Newsy:

znalezionych: 1385 na 277 stronach
« poprzednia -   73  74  75  76  77  78  79  80  81   - następna »

Prezydenci Polski i Słowenii odsłonili pomnik w Gorlicach.

23 maja 2018 r. na Górze Cmentarnej w Gorlicach, gdzie znajduje się cmentarz wojenny nr 91 z I wojny światowej, odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika (obelisk) upamiętniającego Słoweńców poległych podczas I wojny światowej.
Po odegraniu hymnów państwowych przez Orkiestrę Wojskową z Rzeszowa, Prezydent Polski Andrzej Duda oraz Prezydent Słowenii Borut Pahor, wspólnie złożyli wieńce przy pomniku upamiętniającym żołnierzy słoweńskich spoczywających na gorlickim cmentarzu i wygłosili krótkie okolicznościowe przemówienia. Tutaj przed ponad stu laty, w tej wielkiej bitwie także polegli Polacy i Słoweńcy. Ani my Polacy, ani Słoweńcy nie mieli własnego państwa. Walczyliśmy ramię w ramię, ale w ramach obcej nam armii – austro-węgierskiej. W tamtych latach jedno i drugie społeczeństwo miało swoich bohaterów – powiedział A. Duda. Obydwaj prezydenci podkreślali jak wielką wartością dla wszystkich jest pokój.

Prezydentom asystowali żołnierze z kompanii reprezentacyjnej garnizonu krakowskiego. Uczestniczył szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, przedstawiciele Ministerstwa Obrony oraz parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Gorlic.
2,5 tonowy głaz przywieziony ze Słowenii, ustawiony został po prawej stronie, tuż za bramą główną cmentarza. Ma on formę prostego głazu z granitu, na którym wyryto zarys słoweńskich gór. Jest też inskrypcja w języku polskim i słoweńskim: "Pamięci Słoweńskich Żołnierzy 1914-1918 - Wdzięczna Ojczyzna, Republika Słowenii, 2018".

Więcej informacji znajdziesz tu - kliknij

*** Szkoda tylko że żadna z grup rekonstrukcji historycznej z Gorlic nie wzięła udziału!!

IV Międzynarodowa Lotnicza Konferencja Naukowa w Szymbarku

17 maja 2018 r. o godz. 9.00 w Ośrodku Konferencyjno-Wystawienniczym „Kasztel w Szymbarku” rozpoczęła się IV Międzynarodowa Lotnicza Konferencja Naukowa pn. "Skrzydła zwycięzców, skrzydła pokonanych … Skrzydła Niepodległej, skrzydła wolności 1917-1918"

Wzorem poprzednich lat Starostwo Powiatowe w Gorlicach, Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Instytut Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu byli organizatorami tegorocznej konferencji.

Tematem konferencji była problematyka działań lotniczych w latach 1916-1917 na wszystkich frontach Wielkiej Wojny, w tym głównie na tych „zapomnianych” – Wschodnim, Bałkańskim, Alpejskim, na obszarze Lewantu i nie tylko. Konferencja stanowiła kontynuację dotychczasowych trzech Międzynarodowych Lotniczych Konferencji Naukowych, organizowanych w latach poprzednich.

Konferencje otworzył Zdzisław Tohl – dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, po nim zabrał głos Karol Górski – Starosta Powiatu Gorlickiego oraz profesor nadzwyczajny dr hab. Andrzej Olejko – wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej w Jarosławiu.

Jako pierwszy z wykładowców głos zabrał:

1. Siergiej Nelipowicz / ROSJA Walki o Galicję 1916-1917.
2. Harald Potempa / NIEMCY Niemieckie lotnictwo w 1918 r. i później. Zastosowanie poza frontem zachodnim.
3. Michal Plavec / CZECHY „Front uboczny?”. Powietrzna wojna nad Albanią 1918.
4. Gerald Penz / AUSTRIA Austro-węgierskie i niemieckie lotnictwo podczas i po 12 bitwie nad Isonzo.
5. Gerhard Artl / AUSTRIA Planowanie i użycie lotnictwa austro-węgierskiego w ofensywie nad Piavą w czerwcu 1918 r
6. Andrzej Olejko / POLSKA Bułgarskie skrzydła na Froncie Salonickim 1917-1918.
7. Wojciech Mazur / POLSKA „Mission Roumaine d’Aéronautique” - francuski personel i sprzęt lotniczy w Rumunii 1916-1917.
8.Oleksandr Demjaniuk / UKRAINA Bolszewickie skrzydła 1917-1918.
9. Andrij Kharuk / UKRAINA Lotnictwo Ukraińskiej Republiki Ludowej i Państwa Ukraińskiego w latach 1917-1918.
10. Mario Hrelja / SERBIA Łupy wojenne - zdobyczne samoloty w serbskim lotnictwie.
11. Boris Ciglic / SERBIA Skrzydła zwycięstwa - serbskie lotnictwo w 1918 r.
12. David Méchin / FRANCJA Francuskie lotnictwo - jak osiągnięto zwycięstwo na zachodzie.
13. Zbigniew Moszumański / POLSKA Ewaluacja form użycia artylerii przeciwlotniczej w I wojnie światowej.

Przerwa obiadowa

14. Piotr Mleczko / POLSKA Nocne operacje lotnicze relojes de imitacion w końcowym okresie Wielkiej Wojny.
15. Mariusz Niestrawski / POLSKA Za Kaisera, czy ku wolnej Polsce? O Polakach w strukturach Fliegerersatz-Abteilung Nr. 4 Posen-Lawitz przed grudniem 1918 roku.
16. Mirek Břínek / CZECHY Problemy z powstaniem czechosłowackiego lotnictwa w 1918 r.

