Zygmunt Markowicz - Sołtys wsi Sękowa oraz licznie przybyli radni. Biblioteka ze względu za zagrożenie wytrzymałości stropów została przeniesiona z poprzedniego lokalu Domu Ludowego do obecnych pomieszczeń.

Adaptacja i remont pomieszczeń zostały wykonane na przełomie 2006/2007 roku i wyniosły około 90 tysięcy złotych. Dzięki wykonanym pracom zyskano nowe, funkcjonalne i przestronne miejsce gdzie umieszczono około 19 tyś. książek.

"Muzyka zaklęta w drewnie" w Sękowej

"Muzyka w drewnie zaklęta" to cykl koncertów muzyki dawnej, które odbędą się w najbliższych dniach w małopolskich drewnianych kościołach wpisanych na Listę UNESCO. Koncerty odbędą się w Lipnicy Murowanej, Sękowej, Binarowej i w Dębnie.
Imprezy koncertowe mają przybliżyć słuchaczom muzykę dawną w zabytkowych wnętrzach drewnianych świątyń znajdujących się na Szlaku Architektury Drewnianej. Podczas każdego koncertu odbędzie się krótka prelekcja dotycząca architektury obiektu i prezentowanej muzyki.Organizatorem koncertów jest Małopolska Organizacja Turystyczna przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i pod patronatem muzycznym Akademii Muzycznej w Krakowie - Katedra Instrumentów Dawnych.
Koncert inauguracyjny odbył się 20 lipca w Kościele pw. Św. Leonarda w Lipnicy Murowanej.
Kolejny koncert odbędzie się 28 lipca o godz. 18.00 w Kościele pw. św.św. Filipa i Jakuba w Sękowej.
Wystąpią:
Jakub Kościukiewicz – wiolonczela barokowa
Ewa Mrowca – klawesyn, słowo wprowadzające
W programie koncertu znajdą się utwory m.in.:
J.J.Froberger,
G.Muffat,
G.Ph.Telemann
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Natomiast 8 września w studiu nagrań Radia Kraków Małopolska odbędzie się koncert finałowy, który zostanie zarejestrowany. Na koncercie zaprezentowane zostaną najciekawsze utwory prezentowane na czterech koncertach w małopolskich drewnianych kościołach UNESCO. Koncertowi towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Szlakowi Architektury Drewnianej.

Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej. Koncert muzyki dawnej w Sękowej.

W sobotni wieczór kościół p.w. św.św. Jakuba i Filipa w Sękowej zapełnił się po brzegi miłośnikami dawnej muzyki. Wnętrze wpisanej na listę UNESCO drewnianej świątyni zamieniło się na godzinę w prawdziwą salę koncertową. Nie brakowało chętnych na zewnątrz, którzy mieli ochotę wejść do środka, ale z powodu braku miejsca musieli się zadowolić słuchaniem muzyki z wystawionych przy kościele głośników. Przepiękny koncert w wykonaniu Ewy Mrowca i Jakuba Kościukiewicza zachęciło zebranych do wysłuchania podobnych koncertów w Binarowej i w Dębnie. Na zakończenie proboszcz parafii sękowskiej ks. Janusz Kurasz oraz wójt Gminy Sękowa Pani Małgorzata Małuch podziękowali artystom oraz licznie zgromadzonym słuchaczom.

Dni Dziedzictwa Kulturowego „Kamieniarze z Bartnego”.

Wójt Gminy Sękowa, Sołtys Wsi Bartne, Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Sękowa, byli organizatorami Dni Dziedzictwa Kulturowego „Kamieniarze z Bartnego”. Impreza odbyła się w niedzielę 29.07.2007 roku o godzinie 16.00 obok Domu Ludowego w Bartnem.
Na gminne uroczystośći do Bartnego, poza przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, przybyli także senator Stanisław Kogut i poseł Bronisław Dutka. Był też starosta i burmistrz Gorlic.
Zaprezentowały się zespoły z GOK Sękowa, Orkiestra Dęta OSP Dominikowice pod dyrekcją Romana Korbicza, zespół MDK Gorlice, zespół folkowy „SERENCZA” i „Ruczaj” pod kierownictwem Mirosława Bogonia oraz chór „Zoria” pod kierownictwem Anny Dubec

O godz. 20.00 rozpoczęła się zabawa folkowa, która trwała do białego rana.

Prace społeczne przy budowie Remizy Strażackiej w Małastowie.

Budynek straży pożarnej w Małastowie Druhowie oraz mieszkańcy wsi Małastów dzięki swojemu zaangażowaniu w budowę Remizy Strażackiej mogą być przykładem idealnej pracy społecznej. Nikt z pracujących nie bierze za wykonane prace żadnych gratyfikacji finansowych, mimo to ich praca jest wysoce efektywna. Dzięki środkom pozyskanym z opłat parkingowych przy wyciągu na Magurze Małastowskiej udało się zakupić część materiałów budowlanych takich jak : cement, żwir, piasek, jak również z własnych środków zostało zakupione drewno. Inwestycja ruszyła w 2001 roku. Wkład własny strażaków w budowę Remizy wyniósł ponad 80 tyś. zł, natomiast środki wydatkowane z budżetu Gminy w latach 2002-2006 wyniosły kwotę 52.065 zł. Z Zarządu Głównego i Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej otrzymano wsparcie w wysokości 14 tyś. złotych. Wartość projektu budowlanego opiewała na kwotę 146.400 złotych.

Nowy i bardzo funkcjonalny budynek powstał na 18 arowej działce otrzymanej od Gminy Sękowa. Słusznie podkreśla Komendant Gminnego Związku Straży Pożarnej Pan Tadeusz Tarsa zgodność i daleko idącą ofiarność członków małastowskiej jednostki OSP. W ostatniej fazie budowy została wykonana elewacja budynku, garaż na wóz strażacki, jak również szatnia. Do wykończenia pozostało piętro Remizy z przeznaczeniem na potrzeby mieszkańców wsi oraz chodnik dookoła budynku.

Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie Budynek straży pożarnej w Małastowie