Newsy:

znalezionych: 1430 na 286 stronach
« poprzednia -   271  272  273  274  275  276  277  278  279   - następna »

I GMINNE DOŻYNKI W SĘKOWEJ

I Gminne Dożynki w Sękowej Okazja do radości i świętowania
Minęły czasy gdy w naszej gminie pola złociły się łanami zbóż z tradycyjnymi kopkami w oddali. Przetrwała jednak tradycja związana z zakończeniem zbiorów uroczystym poświęceniem i przekazaniem darów. O poczuciu więzi mieszkańców z ojczystą ziemią, z tradycją swoich ojców, świadczy fakt przygotowania dziewięciu wieńcy, które zostały poświęcone na uroczystej mszy w zabytkowym Kościele p.w. Świętych Filipa i Jakuba w Sękowej. W ludowych strojach w akompaniamencie orkiestry dętej korowód dożynkowy na czele z Panią Wójt i przewodniczącymi Rady Gminy przemieścił się na stadion sportowy w Sękowej gdzie nastąpiło oficjalne przekazanie darów. Delegacje z wieńcami zostały przywitane przez Renatę Ludwin i Zygmunta Markowicza - parę pełniącą honory gospodarzy Pierwszych Gminnych Dożynek w Sękowej.

Podchodzące kolejno delegacje przestawiały swój program artystyczny przygotowany specjalnie na tą okazje, w czasie konkursu komisja oceniała jeszcze wykonane w sposób artystyczny wieńce oraz przygotowane przez delegacje wsi stoiska z potrawami regionalnymi. Wszystkim reprezentacjom dożynkowym przyznano równorzędne pierwsze miejsca a zaprezentowało się: Koło Gospodyń Wiejskich w Sękowej i w Siarach, mieszkańcy Męciny Małej i Wielkiej, Ropicy Górnej, Wapiennego, młodzież z Siar i dzieci z Gminnego Osrodka Kultury w Sękowej.

Wesoły charakter imprezy udzielił się także politykom, którzy poświęcając inne okoliczne imprezy przybyli do Sękowej.

Między innymi: Senator Stanisław Kogut, Posłanka Anna Paluch, Burmistrz Gorlic – Kazimierz Sterkowicz, Prezes Lokalnej Grupy Działania – Stanisław Kaszyk, Witold Kochan oraz przedstawicieli zaprzyjaźnionych gmin ze Słowacji.

Na dożynkowych gości czekało wiele atrakcji. Można było skosztować unikalnych potraw pochodzących z naszego regionu, wyciągnąć los szczęścia i wygrać atrakcyjne nagrody. Wieczorem rozbawioną młodzież w nastrój euforii wprowadził zespół „Hżonżcz” oraz grający do późnych godzin nocnych krakowski zespół kowarowy.

I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej I Gminne Dożynki w Sękowej

" Święto plonów" - Gminne Dożynki w Sękowej

ZAPROSZENIE

Wójt Gminy Sękowa oraz Komitet Organizacyjny mają zaszczyt zaprosić na Pierwsze Gminne Dożynki w Sękowej " Święto plonów", które odbędzie się w dniu 26 sierpnia 2007 r. (niedziela)

W programie:

Godz. 14.00 - Uroczysta Msza św. z wieńcami i rekwizytami dożynkowymi w kościółku św. Filipa i Jakuba w Sękowej.
Godz. 14.50 - Przemarsz korowodem dożynkowym na stadion w Sękowej
Godz. 15.10 – Oficjalne przywitanie gości i grup z wieńcami, przedstawianie humorystycznych obrzędów dożynkowych.
Godz. 16.00 - Prezentacje artystyczne, w których wystąpią: Chór „Rosa” i Orkiestra Dęta z Uścia Gorlickiego, zespoły instrumentalno - wokalne Gminnego Ośrodka Kultury, Dziecięcy Zespołu Tańca Ludowego „Sękowianie”
Godz. 17.40 - Konkurs „Najbardziej prężne i wesołe sołectwo”
Godz. 18.30 - Łemkowski młodzieżowy chór „Ruczaj”
Godz. 19.00 - Losowanie nagród
Godz. 19.30 - Zespół, rokowy Gokszok
Godz. 20.00 - Zespół wokalno - instrumentalny "Hżonżcz"
Godz. 20.30 - Zabawa taneczna pod gwiazdami z udziałem znanych zespołów kowerowych.

Inne atrakcje:
Konkursy skecze, rozgrywki sportowe, zabawy dla dzieci
Zlot motorowy, wesołe miasteczko
Stoiska gastronomiczne i stoiska z potrawami regionalnymi, atrakcyjne kiermasze rękodzieła artystycznego.