Był to ostatni wykład w dniu dzisiejszym, po czym odbyła sie dyskusja i zakończenie konferencji.
Międzynarodowa konferencja zakończona będzie wydaniem materiałów pokonferencyjnych.

W IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Oddział Kraków z viceprezesem płk pil Stefanem Glądysem oraz prezes por. pil. Leszek Mańkowski z Krakowskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.
Z powiatu gorlickiego Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP reprezentował Aleksander Gucwa i Kazimierz Sacha.
W konferencji uczestniczył także Zastępca Wójta Gminy Pleśna Ryszard Stankowski

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Święto Konstytucji 3 Maja.
Msza za Ojczyznę w kościele parafialnym w Sękowej.

3 maja o godz. 10.30 w uroczystość NMP Królowej Polski, odprawiona została uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny, w kościele parafialnym p.w. św. Józefa w Sękowej. Koncelebrze przewodniczył ks. proboszcz Jacek Piróg. Homilię wygłosił ks. wikariusz Michał Piętka, który powiedział m.in. ,,Dzisiejszy dzień łączy w sobie dwie uroczystości. Święto religijne, czyli Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski oraz święto państwowe, 227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dlatego dzisiaj modlimy się za wstawiennictwem Królowej Polski, aby owe wielkie ideały zawarte w Konstytucji 3-go Maja nie były deptane, ale by odżyły i uzdrowiły ducha naszego Narodu."

W tej podniosłej uroczystości udział wzięła jednostka OSP z Gminy Sękowa oraz młodzież szkolna z Zespołu Szkół w Siarach wystawiając poczty sztandarowe. Licznie uczestniczyli mieszkańcy Sękowej i Siar.
Na zakończenie mszy św. ks. proboszcz udzielił błogosławieństwa i w postawie stojącej zaśpiewano polską katolicką pieśń religijną ,,Boże, coś Polskę przez tak liczne wieki", która była bardzo popularna po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o uznanie za hymn państwowy.

***

Dziś obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja na pamiątkę uchwalonego przez tzw. Sejm Wielki dokumentu ustawy regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Obchody święta 3-go maja były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w kwietniu 1919 roku, po przywróceniu Polski na mapy.
Święto Konstytucji 3 Maja było też zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej. Po antykomunistycznych demonstracjach cosplay costume pas cher w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce. Zastąpiono je obchodami Święta 1-go Maja. W styczniu 1951 r. święto 3-go maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne.

Święto zaczęło być ponownie obchodzone od roku 1981. Do roku 1989 w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów oraz demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3-go Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od 2007 roku Święto Konstytucji 3 Maja obchodzi również Litwa, która tworzyła w 1791 roku wraz z Polską Rzeczpospolitą.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJIĘĆ

Uroczystość kościelna z okazji NMP Królowej Polski i Konstytucji 3 Maja

Posluchaj ,,Boże coś Polskę...."

Pochód pierwszomajowy przeszedł ulicami Gorlic

Około 200 osób wzięło dziś udział w pochodzie pierwszomajowym, który przeszedł ulicami Gorlic, od Domu Nauczyciela przez ulicę Świeykowskiego, 3 Maja i Legionów pod Pomnik Tysiąclecia Państwa Polskiego. Wzięli w nim udział przedstawiciele ugrupowań lewicowych, władz powiatowych i miejskich oraz organizacje młodzieżowe.

Pod pomnikiem odegrano gorlicki hejnał, Mazurka Dąbrowskiego i Ode do Radości. Głos zabrał burmistrz Gorlic Rafał Kukla, który w swoim wystąpieniu nawiązał do historii powstania Święta Pracy. 1 Maja od ponad stu lat robotnicy, związkowcy, bezrobotni przypominają rządzącym o swoich prawach. Po okolicznościowych przemówieniach złożono przed gorlickim Pomnikiem Tysiąclecia symboliczne wiązanki kwiatów.

Po przemówieniach i złożeniu kwiatów przed Pomnikiem Tysiąclecia Państwa Polskiego, burmistrz Rafał Kukla zaprosił zebranych do wspólnego świętowania Dni Gorlic.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
Pamiętaj, wywieś flagę!

2 maja będziemy obchodzić Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – święto państwowe obchodzone w Polsce od 2004 roku. 3 maja świętować będziemy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Zachęcam mieszkańców gminy Sękowa i nie tylko do replica uhren breitling wywieszenia na domach, balkonach i w oknach flagi narodowej. Zaakcentujmy tym sposobem nasz patriotyzm i poszanowanie naszej niepodległości, popularyzujmy wiedzę o polskiej tożsamości i o symbolach narodowych.

W 1919 r. kolory biały i czerwony uznano oficjalnie za polskie barwy narodowe. Obecnie kwestie Polskich barw narodowych reguluje Ustawa z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej: „Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych, równoległych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, a dolny koloru czerwonego. Przy umieszczaniu barw Rzeczypospolitej Polskiej w układzie pionowym kolor biały umieszcza się po lewej stronie płaszczyzny oglądanej z przodu. Barwy Rzeczypospolitej Polskiej stanowią składniki flagi państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Flagą państwową Rzeczypospolitej Polskiej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na maszcie”.

Zapraszam do wspólnego świętowania rocznic uchwalenia Konstytucji 3 Maja