Zapraszamy !!

Wakacje na sportowo !

Zajęcia na basenie w Gorlicach Dla dzieci i młodzieży, która nie wyjechała na żaden wakacyjny wypoczynek, nauczyciel wf Szkoły Podstawowej w Sękowej Aleksander Gucwa zorganizował w ramach pracy klubu zajęcia sportowe, które odbywały się okresie wakacji.

Zajęcia te składały się z dwóch części: w okresie lipca najzdolniejsza młodzież UKS ,,Maraton’’ wyjechała na dwutygodniowy obóz sportowy do Pucka, zaś w sierpniu spotykali się na zajeciach treningowych przygotowujących się do jesiennych zawodów. Treningi odbywały się na sali gimnastycznej , boisku sportowym i na basenie w Gorlicach i w Aqua Parku w Krakowie

Na fotkach jedne z zajęć na basenie w Gorlicach i w Aqua Parku w Krakowie

Zajęcia na basenie w Gorlicach Zajęcia na basenie w Gorlicach Zajęcia na basenie w Gorlicach Zajęcia na basenie w Gorlicach Zajęcia na basenie w Gorlicach Zajęcia w Aqua Parku w Krakowie Zajęcia w Aqua Parku w Krakowie Zajęcia w Aqua Parku w Krakowie Zajęcia w Aqua Parku w Krakowie

Skansen Przemysłu Naftowego w Sękowej

Kiwon w skansenie w Sękowej W sąsiedztwie wyciągu narciarskiego Pana Wojciecha Kretowicza w Sękowej, powstaje skansen przemysłu naftowego. Skansen znajduje się w miejscu gdzie przez ostatnie 150 lat rozwijał się przemysł naftowy. Wokół tego miejsca znajdowało się wiele kopanek, zwanych tutaj szachtami, oraz szybów wierconych, eksploatowanych do końca XX wieku.

Został on utworzony w 2006 roku, aby uchronić od zapomnienia krajobraz sękowskich pól usianych trójnogamii kołyszącymi się kiwonami.
Sękowska ekspozycja będąca częścią Karpackiego Traktu Naftowego przedstawia proces technologiczny wydobycia, oczyszczania i transportu wydobywanej tutaj ropy naftowej i ekspediowanej do rafinerii "Glimar" w Gorlicach.
Ekspozycja jest w początkowym stadium rozwoju. W miarę upływu czasu będzie wzbogacana różnymi eksponatami, które przybliżą nam obraz ówczesnej kopalni, na której pracowali ludzie przez ostatnie dwa stulecia.

W chwili obecnej dzięki takim społecznym działaczom jak pan Andrzej Drzymała i Wojciech Kretowicz prace skansenu dobiegają końca, ale jak powiedzieli prace związane z rozbudową skansenu będą prowadzić w latach następnych, zadbamy o pozyskanie dalszych eksponatów przemysłu naftowego, ustawilismy tablicę informacyjną przy skansenie. Karpacko - Galicyjski Szlak Naftowy jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich oraz przez Gorlickie Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości. Cały szlak będzie przebiegał od Limanowej po Kosmacz na Ukrainie a w dniu 29 sierpnia 2007 r.w Gorlicach zostanie zorganizowana konferencja historyczno - naukowa związana z rozwojem naftownictwa w Polsce i na swiecie. Podczas konferencji nastąpi uroczyste otwarcie szlaku naftowego.

O przemyśle naftowym w naszej gminie zobaczysz tutaj

Kiwon w skansenie w Sękowej Kiwon w skansenie w Sękowej Kiwon w skansenie w Sękowej Kiwon w skansenie w Sękowej Kiwon w skansenie w Sękowej

Remont cerkwi w Bartnem i Bodakach.

Remont cerkwi w Bartnem W czerwcu br. rozpoczęto remont cerkwi w Bartnym i Bodakach. Cerkiew pw. św. Kosmy i Damiana wybudowana została w 1928 roku po powrocie łemków do wiary ojców, w ciągu jednego roku. Do budowy używano, ze względu na brak świątyni świeżego (nie wysuszonego) drewna. Nie zbudowano również fundamentów. Ułożono dwa rzędy bloków kamiennych, na których postawiono ściany. Niestety pod cerkwią znajduje się żyła wodna, która spowodowała zgnicie legarów podłogi i belek ścian.

Właśnie wykonano fundamenty pod istniejącą cerkwią, a plan na 2007r. uwzględnia również wykonanie posadzek.
Remont wykonywany jest przy wsparciu skromnych możliwości parafii, przez Marszałka Województwa Małopolskiego i Fundusz Kościelny MSWiA.

Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem Remont cerkwi w Bartnem